لنز اسکلرال چیست و چه تفاوتی با لنزهای دیگر دارد

لنز اسکلرال

اسکلرا قسمتی از چشم است که با نام سفیدی چشم نیز شناخته می شود، سفیدی چشم دیواره حمایت کننده کره چشم را تشکیل می دهد و تا قسمت شفاف قرنیه ادامه می یابد.  لنز اسکلرال که به آن لنز تماسی اسکلرال نیز می گویند ، لنز تماسی بزرگی است که بر روی صلبیه قرار می گیرد. لنزهای اسکلرال برای درمان انواع بیماری های چشمی طراحی شده اند که بسیاری از آن ها به اشکال دیگر درمان پاسخ نمی دهند.

لنز اسکلرالصلبیه یا سفیدی چشم (sclera) توسط ملتحمه ( conjunctiva) پوشانده می شود ، یک غشای مخاطی شفاف که به روانکاری چشم کمک می کند. میزان ملتحمه در ناحیه اطراف عصب بینایی ضخیم ترین حالت خود است. اسکلرا از سه تقسیم تشکیل شده است: اپیزکلرا ، بافت پیوندی شل که بلافاصله در زیر ملتحمه قرار دارد. اسکلرا مناسب ، بافت سفید متراکمی است که به آن منطقه رنگ می بخشد. و lamina fusca ، داخلی ترین منطقه ساخته شده از الیاف الاستیک است.

لنز اسکلرال

لنز اسکلرال

لنز اسکلرالتعدادی از ناهنجاری هایی که با بیماری صلبی یا سفیدی چشم مرتبط استُ برخی ژنتیکی هستند و شامل موارد زیر می باشند:

  • ملانوز: رسوبات اضافی ملانین (رنگدانه) در سطح صلبیه ، که می تواند ملتهب و ناراحت کننده باشد.
  • کولوبومای اسکلرال: بافت از دست رفته که منجر به بریدگی و برجستگی اسکلرا (ضایعات) می شود
  • اکتازیا: نازک شدن و برآمدگی صلبیه

امروزه لنزهای تماسی پیشرفته ای وجود دارد که برای معالجه مبتلایان به اکتازیای اسکلرال استفاده می شوند.

ناهنجاری های بوجود آمده در صلبیه شامل موارد زیر است:

  • اکتازی که می تواند به صورت عارضه جانبی ضربه یا التهاب ایجاد شود.
  • اپیسکلریت: یک واکنش حساسیت بالا که می تواند قدامی یا خلفی باشد ، با رگ های خونی غوطه ور مشخص می شود و همچنین می تواند روی قرنیه تأثیر بگذارد.

لنز اسکلراللنز اسکلرا GP

اگر در گذشته به شما گفته شده است که به دلیل بی نظمی قرنیه یا مشکلات دیگر نمی توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید ، ممکن است بخواهید در مورد لنزهای اسکلرال از چشم پزشک خود بپرسید.

لنزهای تماسی اسکلرال لنزهای تماسی بزرگ نفوذپذیر از گاز هستند که به طور خاص برای طاق شدن روی کل سطح قرنیه طراحی شده و بر روی “سفیدی” چشم (صلبیه چشم) قرار دارند. با انجام این کار ، لنزهای اسکلرال بصورت عملکردی قرنیه نامنظم را با یک سطح نوری کاملاً صاف جایگزین می کنند تا مشکلات بینایی ناشی از قوز قرنیه و سایر بی نظمی های قرنیه را اصلاح کنند.

همچنین ، فضای بین قرنیه و سطح پشتی لنزهای اسکلرال به عنوان مخزن مایعات عمل می کند تا راحتی افرادی را که دچار خشکی چشم شدید هستند و در غیر این صورت تحمل سایش لنز را ندارند ، فراهم کند.

انواع لنزهای تماسی اسکرال

لنزهای تماسی اسکلرال به طور محسوسی بزرگتر از لنزهای تماسی استاندارد گاز تراوا (GP) هستند و قطری برابر یا بزرگتر از لنزهای تماسی نرم دارند. قطر کوچکترین اسکلرال ها تقریباً 14.5 میلی متر است و بزرگترین آن ها می توانند تا 24 میلی متر باشند.

به طور معمول ، لنزهایی که 18 میلی متر یا کوچکتر هستند ، در دسته مینی اسکلرها دسته بندی می شوند.

قطر متوسط ​​قرنیه انسان تقریباً 11.8 میلی متر است ، بنابراین حتی کوچکترین لنزهای تماسی اسکلروال برای پوشاندن کل سطح قرنیه طراحی شده است.

در مقایسه ، بیشتر لنزهای تماسی معمولی GP 9.0 تا 9.5 میلی متر قطر دارند و فقط 75 تا 80 درصد قرنیه را پوشش می دهند.

دسته دیگری از لنزهای نفوذپذیر از گاز ، فاصله بین لنزهای معمولی GP و مینی اسکلرها را پر می کند. این لنزها که لنزهای قرنیه-اسکلرال نامیده می شوند ، عموماً تقریباً 13 تا 15 میلی متر قطر دارند.

لنزهای قرنیه-اسکلرال اغلب برای افرادی که برای راحتی بیشتر به لنزهای GP بزرگتر از حد نرمال نیاز دارند ، انتخاب خوبی هستند. همچنین در صورت نیاز به لنزهای تماسی بعد از عمل لیزیک یا سایر جراحی های انکساری قرنیه ، برای اصلاح آستیگماتیسم نامنظم از آن ها معمولاً استفاده می شود.

اندازه لنز مورد استفاده اغلب با توجه به درجه پیچیدگی شرایط تعیین می شود. اشکال ملایم تر قوز قرنیه و آستیگماتیسم نامنظم حاصل از پیوند قرنیه و جراحی انکساری اغلب به راحتی با لنزهای اسکلرال در انتهای کوچکتر طیف کنترل می شوند.

تماس های کوچک اسکلرال و مینی اسکلرال می توانند به راحتی اعمال شوند ، هزینه کمتری دارند و به محصولات مراقبت کمتر نیاز دارند.

شرایط پیچیده تر ، از جمله قوز قرنیه پیشرفته ، خشکی چشم آسیب دیده یا بیماری شدید سطح چشم که ممکن است به مخزن پارگی بزرگ احتیاج داشته باشد ، غالباً با لنزهای اسکلر بزرگتری مجهز می شوند ، زیرا ظرفیت بیشتری برای نگه داشتن مایعات یا ایجاد تغییرات بزرگ در انحنای قرنیه دارند.

در طول معاینه و قرار دادن لنزهای تماسی ، متخصص مراقبت از چشم شما بهترین نوع و اندازه لنز اسکلرال را برای نیازهای خاص شما تعیین می کند.

لنز اسکلرال برای قوز قرنیه

بسیاری از متخصصان بینایی و چشم پزشکان ، لنزهای تماسی اسکلرال را برای انواع مشکلات چشم ها ، از جمله چشم های دارای قوز قرنیه توصیه می کنند.

در موارد کراتوکونوس اولیه ، ممکن است از لنز GP استاندارد استفاده شود. با این حال ، اگر لنز به درستی روی چشم متمرکز نشود یا با چشمک زدن بیش از حد حرکت کند و باعث ناراحتی شود ، تغییر لنز تماسی اسکلر با قطر بزرگ ممکن است مشکل را برطرف کند.

از آنجا که لنزهای اسکلرال به گونه ای طراحی شده اند که سطح قرنیه را طاق کرده و روی سطح حساس به صلبیه قرار می گیرند ، این لنزها اغلب برای فرد مبتلا به قوز قرنیه راحت ترند.

همچنین ، لنزهای اسکلرال طوری طراحی شده اند که در حین چشمک زدن حرکتی ندارند ، در مقایسه با لنزهای قابل نفوذ گاز قرنیه ، آن ها را روی چشم پایدارتر هستند.

علاوه بر قوز قرنیه ، از لنزهای تماسی اسکلرال می توان برای چشمهایی که تحت پیوند قرنیه قرار گرفته اند ، و همچنین برای افرادی که خشکی چشم شدید ناشی از بیماری هایی مانند سندرم شوگرن ، بیماری پیوند در مقابل میزبان (GVHD) و سندرم استیونز-جانسون ، استفاده کرد.

پیشرفت در فن آوری طراحی لنز به تولیدکنندگان این امکان را می دهد تا لنزهای اسکلرال را طوری طراحی کنند که بتواند مشکلات بیشتری را از هر زمان دیگری اصلاح کند ، از جمله اسکلرهای دو کانونی برای اصلاح پیرچشمی.

لنز اسکرال با تاثیرات مخصوص

گاهی اوقات اصطلاح “لنز اسکلرال” (یا “لنزهای اسکلرا”) نیز برای توصیف لنزهای تماسی با جلوه ویژه استفاده می شود که ظاهر چشم کاربر را به طرز چشمگیری تغییر می دهد.

هزینه لنز اسکرال

لنزهای تماسی اسکلرال برای هر فرد بصورت سفارشی ساخته می شوند ، بنابراین ساخت لنز اسکلرال متناسب با سایز چشم نسبت به ساخت لنز استاندارد نرم و GP‌ به تخصص و زمان بیشتری دارند.

غالباً ، نقشه های کامپیوتری انحنای کل قرنیه برای سهولت در قرار دادن لنز ایجاد می شود و ممکن است چندین لنز آزمایشی در اندازه ها و انحناهای مختلف در طول فرآیند قرار گرفتن روی چشم آزمایش شوند.

همچنین ، بسته به پیچیدگی مشکل و چگونگی تحمل چشم فرد از عدسی اسکلرال ، ممکن است نیاز به تنظیمات پارامترهای لنز باشد که برای ساخت و تعویض لنزهای اضافی نیاز است. کل فرآیند نصب لنز اسکلرال می تواند چندین بازدید برای تعیین لنز بهینه برای هر چشم بطول انجامد.

در حالی که بسیاری از افرادی که از لنزهای اسکلرال استفاده می کنند در گذشته از لنزهای نرم یا قرنیه استفاده کرده اند ، روند استفاده و بیرون آوردن  لنزهای اسکلرال از چشم ممکن است به تمرین زیاد نیاز داشته باشد. زمان اضافی مورد نیاز برای تسلط بر این مسئله ، به دلیل بزرگتر بودن لنزها و مخزن سیال زیر لنزها ، باید در طول فرآیند اتصالات در نظر گرفته شود.

به همین دلیل و دلایل دیگر ، هزینه لنزهای تماسی اسکلرال می توانند به طور قابل توجهی بیشتر از لنزهای تماسی استاندارد باشند. در واقع ، غیر معمول نیست که برای لنز اسکلر سه یا چهار برابر بیشتر هزینه می کنند. اگرچه معمول نیست ، اما در مواردی که لنز اسکلرال بسیار پیچیده و سفارشی مورد نیاز است ، هزینه می تواند تا 4000 دلار برای هر چشم یا بیشتر باشد.

بیشتر برنامه های بیمه به طور خودکار هزینه کامل لنزها را پوشش نمی دهند. در برخی موارد ، بیمه بینایی ممکن است هزینه لنزها و / یا هزینه قرار دادن آن ها در چشم شما را کاهش دهد. در موارد دیگر ، تماس با ارائه دهنده بیمه پزشکی و پرس و جو درباره اقدامات لازم می تواند مفید باشد.

نحوه قرار دادن و درآوردن لنز اسکلرال

لنزهای اسکلرال ممکن است مستقیماً با استفاده از انگشتان ، یا از یک پیستون روشن ثابت روی پایه قرار گیرند. قبل از قرار دادن اسکلرل ، لنزها با محلول نمکی استریل یا مخلوط محلول تجویز شده دیگری پر استریل می شوند. به منظور اطمینان از عدم تشکیل حباب در زیر لنز ، بعد از قرار گرفتن روی چشم ، اجازه داده می شود مقداری مایعات از لنز وارد شود. سپس می توان لنز را به جهت صحیح چرخاند ، که اغلب با یک علامت در “بالای” لنز ، با انگشت نشان داده می شود. عدسی اسکلرال “چپ” غالباً با دو نقطه مشخص می شود و “راست” با یک نقطه مشخص می شود.

لنزهای اسکلرال با استفاده از انگشتان ، یا یک پیستون کوچک حذف لنز برداشته می شوند. سپس لنزها قبل از قرار دادن مجدد تمیز می شوند. در هنگام خواب نمی توان از لنزهای اسکلرال استفاده کرد ، بنابراین بسیاری از افراد در طول شب لنزهای خود را تمیز می کنند. برخلاف لنزهای تماسی معمولی ، بسیاری از اسکلرال ها می توانند در صورت عدم استفاده طولانی مدت خشک نگهداری شوند.

منابع : healthlineallaboutvision

قرنیهقوز قرنیهلنزلنز تماسیلنز نرممشکلات بینایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×