معاینه بینایی چشم کودکان | دلایل اهمیت آن

معاینه بینایی چشم کودکان | دلایل اهمیت آن

معاینه بینایی چشم کودکان ارزیابی تخصصی از سلامت چشم و بینایی فرزند شما است که توسط یک اپتومتریست (OD) یا چشم پزشک (MD) انجام می شود. معاینه مختصر در مورد بینایی چشم کودکان و غربالگری بینایی توسط پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده ، جایگزینی برای معاینه چشم نیست . این معاینه حتما باید توسط چشم پزشک انجام شود.

فقط بینایی سنج ها و چشم پزشکان از ابزارهای پیشرفته آموزش و بالینی برای ارزیابی دقیق چشم و بینایی فرزند شما برخوردار هستند.

چرا معاینه بینایی چشم کودکان اهمیت دارد

امتحانات چشم برای کودکان بسیار مهم است . از این راه می توانید مطمئن شوید چشمان فرزند شما سالم است و هیچ مشکلی در بینایی او وجود ندارد که می تواند عملکرد مدرسه را مختل کند و به طور بالقوه بر ایمنی فرزند شما تأثیر بگذارد.

معاینات چشم در اوایل کودکی بسیار مهم هستند زیرا کودکان به مهارت های دیداری زیر که برای یادگیری بهینه ضروری است ، نیاز دارند:

  • حدت بینایی عالی هر مسافتی
  • مهارت های تیمی دقیق و راحت
  • مهارت های دقیق حرکت چشم
  • مهارت های تمرکز دقیق و راحت

چه زمانی باید چشم کودکان را معاینه کرد

کودکان باید در 6 ماهگی اولین آزمون جامع چشم خود را انجام دهند. پس از آن باید در 3 سالگی و دقیقاً قبل از ورود به کلاس اول ، در حدود 5 یا 6 سالگی ، معاینات خود را انجام دهند.

در صورت عدم نیاز به تصحیح بینایی ، کودکان در سن مدرسه باید حداقل هر دو سال یک بار معاینه چشم انجام دهند. کودکانی که به عینک یا لنزهای تماسی نیاز دارند باید سالانه یا مطابق توصیه پزشک چشم، معاینه بینایی چشم کودک شوند.

آزمایش چشم برای نوزادان

نوزادان باید از نظر توانایی تمرکز ، بینایی رنگ و درک عمق تا سن 6 ماهگی قادر به دیدن  باشند. برای ارزیابی اینکه آیا چشم کودک شما به طور طبیعی در حال پیشرفت است ، پزشک به طور معمول از آزمایش های زیر استفاده می کند:

تست پاسخ های نوزاد ، ارزیابی می کند که آیا در صورت عدم حضور نور یا عدم وجود نور ، مردمک چشم به درستی باز و بسته می شود.

معاینه بینایی چشم کودکانآزمایش “رفع و پیگیری” تعیین می کند که آیا چشم کودک شما قادر به تثبیت و دنبال کردن جسم مانند نور هنگام حرکت است. (نوزادان باید بتوانند به زودی پس از تولد بر روی یک شیء تمرکز کنند و تا زمان 3 ماهگی از حرکت یک شی را دنبال کنند.)

آزمایش چشم برای کودکان پیش دبستانی

بعضی از والدین نمی دانند که کودکان در سن پیش دبستانی باید تحت آزمایش های خاصی از چشم قرار بگیرند ، حتی اگر آنها خیلی جوان یا خیلی خجالتی باشند.

  • نمادهای LEA برای کودکان خردسال مشابه تست های منظم چشم با استفاده از نمودارهایی با حروف است ، به جز اینکه نمادهای ویژه در این تست ها شامل سیب ، خانه ، مربع و دایره است.معاینه بینایی چشم کودکانرتینوسکوپی آزمایشی است که شامل درخشش نور به داخل برای مشاهده بازتاب از پشت چشم (شبکیه) است. این آزمایش به شما کمک می کند که کودک شما دارای هرگونه چسبندگی عدسی چشم (آب مروارید مادرزادی) یا خطای انکسار قابل توجه است از آن آگاه شوید.معاینه بینایی چشم کودکانتست استریوپسیس نقطه تصادفی با استفاده از الگوهای ویژه نقاط و عینک 3 بعدی برای اندازه گیری چگونگی عملکرد چشمان فرزند شما مفید است.

معاینه بینایی چشم کودکانعلاوه بر نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ، سایر مشکلات بینایی مشترک دانش آموزان مدارس شامل موارد زیر است:

تنبلی چشم (آمبلیوپی). پزشک چشم شما می خواهد امگلیوپی یا “چشم تنبل” را کاهش دهد که کاهش بینایی در یک یا هر دو چشم بدون آسیب آناتومی قابل تشخیص است. متأسفانه ، آمبلیوپی همیشه با عینک یا لنزهای تماسی قابل اصلاح نیست و ممکن است برای تقویت چشم نیاز به ترمیم چشم داشته باشد.

معاینه بینایی چشم کودکانسوء تنظیم چشم (استرابیسموس). چشم های متقاطع یا نا منظم (استرابیسموس) می تواند دلایل مختلفی از جمله مشکلات مربوط به کنترل عضلات در چشم یا چشم آسیب دیده داشته باشد. استرابیسم یکی از دلایل اصلی آمبلیوپی است و باید در اوایل کودکی درمان شود تا مهارتهای بینایی و تیمی چشم بتواند به طور عادی رشد کند.

معاینه بینایی چشم کودکاننارسایی همگرایی. این عدم توانایی در تراز کردن چشم در هنگام مشاهده اشیاء نزدیک است. کمبود همگرایی می تواند باعث ناراحتی چشم و حتی بینایی در هنگام خواندن شود.

معاینه بینایی چشم کودکانمشکلات تمرکز ، درک عمق ضعیف و کور رنگی. پزشک چشم شما همچنین ممکن است توانایی تمرکز کودک، درک عمق ، بینایی رنگ و موارد دیگر را آزمایش کند.

معاینه بینایی چشم کودکانمشکلات سلامتی چشم. پزشک چشم پلک های فرزند شما را از نزدیک مورد بررسی قرار خواهد داد تا به دنبال فولیکول های مایع غیر طبیعی یا آلوده ، برآمدگی ، ترشحات چشم و تورم (ورم) باشد. همچنین پزشک برای جستجوی بی نظمی های دیگر ، قرنیه ، عنبیه و لنز چشم را معاینه می کند.

برنامه ریزی معاینات چشم کودکان

هنگام برنامه ریزی یک معاینه بینایی چشم کودکان برای فرزند خود ، زمانی را انتخاب کنید که معمولاً هوشیار و خوشحال باشد.

مشخصات چگونگی انجام معاینات چشم بستگی به سن فرزند شما دارد ، اما به طور کلی این معاینه شامل سابقه بینایی ، آزمایش بینایی ، تعیین نیاز به عینک مورد نیاز ، آزمایش تراز چشم ، ارزیابی سلامت چشم و در صورت لزوم تجویز عینک می باشد.

پس از تعیین وقت ملاقات ، ممکن است فرم تاریخچه را پر کنید. برخی از روش های مراقبت از چشم حتی در وب سایت خود فرم هایی دارند که می توانید قبل از مراجعه خود ، آن را در خانه بارگذاری و چاپ کنید . یا ممکن است تا زمانی که در مطب پزشک معاینه نشوید ، ممکن است فرم دریافت نکنید.

فرم تاریخچه پرونده در مورد تاریخ تولد فرزند شما ، از جمله وزن هنگام تولد و اینکه آیا کودک قبل از 9 ماه به دنیا آمده است یا نه سوال خواهد داشت.

پزشک چشم شما همچنین ممکن است سؤال کند که آیا عوارضی در دوران بارداری یا زایمان رخ داده است یا خیر. سایر سؤالات مربوط به سابقه پزشکی فرزند شما ، از جمله داروهای فعلی و حساسیت های گذشته یا حال خواهد بود.

اگر فرزند شما هرکدام از موارد زیر را دارد، حتماً به پزشک چشم خود آن ها را بگویید:

  • تاریخچه نارس به دنیا آمدن
  • مالش مکرر چشم
  • چشمک زدن بیش از حد
  • عدم تمرکز در حفظ تماس چشمی
  • مهارت ردیابی ضعیف

همچنین ، حتماً ذکر کنید که آیا فرزند شما در مدرسه یا در مراجعه به پزشک متخصص اطفال خود از انجام غربالگری بینایی کوتاهی کرده است یا خیر.

پزشک چشم شما همچنین می خواهد از مشکلات چشم و معالجه قبلی که فرزند شما داشته است ، مانند جراحی و عینک و یا لنزهای تماسی مطلع شوید. توجه داشته باشید که در مورد هرگونه سابقه بیماری خانوادگی مانند خطاهای انکسار ، استرابیسم ، آمبلیوپی یا بیماری های چشمی ، به پزشک چشم خود اطلاع دهید.

بینایی کودک و عملکرد در مدرسه

به یاد داشته باشید که آزمایش مناسب بینایی در سنین پایین برای اطمینان از این که فرزند شما از مهارتهای بصری مورد نیاز خود برای اجرای خوب در مدرسه برخوردار باشد ، بسیار حیاتی است.

کودکی که قادر به دیدن نوشته یا مشاهده تخته سیاه نیست ، می تواند به راحتی ناامید شود و منجر به عملکرد علمی ضعیفی شود.

برخی از مشکلات بینایی ، مانند چشم تنبل ، در صورت شناسایی و اصلاح در اسرع وقت در حالی که سیستم بینایی کودک هنوز در حال توسعه است ، به بهترین وجه درمان می شوند.

منابع : allaboutvision

بینایی چشمچشمچشم پزشکدور بینعنبیه چشمقرنیه چشممردمک چشممشکلات بیناییمعاینه چشمنزدیک بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×