ماسک سه لایه پزشکی چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد

ماسک سه لایه پزشکی چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد

مردم اقصی نقاط جهان برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا به استفاده از ماسک های صورت در بیرون از خانه و فضاهای داخلی راهنمایی شده اند. هنگامی که فاصله اجتماعی امکان پذیر نیست ، باید از آن ها ( ماسک سه لایه پزشکی ) در سایر محیط های عمومی نیز استفاده شود.

مسئولین بهداشت می گویند در صورت ساخت و تولید ماسک های صورت به روش بهداشتی ، استفاده  و برداشتن یا دفع صحیح ماسک های سه لایه پزشکی ممکن است انتقال از یک شخص به شخص دیگر را کاهش دهند. پوشیدن ماسک های ایمنی صورت بخصوص در وسایل حمل و نقل عمومی اجباری شده است .

ماسک سه لایه چیست و چگونه از افراد در برابر انتقال ویروس محافظت می کند

ماسک سه لایهانواع مختلفی از ماسک وجود دارد که می توان آن ها را خریداری  کرد یا ساخت. تحقیقات جدید اخیراً انواع مختلفی از پارچه ، تعداد لایه ها و ترکیب ماسک پارچه ای غیر پزشکی را شناسایی کرده است که می توان از آن ها برای جلوگیری از ورود ویروس استفاده کرد.  ماسک سه لایه پزشکی از لایه های زیر تشکیل شده است :

 • یک لایه داخلی از مواد جاذب مانند پنبه
 • یک لایه میانی از مواد غیربافته مانند پلی پروپیلن
 • یک لایه خارجی از مواد غیر جاذب ، مانند پلی استر یا پلی استر

برای موثر بودن ، ماسک سه لایه باید بینی ، دهان و چانه را بپوشانند و با حلقه ها یا بندهای الاستیک محکم شوند ، شامل چندین لایه باشد ، قابل شستشو و استفاده مجدد باشد.

به یاد داشته باشید ، استفاده از ماسک پارچه ای به تنهایی برای محافظت از کرونا کافی نیست. حداقل فاصله فیزیکی … با دیگران را حفظ کنید و مرتباً دستان خود را تمیز کنید.

اگر ماسک پارچه ای کثیف و مرطوب نیست و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد ، باید آن را در یک کیسه پلاستیکی تمیز قرار داد. ماسک های پارچه ای باید حداقل یک بار در روز در صابون یا مواد شوینده و ترجیحاً در آب گرم (حداقل 60 درجه) شسته شوند.

نحوه استفاده از ماسک سه لایه

 • قبل از اینکه ماسک را لمس کنید ، دستان خود را بشویید.
 • دقت کنید که ماسک پاره نشده باشد یا کثیف نباشد.
 • ماسک را طوری روی صورت خود قرار دهید که فضای خالی در اطراف آن وجود نداشته باشد.
 • بینی ، دهان و چانه خود را با ماسک بپوشانید.
 • از دست زدن به ماسک پرهیز کنید.
 • قبل از اینکه ماسک را از روی صورت خود بردارید حتما دست خود را بشویید.
 • برای برداشتن ماسک از روی صورت از بندهای آن که پشت گوش قرار دارد یا پشت سر قرار دارد استفاده کنید.
 • ماسک را از صورت خود دور نگه دارید
 • اگر ماسک خیس یا کثیف نشده است و می خواهید دوباره از آن استفاده کنید آن را در یک کیسه پلاستیکی تمیز نگه دارید .
 • برای برداشتن ماسک از کیسه پلاستیکی از بندهای آن استفاده کنید .
 • ماسک قابل شستشو را در آب و صابون و با آب داغ بشویید . این کار را حداقل یک بار در روز انجام دهید.

سازمان بهداشت جهانی از مردم می خواهد که در صورت مشاهده موارد زیر از ماسک استفاده نکنند:

1 – اگر آسیب دیده به نظر برسد

2-  کش آن شل شده باشد.

3 – بینی فرد از ماسک بیرون نباشد

4 – اگر نفس کشیدن دشوار است از ماسک استفاده نکنید

چه ماسک های دیگری وجود دارد؟

ماسک سه لایهماسک های پزشکی – که به آن ماسک های جراحی نیز گفته می شود – از حداقل سه لایه مواد غیربافته مصنوعی ساخته می شوند و به گونه ای تنظیم شده اند که لایه های فیلتراسیون در وسط قرار دارند.پ

توصیه های سازمان بهداشت جهانی who راجع به استفاده از ماسک سه لایه

WHO توصیه می کند که این موارد را فقط کارکنان بهداشتی ، هر کسی که علائم Covid-19 را دارد ، افرادی که به موارد مشکوک یا تأیید شده مراقبت می کنند ، افراد بالای 60 سال و افرادی که دارای شرایط بیماری های زمینه ای هستند ، باید استفاده کنند.

کارکنان بهداشت قبل از استفاده از ماسک سه لایه باید مطمئن شوند که از اندازه آن متناسب سایز صورت افراد است.

اکنون که می دانیم استفاده از ماسک یک امر مهم در کنترل بیماری همه گیر ویروس کرونا است ، محققان درک بهتری از انواع مختلف آن ها دارند. به عنوان مثال ، یک مطالعه در ماه اوت در مورد آزمایش 14 ماسک از دانشگاه دوک نشان داد که اکثر آن ها در کاهش انتقال ذرات موثر هستند ، اما ماسک های بندانا کار کمی انجام می دهند و ماسک های مشابه ماسک مشکی که در تصویر زیر می بینید می تواند به شیوع بیشتر ویروس کرونا کمک کنند.

ماسک سه لایهماسک سه لایهماسک سه لایه

این یافته ها به دنبال رهنمودهای پشتیبانی شده توسط سازمان بهداشت جهانی در ماه ژوئن منتشر شد. آن ها می گویند ماسک های پارچه ای ، خانگی یا فروشگاهی ، می توانند به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمک کنند – اگر سه لایه داشته باشند.

لایه ها باید شامل یک لایه داخلی جذب کننده ، یک لایه میانی که به عنوان فیلتر عمل می کند و یک لایه خارجی ساخته شده از یک ماده غیر جاذب مانند پلی استر باشد.

ماریا ون کرخوو ، متخصص بیماریهای اپیدمی در سازمان جهانی بهداشت COVID-19 ، در طی یک جلسه توجیهی رسانه ای گفت ، این لایه ها به ترتیب می توانند “مانعی مکانیکی ایجاد کنند”. وی تأکید کرد ، این راهنمایی براساس “تحقیقات جدید و به سفارش WHO است.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ، مدیر کل WHO گفت ، ماسک های پارچه ای نیز باید به صورت مرتب و تمیز پوشیده شوند ، زیرا دست های آلوده می توانند شخصی را که ماسک خود را تنظیم می کند یا مرتباً آن را در می آورد و می پوشد را آلوده کند.

دستورالعمل های WHO افرادی را که در محیط های بالینی در مناطقی که ویروس کرونا بصورت گسترده وجود دارد و در آن جا کار می کنند تشویق به استفاده از ماسک های پزشکی می کند – حتی اگر مستقیماً با بیماران COVID-19 کار نکنند.

این بدان معناست که به عنوان مثال ، هنگامی که یک پزشک در حال انجام گردش در بخش های قلب و عروق یا سایر بخش های غیر کرونایی است ، در حالی که هیچ بیمار COVID-19 تأیید شده ای در آن جا وجود ندارد ، آن ها هنوز هم باید از ماسک پزشکی استفاده کنند.

WHO همچنین به مراقبان افراد کرونا مثبت COVID توصیه می کند که در همان اتاق با فرد آلوده ، از ماسک پزشکی استفاده کنند و هنگام کار با بیماران COVID-19 مشکوک یا تأیید شده ، کارکنان مراقبت های بهداشتی از ماسک پزشکی و سایر PPE استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

عینک کرونا چیست و چه کاربردی دارد.

CDC می گوید ، كارمندان مراقبت های بهداشتی باید اولویت خود را در استفاده از ماسك های N95 قرار دهند ، اگرچه محققان دوك دریافتند ماسك های پلی پروپیلن و ماسك های جراحی به طور مشابه موثر هستند.

مدیر کل WHO گفت: افراد بالای 60 سال و دارای بیماری های زمینه ای باید از ماسک پزشکی در مناطق شلوغ و در مکان هایی که فاصله گذاری فیزیکی دشوار است ، مانند سیستم حمل و نقل عمومی یا فروشگاه های مختلف استفاده کنند.

همچنین به افرادی که مبتلا به COVID-19 هستند ، توصیه می شود که در خانه بمانند ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کرده و در صورت لزوم به دنبال مراقبت باشند ، خود را قرنطینه کنند و افرادی که با آن ها در تماس بودند نیز خود را قرنطینه کنند.

همچنین اگر برای یك فرد بیمار یا یك فرد که در حال مراقبت از یک بیمار کرونایی است لازم است كه از خانه خارج شود ، باید ماسك سه لایه پزشكی داشته باشد. و این سازمان همچنان تأکید می کند که ماسک ها به تنهایی نمی توانند ویروس کرونا را شکست دهند و می توانند منجر به احساس امنیت کاذب شوند و مردم را به سستی در سایر اقدامات مهم پیشگیری سوق دهند.

تدروس می گوید: “من نمی توانم این را به اندازه كافی واضح بگویم: ماسك ها به تنهایی از شما در برابر COVID-19 محافظت نمی كنند. ماسك ها جایگزینی برای فاصله فیزیكی ، بهداشت دست و سایر اقدامات بهداشت عمومی نیستند.

وی ادامه داد: “ماسک ها فقط به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع در مبارزه با COVID-19 سودمند هستند.” “سنگ بنای پاسخ در هر کشور باید یافتن ، جداسازی ، آزمایش و مراقبت از هر مورد و ردیابی و قرنطینه کردن هر تماس باشد. این همان چیزی است که ما می دانیم موثر است.”

منابع : newsbusinessinsider

ppeتجهیزات حفاظت فردیعینک کروناماسکماسک ایمنیمحافظ چشم کرونامحافظت از کروناویروس کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×