مشکلات بینایی دارای چه علائمی هستند

با توجه به این چشم جزء بسیار حساسی در بدن انسان است وجود مشکل کوچکی در آن می تواند منجر به مشکلات بینایی شود. چشم ها هم مانند تمام اعضای دیگر بدن انسان دچار مشکلاتی می شوند و هم چنین با بالا رفتن سن انسان، دچار فرسودگی و پیری می شوند. برخی از تغییراتی که به خاطر بالا رفتن سن در چشم  انسان ایجاد می شود با وجود این که آزار دهنده است اما جدی نیست. به عنوان مثال، با بالا رفتن سن انسان، ممکن است تمرکز چشم روی اجسام نزدیک دشوار باشد و مژه ها کمی رقیق شوند که هیچ کدام از این دو مشکل نشان دهنده خطری برای چشم نیستند. همه علائم اینگونه بی خطر نیستند و بعضا تغییرات ایجاد شده در چشم می تواند نشان دهنده بیماری های جدی چشمی باشد.

تشخیص مشکلات بینایی خطرناک و غیر خطرناک

برای تشخیص اینکه مشکل پیش آمده برای چشم جدی است یا جدی نیست هیچ راهی جز مراجعه به چشم پزشک نیست. البته همانطور که اشاره شد اگر مشکلات بینایی و چشمی خطرناک و تهدید کننده هم نباشند باز هم مراجعه به چشم پزشک توصیه می شود. مراجعه به موقع به چشم پزشک برای حفاظت از چشم  ضروری است. البته کار صحیح تر این است که قبل از اینکه علائمی را مشاهده کنید به طور منظم معاینه چشم انجام دهید. معاینات منظم چشم می تواند به پزشک چشم شما کمک کند تا قبل ازبروز مشکل در چشم شما، آن را درمان کند. در صورت مشاهده هر یک از علائم و نشانه های زیر به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید.

 • تغییر در رنگ عنبیه چشم
 • وجود لکه تاریک در مرکز میدان دید شما
 • مشکل در تمرکز روی اشیای دور یا نزدیک
 • دوبینی
 • خشکی چشم همراه با خارش یا سوزش
 • دید ابری
 • ترشح بیش از حد اشک چشم
 • چشم درد
 • برجستگی روی پلک
 • دیدن هاله (حلقه های رنگی اطراف چراغ)
 • تیرگی یا تاری دید
 • ناتوانی در بستن پلک
 • از دست دادن بینایی محیطی
 • قرمزی دور چشم
 • وجود نقاطی در زمینه دید شما
 • از بین رفتن ناگهانی بینایی
 • وجود مشکل در سازگاری چشم با اتاق های تاریک
 • حساسیت غیرمعمول به نور
 • ضعف در بینایی
 • موج دار دیدن سطح

نه بیماری شایع چشم

عیوب انکساری در مشکلات بینایی

مشکلات بیناییاین نوع از مشکلات بینایی بسیار رایچ هستند. به عنوان مثال در کشور آمریکا، خطاهای انکساری بیشتر از هر مشکل چشمی دیگری، آمریکایی ها را تحت تأثیر قرار می دهند. در آمریکا 11 میلیون نفر در سراسر کشور دارای عیوب انکساری هستند. وراثت نقش عمده ای در این نوع از مشکلات بینایی چشم دارد. عیوب انکساری از آنجا ناشی می شود که نور بعد از اینکه از قـرنیـه  می گذرد به طرز صحیحی روی مرکز شبـكـیه چـشم متـمـركـز نمی شود. نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هر سه از عیوب انکساری هستند. در نزدیك بینی، نور بعد از اینکه از قرنیه چشم می گذرد در جلوی شبكیه چشم متمركز می شود. در دوربینی، نور بعد از اینکه از قرنیه چشم می گذرد در پشت شبیكه متمركز می شود و در آستیگماتیسم، نور بعد از اینکه از قرنیه چشم می گذرد در دو نقطه روی شبكیه متمركز می گردد.. از دست دادن تمرکز چشم ناشی از افزایش سن (پیرچشمی) نیز، خطای انکساری محسوب می شود. برای رفع مشکل خطاهای انکساری و بهبود آن، از عینک و جراحی لیزر می توان کمک گرفت.

تخریب ماکولای وابسته به سن در مشکلات بینایی

مشکلات بینایی

سلولهای ماکولا یا لکه زرد، یک منطقه کوچک و حیاتی از شبکیه چشم هستند که مسئول دید واضح و دقیق و  تیز است. بیماری تخریب ماکولای وابسته به سن یا همان AMD، موجب آسیب به سلولهای ماکولا یا لکه زرد می شود. اگر سلولهای لکه زرد یا ماکولای انسان آسیب ببینند در دیدن اشیایی که به طور مستقیم در جلوی ما قرار دارند با مشکل مواجه می شود. تخریب ماکولای وابسته به سن ممکن است باعث شود در مرکز بینایی شما لکه های تیره ظاهر شود. با گذشت زمان، سلولهای ماکولای انسان می توانند تجزیه شده و باعث تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD) شوند. . در یک نوع AMD ، که AMD مرطوب نامیده می شود، رگ های خونی جدید در زیرسلولهای ماکولا رشد می کنند. این امر باعث می شود خطوط مستقیم، موج دار به نظر برسند. مکمل ها، داروها یا لیزر درمانی می توانند پیشرفت AMD را کاهش دهند و بینایی شما را حفظ کنند.

آمبلیوپی در مشکلات بینایی

آمبلیوپی، “تنبلی چشم”  نیز نامیده می شود. آمبلیوپی شایع ترین نوع از مشکلات بینایی در کودکان مخصوصا کودکان شیرخوار است. آمبلیوپی در یک چشم اتفاق می افتد. به چشمی که به آمبلیوپی دچار می شود، چشم تنبل می‌گویند. در بیماری آمبلیوپی، چشم ظاهرا سالم است ولی در عمل، قادر به دیدن نیست. در این بیماری ارتباط چشم و مغز به خوبی تکامل نمی یابد. در واقع بیماری آمبلیوپی، مشکلات ارتباطی بین مغز و چشم است که قدرت بینایی را در چشم کاهش می دهد.

زمانی که ما به یک تصویر نگاه میکنیم مغز ما به صورت خودکار، چشم سالم را برای دیدن انتخاب میکند، اگر یکی از چشم ها تنبل باشد، با گذر زمان، مغز مسیر ارسال تصویر از چشمی که دچار تنبلی است را خاموش می کند. قطره های چشمی می توانند به طور موقت چشم قوی را ضعیف کرده و باعث شوند بینایی دو چشم متعادل شوند. توجه داشته باشید برای حفظ سلامت چشم کودکان، آمبلیوپی باید در دوران کودکی درمان شود.

گلوکوم

مشکلات بینایی

یک چشم سالم به طور مداوم هر روز مقدار کمی مایعات تولید می کند. ببیشتر افراد مبتلا به گلوکوم، دچار انسداد در این سیستم تخلیه می شوند. در کل گلوگوم نوعی بیماری چشمی  است که درآن فشار در چشم جمع شده و به عصب بینایی آسیب می رساند. از آنجایی که عصب بینایی مسئول انتقال سیگنال ها بین شبکیه چشم و مغز است، آسیب رسیدن به آن می تواند منجر به کوری شود. با معاینات کامل چشمی و استفاده از قطره های چشمی یا سایر روش های درمانی می توان به سرعت جلوی گلوگوم را گرفت.

رتینوپاتی دیابتی

مشکلات بینایی

شبکیه چشم شما حاوی رگهای خونی بسیار ریزی است. اگر قند خون شما بالا باشد، این عروق متورم و ضعیف می شوند و بینایی شما را مختل می کنند. ممکن است در ابتدای ابتلا به این بیماری، متوجه این موضوع نشوید به همین دلیل است که هر کس مبتلا به دیابت باشد باید هر ساله معاینه کامل چشم انجام دهد. با ایجاد رتینوپاتی، ممکن است کل بینایی یا بخشی از آن را از دست دهید.

آلرژی چشم

مشکلات بینایی

آلرژی هنگامی اتفاق می افتد که بافت های چشم شما به چیزی در هوای اطراف شما واکنش نشان دهند. غالباً گرد و غبار چشم را تحریک می کنند. این باعث می شود چشم شما ماده ای به نام هیستامین تولید کند که باعث قرمزی، تورم چشم، خارش و سوزش می شود. برای در امان ماندن از آلرژی چشم، بهترین کار اجتناب از آلرژن هایی مانند گرد و غبار است. افرادی که آلرژی چشمی دارند در روزهایی که گرد و غبار موجود در هوا زیاد است نباید از منزل خارج شوند و یا از عینک ضد گرد و غبار استفاده کنند. البته استفاده از قطره های مخصوص چشم هم می تواند چشم فرد مبتلا به این بیماری را تسکین دهد.

آب مروارید در مشکلات بینایی

مشکلات بینایی

چشم انسان هم مانند لنز دوربین کار می کند. وجود انبوهی از پروتئین به نام آب مروارید می تواند لنزهای چشم انسان را کدر کند و باعث ضعیف شدن تصاویری شود که از چشم به مغز ارسال می شود. بیماری آب مروارید می تواند با افزایش سن، پس از جراحی چشم، در نتیجه آسیب دیدگی چشم و یا حتی قبل از تولد و به صورت ارثی ایجاد شود. اگر به آب مروارید، مبتلا باشید و این بیماری در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند، می توانید با جراحی چشم، خود را درمان کنید.

چشم صورتی

مشکلات بینایی

چشم های صورتی و خارش دار نشانه بارز عفونت در چشم هستند. این نوع عفونت چشم، عفونت شایعی است و به طور دقیق تر ورم ملتحمه نامیده می شود. ویروس ها، باکتری ها، مواد حساسیت زا و تحریک کننده هایی مانند دود باعث ایجاد چشم صورتی یا ورم ملتحمه می شوند. بیماری چشم صورتی چون ویروسی و باکتریایی است به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات، با گذشت زمان عفونت برطرف می شود ولی برای موارد شدید این بیماری، ممکن است به قطره چشمی آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

خشکی چشم در مشکلات بینایی

مشکلات بینایی

در حالت عادی با هر بار پلک زدن، اشک ها روی سطح چشم شما پخش می شوند. اما به دلایل مختلف، چشم بعضی از افراد به اندازه کافی اشک تولید نمی کند و یا اشک چشم آنها خیلی زود تبخیر می شود. این مسأله باعث خشک شدن چشم می شود. خشکی چشم همچنین می تواند به عنوان بخشی از آسیب های یک بیماری بزرگتر مانند آرتریت روماتوئید باشد. موارد خفیف خشکی چشم باعث تحریک چشم در هنگام استفاده از رایانه یا در هنگام مطالعه می شوند اما موارد شدیدتر خشکی چشم، می تواند باعث التهاب چشم شده و در نهایت منجر به درد چشم یا حتی زخم در قرنیه چشم شود. استفاده از قطره چشم و داروها و هم چنین تغییر در سبک زندگی شما (مانند پرهیز از لنز تماسی) می تواند به درمان خشکی چشم کمک کند.

منابع:

harvard.edu

ایمنی چشمبیناییبینایی 20/20بینایی چشممشکلات بینایینا بینایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×