نکات ایمنی کار در معدن چه مواردی هستند

نکات ایمنی کار در معدن چه مواردی هستند

کار در معدن کاری خطرناک است و علاوه بر خطرات بهداشتی متنوعی که برای کارگران دارد، هر ساله تلفات زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال دارد. به عنوان مثال در اوایل سال جاری، یک کارگر در یک معدن مس در استرالیا کشته شد. فاجعه دیگر در معدن ذغال سنگ در جنوب غربی چین منجر به کشته شدن 22 نفر شد. در حقیقت، چین خطرناک ترین معدن های جهان را در اختیار دارد. اگر کارگر معدن هستید و یا در حال استخدام برای کار در معدن می باشید، بسیار مهم است که از خود محافظت کنید و اقدامات ایمنی کار در معدن را انجام دهید تا در معادن تا حد ممکن با دردسر کمتری مواجه شوید.

با صدور قوانین و پروتکل های ایمنی کار در معدن و همچنین پیشرفت در تجهیزات ایمنی، میزان مرگ و میر در صنعت معدن به شدت کاهش یافته است. از آنجایی که هدف از ایمنی کار در معدن به صفر رسیدن تلفات انسانی است و این هدف هنوز بدست نیامده است بنابراین ایمنی کار در معدن همچنان مسأله مهمی است.

ایمنی کار در معدن

خطرات کار درمعدن

1. گرد و غبار ذغال سنگ

استنشاق گرد و غبار یکی از نگرانی های رایج معدنچیان است. استنشاق مداوم غبار ذغال سنگ می تواند باعث ایجاد مشکلی شود که به طور عامیانه با عنوان ریه سیاه شناخته می شود. این مشکل می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی مداوم در فرد شود. هر چند شدت ریه سیاه متفاوت است، اما علائم آن همیشه شامل تنگی نفس و زخم شدن بافت ریه است. شرکت های معدنی نیاز به تهیه برنامه کنترل گرد و غبار دارند و سیستم های کنترل گرد و غبار باید در هر شیفت تولید کار کنند. اگر چه سالهاست که اقدامات جلوگیری از ابتلای کارگران معدن به ریه سیاه به طور قانونی اعمال می شود، اما هنوز موارد جدیدی از ابتلای کارگران معدن زغال سنگ به این بیماری اتفاق می افتد. نکته مهم این است که کارگران معدن باید در مورد خطرات ناشی از مواجهه بیش از حد با گرد و غبار معدن ذغال سنگ آموزش ببینند.

ایمنی کار در معدن

2.سر و صدا

معدن ها مکان های پر سر و صدایی هستند. با حفاری مداوم و صدای ماشین آلات سنگین، احتمال آسیب شنوایی کاملا جدی است. کارگران معدن پس از مدتی به صداهای بلند عادت می کنند، اما این بدان معنا نیست که صدمه ای به گوش آنها وارد نمی شود. بسیاری از افراد پس از مدت ها کار در محیط پر سر و صدا متوجه آسیب شنوایی خود نمی شوند، زیرا بیشتر آسیب ها بسیار آرام آرام اتفاق می افتد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض سر و صدای زیاد می تواند منجر به وزوز گوش (زنگ زدن در گوش)، اختلالات خواب، مشکلات تمرکز و حتی کاهش شنوایی دائمی شود.

برای محافظت از کارگران در برابر سر و صدا، شرکت های معدنی باید میزان سر و صدای تولید شده را ارزیابی کنند.  وسایل محافظت شنوایی شخصی و گوش گیرهای مناسبی که میزان صدا را کاهش می دهند را به کارگران در معرض سر و صدا تحویل دهند. تعمیر و نگهداری منظم ماشین آلات نیز برای کاهش سر و صدا ضروری است.

ایمنی کار در معدن

3. لرزش بدن

ارتعاش کل بدن (WBV) یکی از مواردی است که در ایمنی کار در معدن مورد بررسی قرار می گیرد. این مشکل در کارگران معدن و سایر مشاغلی که با ماشین آلات سنگین کار می کنند رخ می دهد. در محیط معدن، ارتعاش بدن می تواند به دلیل زیاد نشستن روی ماشین آلات استخراج معدن و یا به دلیل سر پا ایستادن زیاد باشد. علائم WBV شامل اختلالات اسکلتی – عضلانی، مشکلات باروری در زنان، اختلال بینایی، مشکلات گوارشی و قلبی عروقی است. جایگزینی ماشین آلات بدون سرنشین و کنترل از راه دور بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد مشکل لرزش بدن در کارگران معدن است. در مواردی که نمی توان از ماشین بدون سرنشین استفاده کرد، ناظران باید مدت زمان استفاده روزانه کارگر از دستگاه را کاهش دهند. البته آموزش هم بسیار مهم است و علائم کمردرد در کارمندان باید دقیقاً کنترل شود.

4. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش

برای کارگران معدن روباز، درک خطر مواجهه بیش از حد با اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید ضروری است. قرا گرفتن بیش از حد کارگر در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند او را در معرض خطر سرطان پوست قرار دهد. استرالیا بالاترین میزان را در این مشکل در جهان دارد. اگر از کرم ضد آفتاب محافظ صورت و عینک محافظ چشم استفاده نکنید، اشعه ماوراء بنفش می تواند موجب آسیب دیدگی چشم و پوست شما شود. در کوتاه مدت هم، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می تواند باعث کمبود آب بدن، سردرد و حالت تهوع شود.

 موثرترین راه کاهش تابش اشعه ماوراء بنفش، استفاده از ترکیبی از روشهای محافظتی است. این روش ها عبارتند از سازماندهی مجدد کار برای جلوگیری از کار کردن در  در زمان اوج تابش آفتاب، تأمین سایه طبیعی یا مصنوعی، تهیه لباس ایمنی مناسب برای کارگران، استفاده از ضد آفتاب و همچنین آموزش به کارگران به منظور آگاهی از خطرات قرار گرفتن در معرض اشعه UV. کارفرمایان چک کردن سرطان پوست را به عنوان بخشی از معاینات پزشکی منظم در محل کار و چک های پزشکی قبل از استخدام انجام دهند.

5. اختلالات اسکلتی-عضلانی در ایمنی کار در معدن

کارگران معدن در معرض انواع خطرات بالقوه سلامتی هستند. اختلالات اسکلتی-عضلانی (MSD) به هر مشکلی اشاره دارد که بر روی استخوان ها، عضلات، رگ های خونی و اعصاب شما تأثیر بگذارند. آسیب اسکلتی-عضلانی ممکن است به دلیل زمین خوردن یا لیفت سنگین رخ دهد، اما موارد جدی تر به دلیل فشارهای مداوم روی کارگر است که با گذشت زمان به آرامی رخ می دهد. جلوگیری از MSD باید بخشی اساسی در هر برنامه بهداشتی و ایمنی کار در معدن باشد. در محل های کار ایمن و سالم، کارفرمایان باید خطرات MSD مربوط به شغل را شناسایی و ارزیابی کرده و کنترل هایی را برای کاهش تعداد کارگران در معرض خطرات MSD انجام دهند. علاوه بر این، کارگران باید در مورد خطرات MSD در شغل و محل کار خود آموزش داده شوند و از طریق گزارش زودهنگام علائم MSD به ناظران، در برنامه های بهداشتی و ایمنی کار در معدن شرکت کنند.

6. استرس گرمایی در ایمنی کار در معدن

یک خطر مشترک بهداشتی که معدنچیان با آن روبرو هستند، استرس گرمایی یا گرمایشی است. محیط های معدنی اغلب بسیار گرم و مرطوب هستند. حضور بیش از حد در معرض گرما و رطوبت می تواند بدن را خسته و پریشان کند و این مسأله می تواند منجر به گرمازدگی یا مشکلات جدی سلامتی شود. در مواردی که احتمال بروز تنش گرمایی وجود دارد، کارفرمایان در صورت امکان باید دما را با استفاده از محلولهای مهندسی کنترل کنند و مدت زمان قرار گرفتن کارگران در معرض محیط های گرم را تنظیم کنند. علاوه بر این، تجهیزات حفاظت شخصی و لباس محافظی که شامل سیستم های خنک کننده شخصی یا پارچه های قابل تنفس هستند باید تهیه شود. همچنین شرکت ها باید به کارگران، به ویژه کارمندان جدید و جوان آموزش بدهند و سلامت کارگران در معرض خطر را کنترل کنند.

7. خطرات شیمیایی

کارگران معدن اغلب در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دارند. به عنوان مثال، متداول ترین گروه مواد شیمیایی که باعث نگرانی در یک محیط استخراج زغال سنگ می شود، مواد شیمیایی پلیمری است. باید اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود تا میزان تماس بدن با انواع مواد شیمیایی موجود در محل کار به حداقل برسد. هم چنین وجود تهویه مناسب، عامل مهمی در به حداقل رساندن خطرات شیمیایی است. باید در مورد راهکارهایی که بعد از نشت مواد شیمیایی، کارگران باید انجام دهند و برنامه های بهداشت شیمیایی، آموزش و تمرینات کاملی انجام شود. خطرات شیمیایی شامل سوختگی شیمیایی، مشکلات تنفسی و مسمومیت است. هر ماده شیمیایی دارای مجموعه ای از خطرات منحصر به فرد است و باید برای اطمینان از ایمنی کارگر به درستی کنترل شود.

نکات ایمنی کار در معدن

 تعداد حوادث مربوط به ایمنی کار در معدن زیاد است.. اشتباهاتی را که دیگران مرتکب شده اند تکرار نکنید. در حالی که خطرات هرگز به طور کامل برطرف نمی شوند ولی رعایت نکات ایمنی کار در معدن زیر می تواند کمک قابل توجهی کند.و می توان جلوی برخی از فجایع رخ داده را گرفت.

نادیده نگرفتن خطر

اولین قدم برای حفظ امنیت خود در معدن این است که این واقعیت را بدانید که کار در معدن خطرناک است. بپذیرید که صنعت معدن ذاتاً پر از خطر است و هر لحظه باید در محل کار هوشیار باشید. فقط نباید به خود فکر کنید بلکه باید مواظب همکاران خود هم باشید. حوادث می توانند در یک لحظه بی احتیاطی رخ دهند.

برنامه ریزی وظایف و کارها

هنگام برنامه ریزی وظایف، فقط به فکر انجام آن کار نباشید و هرگز ایمنی فردی کارمندان خود را برای اتمام آن کار به خطر نیندازید. همچنین تمام خطراتی که در راه انجام کار احتمال دارد رخ دهند را پیش بینی و ارزیابی کنید. برای ایمنی کار در معدن، وقت و هزینه اضافی اختصاص دهید. ضمنا سعی کنید تا حد ممکن خطرات را از بین ببرید.

آموزش ایمنی کار در معدن

همه اعضای تیم باید به طور منظم آموزش ایمنی کار در معدن ببینند. این فقط نباید در مورد اعضای جدید تیم اعمال شود بلکه کارمندان باسابقه هم باید در این دوره ها شرکت کنند. جلسات آموزشی ایمنی که شامل آموزش های تئوری و عملی هستند می توانند بسیار مفید باشند. در ضمن سلامت و تناسب اندام کارگرانی که وظایف سنگینی را بر عهده دارند، بررسی می شود تا مشخص شود آیا قادر به تحمل مشکلات وسختی های جسمی کار خود هستند.

استفاده همیشگی از تجهیزات ایمنی کار در معدن

تعداد زیادی تجهیزات ایمنی وجود دارد که ضروری است کارگران معدن برای محافظت از خود از آنها استفاده کنند. از کلاه ایمنی برای حفاظت از سر و چکمه و جلیقه ایمنی گرفته تا عینک ایمنی و دستکش ایمنی. به عنوان مثال داستان های بی شماری از نجات کارگران توسط کلاه ایمنی وجود دارد.

ایمنی کار در معدن

نظارت بر اعضای تیم

همه اعضای تیم باید بدون استثنا از دستورالعمل های ایمنی پیروی کنند. همچنین یک سرپرست باید در پیگیری و اجرای قوانین کوشا باشد. سرپرستان همچنین باید از محل اقامت همه اعضای تیم در طول هر شیفت اطلاع داشته باشند.

ثبت مراحل ایمنی کار در معدن

وقتی حادثه ای اتفاق می افتد، همه اعضای تیم باید دقیقاً بدانند که چه کاری باید انجام دهند. هنگام ثبت روش های ایمنی، حوادث مختلفی را که ممکن است رخ دهد، آنچه باید انجام شود و اینکه با چه کسی باید تماس بگیرید را توصیف کنید.

آخرین استانداردهای ایمنی

اطمینان حاصل کنید که کلیه تجهیزات ایمنی به طور منظم سرویس می شوند و از آخرین استانداردهای ایمنی برخوردار هستند. هرگز سعی نکنید در تجهیزات ایمنی صرفه جویی کنید و هرگز اجازه ندهید که کارکنان از تجهیزات ایمنی منسوخ شده، حتی برای مدت زمان کوتاه استفاده کنند.

منابع: reliableplant.com                 www.miningreview.com/

ایمنیایمنی در معدنتجهیزات حفاظت فردیلباس ایمنیمعدن

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.