اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی | نحوه استفاده از آب اکسیژنه در لنزهای تماسی

اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی | نحوه استفاده از آب اکسیژنه در لنزهای تماسی

اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی یا همان محلول ضد عفونی، برای شستشو و تمیز کردن لنزهای شما استفاده می شود. این ماده باعث از بین بردن باکتری ها و ایمن نگه داشتن لنزهای تماسی می شود. بنابراین وقتی لنزها را در چشم خود قرار دهید از آسیب دیدگی چشم مصون می مانید و در صورت استفاده نکردن از محلول ضد عفونی مناسب برای لنزها، خسارت جبران ناپذیری متوجه چشمان شما خواهد شد. انواع مختلفی از اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی وجود دارد که برای تهیه هر کدام از آنها هم از فرمول مختلفی استفاده شده است ولی هدف همه آنها یکی است و اساساً کار مشابهی انجام می دهند. دو نوع اصلی از این محلول ها عبارتند از: اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی تک منظوره اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی چند منظوره.

لنزهای خود را باید درون اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی قرار دهید و پس از خنثی شدن لنزها، آنها را در چشمان خود قرار دهید. محلول ضد عفونی نیابد در تماس مستقیم با چشم باشد. برای خنثی سازی محلول، باید در حالی که لنزها در داخل جعبه قرار دارند، قرص های خنثی کننده را به محلول اضافه کنید. روند خنثی سازی به طور معمول حدود شش ساعت طول می کشد. بعضی از افراد لنزهای خود را در محلول نمک شستشو می دهند، در صورتی که محلول نمک، مخصوص تمیز کردن لنز نیست و هرگز نباید به عنوان جایگزین محلول اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی استفاده شود.

آموزش مربوط به استفاده از اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی

مراحل مربوط به برداشتن لنز از چشم و ضد عفونی آن

اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیقبل از دست زدن به لنزهای تمیز، دست ها را کاملاً بشویید، سپس با حوله بدون پرز خشک کنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیلنز را از چشم راست خود برداشته و در نگهدارنده لنز سمت راست (با علامت R) قرار دهید. قاب لنز را با احتیاط ببندید و سپس لنز را از چشم چپ خود برداشته، درون قاب لنز سمت چپ قرار داده و آن را با دقت ببندید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهر لنز را در قاب لنز به مدت 5 ثانیه با محلول تازه اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی بشویید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیقاب لنز را تا خط مشخص شده با اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی پر کنید. قاب لنز را نباید بیش از اندازه و یا کمتر از حد مشخص شده پر کرد.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسینگهدارنده لنز را در داخل قاب لنز قرار داده و درپوش را به طور ایمن ببندید (زیاد سفت نبندید). مطمئن شوید که قاب لنز در حالت قائم باشد و همچنین لنزهای شما کاملاً غوطه ور در محلول باشند.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیاجازه دهید لنزهای شما حداقل 6 ساعت یا یک شب درون اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی بمانند. در حین فرآیند ضد عفونی، لنز را تکان ندهید و یا آن را زیر و رو نکنید.

مراحل مربوط به برداشتن لنز از محلول

اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیقبل از دست زدن به لنزهای تمیز، دست ها را کاملاً بشویید، سپس با حوله بدون پرز خشک کنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیفقط پس از مدت زمان حداقل 6 ساعت خنثی سازی، درپوش را باز کرده و نگهدارنده لنز را خارج کنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیدر صورت نیاز یا توصیه چشم پزشک یا اپتومتریست می توانید لنزهای خود را قبل از قرار دادن در چشم، با محلول استریل شستشو دهید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیبعد از استفاده از لنزها روی چشم ها، تمام موارد استفاده شده را دور بریزید و در قاب لنز زا باز بگذارید تا خشک شود.

کارهایی که هرگز نباید انجام دهید.

اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیبه منظور حفاظت از چشم، هرگز اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی را به طور مستقیم به چشم خود نریزید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیبلافاصله قبل از قرار دادن لنز روی چشم، هرگز آن را با اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی نشویید. (در صورت انجام این کار مردمک چشم آسیب می بیند)اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهرگز اجازه ندهید لنزهای تماسی یا قاب لنز شما با آب لوله کشی، آب بطری یا بزاق تماس پیدا کند.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیوقتی لنز در چشم دارید، هرگز کارهایی مانند شنا یا رفتن به وان آب گرم و یا ورزش های آبی را انجام ندهید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهنگام دوش گرفتن، هرگز از لنزهای خود استفاده نکنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیبرای تمیز کردن قاب لنز خود هرگز از صابون یا شوینده استفاده نکنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهرگز از قاب عدسی تخت با محلول های ضد عفونی استفاده نکنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهرگز از اکسیژن پراکسید استفاده مجدد نکنید و همچنین پس از تاریخ انقضای اکسیين پراکسید از آن استفاده نکنید. هرگز از کیف لنز بیشتر از تاریخ انقضای آن استفاده نکنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهرگز راه حلهای توصیه شده توسط متخصص چشم خود را تغییر ندهید. هرگز محلول را با مایعات دیگر مخلوط نکنید.

کارهایی که همیشه باید انجام داد.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهمیشه در مورد لنزهای تماسی و استفاده از اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی، دستورالعمل ها را دنبال کنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیقبل از این که لنزهای تماسی خود را به دست بگیرید، همیشه دستان خود را کاملاً بشویید، سپس با حوله بدون پرز خشک کنید. این کار برای جلوگیری از عفونت چشم لازم است.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهنگام استفاده از اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی، همیشه از قاب لنز حاوی خنثی کننده دیسک پلاتین استفاده کنید. پس از یک ماه استفاده، قاب را تعویض کنید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهمیشه در صورت استفاده از بطری محلول، در آن را محکم ببندید. محلول باقیمانده را سه ماه پس از اولین باز کردن، دور بریزید. محلول را دور از دسترس کودکان نگه دارید.اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیهمیشه بطری اکسیژن پراکسید را در دمای مشخص شده  نکه داری کنید. بهتر است بطری محلول را در دمای اتاق نگه دارید.(یعنی زمانی که دماسنج، دمای حدود 24 درجه را نشان می دهد.)اکسیژن پراکسید برای لنز تماسیاگر از آخرین ضد عفونی لنزها بیش از 24 ساعت می گذرد، مراحل تمیز کردن و ضد عفونی را تکرار کنید.

با توجه به اهمیت موضوع لنز و خطراتی همچون مشکل بینایی و عفونت چشم و حتی نابینا شدن، که افراد را تهدید می کند به سؤالات رایج در مورد لنز پاسخ می دهیم.

سؤالات رایج در مورد لنزها

چرا نباید هنگامی که لنز در چشم دارید بخوابید؟

چشم های ما برای مقابله با عفونت ها و سالم ماندن به اکسیژن نیاز دارند. وقتی بیدار هستیم، چشمک زدن، چشم ما را مرطوب نگه می دارد و اجازه می دهد اکسیژن، آزادانه جریان یابد. اما وقتی چشمان ما بسته است، قرنیه، اکسیژن کمتری دریافت می کند. خوابیدن با لنزها، مانع بیشتری برای رسیدن اکسیژن به قرنیه ایجاد می کند. علاوه بر این که چشم ها خشک می شوند، می تواند باعث تورم قرنیه شود و چشم ها را در معرض عفونت قرار دهد. یک قانون خوب این است که جهت حفظ ایمنی چشم در پایان روز کاری، لنزهای خود را از چشم خارج کنید. به این ترتیب، احتمال اینکه با لنز بخوابید کم است.

چرا قبل از آرایش، باید لنزهای خود را در چشم بگذاریم؟

قرار دادن لنزهای خود قبل از آرایش، احتمال اینکه مواد آرایشی را از دستان خود به لنزها منتقل کنید را کاهش می دهد. قرار گرفتن ذرات آرایش در زیر لنز ناراحت کننده است و حتی می تواند باعث عفونت شود. هنگام پاک کردن آرایش، فقط این کار را برعکس انجام دهید. قبل از پاک کردن آرایش، لنزهای خود را بیرون بیاورید.

آیا می توانم عمر لنزهای ماهانه خود را افزایش دهم؟

افزایش طول عمر لنزهای شما وسوسه انگیز است (به دلیل صرفه جویی در هزینه). اما پوشیدن لنزهایی که تارخ انقضای آنها گذشته است ممکن است باعث ضعف بینایی و عفونت چشم شده و شبکیه چشم آسیب ببیند. چرا که با گذشت زمان، رسوبات پروتئینی و مواد حساسیت زا در سطح لنزهای شما جمع می شوند. البته تمیز کردن لنزها به جلوگیری از این امر کمک می کند اما محلول لنز 100٪ رسوبات را از بین نمی برد. علاوه بر این، هنگامی که لنز از طول عمر خود فراتر می رود، مسیرهای داخلی لنز که باعث جریان یافتن اکسیژن می شوند، شروع به خراب شدن می کنند و بدون اکسیژن کافی، ممکن است چشم، خشک و زخم شود.

چرا استفاده مجدد از اکسیژن پراکسید برای لنز تماسی، ایمن نیست؟

استفاده مجدد از محلول لنز، قدرت ضدعفونی کننده آن را کاهش می دهد، که این امر می تواند شما را در معرض خطر عفونت و تورم چشم قرار دهد. در طول روز لنزهای شما، گرد و خاک به خود جمع می کنند که بعضی از آنها در محلول شما می ریزند. اگر از همان محلول مجددا استفاده کنید، احتمالاً هر بار که لنزهای خود را شست وشو می کنید، لنزهای شما آلوده می شوند. اگر با تهیه محلول تازه مشکل دارید لنزهای  یکبار مصرف روزانه، یک گزینه مناسب برای شما می باشند.

چرا باید قاب لنز خود را تمیز و تعویض کنم؟

شما نمی توانید لباس های تمیز را درون چمدان کثیف قرار دهید. به همین دلیل، نمی خواهید لنزهای تمیز خود را در یک قاب لنز کثیف قرار دهید.

چرا از لنزهای یکبار مصرف روزانه فقط یکبار می توان استفاده کرد؟

مزیت وسایل یکبار مصرف روزانه این است که شما می توانید در پایان یک روز و بدون دردسر تمیز کردن یا خرید محلول های ضد عفونی، آن ها را دور بیندازید. از آنجا که لنزهای یکبار مصرف برای یک بار استفاده طراحی شده اند، بنابراین در برابر رسوب و سایش مداوم، مقاوم نیستند. اگر بخواهید از لنزهای یکبار مصرف، استفاده مجدد کنید، سطح آن ها شروع به خراب شدن می کند و آلودگی و گرد و خاک ممکن است در لنز به دام باقی بمانند و شما را مستعد عفونت چشم کند. با بیرون انداختن لنزهای یکبار مصرف خود بعد از هر بار استفاده، می توانید از عنبیه چشم خود محافظت کنید و چشم های شفاف و سالم خود را حفظ کنید.

چرا نمی توانم لنزهایم را با آب تمیز کنم؟

ممکن است آب تمیز به نظر برسد، اما انواع ناخالصی ها در آب موجود است که می تواند لنز شما را آلوده کرده و باعث عفونت چشم شما شود. آب همچنین می تواند باعث تغییر شکل، تورم و چسبیدن لنزها به چشم شود که این چسبندگی، می تواند قرنیه چشم را خراش دهد. حتی آب بطری تصفیه شده نیز می تواند حاوی باکتری باشد. بنابراین همیشه با استفاده از محلول های تمیز کننده، لنزهای خود را تمیز نگه دارید.

منابع: lenstore – coopervision

آسیب دیدگی چشمایمنی چشملنزمحلول ضد عفونی لنز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×