نکات نصب داربست به صورت ایمن | استفاده ایمن از داربست

نصب داربست به صورت ایمن

داربست می تواند راهی ایمن تر و مؤثرتر از کار کردن با نردبان باشد ، اما آن ها باید به طور صحیح تنظیم شوند ، اگر فرایند نصب داربست به صورت ایمن مورد توجه قرار نگیرد می توان انتظار سقوط های کشنده در میان کارگران ساختمانی را داشت.

در روال استفاده از داربست ها بصورت ایمنی باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد:

 • داربست باید تحت نظارت و راهنمایی شخص ذیصلاح مونتاژ شود.
 • دسترسی ایمن به نردبان را برای افراد استفاده کننده فراهم کنید
 • در هنگام استفاده از داربست از تخته های چوبی برای ایجاد سکو و جای ایستادن استفاده کنید.
 • در تمام داربست هایی که 10 فوت از سطح زمین ارتفاع دارند ، محافظ های لازم را روی داربست نصب کنید.
 • از یک فرد ذیصلاح بخواهید که کلیه پرسنل را در استفاده از داربست بصورت ایمن آموزش دهد.
 • اطمینان حاصل کنید که ساختار قادر است 4 برابر حداکثر بار مورد نظر از جمله وزن خود داربست را پشتیبانی کند.

داربست چیست؟

نصب داربست به صورت ایمنداربست یک ساختار موقت است که برای پشتیبانی از عامل هایی که می خواهند در ارتفاع کار کنند حمایت می کند. داربست ها معمولاً در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند ، کارگران برای کار کردن در ارتفاع نیازمند یک جایگاه ایمن و پایدار هستند.

داربست زمانی استفاده می شود که کار در سطح زمین یا بر روی یک طبقه مقدور نیست، بنابراین باید یک داربست را بصورت ایمن وصل کرد.

برای نصب داربست به صورت ایمن نیاز به اجزای منفرد ، به عنوان مثال لوله ، و اتصال دهنده ها است. قاب ها و ابزاری که مونتاژ می شوند داربست را تشکیل می دهند. داربست در استاندارد WHS ( ایمنی کار و سلامتی ) به عنوان یک طبقه ایمن شناخته می شود.

این مقاله برای چه کسانی نوشته شده است

اگر شما فردی هستید که به تازگی تجهیزات داربست را خریده اید، اجاره کرده اید، از آن استفاده می کنید، می خواهید آن را حمل کنید یا اینکه می خواهید از آن نگهداری کنید، می توانید از این مقاله استفاده کنید.

مدیریت ریسک در نصب داربست به صورت ایمن

 • عواملی که ممکن است باعث ایجاد مشکل شوند را شناسایی کنید:
  1. محل کار را مشخص کنید. مناطقی را که از داربست استفاده می شود شناسایی کنید . مشخص کنید که در محل نصب داربست به صورت ایمن وسایل نقلیه تردد می کند؟ افراد پیاده و سازه های ثابت در آن محیط را مشخص کنید.
  2. محیطی که داربست در آن استفاده می شود از جمله زمینی که قرار است بر روی آن نصب شود را چک کنید.
  3. نیازهای کاربردی اصلی داربست را مانند حداکثر وزنی که باید تحمل کند و نیازمندهای دسترسی را مشخص کنید.
  4. داربست را قبل و بعد از استفاده بازرسی کنید.
  5. ”از کارگران خود در مورد هر مشکلی که در محل کار با آن روبرو می شوند یا پیش بینی می کنند پرس و جو کنید.
  6. داربست احداث شده را بازرسی کنید.
  7. سوابق مربوط به حادثه و آسیب دیدگی های قبلی را هر بار بررسی کنید.
 • خطر را ارزیابی کنید. در بسیاری موارد خطرات و اقدامات کنترل مرتبط با آن کاملاً شناخته شده است. در موارد دیگر ممکن است شما نیاز به انجام ارزیابی خطر برای شناسایی احتمال آن دارید . ارزیابی ریسک در بیشتر مواقع می تواند به شما كمك كند تا تعيين كنيد چه اقداماتي را براي كنترل خطر انجام دهيد و مدن زمان لازم برای انجام آن را تعیین کنید.
 • اقدامات لازم برای کنترل ریسک: قوانین سلامت و ایمنی کار WHS ،روی انجام کارهایی که در جهت حذف ریسک و از بین بردن آن باید انجام شود تاکید دارد. راه های کنترل ریسک دارای رتبه بندی های متفاوتی هستند. این رتبه بندی از سطح عالی تا سطح کم تقسیم بندی می شود. همچنین این رتبه بندی سلسله مراتب کنترل ریسک خوانده می شود. باید برای مدیریت ریسک در طول این سلسله مراتب حرکت کرد.

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا خطرات را می توان به طور کامل از بین برد . به عنوان مثال ، با انجام کار در روی سطح زمین یا طبقه ای که آماده است می توان خطرات سقوط را از بین برد.

نصب داربست به صورت ایمناگر بطور منطقی راه کاری برای از بین بردن خطر وجود ندارد ، موارد زیر را در نظر بگیرید. گزینه ها به ترتیبی که در زیر ظاهر می شوند می توانند خطرات را به حداقل برساند.

 • می توان خطر را با جایگزین کردن یک وسیله امن تر از بین برد برای مثال: استفاده از وسایل مکانیکی مانند جرثقیل ، بالابر ، جکهای تخته ای یا چرخ دستی ای برای جابجایی تجهیزات و وسایل به جای بلند کردن تجهیزات به صورت دستی .
 • خطر را از مردم دور کنید به عنوان مثال برای عابران پیاده ، موانع بتونی نصب کنید یا نصب علائم اخطار سیار در کنار داربست ها برای به حداقل رساندن خطر تصادفات می تواند کمک شایانی به این موضوع بکند
 • از تجهیزات محافظ بالای سر برای جلوگیری از ریزش اشیاء برای کارگران یا افرادی که در مناطقی که ممکن است ریزش وجود داشته باشد استفاده کنید.

نصب داربست به صورت ایمناعمال زیر را به ترتیب برای به حداقل رساندن خطرات باقیمانده ، تا آنجا که منطقی است دنبال کنید:

مجموعه دستوالعمل های بالا در صورت عدم وجود یک کنترل واحد برای کاهش و به حداقل رساندن ریسک مورد استفاده قرار می گیرند.

 • معیارهای کنترلی را بصورت دوره ای بررسی و تست کنید. معیارهای کنترلی را برای صحت عملکرد آن ها بصورت دوره ای بررسی کنید. باید هر بار مطمئن شوید که آن ها بصورت موثر کار می کنند. هر تغییری که در ساختار آن ها بوجود می آید را مد نظر قرار دهید.

قبل از استفاده از داربست به چه نکته ای باید توجه کرد

هدف اصلی برنامه ریزی و طراحی داربست جلوگیری از سقوط داربست قبل از ، در طول و بعد از قرار دادن داربست است. سقوط داربست می تواند باعث مرگ یا

آسیب دیدگی جدی کارگران یا رهگذران و آسیب به سازه ها شود. نصب داربست بصورت ایمن اولین گام در این روال است.

بازرسی و نگهداری از داربست

شخصی که وظیفه مدیریت یا کنترل داربست در محل کار را بر عهده دارد ، وظیفه دارد از داربست بازرسی و نگهداری کند ، تا استفاده از آن بی خطر شود. این پروسه شامل بازرسی ها در هنگام تحویل و پس از تحویل و پس از تعمیر داربست است. در دفترچه های راهنمای داربست های پیش ساخته ، باید سوابق و کلیه گام های راه اندازی و نگهداری ، بازرسی ، تغییرات و جمع کردن آن ها ذکر شود.

پلتفورم های متفاوت داربست

داربست ها در گروه های کاربرد سبک، کاربرد معمولی ، کاربرد سنگین و کاربرد خاص طبقه بندی می شوند.

داربست های کاربرد سبک: این نوع داربست ها قادر به تحمل حداکثر 225 کیلوگرم هستند. از این نوع داربست برای کارهایی مانند نقاشی ساختمان، کارهای برقی، و کارهای سبک استفاده می شود.

داربست کاربرد معمولی: از این نوع داربست برای وزن حداکثر 450 کیلوگرم استفاده می شود.

داربست کاربرد سنگین : از این نوع داربست برای وزن حداکثر 675 کیلوگرم استفاده می شود. تحته ها و سکوهایی که در این نوع داربست استفاده می شوند دارای عرض 1000 میلی متر هستند. از این نوع داربست برای کارهای آجر کاری ، بتن ریزی و کار تخریب استفاده می شود.

نکاتی که در تمام داربست ها باید مورد توجه قرار داد:

 • دارای سطوح ضد لغزش باشند
 • شکسته نباشد
 • دارای ضخامت یکسانی در همه جهات آن باشد
 • در طول استفاده از داربست ها ، ایمن باشند و تکان نخورد.

دلایل سقوط در اثر استفاده از داربست

نصب داربست به صورت ایمنخطر سقوط و ناشی از افتادن شخص از یک سطح به سطح دیگر که به طور منطقی احتمال آسیب دیدن شخص یا هر شخص دیگری را باید به دست آورد باید مدیریت شود. خطراتی که ممکن است خطر سقوط را افزایش دهد شامل موارد زیر است:

 • بادهای طوفانی و قوی که ممکن است فرد تعادل خود را از دست بدهد.
 • باران که باعث شود سطوح لغزنده شوند
 • تابش خیره کننده از سطوح که بر دید افراد روی داربست تاثیر می گذارد.
 • داربست های تکمیل نشده و نامتعادل
 • عدم تمرین کافی کارگران

منابع : safetyandhealthmagazinesafeworkaustralia

ppeایمنی داربستتجهیزات ایمنیخطرات داربستداربستکار روی داربستنردباننردبان قابل حملنصب داربستنکات ایمنی کار با داربست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×