مزایا و معایب لنز طبی به جای عینک

مزایا و معایب لنز طبی به جای عینک

لنزهای درون چشمی تقریباً برای هر کسی که نیاز داشته باشد تا بینایی خود را تصحیح کند انتخابی عالی است. افرادی که نمی خواهند تمام وقت عینک به چشم داشته باشند یا تحت عمل جراحی لیزیک قرار بگیرد می توانند از لنز طبی به جای عینک استفاده کنند.

آیا به لنزهای درون چشمی اطمینان ندارید؟ در این مقاله جزئیات لنز طبی به جای عینک ، طراحی ها و مشخصات لنزهای تماسی و حتی قالب های جدید لنزهای تماسی به تفصیل توضیح داده خواهد شد. به عنوان مثال ، اولین لنزهای تماسی سازگار با نور در سال 2019 در ایالات متحده آمریکا ساخته شد و لنزهای تماسی تعبیه شده با آنتی بیوتیک ها در آن سال انتشار یافت. در این مقاله اصولی را که باید در مورد لنزهای تماسی قبل از مراجعه به پزشک چشم بدانید آورده شده است.

مواد مورد استفاده در ساخت لنزهای طبی به جای عینک

اولین گام هنگام انتخاب لنزهای تماسی این است که از چه موادی ساخته شده اند. پنج نوع لنز تماسی وجود دارد که براساس نوع ماده لنز ساخته شده از آنها استفاده می شود:

لنزهای نرم از پلاستیک های حاوی مایعی مانند ژل ساخته شده اند و به آن ها هیدروژل می گویند. این لنزها بسیار نازک و پایدار بوده و مطابق با سطح جلوی چشم هستند. در اوایل دهه 1970 معرفی شدند ، لنزهای هیدروژل باعث شدند لنزهای تماسی بسیار محبوب تر باشند زیرا به طور معمول راحت هستند. تنها جایگزین در آن زمان لنزهای تماسی سخت ساخته شده از پلاستیک PMMA بود. لنزهای PMMA به طور معمول هفته ها طول می کشند تا با چشم فرد سازگار شوند و بسیاری از افراد نتوانستند آن ها را با موفقیت بپوشند.

لنز طبی به جای عینکلنزهای هیدروژل سیلیکون نوع پیشرفته ای از لنزهای تماسی نرم هستند که از لنزهای معمولی هیدروژل متخلخل تر هستند و اجازه می دهند اکسیژن بیشتری نیز به قرنیه برسد. آن ها در سال 2002 معرفی شدند ، لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکون اکنون محبوب ترین لنزهای استفاده شده در ایالات متحده هستند.

لنز طبی به جای عینکلنزهای قابل نفوذ با گاز – که لنزهای GP یا RGP نیز نامیده می شوند – لنزهای تماسی سفت و محکمی هستند که مانند لنزهای PMMA به نظر می رسند و احساس می شوند. آن ها متخلخل هستند و اجازه می دهند تا اکسیژن از درون آنها عبور کند. از آنجا که در برابر اکسیژن قابل نفوذ هستند ، لنزهای GP می توانند از لنزهای PMMA به چشم نزدیکتر باشند و باعث می شود آنها راحت تر از لنزهای معمولی سخت باشند. از زمان معرفی آنها در سال 1978 ، لنزهای تماسی با نفوذپذیری گازی در واقع جایگزین لنزهای تماسی غیرمستقیم PMMA شده اند. لنزهای GP معمولاً دید واضح تری نسبت به لنزهای هیدروژل نرم و سیلیکونی دارند – به ویژه اگر آستیگماتیسم دارید استفاده از آن ها توصیه می شود. معمولاً زمانی که برای اولین بار شروع به پوشیدن آنها می کنید ، مقداری طول می کشد تا به آن ها عادت کنید ، اما بعد از این دوره اقتباس اولیه ، بیشتر افراد متوجه می شوند که لنزهای GP به اندازه لنزهای هیدروژل راحت هستند.

لنز طبی به جای عینکلنزهای تماسی هیبریدی به گونه ای طراحی شده اند که ویژگی های لنزهای هیدروژل نرم یا سیلیکونی را با هم برآورده می کنند، آن ها همچنین دارای لنزهای کریستال قابل نفوذ هستند. لنزهای ترکیبی دارای یک منطقه مرکزی با نفوذ گازهستند که توسط مواد هیدروژل یا سیلیکون هیدروژل احاطه شده اند. با وجود این ویژگی ها ، تنها درصد کمی از افراد در ایالات متحده از لنزهای تماسی هیبریدی استفاده می کنند ، شاید به این دلیل است که این لنزها سخت تر روی چشم فیت می شوند و تعویض آن ها نسبت به لنزهای هیدروژل نرم و سیلیکونی سخت تر است و همچنین گران تر هستند.

لنز طبی به جای عینکلنزهای PMMA از یک ماده پلاستیکی سفت و سخت و شفاف به نام پلی متیل متاکریلات (PMMA) ساخته شده است ، که همچنین به عنوان جایگزین شیشه در ویندوزهای ضد آب استفاده می شود و تحت علائم تجاری Lucite ، Perspex و Plexiglas فروخته می شود. لنزهای PMMA دارای نوری عالی هستند ، اما اکسیژن را به چشم منتقل نمی کنند و سازگاری با آنها دشوار است. این لنز های قدیمی در واقع توسط لنزهای GP جایگزین شده اند و امروزه بندرت تجویز می شوند.

لنز طبی به جای عینکدر سال 2017 ، 64 درصد لنزهای تماسی كه در آمریكا تجویز شده بودند ، لنزهای سیلیكون هیدروژل بودند ، به دنبال آن لنزهای نرم (هیدروژل) (22 درصد) ، لنزهای قابل نفوذ با گاز (11 درصد) ، لنزهای هیبریدی (2 درصد) و لنزهای PMMA (1 درصد) مورد استفاده قرار می گرفتند.

مدت زمانی که می توان از لنز استفاده کرد

تا سال 1979 هرکسی که لنزهای تماسی می پوشید شبانه آن ها را در می آورد و تمیز می کرد. با بوجود آمدن لنزهای “قابل استفاده طولانی مدت”  پوشندگان توانستند در هنگام خواب نیز از آن ها استفاده کنند. اکنون ، دو نوع لنز با زمان پوشیدن متفاوت وجود دارد:

  • لنزهای مورد استفاده در روز: این لنزها باید شب ها از چشم بیرون آورده شوند.
  • لنز طبی به جای عینک بدون محدودیت: می توان در طول شبانه روز از آن ها استفاده کرد. معمولا تا هفت روز بدون در آوردن آن ها می توان از این نوع لنزها استفاده کرد.

حداکثر زمانی که مجاز هستید بدون در آوردن لنز از آن ها استفاده کنید 30 روز تعریف شده است.

هر چند وقت یک بار باید لنزها را جایگزین کرد

حتی با مراقبت مناسب ، لنزهای تماسی (به خصوص تماس های نرم) باید به طور مکرر تعویض شوند تا از ایجاد رسوبات لنز و آلودگی که باعث افزایش خطر عفونت چشم می شود ، جلوگیری شود. لنزهای نرم دارای یک طبقه بندی های کلی هستند ، این طبقه بندی بر اساس تعداد دفعات دور انداختن آن ها است:

  • لنزهای یک بار مصرف : این لنزها پس از یک بار پوشیدن باید دور انداخته شوند.
  • لنزهای چند بار مصرف : این نوع لنزها معمولا هر دو هفته یک بار یا زودتر باید دور انداخته شوند.
  • لنزهای مصرفی دوره ای: این لنزها باید حداکثر طی یک ماه دور انداخته شوند.
  • لنزهای قابل استفاده مجدد : این لنز ها تا 6 ماه یا بیشتر قابل استفاده هستند.

لنزهای تماسی قابل نفوذ در برابر لنزهایی که نیازی به دور انداختن ندارند، مقاوم تر هستند. غالباً لنزهای GP یک سال یا بیشتر عمر می کنند.

بیشترین برنامه تعویض لنزهای تماسی در ایالات متحده در سال 2017 ماهانه (40 درصد) ، به دنبال آن روزانه (35 درصد) ، هر یک تا دو هفته (24 درصد) و سالانه (1 درصد) بود.

انواع طراحی لنز طبی به جای عینک

لنز طبی به جای عینک معمولا دارای طراحی های متفاوتی هستند. نوع طراحی مورد استفاده به هدفی که لنزها ساخته می شوند بستگی دارد.

لنزهای تماسی کروی ( spherical ) دارای قدرت لنزهای یکسانی در کل قسمت نوری لنز هستند. آن ها برای تصحیح میوپیا (نزدیک بینی) یا هایپروپیا (دور بینی) مورد استفاده قرار می گیرند.

لنز طبی به جای عینکلنزهای تماسی نرم Toric دارای قدرت های مختلفی در نصف النهارهای مختلف لنز برای اصلاح آستیگماتیسم و همچنین نزدیک بینی یا دور بین بودن هستند.

لنز طبی به جای عینکلنز طبی به جای عینک چند کانونی دارای مناطق مختلف قدرت برای دید نزدیک و دور برای تصحیح پیر چشمی و همچنین نزدیک بینی یا دور بین بودن هستند. برخی از لنزهای چند کاناله همچنین می توانند آستیگماتیسم را اصلاح کنند.

لنز طبی به جای عینکلنزهای تماسی زیبایی بصورت رنگی هستند که برای تغییر یا تشدید رنگ چشم شما طراحی شده اند. از لنزهای رنگی می توان بدون تجویز نیز استفاده کرد.

لنز طبی به جای عینککدام لنز برای شما مناسب تر است

ابتدا باید به مشکلی که باعث می شود در وهله اول لنز بپوشید ، بپردازید. لنزهای تماسی شما باید با اصلاح نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم یا ترکیبی از آن مشکلات بینایی را درمان کنند و دید خوبی را فراهم کنند.

مزایا و معایب لنزهای طبی تماسی

لنز طبی به جای عینک دارای مزایا و معایب متفاوتی نسبت به عینک است که به آن می پردازیم.

مزایامعایب
زمینه دید گسترده ترتطبیق و عادت کردن به آن زمان بر است
برتری نسبت به نسخه های متقارناستفاده از آن نیاز به مهارت دارد
از نظر زیبایی برتر استمدت زمان استفاده از آن محدود است
برای ورزش بهتر استلنزها ممکن است گم شوند یا شکسته شوند
مشکلات آب و هوایی روی آن تاثیر نداردهزینه نگهداری آن ها بالا است
استفاده های درمانی داردپس از چند بار استفاده فاسد می شوند

نحوه استفاده و مراقبت از لنزهای تماسی

امروزه مراقبت از لنزهای تماسی – تمیز کردن ، ضد عفونی کردن و نگهداری آن ها – بسیار راحت تر از گذشته است.

چند سال پیش ، برای مراقبت از لنزها به چندین بطری مواد تمیز کننده و شاید قرص های آنزیمی احتیاج داشتید. امروزه ، اکثر مردم می توانند از محلول های “چند منظوره” استفاده کنند – به این معنی که یک محصول هم تمیز و ضد عفونی می شود ، هم برای نگهداری استفاده می شود.

افرادی که به محلول های چند منظوره نسبت به مواد نگهدارنده حساس هستند ، ممکن است به سیستم های نگهدارنده مانند مواد حاوی پراکسید هیدروژن احتیاج داشته باشند. این محلول ها کار بسیار خوبی در تمیز کردن لنزها انجام می دهند ، اما پیروی از دستورالعمل های استفاده از آنها بسیار مهم است. محلول نباید تا زمانی که خنثی شود ، با چشمان شما در تماس باشد.

مشکلات لنزهای تماسی

آزمایش و خطا اغلب در یافتن لنز مناسب برای شما نقش دارد. مردم نسبت به مواد مختلف لنز و محلول های تمیز کردن متفاوت واکنش نشان می دهند.

همچنین ، “پارامترهای” صحیح لنز شما – یعنی قدرت ، قطر و خمیدگی – فقط پس از اینکه لنز را با موفقیت پوشیدید ، نهایی می شود. این امر به ویژه در مورد اتصالات پیچیده تر که شامل پارامترهای اضافی است ، مانند لنزهای تماسی تورکیک برای آستیگماتیسم صادق است.

اگر هنگام پوشیدن لنزهای تماسی ناراحتی یا بینایی کم دارید ، این احتمال وجود دارد که یک تنظیم یا تغییر لنز کمک کند.

امروزه گزینه های بیشتری برای انتخاب لنزهای تماسی برای فراهم آوردن راحتی ، دید خوب و چشم سالم وجود دارد. اگر لنزهای شما ناراحت کننده است یا به خوبی نمی بینید ، لنزهای خود را برداشته و به متخصص مراقبت از چشم خود مراجعه کنید تا در مورد داروهای موجود در مورد ناراحتی لنزهای تماسی ، اطلاعات کسب کنید.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات شما هستیم.

منابع : allaboutvision

عینک طبیلنزلنز رنگیلنز سبزلنز فوتوکرومیکلنز نرملنز هیبریدیلنز هیدروژل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×