پلک متورم و دلایل ایجاد آن

پلک متورم همیشه یک مشکل ساده نیست به خصوص اگر تورم پلک به حدی شدید باشد که توانایی بینایی فرد را مختل کند. بنابراین مشکلات ظاهرا جزئی در پلک ها می توانند جدی باشند و حتی منجر به نابینا شدن فرد شوند.

 یازده علت و درمان پلک متورم

پلک متورم

گل مژه

گل مژه، عفونت غده در پلک است. گل مژه، غددی را که در قاعده مژه ها هستند را آلوده می کند. گاهی اوقات گل مژه، به دلیل آلودگی غدد چربی در داخل پلک ایجاد می شود. بعضی از آنها سر سفید دارند. گل مژه معمولاً به صورت توده های قرمز، خارش دار، دردناک و متورم شروع می شود. در طی چند ساعت یا چند روز، گل مژه ها شروع به شبیه شدن به یک جوش می کنند. در بیشتر موارد، گل مژه یک عفونت سطحی است و به زودی برطرف می شود و نیازی به درمان ندارد. البته در زمانی که با گل مژه سطحی مواجه می شوید رعایت نکات زیر خالی از لطف نیست.

 • استفاده از کمپرس گرم می تواند به کاهش درد کمک کند.
 • باید تا زمان از بین رفتن گل مژه، از هر گونه آرایش چشم ماندد استفاده از کرم های چشم و … خودداری کرد.
 • آنها همچنین هرگز نباید سعی کنند گل مژه را بیرون بیاورند زیرا این امر باعث گسترش عفونت و آسیب دیدگی چشم می شود.

اگر هر یک از حالت های زیر پیش بیاید به چشم پزشک مراجعه کنید و البته استفاده از آنتی بیوتیک هم در شرایط زیر می تواند برای رفع مشکل گل مژه کمک کننده باشند:

 • چندین مشکل پلک به طور هم زمان ظاهر شوند.
 • گل مژه بسیار دردناک باشد.
 • علائم به مرور زمان بدتر شوند.
 • تب ایجاد شود.
 • بروز مشکلات بینایی.

برآمدگی پلک

برآمدگی پلک مانند یک لکه به نظر می رسد. در واقع برآمدگی پلک تقریباً شبیه جوش است اما عفونت نیست. هنگامی که غده چربی در پلک مسدود می شود، یک مایع شلی ایجاد می شود. در افرادی که قبلا برآمدگی پلک داشته اند برآمدگی پلک جدید بیشتر مشخص می شود و برجستگی ها می توانند بسیار بزرگ شوند. با این حال، برآمدگی پلک معمولاً بعد از چند روز خود به خود برطرف می شوند و به ندرت به چشم انسان آسیب می رساند.کمپرس گرم می تواند به برطرف شدن هر چه سریعتربرآمدگی پلک کمک کند. وقتی برآمدگی پلک خیلی بزرگ شود، می تواند بینایی چشم را مختل کند و دردناک شود. همچنین تشخیص تفاوت بین برآمدگی پلک، لکه بینی یا عفونت چشم ممکن است دشوار باشد. اگر بعد از چند روز برجستگی برطرف نشد یا علائم دیگری از جمله عفونت و تب وجود داشت، فرد باید به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه کند.

 آلرژی و پلک متورم

اگر با پلک متورم شده، خارش، قرمزی و آبریزش چشم همراه باشد، علت آن می تواند آلرژی چشم باشد. گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زای رایج می توانند چشم را تحریک کرده و واکنش آلرژیک ایجاد کنند. آلرژی چشم به ندرت خطرناک است، اما ممکن است آزار دهنده باشد. پرهیز از آلرژن های شناخته شده بهترین روش درمانی است، اما می توان آنتی هیستامین هایی مانند بنادریل را هم استفاده کرد. قطره چشم بدون نسخه پزشک که برای خرید آنلاین در دسترس است نیز می تواند به رفع خارش و خشکی چشم کمک کند، اما در صورت ادامه علائم، افراد باید به یک چشم پزشک مراجعه کنند. پزشک ممکن است آزمایش آلرژی یا درمان های خاصی را توصیه کند.

پلک متورم

خستگی و پلک متورم

خستگی می تواند پلک ها را متورم نشان دهد. احتباس آب در طول شب می تواند بر روی پلک ها نیز تأثیر بگذارد. این مسأله می تواند باعث شود که چشم ها و پلک ها صبح ها متورم و پف کرده باشند. تورم پلک و پف زیر چشم در هنگام بیدار شدن از خواب در مورد افرادی که خواب خوبی نداشته اند بیشتر ظاهر می شود. برای رفع تورم چشم و پلک ها در هنگام بیدار شدن از خواب، در حالی که دراز کشیده اید و سر را روی بالش بلندی قرار داده اید، کمپرس سرد را روی پلک های خود قرار دهید. هر چند معمولا نیازی به کار خاصی نیست و ممکن است نوشیدن یک لیوان آب هم به کاهش احتباس مایعات و کاهش تورم پلک کمک کند.

گریه کردن

گریه شدید ممکن است باعث احتباس مایعات در پلک شده، جریان خون در اطراف چشم  را افزایش دهد و باعث متورم شدن آن شود. گریه می تواند رگهای خونی ریز چشم و پلک ها را پاره کند، به خصوص اگر گریه با زور و یا طولانی مدت باشد. استراحت، کمپرس خنک، بالا بردن سر و نوشیدن آب ممکن است به رفع تورم پلک ها کمک کند.

لوازم آرایشی و بهداشتی

وقتی محصولات آرایشی و مراقبت از پوست وارد چشم می شوند، می توانند چشم ها و بافت اطراف آن را تحریک کرده و باعث ایجاد یک تورم در پلک ها، قرمز شدن چشم ها و احساس درد شوند. واکنش های آلرژیک به این محصولات همچنین می توانند پلک های قبلا متورم شده را تحریک کنند. اگر افراد دچار سوزش و تورم چشم می شوند، باید از اشک مصنوعی (قطره چشمی) که به صورت آنلاین و در داروخانه موجود است، برای تسکین ناراحتی استفاده کنند. در صورت ادامه یا بدتر شدن سوزش، فرد باید به چشم پزشک مراجعه کند.

بیماری گریوز و پلک متورم

بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است که باعث می شود تیروئید بیش از حد فعال می شود. پرکاری تیروئید عوارض فراوانی دارد یکی از این عوارض متوجه چشم ها می شود. این وضعیت وقتی پیش می آید که تیروئید به اشتباه سلول ها را آزاد می کند تا با عفونت موجود در چشم مقابله کنند. آنتی بادی هایی که تیروئید آزاد می کند باعث تورم و التهاب چشم می شود. طیف وسیعی از درمان ها برای بیماری گریوز در دسترس است، از جمله جراحی تیروئید و استفاده از داروهای مختلف.

تب خال چشمی

تب خال چشمی، یک عفونت تب خال در چشم و اطراف آن است. گرچه هر کسی می تواند به تب خال چشمی مبتلا شود، ولی این بیماری در کودکان بیشتر دیده می شود. تب خال چشمی بسیار شبیه چشم صورتی است. برای تشخیص تب خال، پزشک باید چشم را برای بررسی وجود ویروس معاینه چشم انجام دهد. گرچه ویروس تب خال در بدن باقی مانده و هیچ درمانی ندارد، اما داروهای ضد ویروس می توانند علائم آن را کنترل کنند.

بلفاریت

از بین بردن صحیح آرایش چشم می تواند به جلوگیری از بلفاریت و سایر بیماری هایی که باعث تورم پلک می شوند، کمک کند. در داخل و اطراف پلک برخی از افراد، تعداد بیشتری از باکتری ها وجود دارد. این باکتری ها می توانند مشکلی به نام بلفاریت ایجاد کنند. افراد مبتلا به بلفاریت ممکن است پلک های چرب و پوسته هایی مانند شوره در اطراف مژه های خود داشته باشند. البته بعضی از افراد مبتلا به بلفاریت پلک های دردناک و ملتهبی هم دارند. بلفاریت یک بیماری مزمن است که هیچ درمانی ندارد. استفاده از کمپرس گرم و از بین بردن دقیق هر نوع آرایش چشم ممکن است به رفع این مشکل کمک کند. گاهی اوقات، بلفاریت منجر به عفونت شدیدتر می شود. اگر بلفاریت، باعث درد شدیدی شود، به منظور حفظ ایمنی چشم به چشم پزشک مراجعه کنید. هر چند چشم پزشک هم معمولا تنها یک پماد آنتی بیوتیک تجویز می کند.

مسدود شدن مجرای اشک

وقتی مجرای اشک مسدود شود، چشم نمی تواند به طور کامل اشک را تخلیه کند که منجر به درد و قرمزی پلک می شود. افرادی که خوابیده اند و پلک خود را بسته اند نیز ممکن است پس از بیداری متوجه زهکشی پوستی شوند و هنگام بیدار شدن، چشمان آنها باز نشود. نوزادان کمتر از یک سال، بیشتر با بیماری مسدود شدن مجرای اشک مواجه می شوند. در بیشتر موارد، مسدود شدن مجرای اشک، آزار دهنده است اما مضر نیست. کمپرس گرم می تواند تورم را کاهش دهد و به تخلیه مجرای اشک کمک کند. سعی کنید به آرامی مجرای اشک را ماساژ دهید تا فشار کاهش یابد و مجرا تخلیه شود. یک مجرای اشک مسدود شده ممکن است بعضاً آلوده شود. اگر مسدود شدن مجرای اشک، باعث شود پلک درد داشته باشد و یا باعث تب کردن فرد شود، باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کرد. پزشک هم برای درمان، از آنتی بیوتیک استفاده می کند. اگر مشکل، حاد باشد و مجاری اشک کماکان مسدود بماند، به منظور حفاظت از چشم و برای باز کردن مجرای اشک باید جراحی چشم صورت گیرد.

چشم صورتی

التهاب ملتحمه که به آن چشم صورتی نیز گفته می شود، یک بافت نازک و شفاف است که پلک و چشم را می پوشاند. افرادی که چشم صورتی دارند معمولاً چشم آنها صورتی یا قرمز است و ممکن است احساس درد، خارش و ورم پلک داشته باشند. شایعترین نوع التهاب ملتحمه عفونت ویروسی است که پس از 7 تا 10 روز خود به خود از بین می رود. با این حال، یک عفونت باکتریایی نیز می تواند باعث چشم صورتی شود. گاهی اوقات، آلرژی یا مواد تحریک کننده مانند عطر، چشم را تحریک می کنند و باعث التهاب ملتحمه می شود.

برای بهتر شدن علائم چشم صورتی، به نکات زیر دقت کنید.

 • کمپرس گرم می تواند به کم تر شدن درد کمک می کند.
 • چشم را تمیز و بدون آرایش نگه دارید.
 • از مالیدن یا لمس چشم خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از شیوع عفونت مرتباً دست ها را بشویید.
 • اگر علائم بدتر شود یا درد شدید شود یا چشم صورتی در عرض چند روز از بین نرود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

منابع:

www.medicalnewstoday  www.allaboutvision

آسیب دیدگی چشمآسیب دیدگی چشم کودکاناز بین بردن پف زیر چشمپف زیر چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×