لکه در چشم به چه معنا است | خال یا کک و مک داخل چشم

وجود لکه در چشم به چه معنا است | خال داخل چشم

شما احتمالاً با کک و مک و لکه روی پوست خود آشنا هستید ، اما آیا می دانید که خال یا لکه در چشم نیز ممکن است وجود داشته باشد؟ لکه در چشم را نوس می نامند (جمع کلمه “nevi” ) ، و انواع مختلفی از کک و مک می تواند در قسمت های مختلف چشم ایجاد شود.

لکه های چشمی در حالی که معمولاً بی ضرر هستند ، اما باید توسط پزشک تحت نظر قرار بگیرند زیرا احتمال کمی وجود دارد که به نوعی سرطان به نام ملانوم تبدیل شوند.

بعضی از افراد لکه های تیره کوچکی را مشاهده می کنند که شبیه کک و مک در عنبیه چشم است. این ممکن است “کک و مک” عنبیه باشد که از نظر پزشکی لکه عنبیه نام دارد.این خال ها و لکه ها در چشم حدود 60 درصد افراد دیده می شود ، این ترک ها در سطح عنبیه (قسمت رنگی چشم) به دلیل افزایش مقادیر رنگدانه ملانین تولید شده توسط سلول هایی به نام ملانوسیت است. آن ها روی بینایی شما تأثیر نمی گذارند و به ملانوم بدخیم تبدیل نمی شوند.

چه عواملی باعث بوجود آمدن لکه در چشم می شود

انواع مختلفی از کک و مک و لکه در چشم وجود دارد. معاینه خال چشم توسط پزشک چشم مهم است تا اطمینان حاصل شود که تشخیص مناسب و برنامه ریزی درمانی وجود دارد.

در حالی که می توانید با کک و مک چشم متولد شوید ، اما باید بدانید که آن ها در طول حیات فرد رشد می کنند. مانند کک و مک روی پوست ، این ها توسط ملانوسیت ها (سلول های حاوی رنگدانه) ایجاد می شوند که به هم پیوسته اند.

نئوس ملتحمه

نئوس ملتحمه نوعی ضایعه رنگی در قسمت سفیدی چشم است که به ملتحمه معروف است. این خال ها بیش از نیمی از ضایعات ملتحمه را تشکیل می دهند و معمولاً در کودکی ظاهر می شوند.

لکه در چشملکه در قرنیه چشم

این مورد زمانی اتفاق می افتد که لکه در چشم بر روی عنبیه قرار دارد (قسمت رنگی چشم) ، به آن ناحیه عنبیه می گویند. تقریباً از هر 10 نفر 6 نفر یک نفر از این لکه ها دارند.

تحقیقات مرتبط با افزایش قرار گرفتن در معرض آفتاب در ایجاد ناحیه عنبیه صورت گرفته است ، اما مطالعات بیشتری باید انجام شود. آن ها همیشه صاف هستند و خطری ندارند. این ها با توده های برجسته روی عنبیه یا ملانوم عنبیه متفاوت هستند.

هر دو نوع کک و مک عنبیه با چشم غیر مسلح دیده می شوند ، اما معاینه چشم می تواند این دو را تشخیص دهد. خال کروئیدال ، نوع دیگری از “کک و مک” چشم است که در داخل چشم ، در لایه زیر شبکیه دیده می شود ، فقط در معاینه چشم دیده می شود. اگر پزشک چشم شما یکی از این موارد را تشخیص دهد ، باید مرتباً تحت نظر باشید ، زیرا در مقایسه با عنبیه خالص احتمال تبدیل به ملانوم بیشتر است .

لکه در چشمنیوس کوروئیدال

هنگامی که یک پزشک به شما می گوید که شما یک ضایعه چشم دارید که باید آن را پیگیری کنید ، احتمالاً منظور آن ها یک ناحیه کروری است. این یک ضایعه رنگی مسطح است که خوش خیم (غیر سرطانی) است و در پشت چشم قرار دارد.

لکه در چشمطبق بنیاد ملانومای چشم ، تقریباً از هر 10 نفر 1 نفر به این بیماری مبتلا هستند که در واقع تجمع سلول های رنگی است. در حالی که خال های کریدر به طور کلی غیرسرطانی هستند ، اما احتمال کمی وجود دارد که سرطانی شوند ، به همین دلیل باید توسط پزشک پیگیری مورد معاینه قرار بگیرید.

آیا خال یا لکه در چشم می تواند عوارضی ایجاد کند

در حالی که اکثر کک و مک های چشم سرطانی نیستند ، اما مهم است که یک چشم پزشک آن ها را کنترل کند. شانس کمی وجود دارد که می توانند به ملانوم چشم تبدیل شوند. هرچه زودتر متوجه شوید که یک نیوس شروع به تغییر می کند ، زودتر قابل درمان است – قبل از اینکه احتمالاً به مسئله جدی تری تبدیل شود.

مشاهده دقیق کلید اصلی تشخیص هرگونه تغییر سرطانی احتمالی و ابتلا به متاستاز احتمالی در مراحل اولیه است. چشم پزشک شما باید هر 6 تا 12 ماه ، با توجه به اندازه ، شکل و ارتفاعی ، نئوس را معاینه کند.

به ندرت ، برخی از ضایعات می توانند موارد دیگری را اعلام کنند. داشتن ضایعات رنگی در معاینات فوندوسکوپی در هر دو چشم می تواند وضعیتی به نام هیپرتروفی مادرزادی اپیتلیوم رنگدانه شبکیه (CHRPE) را نشان دهد که کاملاً بدون علامت است. اگر CHRPE در هر دو چشم باشد ، این می تواند نشانه ای از یک بیماری ارثی به نام پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) باشد.

اگر پزشک چشم CHRPE را تشخیص داد ، در مورد خطرات و مزایای آزمایش ژنتیک با پزشک خود صحبت کنید. آن ها ممکن است توصیه کنند که برای بحث در مورد گزینه های موجود برای معالجه خود به یک متخصص مراجعه کنید.

آیا لکه در چشم نیاز به درمان دارد

اکثر کک و مک های چشم خوش خیم هستند ، اما اگر یکی از آن ها در چشم وجود داشته باشد ، لازم است توسط پزشک چشم با معاینات مکرر ، معمولاً هر شش ماه تا یک سال ، کنترل شود تا اندازه ، شکل و هرگونه تغییر رنگ کک و مک ثبت شود.

در حالی که ارتباطاتی بین خال (به ویژه کوروئیدال و عنبیه) و نور UV وجود دارد ، برای روشن شدن نقش دومی ، تحقیقات بیشتری باید انجام شود. با این حال ، استفاده از عینک آفتابی در خارج ممکن است به کاهش خطر عوارض با خال خونی کمک کند.

بیشتر بخوانید

عینک آفتابی دارای uv چه مزایایی دارد

اگر به دلیل وجود هرگونه عارضه ، ملانوم یا سوظن به ملانوم ، نیاز به برداشتن نیوس باشد ، این کار با جراحی انجام می شود. بسته به شرایط فردی ، برداشتن موضع (با استفاده از یک تیغه بسیار کوچک) یا عکس برداری با لیزر آرگون (استفاده از لیزر برای از بین بردن بافت) گزینه های احتمالی هستند.

چه علائم دیگری ممکن است با لکه در چشم همراه باشد

خال های ملتحمه غالباً به صورت یک کک و مک قابل مشاهده در قسمت سفیده چشم دیده می شود ، و هیچ علائم دیگری ندارد. تمایل دارند ثابت بمانند ، اما به مرور زمان ، به خصوص در دوران بلوغ یا بارداری ، می توانند تغییر رنگ دهند.

رنگ تیره را می توان به عنوان رشد اشتباه دانست ، به همین دلیل مهم است که این نوع خال ها از نزدیک کنترل شوند.

لکه های موجود در عنبیه معمولاً از طریق معاینه چشم قابل تشخیص است ، به خصوص اگر عنبیه تیره تری داشته باشید. این موارد بیشتر در افرادی با چشم آبی دیده می شود و در این افراد به راحتی مشاهده می شود.

خال های کرئید معمولاً بدون علامت هستند ، اگرچه ممکن است مایعات درون آن ها نشت کنند یا با رشد غیر طبیعی رگ های خونی همراه باشند.

گاهی اوقات این امر باعث از بین رفتن شبکیه یا از دست دادن بینایی می شود ، به همین دلیل نظارت بر این نوع خال ها بسیار مهم است. از آنجا که علائم ایجاد نمی کنند ، معمولاً در طی یک معاینه معمول فوندوسکوپی تشخیص داده می شوند.

آیا وجود لکه در چشم نگران کننده است

اگر شما خال یا لکه چشم دارید ، به طور کلی جای نگرانی نیست. بسیاری از اوقات ، این موارد در معاینه چشم دیده می شوند ، به همین دلیل انجام معاینه های منظم بسیار مهم است.

پس از تشخیص کک و مک ، با پزشک خود در مورد یک برنامه معاینه صحبت کنید ، زیرا برای جلوگیری از هرگونه عوارض احتمالی ، باید به دقت کنترل شود. اگر در هر دو چشم کک و مک دارید ، از پزشک خود در مورد CHRPE و FAP سوال کنید تا ببیند که آن ها به عنوان مرحله بعدی چه چیزی را توصیه می کنند.

منابع:healthlinehealthandwellnessalerts

خال در چشمکک و مک در چشممشکلات بینایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×