گاگل ایمنی | ویژگی های یک گاگل ایمنی خوب

ویژگی های یک گاگل ایمنی خوب

عینک ایمنی محافظ چشم یا گاگل ایمنی نوعی از PPE است که برای محافظت یا محاصره ناحیه اطراف چشم طراحی شده است به گونه ای که ذرات پرتابی ، مایعات یا مواد شیمیایی و آسیب دیدگی چشم جلوگیری می کنند.

گاگل ایمنیویژگی هایی که یک گاگل ایمنی باید داشته باشد

ارزیابی ریسک های شغلی شامل شناسایی ، ارزیابی و رتبه بندی خطرات در محیط کار برای اجرای اقدامات پیشگیرانه مربوطه است. این قدم اولیه در بهداشت و ایمنی شغلی است. بررسی اینکه خطر شناسایی شده ، دستورالعمل های استاندارد و نشان های موجود در محصول با هم منطبق باشد ، بسیار مهم است. برخی از ویژگی های یک گاگل ایمنی خوب که باید وجود داشته باشد موارد زیر هستند.

ویژگی مقابله با خطر گرمایی در گاگل ایمنی

خطر حرارتی هنگامی رخ می دهد که مایعات یا مواد جامد داغ پاشیده شوند و یا تابش شدید به سمت گاگل منتشر شود. گاگل، برای محافظت در برابر خطرات حرارتی باید مطابق با استانداردهای لازم باشد .

مثال های عملی:

گرمای تابشی که از اجاق ها ، پاشش فلز مذاب یا مواد جامد گرم و غیره حاصل می شود.

خطر حرارتی به این شرح است: پاشش مایعات گرم ، تابش شدید گرما.

گاگل ایمنیویژگی مقابله با خطر مکانیکی در گاگل ایمنی

خطر مکانیکی عمدتاً زمانی اتفاق می افتد که ذرات با لبه تیز یا آن هایی که دارای انرژی جنبشی بالایی هستند در طول کار پرتاب می شوند. برای محافظت در برابر خطرات مکانیکی می توان از گاگل های ایمنی استفاده کرد.

مثال های عملی:

تراشه های فلزی ، ذرات پرتابی از ابزار و غیره.

خطر مکانیکی به این شرح است: شوک ، تراشه های پروازی یا ذرات جامد.

برای انتخاب بین عینک ایمنی ، گاگل ایمنی و شیلد محافظ صورت ، نوع و میزان خطر باید شناخته شود:

 • برای یک عمل مکانیکی ساده ، عینک ایمنی ممکن است کافی باشد.
 • برای کار برش ، صفحه یا شیلد محافظ صورت برای محافظت از چشم و صورت ضروری است

خطرات مرتبط با پرتوها و اشعه های نوری در گاگل ایمنی

تابش ها و اشعه های نوری در بسیاری از فعالیت ها در زمینه های صنعتی ، پزشکی یا تجاری وجود دارد. جوشکاری ، کارهای فولادی و فرآیندهای جراحی بسیار نگران کننده هستند. قرار گرفتن بیش از حد چشم در معرض منابع نور با شدت زیاد می تواند باعث سوختگی و از بین رفتن چشم شود.

برای محافظت در برابر اشعه نوری عینک ایمنی ، گاگل ایمنی ، محافظ صورت ایمنی و کلاه ایمنی جوشکاری بسیار مفید هستند.

مثال های عملی:

تابش اشعه ماورا بنفش نامرئی ، اشعه IR مرئی و نامرئی و غیره.

خطر مرتبط با تابش نور می تواند از منابع مقابل بوجود آید: ماورا بنفش ، مادون قرمز ، نور مرئی ، جوشکاری گاز ، جوشکاری الکتریکی ، لیزر.

مقابله با خطر مواد شیمیایی در گاگل ایمنی

خطر مواد شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که ماده شیمیایی با چشم یا پوست واکنش نشان دهد و این خطر در اکثر بخش های صنعتی وجود دارد.

این خطر به ویژه در زمینه پزشکی ، صنایع غذایی و کشاورزی یا در مدیریت پسماند ، جایی که میکرو ارگانیسم ها افراد را آلوده می کنند ، وجود دارد.

برای جلوگیری از هرگونه خطر پاشش های شیمیایی ،می توان از طیف گسترده ای از عینک های ایمنی و گاگل ایمنی برای محافظت در برابر خطرات شیمیایی و بیولوژیکی استفاده کرد.

 مثال های عملی:

گرد و غبار ، ذرات معلق در هوا ، مایعات ، گاز یا بخارات.

خطر مواد شیمیایی به این صورت تعریف می شود: وجود مایعات خطرناک ، گرد و غبار سمی ، گاز و بخارات سمی.

مقابله با خطرات ناشی از الکتریسیته در گاگل ایمنی

محافظت از چشم در برابر قوس های الکتریکی اتصال کوتاه فقط از طریق محافظ های صورت انجام می شود. نباید اجزای فلزی در معرض این قوس های الکتریکی باشد و تمام لبه های خارجی محافظ باید گرد باشد ، در غیر این صورت باید آن را تعمیر کرد تا لبه های تیز در آن وجود نداشته باشد.

عواقب شوک الکتریکی می تواند سوختگی قرنیه ، آسیب به شبکیه چشم و … باشد.

مثال های عملی:

برق زدگی چشم ، قوس های الکتریکی

طول امواج مختلف

طول موج واقعیتی است که ما به کمک آن دنیای اطراف خود را درک می کنیم و دو اندام به ما این امکان را می دهند که آنها را دریافت کنیم – چشم برای نور و گوش برای صدا. انواع پرتوها طبق دسته زیر است:

پرتوهای گاما: بسیار خطرناک هستند و می تواند داخل سیمان و حتی سرب نفوذ کند. آن ها سلول های موجودات زنده را از بین می برند.

اشعه X: این اشعه می تواند از طریق بافت بدن ما نیز عبور کند اما توسط استخوان های ما متوقف می شود – به همین دلیل رادیوگرافی امکان پذیر است.

پرتوهای ماوراء بنفش: که از خورشید به دست می آیند ، توسط لایه ازن اطراف زمین تا حدودی مسدود می شوند. قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض این پرتو بسیار آسیب رسان است.

اشعه مادون قرمز: توسط همه اشیاء گرم ساطع می شود. این پرتوها قابل مشاهده نیستند اما گرمای آن ها قابل تشخیص است.

امواج رادیویی: برای انتقال صداها ، تصاویر و داده های دیجیتال استفاده می شود. چشم انسان قادر به شناسایی عناصر مختلف پرتوی نیست – فقط نتیجه را می بیند. چشم تنها می تواند طول موج هایی را بین 380 تا 780 نانومتر هستند را مشاهده کند – این نور     به عنوان “طیف مرئی” شناخته می شود.

گاگل ایمنیگاگل ایمنی

تفاوت بین گاگل ایمنی و عینک ایمنی

عینک های ایمنی و گاگل های ایمنی، متفاوت هستند و اغلب در کنار سایر PPE های صورت مانند محافظ های صورت و شیلد صورت در یک رده در نظر گرفته می شوند. در برخی شرایط ، یک کارگر می تواند از ترکیبی از PPE صورت مانند عینک هایی که در زیر یک محافظ ایمنی کامل صورت یا گاگل های استفاده شده با کلاه اینمی استفاده کند.

طبق نظر شورای امنیت ملی ، تفاوت اصلی بین این دو نوع محافظ چشم این است که:

عینک هایی که مطابق با استانداردهای ANSI برای پوشش جلو و جانبی چشم هستند ، بر روی صورت مهر و موم یا محکم نمی شوند و بنابراین در برابر پاشش مواد شیمیایی یا قطرات شیمیایی از چشم محافظت نمی کنند.

گاگل ایمنیسایر تفاوت های کلی عبارتند از:

 • عینک ها توسط دسته و یک پد بینی یا لنت بینی روی صورت نگه داشته می شوند ، در حالی که گاگل ها توسط بندهایی قابل تنظیم نگه داشته می شوند که ممکن است شامل مواد الاستیک یا کش سان باشد.
 • گاگل یکی از دو نوع است: پوشش کامل یا تنها بر روی چشم و برخی از آنها تهویه می شوند تا گرما و رطوبت از بین بروند.
 • عینک های ایمنی ممکن است دارای ویژگی هایی در طراحی باشند که شامل تسمه هایی برای نگه داشتن آن ها سر جای خود و یا حلقه های فومی است که به عنوان محافظ های چشم عمل می کنند. این گاگل ها هنوز به عنوان عینک درجه بندی می شوند اما ممکن است دارای درجه ANSI اضافی برای محافظت در برابر گرد و غبار نیز باشند.
 • عینک ها از نظر استقبال و استفاده توسط کارگران اغلب از گاگل ها “فروش” آسان تری دارند

اطمینان از راحتی و تناسب کارگران بخشی از روند کار است که توسط کارفرما باید بررسی شود. هنگام اجرای این موارد یا سایر فاکتورهای PPE کارفرمایان باید آن ها را مد نظر قرار دهند.

گاگل ایمنیبا وجود تفاوت های آن ها ، عینک ایمنی و گاگل ایمنی شباهت های بسیاری دارند. این شباهت ها عبارتند از :

 • هر دوی آن ها از انواع تجهیزات محافظ شخصی برای چشم و صورت هستند
 • برای اطمینان از مطابقت با الزامات و استانداردهای قانونی ، هر دوی آن ها تحت آزمایش استاندارد قرار می گیرید
 • در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد ، برخی از آن ها مخصوص کار خاصی هستند و برخی دیگر ماهیت کلی دارند
 • نیاز به آموزش نحوه صحیح پوشیدن آن ها دارید
 • به مراقبت و نگهداری نیاز دارند که باید در آموزش کاربر لحاظ شود
 • می توان عینک ایمنی یا گاگل ایمنی را با نسخه چشم پزشکی کاربر نهایی تهیه کرد ، اگرچه عینک ایمنی با نسخه پزشکی امری عادی است ، در حالی که عینک طبی از این قاعده مستثنی است
 • تحت شرایط عمومی OSHA 1910.133 (الف) (1) قرار دارند:
 • کارفرما باید اطمینان حاصل کند که هر کارمند آسیب دیده هنگام قرار گرفتن در معرض خطرات چشم یا صورت در اثر ذرات پرتابی ، فلز مذاب ، مواد شیمیایی مایع ، اسیدها یا مایعات سوزاننده ، گازهای شیمیایی یا بخارات ، یا تابش نور بالقوه مضر ، از محافظت چشم و صورت مناسب استفاده می کند.

لطفاً بخاطر داشته باشید که در سلسله مراتب کنترل خطر ، PPE آخرین خط دفاعی بین خطر و کارگر در نظر گرفته شده است. همیشه قبل از استفاده از PPE ، آنالیزهای دقیق و کامل خطرات را انجام دهید و از سایر ابزارهای کنترل خطر نیز استفاده کنید.

گاگل ایمنیمحافظ چشمی که به کارگران ارائه می دهید باید همیشه اهداف OSHA 1910.33 و ANSI Z87.1 را برآورده کند. از آنجا که OSHA و ANSI در رتبه بندی مقاومت در برابر ضربه برای عینک و گاگل متفاوت هستند ، تجزیه و تحلیل خطرات خود را در برابر هر دو بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که از کالای مناسبی استفاده می کنید.

شناسایی و تجزیه و تحلیل خطر اولین ابزار عملی شما برای تعیین نیازهای PPE است. تولیدکنندگان و تهیه کنندگان می توانند اطلاعات بسیار دقیقی از محصولات ارائه دهند ، بنابراین حتما هنگام انتخاب خود به آنها دسترسی پیدا کرده و با آنها صحبت کنید.

برای مشاهده گاگل های ایمنی توتاص بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

منابع:bollesafeopediabetafit

عینک ایمنیعینک ایمنی محافظعینک محافظعینک های ایمنیگاگلگاگل جوشکاریگاگل چشمگاگل ضد بخارگاگل ضد خشگاگل محافظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×