COSHH چیست | نمادهای COSHH را بشناسیم

COSHH چیست | نمادهای COSHH را بشناسیم

COSHH مخفف کلمه Control of Substances Hazardous to Health به معنای کنترل مواد خطرناک برای سلامتی است. COSHH مجموعه قوانینی است که برای محافظت از کارگران در برابر خطرات سلامتی هنگام کار با مواد خاص وضع شده است. COSHH بخش مهمی از سلامت و ایمنی در محیط کار است. اگرچه ممکن است دقیقاً همه جزئیات COSHH را ندانید، اما قطعا علائم مربوط به آن را در بعضی از قسمت های محل کار خود مشاهده کرده اید. استفاده از COSHH باعث اجرای ایمن کارها می شود. COSHH همه کارفرمایان را ملزم به کنترل مواد سمی و خطرناک می کند. طبق مقررات بهداشتی COSHH 2002، کارفرمایان برای جلوگیری از بیماری کارمندان و پیمانکاران باید از قرار گرفتن آن ها در معرض موادی که خطرناک تلقی می شوند، جلوگیری کنند یا حداقل به میزان قابل توجهی این مواجهه با مواد خطرناک را کاهش دهند.

 

COSHH

در حال حاضر در بیشتر محل کارها از موادی استفاده می شود که می تواند به کارگران آسیب برساند. به عنوان مثال هزاران کارگر در انگلیس توسط مواد خطرناک، بیمار می شوند. بنابراین وجود این مقررات ایمنی و بهداشتی بسیار حیاتی است. COSHH بر روی خطرات ناشی از مواد در محل کار متمرکز است و سوالاتی مانند سوالات زیر را مطرح می کند:

 • کجا امکان قرار گرفتن افراد در معرض موادی که ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند وجود دارد؟
 • از چه راهی مواد برای سلامتی مضر هستند؟
 • چه مشاغل یا وظایفی منجر به مواجهه افراد با این مواد خطرناک می شوند؟
 • آیا جای نگرانی وجود دارد؟

انواع مواد خطرناک

 • عوامل بیولوژیکی
 • مواد شیمیایی
 • گرد و غبار
 • الیاف
 • بخارها
 • گازها
 • ذرات نانو

بیماری هایی مانند بیماری های ریوی، سرطان و بیماری های پوستی می توانند از طریق مواد خطرناک فوق الذکر ایجاد شوند. با رعایت مقررات COSHH، یک شرکت می تواند به لحاظ اقتصادی صرفه جویی کند. اگر از این مقررات در شرکت یا کارخانه بهره گرفته نشود، کارگران خیلی زود از کارافتاده می شوند و باید علاوه بر پرداخت حقوق و بیمه این کارگران از کار افتاده، شرکت به دنبال استخدام افراد جدید باشد. کارگران جدید هم طبیعتا نیاز به آموزش دارند. همه این ها نشان می دهد که استفاده از COSHH برای شرکت، کارگاه یا کارخانه به صرفه است. همیشه به خاطر داشته باشید که کارگران سالم، منجر به تولید محصولات سالم می شوند.

علامت های COSHH را می توان در نقاط مختلفی از جمله معادن، کارخانه مواد شوینده و سم، کارخانه فولاد و کارگاه های تخصصی نجاری و … یافت. اگر مواد خطرناک موجود در این کارخانه ها به درستی کنترل نشود، کارکنان این مکان ها به بیماری ریوی، آسم و سرطان، آسیب دیدگی چشم و پوست و …  مبتلا می شوند. چسب، رنگ، جوهر، محصولات آرایشی و مواد شوینده در صورت عدم استفاده صحیح می توانند مضر باشند. بنزین موجود در روغن خام حتی به عنوان عامل سرطان خون شناخته شده است. مواد قابل اشتعال هم نگران کننده هستند. تعداد مواد قابل آتش سوزی در کارخانه ها بسیار زیاد است. حتی گرد و غبار آرد یا چوب نیز در صورت احتراق، موجب انفجار می شوند. البته تا زمانی که مواد به طور مناسب استفاده شود، هیچ آسیبی به کارگران وارد نخواهد شد.

یک کارفرما، ارزیابی ریسک باید انجام دهد. اگر ماده ای که در کارگاه یا کارخانه استفاده می شود، مضر است، کارفرما در وهله اول نباید اجازه دهد کارکنان در معرض این ماده قرار بگیرند. کارفرما نباید اجازه دهد کارکنان در معرض گازها، غبار یا بخار باشند و آن ها را تنفس کنند و چشم و پوست کارکنان با آن مواد تماس پیدا کند. کارفرما باید هر ماده را به طور جداگانه بررسی و ارزیابی کند. باید برای هر ماده به طور جداگانه مشخص شود که چگونه ممکن است برای کارگران مضر باشد. این کار را می توان با رعایت نکات زیر انجام داد:

 • تمام اطلاعات مربوط به محصول را بررسی کنید.
 • از اتحادیه تجاری یا تامین کنندگان خود سوال کنید.
 • با یک مشاور بهداشت تماس بگیرید.
 • اطلاعات سلامت و ایمنی را در مطبوعات تجاری بیابید.

همانطور که اشاره شد کارفرما باید تلاش بکند که کارگران در معرض خطر قرار نگیرند. در واقع کارفرمایان باید به دنبال اجتناب از استفاده یا ایجاد مواد خطرناک در طول فعالیت باشند، یا جایگزین ایمن تری را در این زمینه پیدا کنند، ولی همیشه نمی توان از استفاده از چنین موادی جلوگیری کرد، بنابراین باید از روش هایی مانند ایجاد محفظه و تهویه در محل کار استفاده شود تا از قرار گرفتن کارگران در معرض آلودگی ها جلوگیری شود. آخرین خط دفاعی در برابر مواد مضر تجهیزات محافظ شخصی (PPE) است. یعنی اگر کارگران حتما مجبورند با مواد خطرناک تماس داشته باشتد، کارفرما باید تجهیزات ایمنی فردی برای آن ها تهیه کند و پیوسته از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل نماید. تجهیزات ایمنی شامل موارد زیر است:

 

COSHH

سپس کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که اقدامات کنترلی به طور موثر توسط کارگران استفاده می شوند. در صورت لزوم، بر نحوه و میزان قرار گرفتن افراد در معرض آلودگی ها باید نظارت صورت پذیرد. کارکنان باید به طور صحیح آموزش دیده و آگاه شوند و تحت نظارت قرار گیرند، فقط داشتن برگه های اطلاعات ایمنی کارگران Health and Safety Executive (HSE) برای کارگران کافی نیست.

نمادهای COSHH و معانی آنها

نه علامت خطر اصلی مربوط به COSHH وجود دارد که در این بخش این علائم را توضیح می دهیم.

 

COSHH

در حالی که برخی از این علائم و نشانه ها خود معانی واضحی دارند، برخی دیگر نیاز به توضیح بیشتر دارند.

 • عکسی که با متن Dangerous to the environment مشخص شده است، به این معنی است که این ماده برای محیط زیست خطرناک است. مواد شیمیایی که ممکن است خطر فوری یا با تأخیر برای حیات وحش، زندگی گیاهان، مردم و آب و هوا ایجاد کنند، با این نماد علامتگذاری می شوند.
 • عکسی که با متن Toxic مشخص شده است برای نشان دادن مواد سمی استفاده می شود. آن دسته از مواد شیمیایی که در سطح پایین باعث آسیب به سلامتی می شوند. وقتی این علامت حاوی T+ در گوشه بالا سمت چپ باشد، به معنای دسته ای از مواد شیمیایی خواهد بود که می تواند در سطح بسیار پایین به سلامتی آسیب برساند(یعنی خطر جدی است).
 • عکسی که با متن Oxidising مشخص شده است، برای نشان دادن اکسید کردن و مواد شیمیایی که با سایر مواد شیمیایی گرمازا واکنش نشان می دهند (که اغلب منجر به احتراق می شوند) استفاده می شود. عوامل اکسید کننده معمول شامل اکسیژن، پراکسید هیدروژن و هالوژن ها هستند.
 • عکسی که با متن Corrosive نشان داده می شود، برای نشان دادن مواد خورنده کاربرد دارد. موادی که می توانند با واکنش شیمیایی به مواد دیگر (که در تماس با آن ها هستند) صدمه بزنند یا آنها را از بین ببرند. این مواد می توانند به صورت هر ماده ای وجود داشته باشند، از جمله مایعات، جامدات، گازها، غبار و بخار.
 • عکسی که با متن Longer-term health hazards نشان داده می شود، موادی را علامتگذاری می کند که خطرات مزمن یا طولانی مدت برای سلامتی دارند. وجود این علامت روی یک ماده، نشان دهنده سرطان زا بودن آن ماده خاص است. این مواد موجب مسمومیت تنفسی یا مشکل تولید مثل می شوند.
 • عکسی که با متن Caution نشان داده می شود، به معنای احتیاط است. این علامت روی موادی قرار می گیرد که ممکن است تهدیدی فوری یا شدید برای سلامتی نباشند اما باید در محیط کار آن مواد با دقت کنترل شود.

همه کارگران، کارمندان، کارفرمایان و پیمانکاران باید یک دوره آموزشی COSHH را بگذرانند تا اطمینان حاصل کنید که شما و کارمندان به صورت اصولی کار می کنید.

نحوه آسیب رساندن مواد مضر به بدن

 استنشاق مواد سمی در COSHH

در صورت استنشاق ماده مضر ، آن ماده مضر به بینی، گلو یا ریه ها وارد می شود. برخی از این مواد خطرناک ابتدا با نفس کسیدن وارد ریه فرد شده و به مناطق دیگر بدن مانند کبد آسیب می رسانند.

تماس مواد خطرناک با پوست در COSHH

مواد خطرناک می توانند به پوست فرد آسیب برسانند یا از طریق پوست وارد بدن انسان شوند و به قسمت های دیگر بدن انسان آسیب برسانند. پوست از طریق تماس مستقیم با مواد خطرناک، پاشیدن مواد خطرناک، خوابیدن گرد و غبار مواد سمی موجود در هوا روی پوست یا تماس پوست با سطوح آلوده، آلوده می شود.  حتی بعضی از اوقات که دست کارگر داخل دستکش های محافظ هم است، ممکن است دست، آلوده شود.

وارد شدن آلودگی به دهان در COSHH

اگر کارگرها به طور مرتب، دست های خود را شست و شو نکنند، خواسته یا ناخواسته دست خود را به صورت و دهان خود خواهند زد و این یعنی وررد آلودگی به دهان. ورود آلودگی به دهان، در طول ناهار خوردن و یا سیگار کشیدن به راحتی صورت می پذیرد.

وارد شدن آلودگی به چشم

علاوه بر این که امکان دارد با مالیدن دست به چشم، آلودگی به چشم وارد شود، گرد و غبار، گاز و بخار هم ممکن است باعث تحریک چشم شوند. پاشیدن مایعات داغ به صورت هم می تواند باعث آسیب دیدگی دائمی چشم و حتی نابینا شدن فرد شود.

 

منابع:safetyservicesdirectbritsafe

ایمنیایمنی در معدنعلائم ایمنینمادهای ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×