محافظت از چشم در برابر کرونا | کرونا از طریق چشم قابل انتقال است

محافظت از چشم در برابر کرونا

انتقال COVID-19 معمولاً از طریق تماس نزدیک با افراد اتفاق می افتد. به عنوان مثال ، شما چیزی را لمس می کنید و سپس صورت خود را لمس می کنید. یا ، شما با فرد آلوده در تماس  هستید و او سرفه می کند یا عطسه می کند (یا حتی با صدای بلند صحبت می کند یا آواز می خواند). تهویه ضعیف نیز به ویژه در مناطق کوچک در پراکندگی این ویروس نقش دارد. هیچ ادعای مشخصی وجود ندارد که شخص معمولی برای محافظت از COVID-19 باید از چشمان خود نیز محافظت کند . با این حال ، از آنجا که پتانسیل انتقال کرونا ویروس­­ با تماس نزدیک ، به خصوص در فضاهای کوچک با تهویه ضعیف افزایش می یابد ، برای کسانی که در معرض خطر بیشتری هستند ، می توانند از ابزار اضافی برای محافظت از چشم در برابر کرونا استفاده کنند .

محافظت از چشم در برابر کرونادر یک مقاله آمده است که “پوشیدن محافظ چشم باعث می شود انتقال COVID-19 در حدود سه برابر کمتر شود … خطر انتقال به طور متوسط برای افرادی که از چشم خود با عینک ، شیلد محافظ صورت و سایر PPEها محافظت می کنند ، در مقایسه با افرادی که محافظت نکرده اند ، کم تر است .”

هرچه خطر عفونت بیشتر باشد ، احتمال بیشتری وجود دارد که اقدامات اضافی مانند محافظت از چشم در برابر کرونا ، دفاع قابل توجهی را در برابر ویروس کرونا ایجاد کند. علاوه بر فاصله فیزیکی ، شستن دست و پوشیدن ماسک صورت ، استفاده از محافظ چشم مانند عینک و شیلد صورت ممکن است به کاهش احتمال عفونت کمک کند.

CDC توصیه می کند “برای محافظت از چشم در برابر کرونا استفاده از ماسک های صورت در مکان هایی با انتقال متوسط تا قابل توجه ضروری است . محافظت از چشم ، بینی و دهان باعث می شود مواد آلوده از سمت دیگران به سمت فرد پرتاب نشود .”

انتقال ویروس کرونا از طریق چشم

به گفته متخصصان ، آلوده شدن به COVID-19 از طریق چشم فرد ، بسیار کمتر از بینی یا دهان فرد است. به گفته خبرنگار پزشکی NBC News ، دکتر جان تورس ، به دو دلیل این امر وجود دارد که عبارتند از :

 • coronavirus یک ویروس تنفسی است ، بنابراین “بینی” و یا دهان تاثیر بیشتری در انتقال آن دارند .
 • وقتی کسی عطسه می کند ، بیشتر افراد نا خوداگاه در آن لحظه چشمان خود را می بندند . این کار به جلوگیری از ورود قطرات آب دهان آلوده به چشم فرد کمک می کند.

محافظت از چشم در برابر کرونااینکه بخواهید از چشمان خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنید ، به موقعیت شما بستگی دارد. در صورت قرار گرفتن در شرایط زیر بهتر است حتما از محافظ چشم استفاده کنید :

 • در موقعیتی قرار گرفته اید که فاصله اجتنماعی و فاصله فیزیکی را نمی توانید حفظ کنید.
 • در کنار فردی هستید که سرفه و عطسه می کند .
 • مشکلات زمینه ای دارید
 • در یک محیط کوچک قرار دارید

این بدان معنی است که پرسنل پزشکی بهتر است از چشمان خود محافظت کنند. بنابراین ، ممکن است هر کسی در تماس منظم با مردم است مانند رانندگان اتوبوس ، کارگران سوپر مارکت ها و کارمندان رستوران ها از عینک محافظ استفاده کند .

معمول ترین تجهیزات PPE در جهت پیشگیری از ویروس کرونا

محافظت از چشم در برابر کروناایده آل ترین شکل محافظت از چشم برای افرادی که به طور مرتب از طریق تماس نزدیک با دیگران در معرض COVID-19 قرار می گیرند ، عینک بدون منفذ است زیرا اجازه ورود هوا از اطراف چشم را نمی دهد . بهترین گزینه برای محافظت بستگی به محیط و میزان خطر آن دارد.

متداول ترین انواع PPE مربوط به COVID-19 خریداری شده شامل عینک های ایمنی زیر است:

 • عینک ایمنی
 • محافظ صورت یکبار مصرف

هیچ محافظت یکپارچه و  100٪ ای در برابر COVID-19 وجود ندارد. با این وجود ، ترکیب PPE (یعنی عینک ایمنی ، محافظ صورت ، ویزور ) با شستن دست می تواند خطر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این امر به ویژه در مورد کسانی که شرایط پزشکی قرار دارند و یا خطر بیشتری بخاطر قرار گرفتن در معرض خطر دارند ، صادق است.

در این زمینه نکاتی وجود دارد که می تواند به کاهش ریسک انتقال ویروس کرونا از طریق چشم جلوگیری کند .

نکات گفته شده توسط متخصصین برای محافظت از چشم در برابر کرونا

محافظت از چشم در برابر کرونامحافظت از چشم ، دست ، بینی و دهان می تواند انتشار COVID-19 را کند کند. این امر به ویژه در مورد افراد در معرض خطر زیاد و یا در کنار فرد آلوده بودن صادق است. کارشناسان آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه های زیر را برای هر کسی که نگران انتقال کرونا از طریق چشم خود هستند ارائه می دهند.

 • اگر از شیلدهای محافظ و عینک های محافظ استفاده می کنید نیز دست خود را به صورت خود نزنید .
 • پوشیدن عینک سبب می شود کم تر به چشمان خود دست بزنید.
 • عینک آفتابی یا عینک معمولی بپوشید. پوشیدن عینک بصورت منظم سبب ایجاد یک لایه محافظت اضافی می شود . اگرچه ویروس هنوز هم می تواند از  طرفین و بالای لنزها به چشم نفوذ کند ، اما هنوز هم می توان با این روش یک لایه محافظتی ایجاد کرد. می توان از عینک های ایمنی غیر قابل نفوذ که حفاظ دار هستند استفاده کرد .
 • از مالیدن چشمان خود خودداری کنید. این امر خطر ابتلا به عفونت را به این دلیل کاهش می دهد که اگر ویروس روی دست شما وجود داشته باشد و دست خود را به چشمان خود نمالید انتقال ویروس کند می شود.
 • بهداشت خوب و فاصله اجتماعی را تمرین کنید. دست های خود را زیاد بشویید. بدون اینکه ابتدا دستان خود را بشویید ، دستان خود را به صورت خود نزنید .
 • اگر از لنزهای درون چشمی استفاده می کنید ،این لنزها ریسک ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهند. استفاده از لنزهایی که درون چشم قرار می دهید سبب می شود به دفعات بیشتری چشمان خود را لمس کنید . سعی کنید در این دوره زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است از عینک به جای لنزهای داخل چشمی استفاده کنید .
 • عینک های خود را با آب و صابون بشویید . متخصصین بهداشت می گویند که کسانی که از عینک استفاده می کنند یا از شیلدهای محافظ استفاده می کنند باید عینک ها و شیلدهای خود را با آب و صابون بشویند .

 

محافظت از چشم ریسک ابتلا به کرونا را کاهش می دهد

هیچ گونه ابلاغ عمومی مبنی بر استفاده از عینک محافظ وجود ندارد . برای قسمت اعظمی از مردم محافظت از چشم در برابر کرونا ، حفاظت بیشتری را ارائه نمی کند . اگرچه افرادی که دارای مشکلات و بیماری های زمینه ای هستند یا در مکان های عمومی کار می کنند بهتر است که از محافظ چشم استفاده کنند . محافظ چشم در کنار سایر تدابیر محافظتی خطر ابتلا به کرونا را کاهش می دهد .

منابع : safetyglassesusamanagedhealthcareexecutive

حفاظت از چشمشیلد محافظ چشمعینک ایمنیعینک ایمنی حفاظ دارعینک محافظمحافظ چشمویروس کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×