نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی را بیشتر بشناسیم

نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی را بیشتر بشناسیم

وسایل موجود در خانه، زندگی را آسان می کنند، اما اگر آنها را ایمن نکنید، خطرات قابل توجهی را به همراه دارند. با رعایت کردن نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، از لوازم خانه خود محافظت کنید و مطمئن شوید که خطری شما را تهدید نمی کند. کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی ایالات متحده گزارش داده است که سالانه 31000 آتش سوزی و بیش از 180 مورد برق گرفتگی یا حوادث مربوط به برق در منازل رخ می دهد. سیم کشی معیوب یا آسیب دیده و همچنین تجهیزات الکتریکی معیوب، باعث 69 درصد از آتش سوزی های الکتریکی هستند. منظور از آتش سوزی های الکتریکی، احتراق لامپ ها، وسایل روشنایی، سیم ها، دوشاخه ها، ترانسفورماتورها و سایر منابع تغذیه است. با رعایت نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، می توانید از بسیاری از انفجارها و آتش سوزی های الکتریکی جلوگیری کنید و از خانه و خانواده خود محافظت کنید. در زیر یک سری از این نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی را که هر صاحب خانه باید آن ها را بشناسد و دنبال کند را ذکر کرده ایم. البته اگر در هر زمانی در مورد ایمنی  پریز برق یا لوازم خانگی مشکل داشتید، با واحد پشتیبانی لوازم خانگی مربوطه تماس بگیرید و یا از یک برقکار و متخصص برق سؤال بپرسید تا از وقوع خسارت جلوگیری کنید. البته به این نکته هم اشاره کنیم که حتی در صورت رعایت کامل نکات ایمنی، باز هم احتمال ایجاد آتش سوزی در خانه توسط لوازم موجود در منزل وجود دارد بنابراین همیشه ضمن رعایت نکات ایمنی، باید برای اطفا حریق هم آماده باشید.

 

نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی

به منظور رعایت نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، وسایل موجود در مکان های مرطوب را به یک خروجی GFCI وصل کنید.

حمام، آشپزخانه، پارکینگ و حیاط همگی در معرض رطوبت احتمالی یا چکه آب هستند. همانطور که می دانید برق و آب با هم مخلوط نمی شوند. بنابراین سیمهای برق باید همیشه به قطع کننده های مدار زمین (GFCI) وصل شوند. در صورت مشاهده هرگونه عدم تعادل در جریان برق، با قطع کردن مدار از برق گرفتگی و سوختگی جلوگیری می کند. اگر خروجی های GFCI در مکان های مرطوب خانه شما نصب شده اند، مکان آن ها را عوض کنید. لازم به ذکر است به هشدارهای برخی از دفترچه های راهنمای لوازم خانگی که نشان می دهد برای استفاده در فضای باز نیستند، توجه کنید.

تمام سیمها، پریزها و وسایل الکترونیکی را از آب دور نگه دارید.

برخی از لوازم خانگی به طور خاص برای استفاده در فضای باز مانند کوره های گازی و ذغالی طراحی شده اند. اگر وسایل برقی (از جمله یخچال، ماشین ظرفشویی، یخ سازو سایر وسایل) را در خارج از منزل استفاده می کنید حتماً مراقب باشید که همه سیمها و پریزها همیشه خشک باشند. تجهیزات الکتریکی اگر دور از گلدان های گیاهان، آکواریوم ها، دوش ها و وان ها قرار داشته باشند خطر تماس آب و برق، کاهش پیدا می کند.

به منظور رعایت نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، از سیمهای کمکی فقط برای کارهای موقتی استفاده کنید.

استفاده سیمهای فرعی و کمکی خطرات مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره می  کنیم:

  • معمولا سیم های کمکی، اتصالات شلی دارند اتصال شل آنها می تواند باعث جرقه و آتش سوزی شود.
  • استفاده از سیم های کمکی، احتمال نوسانات برق را افزایش می دهد. این نوسانات ممکن است به لوازم الکتریکی آسیب برسانند.
  • سیم های کمکی، آسیب پذیری بیشتری در برابر نفوذ آب دارند. این مسأله می تواند احتمال برق گرفتگی را افزایش دهد.
  • در صورت استفاده ازسیم کمکی ضعیف برای دستگاه الکتریکی پرقدرت، احتمال گرم شدن بیش از حد سیم ها وجود دارد و خطر آتش سوزی در لوازم الکتریکی افزایش می یابد.هنگام انتخاب سیم کمکی برای استفاده موقت، مطمئن شوید که اندازه آن سیم، متناسب با دستگاه مورد نظر است. به عنوان مثال، اندازه یک سیم ساده داخلی برای یک لامپ با یک سیمی که برای کولر گازی پنجره ای استفاده می شود نباید یکسان باشد.
  • طول سیم هم یک عامل مهم در ایمنی وسایل الکتریکی است. هرچه طول سیم بیشتر شود، انرژی بیشتری از دست می رود، این پدیده به افت ولتاژ معروف است. بنابراین جهت جلوگیری از افت ولتاژ، برای لوازم برقی منزل سیمهای کوتاه توصیه می شوند. استفاده از سیم های کمکی بلند مناسب نیست.

همیشه راهنمای استفاده از وسایل خانگی را بخوانید.

خواندن دستورالعمل ها به چند دلیل زیر مهم است:

  • با خواندن دستورالعمل ها می توانید تشخیص دهید سیم کشی خانه شما، برای پشتیبانی از دستگاه جدید کافی است یا خیر. برای جلوگیری از اضافه بار مدارهای موجود ممکن است لازم باشد مدار جدیدی نصب کنید.
  • با خواندن راهنمای استفاده از وسایل خانگی، از علائم ایمنی آن وسیله هم آگاه می شوید که همین امر، باعث می شود در هنگام استفاده از وسایل الکتریکی و … موارد ایمنی را رعایت کنید.
  • با خواندن دستورالعمل ها، از ویژگی های پیشرفته دستگاه الکتریکی که ممکن است از آنها اطلاع نداشته باشید مطلع می شوید.
  • با خواندن دستورالعمل های یک وسیله، شما متوجه می شوید که آیا این وسیله برای استفاده در فضای باز، ایمن است یا خیر.

لوازم خانگی کوچک را هنگام استفاده نکردن از برق جدا کنید.

می توانید با جدا کردن لوازم خانگی از برق، از مصرف انرژی غیرضروری آن ها جلوگیری کنید. دلیل این امر آن است که لوازم کوچک وقتی به برق متصل باشند، معمولاً در حالت آماده به کار قرار دارند و نشانگرهای LED ، ساعت و سایر ویژگی های آن ها انرژی مصرف می کنند. برای کاهش مصرف بی رویه انرژی، تلویزیون، مانیتور، چاپگر، مودم، روتر، کنسول بازی، شارژر تلفن و موارد دیگر را در هنگام بیکاری آن ها از برق بکشید. همچنین با کشیدن وسایل برقی از برق، خطرات احتمالی را هم کاهش می دهید چرا که ماندن زیاد از حد وسیله الکتریکی در پریز برق، باعث گرم شدن بیش از حد آن ها می شود. یکی از ساده ترین نکات ایمنی الکتریکی که فراموش می شود این است که وقتی دستگاهی استفاده نمی شود، آن را از برق بکشید.

برای رعایت نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، باید همه وسایل الکتریکی از وات مناسب استفاده کنند.

استفاده از لامپ های مناسب می تواند از بروز مشکلات الکتریکی جلوگیری کند، بنابراین همه لامپ ها، وسایل و لوازم خانگی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که از وات صحیح استفاده می کنند. اگر برای یک وسیله روشنایی، هیچ واتی مشخص نشده است، از لامپ های 60 وات یا کمتر استفاده کنید. برای وسایل سقفی بدون مارک هم لامپ های 25 واتی را انتخاب کنید. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که لامپ های LED مصرف کمتری دارند و خطر گرم شدن وسایل را کاهش می دهند.

به منظور رعایت نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، سیم های برق خراب را تعویض یا تعمیر کنید.

سیمهای برق آسیب دیده خطر جدی برای ایمنی فردی و ایمنی برق مسکونی است و امکان ایجاد آتش سوزی و برق گرفتگی را افزایش می دهند. تمام سیمهای برق باید مرتباً از نظر پارگی و ترک خوردگی بررسی شوند و در صورت لزوم آنها را باید تعمیر یا تعویض کرد. سیم های برق را نباید در زیر فرش قرار داد چرا که سیمهای زیر فرش خطر قطع شدن دارند و هم چنین امکان دارد بیش از حد گرم شوند. البته باید توجه داشت که سیم های برق زیر مبلمان هم قرار نگیرند چرا که امکان دارد پایه های مبل، روکش عایق سیم برق را از بین برده و به سیم ها آسیب برسانند.

 

نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، به لوازم خود فضای مناسب برای گردش هوا را بدهید.

بدون گردش مناسب هوا، تجهیزات الکتریکی می توانند بیش از حد گرم شوند و در نتیجه به یک خطر آتش سوزی الکتریکی تبدیل گردند. اطمینان حاصل کنید که لوازم شما گردش هوای مناسبی دارند و از به کار بردن تجهیزات الکتریکی در کابینت های بسته خودداری کنید. در میان وسایل الکتریکی، خشک کن گازی یا برقی به گردش هوای بیشتری نیاز دارند و باید به آنها توجه ویژه داشت. خشک کن برای عملکرد ایمن باید حداقل یک فوت از دیوار فاصله داشته باشد. برای داشتن بهترین ایمنی الکتریکی و جلوگیری از آتش سوزی، مواد قابل اشتعال را از همه لوازم و وسایل الکترونیکی دور نگه دارید.

  اطمینان حاصل کنید که همه فن های خروجی وسایل الکتریکی میز هستند تا از خطرات آتش سوزی جلوگیری شود.

برخی از لوازم خانگی دارای فن های خروجی هستند. این فن های خروجی می توانند کثیف شده و یا با گرد و خاک بسته شوند و باعث مختل شدن کار دستگاه شوند. این امر اولا می تواند عمر دستگاه را کوتاه کند. ثانیا به دلیل گرم شدن بیش از حد دستگاه، می تواند باعث ایجاد خطر در خانه شود و ثالثا باعث تجمع گازهای خطرناک شود که می تواند منجر به آتش سوزی  در آشپزخانه  و خانه شود. تمیز کردن منظم و همیشگی فن های خروجی وسایل الکتریکی موجود در خانه می تواند به حفظ ایمنی آشپزخانه کمک کند و باعث جلوگیری از وقوع خطرات اشاره شده در بالا شود.

 

نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی

مراقب بخاری ها و آبگرمکن ها باشید تا از حوادث احتمالی جلوگیری کنید.

وسایل قابل احتراق باید از بخاری های قابل حمل و شومینه های داخلی دور باشند. به منظور رعایت نکات ایمنی استفاده از لوازم خانگی، مواد قابل احتراق را به دور از هرگونه وسایل گرمایشی نگه دارید. بخاری های قابل حمل نباید در نزدیکی پرده یا رخت آویز لباس باشند.

منابع: constellation – mrappliance

ایمنیایمنی آشپزخانهایمنی در آشپزخانهایمنی در برابر آتش سوزیایمنی لوازم خانگیبرق گرفتگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×