مشکلات لنز تماسی برای چشم را بیشتر بشناسیم

مشکلات لنز تماسی برای چشم را بیشتر بشناسیم

استفاده از لنزهای تماسی می تواند زندگی شما را از قبل، لذت بخش تر و بهتر کند. مردم به دو دلیل زیر، گذاشتن لنز در چشم و یا  جراحی لیزر چشم را به استفاده از عینک ترجیح می دهند. اولا ظاهر طبیعی و نبودن وسیله اضافی روی صورت و ثانیا انجام راحت و بی درد سر ورزش یا فعالیت فیزیکی با داشتن لنز. اگر چشم شما بی نظمی قرنیه دارد و یا از مشکلات پلک ها یا سایر بیماری های چشمی رنج می برید، با مشکلات لنز تماسی مواجه خواهید شد و ممکن است برای اصلاح مشکل، به لنزهای تماسی خاصی نیاز داشته باشید. اما حتی وقتی چشم های شما از قبل هیچ مشکلی ندارند باز هم ممکن است مشکلات لنز تماسی را تجربه کنید. استفاده از لنزهای تماسی می تواند از نظر تولید اشک چشم و تغییر در سطح اکسیژن و دی اکسید کربن باعث تغییراتی در قرنیه چشم شود. این تغییرات می تواند منجر به تحریک چشم یا در موارد شدید عفونت چشم شود. با این حال، خبر خوب این است که این مشکلات بدون درمان نیستند. مشکلات لنز تماسی را در این مقاله بررسی می کنیم.

اگر علائم تحریک چشم یا عفونت را تجربه کردید کارهای زیر را انجام دهید.

 • لنزها را فوراً بردارید و آنها را دوباره در چشمان خود قرار ندهید.
 • به منظور حفاظت از چشم خود به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • لنزهای خود را دور نریزید. آنها را در کیف خود گذاشته و نزد چشم پزشک خود ببرید. او ممکن است بخواهد از لنزها برای تعیین علت مشکلات چشم شما استفاده کند.

مشکلات لنز تماسی

برخی از مشکلات لنزهای تماسی و راه حل آن ها

سرخی چشم

لنزهای تماسی می توانند محرک هایی مانند دود، گرد و غبار و آرایش را به خود جذب کنند. تجمع این مواد می تواند باعث قرمزی چشم شود. قرمزی بیشتر نشانه تحریک است. قرمزی چشم رایج ترین مشکل استفاده از لنز است و در واقع اولین علامتی است که نشان می دهد استفاده از لنزهای تماسی به خوبی پیش نمی رود. اگر مشکل شما فقط قرمزی چشم است، ابتدا اطمینان حاصل کنید که لنزها را با محلول مورد تایید اپتومتریست خود تمیز کرده اید. این توصیه می تواند تقریباً در هر مشکلی که استفاده از لنزهای تماسی ایجاد می کنند به شما کمک کند.

سوزش و خارش در مشکلات لنز تماسی

یکی از مشکلات لنز تماسی، سوزش و خارش است. سوزش و خارش همراه با قرمزی چشمان پس از استفاده از لنز ممکن است به دلیل واکنش های آلرژیک باشد. اگر چشمان شما فقط هنگام استفاده از لنزهای تماسی سوزش و خارش دارند، ممکن است به مواد لنز تماسی یا محلول تمیزکننده ای که استفاده می کنید واکنش آلرژیک داشته باشید. متخصص بینایی ممکن است برای درمان واکنش آلرژیک شما آنتی هیستامین، قطره چشم ضدالتهاب یا استروئید تجویز کند. اگر سوزش و خارش برطرف نشد ممکن است چشم پزشک شما آزمایش های پوستی، آزمایش خون انجام دهد تا احتمال حساسیت چشم شما با لنز تماسی را تشخیص دهد.

مارک مواد مختلفی که لنز تماسی از آن ها ساخته شده است را از چشم پزشک یا اپتومتریست خود بپرسید. اگر به یک محلول تمیز کننده آلرژی دارید، از چشم پزشک یا اپتومتریست خود بخواهید محلول تمیز کننده ای برای شما تجویز کند که فاقد موادی که برای شما آلرژی دارند باشد. سوزش یا خارش به تنهایی و بدون ترشحات مخاطی نشان دهنده واکنش آلرژیک شما به لنز است.

عفونت چشم و چشم صورتی

مشکلات لنز تماسییکی از مشکلات لنز تماسی، عفونت چشم است. چشم صورتی به دلیل عوامل باکتریایی، ویروسی و آلرژیک است. همانطور که اشاره کردیم التهاب آلرژیک از انواع باکتریایی و ویروسی متفاوت است. تفاوت اساسی بین التهاب آلرژیک و بیماری ویرووسی و باکتریایی در ترشحات ناشی از چشمان شما است. راه حل تخلیه عفونت از چشم، این است که متخصص بینایی برای درمان عفونت، قطره چشمی آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. اما قبل از این که کار به اینجاها برسد بهترین کار برای جلوگیری از ورود انواع باکتری ها و ویروس ها به چشم، عادت به تمیز کردن مداوم چشم ها است. تمیز کردن کامل لنزها، ویروس ها و باکتری ها را قبل از اینکه در چشم ریشه بزنند از بین می برد. اگر لنزها را به خوبی تمیز نمی کنید، سطح چشم شما به یک پناهگاه برای میکروارگانیسم ها تبدیل می شود.

برای کاهش احتمال عفونت چشم، باید نکات زیر را رعایت کنید.

 • مطابق با دستورالعمل های چشم پزشک، لنزهای خود را به درستی تمیز و ضد عفونی کنید.
 • همیشه پس از هر بار استفاده از محلول ضد عفونی کننده، باقی مانده آن را دور بریزید و هرگز از محلول های لنز استفاده مجدد نکنید.
 • لنزهای تماسی خود را در معرض هیچ نوع آب(آب تصفیه شده شهری، آب معدنی، آب مقطر، آب دریاچه یا اقیانوس) قرار ندهید. بسیاری از افراد فراموش می کنند قبل از شنا و دوش، لنزهای خود را بردارند. خطر ابتلا به عفونت چشم توسط باکتری های موجود در آب استخر شنا، وان های آبگرم، دریاچه ها و اقیانوس وجود دارد.
 • هر سه ماه یا طبق دستور پزشک متخصص مراقبت از چشم، قاب ذخیره لنزهای تماسی خود را تعویض کنید.

سایش قرنیه و زخم قرنیه در مشکلات لنز تماسی

یکی از مشکلات لنز تماسی، سایش قرنیه و زخم قرنیه چشم است. حساسیت به نور و استفاده مدت طولانی از لنز، آلودگی، ذرات فلز، ماسه و داروهای خاص می تواند منجر به سایش قرنیه و همچنین زخم قرنیه شود. ابندا سایش قرنیه را توضیح می دهیم. حساسیت به نور از عوامل ایجاد سایش قرنیه است و از طرفی هم خود سایش چشم، باعث حساسیت فوق العاده چشم به نور می شود. راه حل مشکل سایش قرنیه، استراحت دادن به چشمان است و استفاده از لنز برای مدت طولانی می تواند منجر به آسیب دیدگی چشم شود.

همانطور که اشاره شد یکی دیگر از خطرات جدی احتمالی استفاده از لنزهای تماسی، زخم قرنیه است. سوزش چشم می تواند نشان دهنده بروز این مشکل جدی در چشم باشد. زخمهای قرنیه، زخمهای باز در لایه خارجی قرنیه هستند که بعضا در اثر عفونت ایجاد می شوند ولی معمولا رفتن اشیای کوچک خارجی در چشم، قرنیه شما را خراشیده و با ایجاد زخم قرنیه، بینایی چشم شما را کم می کند. راه حل این مشکل این است که اگر هنگام استفاده از لنز تماسی، جسم خارجی در چشم شما گیر کرد، لنز را با دقت برداشته، در یک ظرف استریل قرار دهید و چشم خود را با آب تمیز و خنک بشویید.

تاری دید و خشکی چشم

تاری دید بیشتر زمانی رخ می دهد که از لنزهای تماسی کثیف یا آسیب دیده استفاده می کنید. در موارد شدیدتر، تاری دید می تواند ناشی از گلوکوم، تخریب ماکولا، آب مروارید یا نوعی عفونت باشد. تاری دید ناشی از استفاده بیش از حد از لنز، نشان دهنده بیماری به نام هیپوکسی است. قرنیه شما باید اکسیژن را از سطح طبیعی اشک چشم تأمین کند. اگر روی قرنیه چشم، لنزهای تماسی معمولی به مدت زیادی بمانند، قرنیه چشم شما نمی توانند از آب اشک چشم شما، اکسیژن بگیرد. اگر به دلیل بیماری هیپوکسی، قرنیه شما از نظر اکسیژن، دچار گرسنگی شده است ممکن است به یک نسخه پزشک استروئیدی نیاز داشته باشید تا به سلول های قرنیه کمک کند تورم چشم را متوقف کرده و بهبود یابد.

از طریق لنزهای ویژه می توان از کمبود اکسیژن جلوگیری کرد. لنزهای سفت و قابل نفوذ گاز (RGP) باعث می شود ذرات اکسیژن به قرنیه چشم منتقل شوند و قرنیه چشم بتواند تنفس کند. هنگامی که لنزهای تماسی در آب رسانی و تمیز کردن چشم شما تداخل ایجاد می کنند، خشکی چشم ایجاد می شود. اثرات خشکی چشم ممکن است طی سالها ایجاد شود. زیرا چشمان شما برای جلوگیری از آلودگی و جذب اکسیژن تلاش می کنند خشکی چشم ایجاد می شود. سندرم خشکی چشم دلایل زیادی دارد و برای درمان آن معمولاً یک برنامه درمانی متناسب نیاز است. استفاده از لنزهای تماسی که خشکی چشم ایجاد می کنند می تواند بر راحتی شما تأثیر بگذارد و حتی باعث قرمزی و خارش چشم شود. بهترین راه برای جلوگیری از این تحریکات مراقبت از لنزهای تماسی و استفاده از آنها طبق دستور پزشک بینایی است.

کوری چشم

مشکلات لنز تماسی شامل عفونت چشم و زخم های قرنیه و خشکی چشم و … است. این شرایط می توانند خیلی سریع پیشرفت کنند و بسیار جدی باشند. در موارد نادر، این شرایط می تواند باعث نابینا شدن فرد شود .شما نمی توانید جدی بودن مشکلی را که هنگام استفاده از لنزهای تماسی ایجاد می شود را تعیین کنید. برای تعیین مشکل خود باید از یک متخصص مراقبت از چشم کمک بگیرید. اگر با لنزهای خود مشکلی دارید، چشم پزشکان می توانند آنها را تغییر دهند. به همین دلیل شما باید به محض مشاهده تغییرات در بینایی خود، یک معاینه چشم انجام دهید. همچنین ممکن است عمل لیزر چشم را به عنوان یک راه حل دائمی برای مشکلات لنزهای تماسی در نظر بگیرید.

 با بروز هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

 • درد و ناراحتی
 • پارگی یا ترشحات اضافی
 • حساسیت غیرمعمول به نور
 • احساس خارش ، سوزش یا احساس ریزش
 • قرمزی غیرمعمول
 • تاری دید
 • ورم
 • درد

منابع:

www.fda.gov

youreyesite.com

آسیب دیدگی چشمعمل لیزر چشملنزلنز تماسیلنز طبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×