گاگل جوشکاری | راهنمای انتخاب گاگل جوشکاری

گاگل جوشکاری | راهنمای انتخاب گاگل جوشکاری

انرژی الکترومغناطیسی ناشی از قوس یا شعله می تواند به چشم کارگران آسیب برساند و معمولاً به عنوان انرژی تابشی یا تابش نور شناخته می شود. برای محافظت در برابر انرژی تابشی حاصل از جوشکاری ، کارگران باید از تجهیزات محافظتی شخصی ( ppe ) مانند گاگل جوشکاری ، عینک ایمنی ، عینک محافظ ، کلاه ایمنی جوشکاری یا محافظ صورت جوشکاری استفاده کنند.

این تجهیزات باید دارای لنزهای فیلتر با شماره سایه باشد که سطح محافظت مناسبی را ایجاد کند. عدد سایه شدت تابش نوری را نشان می دهد که اجازه داده می شود از طریق لنز فیلتر به چشم فرد منتقل شود. بنابراین ، هرچه عدد سایه بیشتر باشد ، فیلتر تاریکتر و میزان نور کمتری از لنز عبور می کند.

این الزام باید برای کارمندان انجام دهنده کار و پرسنلی که عملیات را مشاهده می کنند اعمال شود. به عنوان مثال ، یک فرد که در حال کار با دستگاه جوشکاری است یا یک دستیار هر دو باید از گاگل جوشکاری استفاده کنند. در جداول زیر عدد حداقل سایه لنز محافظ برای فرآیندهای معمول جوشکاری و برش ذکر شده است.

وقتی کارگری از عینک مجهز به لنزهای فیلتر در زیر کلاه ایمنی جوش استفاده می کند ، ممکن است عدد سایه لنز در کلاه ایمنی کاهش یابد. عدد سایه ترکیبی لنزهای موجود در عینک و کلاه ایمنی باید برابر با مقدار نشان داده شده در جداول زیر باشد.

هنگامی که امکان پرتاب اشیا به سمت چشم و صورت کارگران وجود دارد ، دستگاه (های) محافظتی که انتخاب شده اند باید از اطراف نیز چشم ها را محافظت کنند. محافظت های جانبی خطرات ناشی از تراشه های سرباره و قطعات خرد شده را در تماس با چشم و صورت کارگر کاهش می دهد. در صورت وجود چنین خطراتی ، کارگرانی که از کلاه ایمنی جوشکاری با لنزهای فیلتر استفاده می کنند نیز باید از عینک هایی با محافظ جانبی یا گاگل جوشکاری استفاده کنند.

گاگل جوشکاریگاگل جوشکاریگاگل جوشکاریمزایا و معایب برخی از گاگل های ایمنی

 

گاگل جوشکاریبرخی از گاگل های جوشکاری دارای لنزهایی هستند که به شما اجازه می دهند میزان حساسیت نسبت به هریک از پنج سایه را تنظیم کنید. . آن ها یک منطقه دید 3 اینچی ارائه می دهند که کاملاً روی صورت شما قرار می گیرد تا از چشمان شما در برابر سوختگی . برق زدگی چشم محافظت کند. آن ها همچنین دارای یک پوشش سیلیکونی قابل تعویض و یک پوشش سر مقاوم در برابر شعله برای محافظت از سر و گردن شما در مناطقی هستند که کلاه ایمنی جوشکاری بسیار بزرگ و حجیم است و نمی تواند جای آن ها را بگیرد.

این گاگل جوشکاری به اندازه ای جمع و جور است که نمی توان آن را با عینک طبی پوشید. آن ها همچنین از آنجا که منافذی برای جریان هوا وجود ندارد ، به سرعت مه می شوند.

گاگل جوشکاریاین گاگل جوشکاری دارای لنزهای مختلفی است که هر کدام سطح حفاظت خود را ارائه می دهند. تغییر آن ها آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که حلقه را باز کنید ، لنز را تعویض کنید و حلقه را تعویض کنید.

این گاگل جوشکاری یک بند قابل تنظیم دارد تا روی سر شما محکم شود. همچنین می توانید پل بینی را تنظیم کنید. به علاوه بالشتک اضافه شده در اطراف لنزها به این معنی است که می توانید برای مدت زمان طولانی تری آنها را راحت بپوشید.

از معایب این گاگل جوشکاری این است که با وجود اینکه پل بینی قابل تنظیم است ، پلاستیک سختی که از آن ساخته شده هنوز برای بینی شما ناراحت کننده است. بالشتک اضافی نیز خیلی کمک نمی کند. همچنین شکاف های کوچکی وجود دارد که پل بینی به چشمی متصل می شود و اجازه می دهد نور به عینک وارد شود و حتی تاریک ترین لنزها نیز به اندازه کافی تاریک نیستند. این دو مورد در کنار هم باعث می شود نور بیشتری از آنچه دوست دارید به چشمان شما برسد.

گاگل جوشکاریدر این نوع گاگل جوشکاری لنزهایی به کار رفته است که در برابر گرما مقاوم هستند. سایه های لنز می تواند در بین 5 مقدار قابل تنظیم باشد.

نور این گاگل جوشکاری بصورت خودکار تنظیم می شوند ، اما به عقب و جلو سوسو می زنند و تاریکی مداوم را ارائه نمی دهند. درک نحوه استفاده از آن ها دشوار است. ماسک ، بسیار محکم در اطراف سر شما قرار می گیرد و این موضوع تقریباً ناراحت کننده است. این گاگل ها به طرز وحشتناکی مه می شوند. اگر صبر داشته باشید که هر دو دقیقه یکبار آنها را پاک کنید ، می توانید کار را به پایان برسانید.

مواد بکار رفته در ساخت لنز گاگل جوشکاری

 • پلی کربنات:
  لنزهای پلی کربنات سبک هستند و از اشعه ماورا بنفش محافظت می کنند ، اما به اندازه مواد دیگر شفاف نیستند.
 • NXT پلی اورتان (Trivex):
  Trivex فوق العاده سبک است و دارای درجه یک است ، اما گران است.
 • اکریلیک:
  اکریلیک از شیشه سبک تر ، مقاوم در برابر خراش است و هزینه کمتری دارد اما دید خیلی واضحی ندارد و از دوام بالایی هم برخوردار نیست.
 • شیشه نوری:
  شیشه آنچه را که شما نگاه می کنید تحریف نمی کند و می تواند در برابر خراش محافظت شود ، اما این گاگل ها سنگین هستند و در اثر ضربه مستقیم خیلی خوب عمل نمی کنند.

انواع گاگل ایمنی

گاگل جوشکاری دریچه مستقیم:

گاگل های ایمنی دریچه مستقیم دارای شکاف های مختلفی هستند که باعث می شود هوا در پشت لنزها حرکت کند و از مه گرفتگی جلوگیری کند. این موارد برای محافظت در برابر ضربه بهتر استفاده می شوند.

گاگل جوشکاری دریچه غیر مستقیم:

گاگل های تهویه غیرمستقیم نیز دارای شکاف های متعدد در خود هستند ، اما این شکاف ها پوشیده شده اند و به آن ها امکان مهار از مه بیشتر می دهد.

گاگل جوشکاری بدون تهویه:

گاگل های بدون تهویه هم به همین شکل هستند. آن ها هیچ شکافی ندارند ، اما یک قطعه جامد هستند. آن ها بهترین محافظت در برابر ضربه و پاشش را دارند اما به سرعت مه می شوند.

منابع : oshaweldingchamps

عینک ایمنیعینک ایمنی حفاظ دارعینک جوشکاریعینک ضد خشعینک ضد مهگاگلگاگل ایمنیگاگل ضد بخارگاگل ضد خش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×