نسخه لنز تماسی را چگونه بخوانیم

نسخه لنز تماسی را چگونه بخوانیم

حفاظت از چشم موضوع بسیار مهمی است. در صورت وجود مشکل در چشم یا آسیب دیدگی چشم از جراحی چشم، مصرف داروها و قطره چشم و آنتی بیوتیک، عمل لیزیک، عینک طبی یا لنز تماسی استفاده می شود. در این مقاله در مورد لنز تماسی و به خصوص نسخه لنز تماسی مطالبی آورده شده است. نسخه لنز تماسی حاوی اطلاعات خاصی است. این اطلاعات موجود در نسخه لنز تماسی باعث می شود شما از ایمنی لنز تماسی، راحت بودن و دید مطلوب لنزهای تماسی اطمینان حاصل کنید. پزشکان چشم برای نوشتن نسخه های لنز تماسی از اصطلاحات، اختصارات و اندازه گیری های استاندارد استفاده می کنند. البته ممکن است بعضی از اطلاعات ثبت شده در نسخه لنز تماسی، به صورت کد مخفی باشد، اما رمزگشایی و فهمیدن آن اطلاعات کاملاً ساده است که در این مقاله هم به آن اشاره می شود.

اگر از لنزهای تماسی یکبار مصرف استفاده می کنید، نسخه شما ممکن است علاوه بر اطلاعاتی که در همه نسخه های لنز تماسی درج می شود، شامل تعداد دفعات تعویض لنزهای تماسی شما نیز باشد. منظور از تعداد دفعات تعویض لنزهای تماسی این است که لنز شما باید هر ماه یک بار تعویض شود، هر دو هفته یک بار تعویض شود، هر هفته یک بار تعویض شود و یا باید به صورت روزانه تعویض گردد.

 

نسخه لنز تماسی

خرید لنزهای تماسی بدون نسخه پزشک

در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر همراه داشتن نسخه لنز تماسی (که توسط یک پزشک واجد شرایط مراقبت از چشم نوشته شده است) در هنگام خرید لنز تماسی اجباری است. این قانون شامل لنزهای تماسی رنگی یا “بدون نسخه” یا لنزهای جلوه ویژه هم است که فقط برای اهداف زیبایی استفاده می شوند. این نسخه لنز تماسی به صورت آنلاین داده نمی شود چرا که یک چشم پزشک فقط پس از معاینه دقیق لنز و نصب آن روی چشم شما است که می تواند نسخه لنز تماسی را بنویسد. در واقع طبق قانون، چشم پزشک شما باید در پایان آزمایش، لنز تماسی و نسخه لنز تماسی را حتی اگر آن را درخواست نکنید، به شما بدهد.

فروش لنزهای تماسی بدون نسخه، غیرقانونی است. لنز تماسی یک وسیله پزشکی است و یک لنز ضعیف یا لنز ساخته شده از ماده نامناسب برای چشم شما، می تواند باعث بروز خسارت جانی و مالی فراوانی شود. تحریف بینایی چشم، تاری دید، احساس ناراحتی و درد، خونریزی، عفونت چشم، التهاب، سایش و تورم چشم از جمله این خسارت ها هستند. حتی در مواردی ممکن است در بافت چشم شما آسیب دائمی ایجاد شود. بنابراین برای حفظ ایمنی چشم باید درخرید و استفاده از لنزها نهایت دقت را به خرج داد.

پس از تأیید مناسب بودن لنز تماسی توسط چشم پزشک و دریافت نسخه لنز، می توانید از داروخانه ها، فروشگاه های زنجیره های یا فروشگاه های خرده فروشی که عینک می فروشند، لنزهای تماسی را خریداری کنید. البته این موضوع در کشورهای مختلف، یکسان نیست. در بعضی از کشورها، فروشگاه های زنجیره ای و حتی داروخانه ها مجاز به فروش لنز نیستند. به هر حال همیشه مطمئن باشید که لنزهای خود را از یک منبع قانونی خریداری می کنید. فروشندگانی که لنزهای تماسی را بدون نسخه پزشک می فروشند، این قانون را نقض می کنند.

 

نسخه لنز تماسی

انقضای نسخه لنز تماسی و زمان تعویض لنز

طبق قانون، نسخه های لنز تماسی حداقل یک سال معتبر هستند. وقتی نسخه شما منقضی شود، تا زمانی که پزشک مراقبت از چشم شما نسخه لنز تماسی جدید را ارائه ندهد، دیگر نمی توانید لنزجدیدی بخرید. البته فقط در هنگام خرید لنز جدید نیست که با مشکل مواجه می شوید بلکه در هنگام معاینه چشم (برای بررسی سلامت عمومی چشم و اطمینان از عدم تأثیر بد لنزها بر روی چشم شما) هم نیاز به نسخه لنز تماسی منقضی نشده است.

چارلز اسلونیم که یک چشم پزشک در ایالت فلوریدای آمریکا است می گوید: “فقط به صرف این که چشم های شما احساس خوبی دارند و به نظر می رسد لنزهای تماسی شما به خوبی کار می کنند، نمی شود از سلامت چشم مطمئن بود. چرا که چشم شما ممکن است با مشکلات میکروسکوپی روبرو باشد که فقط با یک لامپ شکاف دیده می شود.(نوعی میکروسکوپ که در معاینه چشم استفاده می شود)

اگر کسی که از لنز استفاده می کند مشکلی با لنز تماسی داشته باشد، بعید است که مجبور باشد استفاده از لنز تماسی را برای همیشه قطع کند. در بیشتر موارد این مشکل با استفاده از یکی از کارهای زیر برطرف می شود.

 • استفاده از نوع دیگری از لنزها
 • استفاده از نوع دیگری از محلول های لنز تماسی
 • تغییر در تعداد دفعاتی که فرد، لنز تماسی خود را تعویض می کند.

طریقه خواندن نسخه

این مقاله به شما کمک می کند نسخه لنزهای تماسی خود را بخوانید و درک کنید. جزئیات لنزهای تماسی، اغلب از راه های زیر قابل مشاهده هستند.

 • نسخه ای که توسط پزشک بینایی شما ارائه شده است.
 • مطالب نوشته شده در کنار جعبه لنز تماسی
 • اگر قادر به فهمیدن اطلاعات مندرج در نسخه لنز تماسی خود نبودید، می توانید با اپتومتریست خود تماس بگیرید تا از جزئیات لنزهایی که استفاده می کنید مطلع شوید.

 

نسخه لنز تماسیلازم به ذکر است هنگامی که لنز تماسی را خریداری می کنید و روی چشمان خود قرار می دهید یا توسط اپتومتریست محلی، چشمان خود را معاینه می کنید، آنها یک کپی از نسخه پزشکی را به شما ارائه می دهند. در عکس شماره سه، این فرم نشان داده شده است.

نسخه لنز تماسی معمولاً از موارد زیر تشکیل شده است:

 • Basecurve (BC): این عدد نشان می دهد که لنز تماسی شما چقدر انحنا دارد. اپتومتریست سعی می کند میزان انحنای لنز تماسی را با میزان انحنای چشم شما مطابقت دهد تا بهترین لنز تماسی را برای شما پیدا کند. به عنوان مثال BC 8.4
 • Diameter : Diameter، طول لنز تماسی از یک لبه لنز تا لبه دیگر است. این اندازه، در واقع همان اندازه لنز تماسی است و برای اطمینان از اینکه لنز تماسی، قسمت هایی از چشم شما که باید پوشانده شود را می پوشاند، استفاده می شود. به عنوان مثال DIA 13.8
 • Power (pwr) / Sphere (sph) / Dioptre (D) : این مقدار قدرت مورد نیاز لنز برای اصلاح مشکل دوربینی یا نزدیک بینی چشم شما است و میزان آن در Dioptres (D) نشان داده می شود. علامت منها (-) نشان می دهد که شما نزدیک بین هستید، در حالی که علامت مثبت (+) نشان می دهد که شما دوربین هستید. هرچه این عدد بیشتر باشد، نسخه لنز شما نیز قویتر است.
 • brand/type/manufacturer: اکثر نسخه های لنز تماسی دارای یک گزینه به صورت سازنده / نوع / مارک هستند. همانطور که مشخص است این بخش، نام لنز تماسی و نام شرکت سازنده لنز تماسی و نوع آن را مشخص می کند. به عنوان مثال 1 Day Acuvue Moist
 • Cylinder: گزینه سیلندر، میزان آستیگماتیسم چشم شما را نشان می دهد. آستیگماتیسم، به میزان انحنای ساختارهای چشم شما مربوط می شود. اگر این بخش خالی باشد، چشمان شما آستیگماتیسم ندارند و فقط نزدیک بین هستند. (اگر چشم شما آستیگماتیسم داشته باشد، مقداری به همراه Axis هم در مشخصات لنز تماسی وارد می شود) به عنوان مثال:
  Left eye: -2.25, Right eye: -2.25یعنی چشم چپ: 2.25- ، چشم راست: 2.25-.

Axis:  Axis یا محور، به صورت درجه ای اندازه گیری می شود، این بخش به طور معمول عددی بین صفر تا 180 است.  محور، جهتی است که در لنزهای تماسی، نیروی اضافی برای اصلاح آستیگماتیسم شما اضافه می شود. به عنوان مثال 10. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نسخه لنز تماسی معمولاً به غیر از 5 یا 10 درجه، عدد دیگری را به عنوان محور نخواهد داشت.

Additional power: Additional power یا قدرت اضافی، قدرت بزرگنمایی است. این قدرت بزرگنمایی به لنزهای تماسی چند کانونی شما در مطالعه و کار نزدیک کمک می کند. این بخش را می توان به صورتHigh ،Low ،  Medium و یا با مقدار قدرت مورد نظر خود ثبت کرد. این مقدار همیشه مقدار مثبت خواهد بود و هیچ موقع منفی نیست. به عنوان مثال ADD LOW به این معنی است که قدرت کمی اضافه شود.

نسخه لنز و نسخه عینک

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که نسخه عینک همان نسخه لنز تماسی است. توجه به این نکته ضروری است که نسخه لنز تماسی با نسخه عینک یکسان نیست. بنابراین حتی اگر از قبل نسخه عینک دارید، قبل از خرید لنز تماسی به نسخه لنز تماسی جداگانه ای نیاز خواهید داشت و برای خرید لنزهای تماسی نمی توان از نسخه عینک استفاده کرد. دانستن تفاوت بین این دو در هنگام سفارش لنزهای تماسی بسیار مهم است. یک لنز تماسی روی سطح چشم قرار می گیرد در حالی که یک لنز عینک، کمی دورتر از چشم قرار می گیرد. این اختلاف موقعیت، بر قدرت حاصل از لنز تأثیر می گذارد. برای اینکه از روی نسخه عینک به یک نسخه لنز تماسی دست پیدا کنیم. مقادیر کره، استوانه و محور موجود در نسخه عینک باید توسط چشم پزشک تنظیم شود تا همان قدرت لنزهای عینک در لنزهای تماسی به دست آید. این چیزی است که فقط متخصص بینایی می تواند برای شما محاسبه کند. علاوه براین نسخه عینک حاوی بعضی از بخش های نسخه لنز تماسی نیست.

منابع: www.allaboutvision.com – www.lenstore

بینایی 20/20بینایی چشملنزلنز تماسیلنز طبی به جای عینکمشکلات بینایینسخه پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×