لنز انتقالی چیست | چه موقع باید از لنزهای فوتوکرومیک استفاده کرد

لنز انتقالی چیست | چه موقع باید از لنزهای فوتوکرومیک استفاده کرد

لنز انتقالی یا لنزهای فتوکرومیک ، لنزهایی هستند که در زیر نور خورشید تاریک می شوند و در نور ملایم یا در تاریکی روشن می شوند. این لنزها بیشتر از یک دهه است که وجود دارند و راحتی عینک آفتابی را بدون نیاز به استفاده از عینک طبی و یا تعویض مداوم این دو عینک ارائه می دهند. اما آیا واقعاً به همان اندازه که به نظر می رسد خوب هستند و کارایی لازم را دارند؟

این لنزها نوعی از عینک های مطالعه ، عینک های فاصله ای و عینک های آفتابی هستند که همه در یک بسته بندی هستند ، وقتی در معرض اشعه ماورا بنفش قرار بگیرند و در محیط های تاریک روشن تر می شوند. در حالی که لنزهای انتقالی برای همه مناسب نیستند ، اما به بسیاری از افراد در شرایط مختلف کمک کرده است.

لنز انتقالی چگونه کار می کند؟

لنز انتقالیلنزهای فتوکرومیک به همان روشی عمل می کنند که مولکول هایی که مسئول تاریک شدن لنزها هستند در اثر تابش اشعه ماورابنفش در نور خورشید فعال می شوند. اشعه ماورا بنفش می تواند به ابرها نفوذ کند ، به همین دلیل لنزهای فتوکرومیک قادر به تاریک شدن در روزهای ابری نیز هستند. نور مستقیم خورشید برای کار کردن آن ها لازم نیست.

آن ها چشم را از 100 درصد اشعه ماورا بنفش مضر خورشید محافظت می کنند. این مکانیک در داخل اکثر شیشه های جلو اتومبیل نیز استفاده می شود. شیشه های جلو به این روش طراحی شده اند تا به رانندگان کمک کنند تا در شرایط آفتابی ببینند. این همچنین به این معنی است که از آنجا که اشعه ماورا بنفش که به داخل ماشین وارد می شود توسط شیشه جلو فیلتر می شود ، عینک های فتوکرومیک خودشان تیره نمی شوند. پیشرفت های بسیار اخیر در فناوری فتوکرومیک به برخی از مارک های لنزهای فتوکرومیک این امکان را می دهد که هم در اشعه ماورا بنفش و هم در نور مرئی فعال شوند ، بنابراین این عینک ها حتی در اتومبیلی که شیشه جلوی فیلتر UV دارد نیز تیره می شوند.

عینک های فتوکرومیک از طریق واکنش شیمیایی در لنزها کار می کنند. آن ها با مقادیر کمیاب کلرید نقره ساخته می شوند. وقتی کلرید نقره در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می گیرد ، مولکول های نقره با جذب الکترون از کلرید به فلز نقره تبدیل می شوند. این امر به لنز توانایی جذب نور مرئی را می دهد و در نتیجه تیره می شود.

لنزها از ترکیبات شیمیایی مشابه آنچه در تولید فیلم عکاسی استفاده می شود ، ساخته شده اند. در حالی که قرار گرفتن در معرض فیلم دائمی است ، لنزهای فتوکرومیک نیز با کلرید مس ساخته می شوند که نقره الکترون کلرید خود را از بین می برد. این همان چیزی است که به لنزها کمک می کند تا در غیاب نور ماورا بنفش به حالت اولیه و غیر جذب خود برگردند.

این روش در انواع فرم های عینک که از لنزهای فتوکرومیک استفاده می کنند مانند لنزهای با شاخص بالا ، لنزهای پیشرونده و دو کانونی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید :

عینک فوتوکرومیک چیست

بسیاری از افراد برای افزایش عملکرد خود استفاده از پوشش ضد انعکاسی را بر روی لنزهای فتوکرومیک خود انتخاب می کنند. پوشش ضد انعکاسی اجازه می دهد تا مقدار بیشتری نور از لنزها عبور کند تا دید واضح تری را در شرایط کم نور مانند رانندگی در شب فراهم کند. این امر همچنین در صورت روشن بودن شرایط ، بازتاب نور خورشید و سایر عوامل حواس پرتی را از سمت عقب لنزها از بین می برد.

به دلایل واضح ، قیمت لنزهای فتوکرومیک بیشتر از لنزهای عینک عادی است. اما مشتریان این آزادی را دارند که مجبور نباشند هر زمان که عینک آفتابی روشن شد ، یک عینک آفتابی نسخه ای داشته باشند.

مزیت استفاده از لنز انتقالی

مزایای داشتن لنزهای انتقالی واضح به نظر می رسد ، اما همه آن ها مشهود نیستند. در اینجا بزرگترین مزایای تهیه یک جفت عدسی انتقالی آورده شده است:

مقرون به صرفه – لنزهای فتوکرومیک یا انتقالی می توانند کاملاً مقرون به صرفه باشند. با لنز انتقالی ، در نهایت نیازی به خرید دو جفت عینک: عینک آفتابی طبی و عینک معمولی نخواهید داشت. شما از هر دو بهترین بهره را می گیرید .

راحتی استفاده – لنزهای انتقالی بسیار راحت هستند زیرا شما را از داشتن دو جفت عینک و جابجایی بین آن ها برای رفع نیازهای مختلف نجات می دهند. با استفاده از لنز انتقالی می توانید هنگام رانندگی از عینک آفتابی استفاده کنید و همچنان قادر به خواندن علائم مهم خیابان باشید.

خطر از دست دادن عینک را محدود می کند – حمل دو جفت عینک به این معنی است که احتمال اینکه یکی از آن ها را گم کنید بسیار زیاد است. داشتن فقط یک جفت عینک فوتوکرومیک کار شما را راحت تر می کند.

از چشمان شما محافظت می کند – عملکرد لنزهای انتقالی بیشتر از عملکرد عینک آفتابی است. آن ها در واقع مقدار زیادی از اشعه ماورا بنفش مضر ساطع شده از خورشید را فیلتر می کنند و منجر به حفظ چشم هایی سالم و شاد می شوند.

سبک های مختلف – لنزهای انتقالی دارای تعداد بی شماری از سبک ها ، سایه ها و رنگ های متناسب با سلیقه هرکسی هستند ، بنابراین استفاده از لنز انتقالی اهمیت به مد را در شما محدود نمی کند.

معایب لنز انتقالی

در این بخش برخی از اشکالات لنزهای فتوکرومیک یا لنز انتقالی مورد بررسی قرار گرفته است:

در هنگام استفاده در خودروها بی اثر است – لنزهای فتوکرومیک در واکنش به اشعه ماورا بنفش که شیشه جلوی شما را مسدود می کند ، تیره می شوند. به همین دلیل ، لنزهای انتقالی در اتومبیل خیلی تاریک نخواهند شد.

تفاوت در مارک ها – مسئله دیگری که می تواند با لنزهای فتوکرومیک بوجود آید این است که مارک های مختلف دارای تاریکی و زمان واکنش متفاوت هستند. صحبت با پزشک چشم در این مورد به شما کمک می کند تا مارکی را پیدا کنید که مناسب شما باشد.

تحت تأثیر هوای سرد – لنز انتقالی نیز تحت تأثیر هوای سردتر قرار می گیرند ، به این معنی که در زمستان نسبت به اشعه ماورا بنفش کمی بیشتر تاریک شدن آن طول می کشد.

ممکن است قطبی یا پلاریزه نباشد – بیشتر لنزهای انتقالی قطبی و پلاریزه نیستند ، که می تواند منجر به خیرگی های شدید شود. با پزشک چشم خود مشورت کنید تا ببینید بهترین گزینه برای شما چیست.

لنز انتقالی و نور آبی

لنز انتقالیپرتوهای نوری در انتهای نور آبی دارای طول موج کوتاه تر و انرژی بیشتری هستند. به خودی خود ، نور آبی طبیعی است و حتی در صورت کاربرد صحیح می تواند سالم هم باشد.

با این حال ، صفحه های رایانه ، صفحه نمایش گوشی های هوشمند ، صفحه نمایش تبلت ها و حتی صفحه نمایش های تلویزیونی مدرن از نور آبی برای نمایش محتوای خود استفاده می کنند. نگاه کردن به این صفحات در تاریکی تقریبا معمول است. انجام این کار ساعت بیولوژیکی بدن را مختل می کند ، باعث می شود که خواب کمتری داشته باشیم و مشکلات بیشماری در رابطه با عدم اجازه استراحت چشم و مغز در روز ایجاد کنیم.

به طور خاص ، نور آبی می تواند منجر به خستگی چشم شود (آنچه انجمن بینایی سنجی آمریکا آن را سندرم بینایی رایانه می نامد) ، که افراد معمولاً به شرح زیر آن را تجربه می کنند:

  • سردرد
  • خستگی چشم
  • تاری دید
  • خشکی چشم
  • درد در گردن ، شانه ها و پشت

به عنوان مقابله با این مشکل ، برخی از تولیدکنندگان تولید لنزهای فتوکرومیک را شروع کرده اند که برای کاهش تنش و تابش خیره کننده از دستگاه های تابش نور آبی به ویژه در شرایط کم نور طراحی شده اند. برای افرادی که مجبورند شب ها یا در محیط های تاریک کار کنند اما باید به صفحه نمایش خود نگاه کنند ، این لنزهای فتوکرومیک به آن ها امکان می دهد تا از چشم های خود استفاده کنند در حالی که آن ها را از بدترین علائم محافظت می کند.

از آنجایی که لنزهای انتقالی در این سناریو مفید هستند ، فعالیت همچنان فشار زیادی را بر روی چشم وارد می کند و کار در این شرایط باید تا حد ممکن به حداقل برسد. در مورد چگونگی استفاده از این لنزهای فتوکرومیک برای نور آبی و روش های دیگر (مانند استراحت دادن به چشم و انجام ماساژهای ملایم چشم) برای محافظت از بینایی در حین انجام مسئولیت های شغلی ، با پزشک خود مشورت کنید.

منابع : nvisioncentersspindeleyenvisioncenters

عینک آفتابیعینک طبیعینک فوتوکرومیکفوتوکرومیکلنزلنز سازگار با نورلنز فوتوکرومیکنور آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×