محافظ صورت در محیط کار چگونه به ایمنی فرد کمک می کند.

محافظ صورت در محیط کار چگونه به ایمنی فرد کمک می کند.

PPE مخفف Personal protective equipment  به معنای تجهیزات حفاظت فردی است. PPE به ابزارها و تجهیزاتی گفته می شود که برای مراقبت از سلامتی کارگران و کمک به ایمنی فرد در محیط کار لازم است. PPE شامل محافظ صورت، محافظ چشم، کلاه ایمنی، چکمه ایمنی، دستکش ایمنی،ماسک و کمربند ایمنی است. در سلسله مراتب کنترل ریسک، تمام موارد PPE به عنوان خط دفاعی نهایی در نظر گرفته می شود چرا که تمام موارد PPE فقط از کارگر محافظت می کنند و جلوی وقوع اصل خطر را نمی گیرند. به این معنا که نباید تنها متکی به استفاده از تجهیزات حفاظت فردی بود. ولی متأسفانه در بسیاری از محیط های کاری به جای رعایت کردن کامل اصول کنترل ریسک، تنها به این تجهیزات ایمنی فردی که ذکر شد اکتفا می شود. در محیط های کاری باید همه اصول ایمنی رعایت شود و شرایط به گونه ای باشد که امکان رخ دادن حادثه به کمترین میزان ممکن کاهش یابد و در انتها هم همه کارگران از تجهیزات حفاظت فردی مثل کلاه ایمنی برای حفاظت از سر، دستکش ایمنی برای حفاظت از دستها،محافظ صورت و عینک ایمنی برای حفاظت از چشم وصورت، چکمه ایمنی برای حفاظت از پا و لباس ایمنی برای حفاظت از پوست وبدن خود استفاده کنند.

محیط های کاری با یکدیگر یکسان نیستند. هر چند رعایت نکات ایمنی در همه محیط های کاری توصیه می شود اما درجه اهمیت مسائل ایمنی در این محیط ها متفاوت است. در یک محیط کاری خطرناک، کارگر در معرض انفجار و احتراق و اشیای در حال سقوط، گرد و غبار، اسیدها، فلزات ذوب شده، چرخ دنده ها، اشعه های نوری خطرناک، قطعات و ذرات است. اکثر این اشیاء کوچکتر از سر سوزن هستند و می توانند آسیب جدی مانند نابینایی، سوراخ شدن قسمتی از صورت، خراش و کوفتگی ایجاد کنند. اگر محیط کاری شما هم اینگونه خطرناک است باید اقدامات احتیاطی مناسب را انجام داده و حتما از محافظ صورت استفاده کنید. حفاظت از چشم و صورت خود را هیچ گاه فراموش نکنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است هدیه ارزشمند پوست صورت و بینایی خود را از دست بدهید، به این معنی که ممکن است دیگر هرگز عزیزان خود را نبینید. سالانه هزاران آسیب دیدگی چشم در محل کار رخ می دهد که خود این آمار اهمیت محافظت از چشم در محیط های کاری را می رساند.

عینک ایمنی، روشی ساده برای ایمن نگه داشتن چشم است. استفاده از هر یک از تجهیزات ایمنی باید متناسب با شغل و محل کار کارگر باشد در مورد عینک ایمنی هم همینطور است و هر عینکی برای هر شغل و محیط کاری مناسب نیست در هنگام کار در محیط های خطرناک تر به وسایل محافظتی ثانویه مانند محافظ  صورت نیز نیاز است. این مقاله شامل اطلاعاتی در مورد انواع محافظ های چشم و محافظ صورت، نیازهای فنی، روش های آزمایش و روش های انتخاب محافظ چشم برای محل های مختلف کار است. برای محافظت از چشمان در برابرعوامل مضر و خطرناک، انواع مختلفی از محافظ چشم وجود دارد.

محافظ صورت

انواع تجهیزات محافظ صورت در محیط کار

عینک ایمنی و گاگل و شیلد محافظ صورت دو مورد از تجهیزات محافظ صورت هستند که در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی داده می شود.

 1. عینک ایمنی: عینک ایمنی برای محافظت از چشم در برابر قطعات، اشیا، تراشه های بزرگ، گرما و ذرات هستند.

همانطور که اشاره شد عینک ایمنی برای محافظت از چشم فرد در برابر خطراتی مانند قطعات، اشیا، تراشه های ریز و بزرگ و ذرات است. تمامی کارگران موظفند از عینک ایمنی چشم در این گونه محیط ها استفاده کنند. عینک های ایمنی مانند عینک های طبی از قاب و لنز تشکیل می شوند ولی در نوع قاب و لنز با عینک های طبی متفاوتند. قاب های عینک ایمنی از فلز و / یا پلاستیک ساخته شده اند البته در صورت لزوم سپرهای جانبی هم ممکن است در قاب عینک ایمنی گنجانده شوند. عینک هایی هم هستند که کاملا به اطراف چشم می چسبند و از ورود اجسام به زیر عینک جلوگیری می کنند که برای جاهای خطرناک تر مناسبند.

افرادی که چشم های ضعیفی دارند و یا اینکه چشم های آنها آستیگماتیسم دارد نمی توانند از عینک های ایمنی عادی استفاده کنند بلکه باید از عینک های ایمنی خاص استفاده کنند که در آن ها لنزهای تجویزی چشم پزشک در پشت لنزهای محافظ تعبیه می شود. هنگام انتخاب عینک ایمنی مناسب برای محل کار خود، همه اجزای عینک ایمنی (لنز، قاب و تهویه عینک) را در نظر بگیرید.

 1. گاگل: در صورت نیاز به درجه بالاتری از محافظت از چشم، باید از گاگل یا عینک محافظ استفاده شود. گاگل ها طوری ساخته می شوند که محکم به صورت کاربر بچسبند. همین امر باعث محافظت بیشتر از چشم در برابر عوامل خطرزا می شود. در ضمن سیستمهای تهویه عینکها با همدیگر متفاوت هستند، سیستم تهویه عینک یک ویژگی کلیدی است که در هنگام انتخاب عینکهای محافظ باید مورد توجه قرار گیرند. عینک هایی با سیستم تهویه غیر مستقیم باعث محافظت بهتر در برابر قطرات و پاشیدن مواد مضر می شوند. شایان ذکر است اگر خطرات به حدی زیاد باشند که محافظت از کل صورت نیاز باشد، باید از محافظ های صورت استفاده شود و حتی استفاده از گاگل یا عینک محافظ هم کفایت نمی کند.

محافظ صورت

 1. شیلدها یا محافظ های صورت: شیلدها یا محافظ های صورت برای محافظت از کل صورت یا قسمت هایی از آن در برابر خطراتی مانند برخورد قطعات، اشیا و ذرات در نظر گرفته شده اند. محافظ های صورت از کل صورت محافظت می کنند و سطح محافظ بزرگ آنها باعث می شود احتمال نفوذ پاشنده های مایع خطرناک به حداقل برسد. از محافظ های صورت باید همراه با عینک استفاده کرد. اگر شیلدهای صورت به تنهایی استفاده شوند، از کارگران در برابر خطرات ضربه محافظت نمی کنند. برای محافظت بیشتر حتی در صورت عدم وجود گرد و غبار یا پاشش احتمالی، علاوه بر محافظ های صورت باید از عینک ایمنی هم استفاده کنید.

محافظ صورت

نمونه هایی از عوامل خطرناکی که وجود محافظ صورت را ضروری می کنند.

 • ضربه (به عنوان مثال قطعات شکسته شده)
 • تابش نوری (به عنوان مثال تابش مربوط به فرآیندهای جوشکاری، نور آفتاب، تابش لیزر)
 • گرد و غبار و گازها (به عنوان مثال بخارهای جوشکاری، گرد و غبار ذغال سنگ یا ذرات معلق مواد شیمیایی مضر در هوا)
 • قطرات و پاشیدن مایعات (در هنگام ریختن مایعات مخصوصا مایعات داغ، احتمال پاشیدن وجود دارد)
 • فلزات ذوب شده و اجسام جامد (به عنوان مثال تراشه های فلزات ذوب شده که در فرآیندهای متالورژی ایجاد می شوند)
 • قوس الکتریکی (به عنوان مثال هنگام انجام کارهای با فشار بالا)
 • آتش سوزی در نزدیکی صورت کارگر

انواع لنزهای عینک

 • لنز های زرد چون نور آبی را جذب می کنند مناسب محیط های کم نور و روزهای مه آلود هستند.
 • لنز قهوه ای چون نور سبز را جذب می کند مناسب کارهایی است که در محیط باز و در مواجهه با نور آفتاب انجام می شوند.
 • لنز آبی مناسب محیط هایی با نور زرد است.
 • لنز سبز چون نور قرمز را جذب می کند مناسب محل هایی است که در آنها با آتش و آهن داغ و … کار می کنند.

انتخاب محافظ چشم برای محل های مختلف کار

الزامات اساسی باید توسط کلیه تجهیزات محافظ چشم (عینک های ایمنی) رعایت شود ولی با توجه به کاربرد مورد نظر، عینک های ایمنی در یک یا چند ویژگی خاص با هم تفاوت دارند. تأیید اینکه آیا عینک ایمنی چشم استانداردهای ایمنی را رعایت می کند با انجام آزمایش های آزمایشگاهی مشخص می شود. نتایج آزمایش عینک های ایمنی را می توان با یک عدد خاص بیان کرد (به عنوان مثال فاکتور انتقال نور یا قدرت کروی یا میزان مقاومت در برابر ذرات با سرعت بالا).

محافظ صورتکارفرما موظف است محافظ چشم متناسب با نوع و سطح خطر کارگاه را تهیه کرده و در اختیار کارگران خود قرار دهد. متأسفانه اکثر کارفرمایان از این وظیفه خود سرپیچی می کنند بنابراین خود کارگران باید مراقب باشند و تچهیزات حفاظت فردی مناسب را تهیه و استفاده کنند. برای انتخاب عینک ایمنی به نکات زیر توجه کنید.

 • لنز یا فیلتر عینک ها با هم متفاوت است. انواع فیلترهای عینک ها عبارتند از فیلترهای جوشکاری، فیلترهای ماوراء بنفش، فیلترهای مادون قرمز، لنزهای مخصوص مه، لنزهای ضد خش، لنزهای ضدUV، لنزهای پلاریزه، فیلترهای نور آفتاب و فیلترهای ضد اشعه لیزر. شما باید عینکی را انتخاب کنید که لنز یا فیلتر مربوط به نوع کار شما را دارا باشد.
 • عینک های ایمنی می توانند به صورت مجزا نباشند بلکه به عنوان بخشی از وسایل محافظتی تنفسی باشند که در این صورت به آن سیستم دید در ماسک گفته می شود و یا به عنوان بخشی ازشیلد محافظ صورت باشند. عینک های ایمنی چه به صورت مجزا باشند و چه به صورت تعبیه شده، از یک لنز و یک قاب تشکیل شده اند. در انتخاب محافظ صورت به اینکه عینک تعبیه شده دارد یا نه دقت کنید.
 • توجه داشته باشید که بعضی از قسمت های عینک مانند لبه های تیز آن می توانند باعث ناراحتی یا تحریک پوست شوند بنابراین هیچ کدام از قسمتهای عینک ایمنی که در تماس با پوست کاربر هستند نباید از ماده ای ساخته شوند که باعث تحریک پوست می شود.

منابع:

.osha.gov

oshwiki

شیلد صورتعینک ایمنیعینک محافظگاگلمحافظ صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×