چشم غالب چیست | چشم راست غالب است یا چشم چپ

چشم غالب چیست | چشم راست غالب است یا چشم چپ

آیا اصطلاح “چشم غالب” و “تسلط چشمی” را شنیده اید اما مطمئن نیستید که معنی آن ها چیست و چگونه آزمایش غالب چشم را انجام می دهید؟ در اینجا اصول اولیه پیدا کردن چشم غالب را بررسی می کنیم

چشم غالب | مفهوم چشم غالب چیست

چشم غالب شما چشمی است که کمی (در بیشتر موارد) ورودی بیشتری به قسمت بصری مغز شما وارد می کند و اطلاعات دقیق تری در مورد محل قرارگیری اجسام پیدا می کند و آن ها را با دقت بیشتری انتقال می دهد.

بیشتر اوقات ، اصطلاح “چشم غالب” هنگام توصیف شرایط طبیعی بینایی استفاده می شود که در آن دو چشم به خوبی به صورت تیمی کار می کنند و دارای قدرت بینایی نسبتاً برابر هستند و یک چشم به راحتی چشم “پیشرو” یا چشم مسلط می شود.

اما گاهی اوقات ، از “چشم غالب” برای توصیف چشم با بینایی و عملکرد طبیعی در موارد ناکارآمد آمبلیوپی و استرابیسم استفاده می شود.

درست مانند اینکه ما از یک طرف بدن خود بیشتر از طرف دیگر استفاده می کنیم و یک دست غالب داریم که برای نوشتن از آن استفاده می کنیم ، اکثر ما نیز یک چشم غالب داریم.

چشم غالب همیشه در مورد داشتن دید بهتر نیست ، بلکه به این دلیل است که یکی از چشم ها بهتر از دیگری اطلاعات را به مغز ارسال می کند. چشم غالب شما چشمی است که کمی بیشتر به قشر بینایی مغز شما ورود می کند و اطلاعات را با دقت بیشتری مانند محل قرارگیری اجسام انتقال می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که تسلط چشم و دست در ارتباط هستند ، گرچه ارتباط مستقیمی ندارند.اما اگر کسی راست دست باشد بیشتر مسلط به چشم راست است ، اما ممکن است فرد راست دست باشد و چشم چپ غالب باشد.

غلبه چشم می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. ممکن است یک نفر درجه تسلط بالایی در یک چشم داشته باشد ، در حالی که فرد دیگری ممکن است دارای چشمی باشد که اختلاف غلبه کمتری با چشم دیگر دارد.

انواع غلبه چشم

سه نوع مختلف غلبه چشم وجود دارد که توسط آزمایش های ویژه ای برای یافتن چشم غالب تعیین می شود:

انواع تسلط چشم:

تسلط بینایی. این اولویت یک چشم بر چشم دیگر هنگام ثابت شدن بر روی هدف است.

غلبه موتور. این به چشمی اشاره دارد که احتمال کاهش فیکساسیون در نقطه نزدیک همگرایی کمتر است.

تسلط حسی. این به چشمی اشاره دارد که قدرت دید بیشتری نسبت به چشم دیگر دارد.

آزمایش چشم غالب

در این بخش آزمایش ساده ای را مطرح می کنیم که به وسیله آن می توانید مشخص کنید که کدام یک از چشمان شما غالب یا مسلط است.

چشم غالب

  • بازوهای خود را در جلوی صورت دراز کرده و با قرار دادن دستان خود در یک زاویه 45 درجه ، یک باز مثلثی بین شست و انگشتان ایجاد کنید.
  • با هر دو چشم باز ، این دهانه مثلثی را روی جسمی دور قرار دهید – مانند ساعت دیواری یا دستگیره در.
  • چشم چپ خود را ببندید.
  • اگر شی در مرکز بماند ، چشم راست شما (همان چیزی که باز است) چشم غالب شما است. اگر جسم دیگر توسط دستان شما قاب نشده باشد ، چشم چپ شما چشم غالب شما است.

چشم غالب

در اینجا یک تست چشم غالب دیگر وجود دارد که می توانید آن را انجام دهید:

  • یک بازو را دراز کرده و انگشت شست آن دست را در حالت ایستاده نگه دارید. (یا می توانید به جای انگشت شست از انگشت اشاره خود استفاده کنید.)
  • با باز نگه داشتن هر دو چشم و تمرکز روی یک شی دور ، انگشت شست خود را بر روی آن جسم قرار دهید. (اگر به نظر می رسد انگشت شست شما تا حدی ناپدید می شود ، نگران نباشید – این طبیعی است.)
  • به طور متناوب هر بار یک چشم را ببندید.
  • چشمی که انگشت شست شما را مستقیم در مقابل جسم نگه می دارد در حالی که چشم دیگر بسته است ، چشم غالب شما است.

چشم غالب

هر دوی این آزمایش های چشمی غالب در دسته آزمایش های “بینایی” دسته بندی می شوند ، زیرا شامل تراز کردن یک هدف بصری با دستگاه موقت بینایی هستند (تقلید از “دید” بر روی لوله تفنگ).

برخی مطالعات نشان داده است که مشاهده آزمایشات غالب چشم ، اگرچه ساده انجام می شود و به طور کلی دقیق است ، اما می تواند تحت تأثیر دست و سایر عوامل غیر دیداری قرار گیرد.

برای جلوگیری از این عوامل مخدوش کننده ، برخی از محققان استدلال می کنند که آزمایش های غالب چشم غیر بینایی ممکن است روش دقیق تری برای تعیین غلبه چشم باشد (همچنین تسلط چشمی نیز نامیده می شود).

در این آزمایشات ، فرد هر دو چشم را باز نگه می دارد و محرک های بینایی با استفاده از دستگاه های نوری خاص به هر چشم جداگانه ارسال می شوند. و این محدودیت آزمایش های چشم غالب غیر بینایی است – تجهیزات و تخصص مورد نیاز برای انجام آن ها فقط در کلینیک های بینایی ویژه یا امکانات تحقیقاتی یافت می شود.

در بیشتر موارد ، آزمایشات ساده بینایی مانند آنچه در بالا توضیح داده شد ، چشم غالب شما را با دقت تشخیص می دهد.

تسلط چشم و دست

گرچه تسلط چشم و دست (راست دستی یا چپ دستی بودن) ارتباط مستقیمی ندارند ، اما این صفات به طور قابل توجهی با هم مرتبط هستند.

مطالعات بر روی جمعیت نشان می دهد که حدود 90٪ افراد راست دست و حدود 67٪ افراد چشم راست هستند.

اگرچه تحقیقات نشان داده است که شانس فردی که راست دست است در راستای چشم راست بودن زیاد است – تقریبا 2.5 برابر بیشتر از احتمال تسلط چشم چپ در آن فرد – پیش بینی تسلط چشم بر اساس فقط دست فرد غیرممکن است .

چشم غالب وجود ندارد : آیا ممکن است؟

آیا می توان چشم غالب نداشت؟ شاید ، اما غیر معمول خواهد بود. اگر درجه بالایی از تسلط در آزمایش چشمی غالب مشهود نیست ، به احتمال زیاد شخص دارای غلبه چشم مختلط است (همچنین تسلط چشم متناوب نامیده می شود) ، جایی که یک چشم برای عملکردها یا وظایف خاص غالب است؛ چشم دیگر فرد در زمان های مختلف غالب خواهد بود.

برخی از افراد ممکن است آزمایش غالب بینایی را انجام دهند و دریابند که هدف بصری کاملاً با دهانه مثلثی بین دو دست یا انگشت شستشان مطابقت ندارد (بسته به نوع آزمایش بینایی که انجام می دهند)و این امر در هر دو چشم وجود دارد.

طیف متفاوتی از درجه تسلط چشم در بین افراد وجود دارد. (همین امر برای دست فرد نیز صادق است.) به عبارت دیگر ، ممکن است بعضی از افراد دارای یک چشم باشند که بسیار غالب است ، در حالی که در دیگران ممکن است اختلاف کمی در غلبه دو چشم خود داشته باشند.

با این وجود ، تا حدی سلطه چشم در مغز شما سخت است. درون قشر بینایی (بخشی از مغز که اطلاعات بینایی را پردازش می کند) نوارهایی از سلول های عصبی (سلول های عصبی) وجود دارد که ستون های چشم غالب نامیده می شوند. به نظر می رسد این نوارهای عصبی ترجیحاً به ورودی از یک چشم یا چشم دیگر واکنش نشان می دهند و برای رشد دید دو چشمی مهم هستند.

اما محققان همچنین معتقدند که در این ستون های غالب چشم، همپوشانی و انعطاف پذیری وجود دارد که حاکی از آن است که غلبه چشم در برخی افراد متغیر ، متناوب و شاید ناقص باشد.

چشم غالب در تیراندازی، عکاسی و ورزش

اهمیت پیدا کردن چشم غالب و مسلط چیست؟

دانستن اینکه کدام چشم، چشم غالب شماست ، می تواند در انجام فعالیت های مختلف عملکرد بهتری داشته باشد. در اینجا فقط چند نمونه معمول وجود دارد:

چشم غالب در تیراندازی.

در زدن اهداف متحرک با تفنگ خود مشکلی دارید؟ ممکن است شما از سلطه عبور کرده باشید – به این معنی که چشم غالب و دست غالب شما در دو طرف بدن قرار دارد.

به عنوان مثال ، اگر شما یک تیرانداز راست دست (و در نتیجه شانه راست) هستید اما چشم چپ غالب دارید ، ممکن است خود را در حال شلیک پشت یک هدف متحرک چپ به راست و مقابل یک حرکت راست به چپ ببینید. آگاهی از این امر به شما امکان می دهد تنظیمات صحیحی را برای بهبود دقت تیراندازی انجام دهید.

گزینه دیگر برای جبران سلطه متقابل این است که هر دو چشم را تا قبل از گرفتن ضربه باز نگه دارید. باز نگه داشتن هر دو چشم شما را قادر می سازد تا از 100٪ دید محیطی و درک عمق خود برای آماده شدن برای تیراندازی استفاده کنید. بستن چشم چپ متقاطع چپ خود درست قبل از شلیک به شما امکان می دهد تنظیم ثانیه آخر را انجام دهید تا لوله تفنگ خود را با هدف متحرک تراز کنید.

بیشتر بخوانید:

عینک تیراندازی زرد چه اهمیتی در این حرفه دارد

چشم غالب در عکاسی

. دانستن اینکه کدام چشم چشم غالب شما است ، هنگام ساختن عکس با مشاهده منظره یاب دوربین دیجیتال رفلکس لنز (DSLR) یا دوربین فیلم مشابه ، مهم است.

استفاده از چشم غالب شما پیش نمایش دقیق عکس واقعی را به شما ارائه می دهد. استفاده از چشم غیر مسلط باعث می شود جزئیات خاصی به صورت جانبی یا خارج از کادر کمی جابجا شوند.

چشم غالب در ورزش.

اگر (مانند اکثر مردم) راست دست هستید و دارای چشم راست غالب هستید ، برخی ورزش ها برای استفاده کامل از چشم غالب خود باید موقعیت خود را به درستی قرار دهید.

به عنوان مثال ، در بیس بال یا سافت بال ، هنگام ضربه زدن باید سر خود را به اندازه کافی برگردانید تا چشم راست شما بتواند چرخش ، سرعت و موقعیت نزدیک شدن زمین را به وضوح ببیند. در مورد کریکت هم همینطور است.

بیشتر بخوانید:

گاگل بسکتبال | راهنمای انتخاب گاگل مناسب برای ورزش بسکتبال

مثال دیگر گلف است. ترازبندی مناسب پوت ها (و حتی عکس های آهنی و درایوها) به چرخش های مناسب سر نیاز دارد تا از چشم راست غالب شما به طور کامل تصویری از توپی را که قصد دارید بگیرید استفاده کنید و بدن و سر چوب را به طور دقیق قرار دهید تا به آن برسید.

اگر در ورزش جدی هستید و به دنبال راهنمایی در مورد چگونگی استفاده بهتر از چشم خود برای افزایش عملکرد ورزشی هستید ، مراجعه به یک چشم پزشک متخصص در بینایی ورزشی را در اولویت کار خود قرار دهید.

منابع :allaboutvisionhealthline

 

آمبلیوپیبیناییتسلط چشمیچشمچشم با دید بهترچشم قوی تر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×