لنز آستیگمات  چگونه می تواند مشکل آستیگماتیسم را حل کند

لنز آستیگمات چگونه می تواند مشکل آستیگماتیسم را حل کند

آیا چشم پزشکی پس از معاینه چشم به شما گفته است که آستیگماتیسم دارید و نیاز به لنز آستیگمات دارید؟ اگر هنگام مشاهده اجسام نزدیک یا هنگام مطالعه، علائمی مانند تاری دید را تجربه کنید احتمالا دچار آستیگماتیسم هستید. تاری دید معمول ترین نشانه آستیگماتیسم است. قرنیه چشم افرادی که آستیگماتیسم دارند به جای اینکه به شکل گرد باشد، اغلب مستطیل است. این باعث خطای انکسار می شود و نور را هنگام ورود به چشم تحریف می کند و در نتیجه ، تصاویر تار به نظر می رسند. شما تنها نیستید چرا که آستیگماتیسم یک بیماری از انواع بیماری های آسیب دیدگی چشم بسیار شایع است. بنابراین سلامت چشم کودکان باید از لحاظ آستیگمات بودن یا نبودن چشم بررسی شود.

کودکان و ​​بزرگسالان مبتلا به آستیگماتیسم ممکن است در خواندن متن یا دیدن جزئیات در اشیای نزدیک یا دور مشکل داشته باشند.هیچ کسی منشأ دقیق آن را نمی داند. اگرچه ممکن است دلایل مختلف آستیگماتیسم وجود داشته باشد ، اما وراثت، اصلی ترین دلیل آن است. اگر دچار آستیگمانیسم هستید، به ریشه خانوادگی خود نگاه کنید. والدین یا سایر بستگان شما نیز احتمالاً به آن مبتلا هستند.

لنز آستیگماتآیا وراثت تنها دلیل آستیگماتیسم است؟

وراثت تنها دلیل آستیگماتیسم نیست. گاهی ممکن است ضربه به چشم باعث ایجاد آستیگماتیسم شود. همچنین قوز قرنیه هم اختلالی است که باعث می شود قرنیه شما به شکل مخروط درآید. این باعث ایجاد آستیگماتیسم شدیدتر می شود که ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد ، اما  این اتفاق نادرتر است.

چگونه آستیگماتیسم را تشخیص دهیم

اگر در دیدن واضح اشیای دور و نزدیک مشکلی دارید یا اگر سردردهای مکرر دارید به چشم پزشک مراجعه کنید. تاری دید به طور خودکار به معنای آستیگماتیسم نیست. این تاری دید ممکن است معنای دیگری داشته باشد. با چند آزمایش سریع (و بدون درد) ، متخصص بینایی سنجی می تواند ارزیابی کند که شما به این اختلال مبتلا هستید و برای رفع مشکل باید چه مراحلی را طی کنید.

آیا آستیگماتیسم قابل درمان است

خوشبختانه ، اکثر انواع تاری منظم آستیگماتیسم به راحتی قابل درمان هستند و نمونه ای مشاهده نشده که آستیگمات منجر به نابینا شدن فرد شود. همانطور که گفتیم ، درمان اکثر اشکال آستیگماتیسم آسان است. شما چندین انتخاب برای درمان دارید. برخی از این موارد عبارتند از:

به خاطر داشته باشید ، وقتی صحبت از درمان این بیماری می شود ، همه روشهای درمانی نتیجه یکسانی ندارند. اگر بیش از 40 سال سن دارید ، ممکن است به لنزهای چند کانونی یا دو کانونی نیاز داشته باشید. با چشم پزشک خود صحبت کنید که کدام انتخاب برای شما و سبک زندگی شما بهترین است.

انواع لنزها

 • لنزهای طبی
 • لنزهای غیر طبی

تقسیم بندی لنزهای طبی از نظر نوع مصرف

تفسیم بندی لنزهای طبی بر اساس ضعف چشم

 • لنزهای نرم
 • لنزهای سخت برای درمان قوز قرنیه
 • لنزهای هلالی برای رفع مشکل آستیگمات
  • لنزهای هلالی نرم
  • لنزهای هلالی سخت

لنز آستیگمات چه ویژگیهایی باید داشته باشد

 • باعث ایجاد خشکی چشم نشود. این امر باعث روشن تر شدن چشم  می شود و چشم ظاهر سالم تری خواهد داشت.
 • در چشم ها ایجاد سوزش نکند و باعث سرخی چشم نشود.
 • طوری نباشد که فرد احساس کند یک جسم خارجی در چشم اوگذاشته شده بلکه باید به نحوی باشد که فرد احساس نکند.
 • باعث جذب شدن آب چشم نشود. در این صورت چشم دچار خشکی شده و برای فرد مشکلاتی را به وجود می آورد.
 • وزن کمی داشته باشد و استفاده از آن بسیار راحت باشد.
 • در زمان استفاده تنوع زیادی داشته باشد (روزانه، ماهانه ، فصلی).
 • لنز با رنگ های مختلف موجود باشد.
 • قابلیت اکسیژن رسانی بالایی به چشم ها داشته باشد.
 • بتواند محافظت از اشعه های مختلفی که به چشم آسیب می رسانند را انجام دهد.
 • داشتن قیمت مناسب
 • از مواد سازنده استاندارد و مورد تایید وزارت بهداشت استفاده کند.
 • مقاومت بالایی در برابر رسوبات و پارگی ها داشته باشد.
 • قرنیه چشم را به صورت کامل پوشش دهد.

لنزهای تماسی برای آستیگماتیسم

لنز تماسی هلالی معمولاً برای بیماران مبتلا به آستیگماتیسم تجویز می شوند.این لنزهای تماسی برای آستیگماتیسم دارای یک منطقه ضخیم تر در پایین هستند که باعث می شود به راحتی تکان نخورند. در بیان اولویتهای خود برای لنز خود خجالت نکشید قصد چشم پزشک این است که به شما کمک کند.

لنز آستیگماتمعنی لنزهای هلالی

لنز هلالی لنزی است با قدرت نوری و فاصله کانونی متفاوت. لنزها مانند ترکیبی از یک لنز کروی و یک لنز استوانه ای که در دو جهت عمود بر یکدیگر وجود دارند عمل می کنند. از لنزهای هلالی در لنزهای تماسی و عینک برای درمان آستیگماتیسم استفاده می شود.

لنزهای تماسی هلالی برای آستیگماتیسم چه کاری انجام می دهند؟

اگر آستیگماتیسم دارید ، لنزهای هلالی می توانند به درمان این بیماری کمک کرده و دید متعادل و روشنی را به فرد هدیه کنند. آنها شکل توروس ایجاد می کنند ، که باعث می شود بتوانند خم شوند و بهتر با خواسته های چشم سازگار شوند. این امر باعث می شود دید فرد بهتر ودقیق تر شود. لنزهای هلالی از “محور” و “سیلندر” تشکیل شده اند. محور نشان دهنده محل آستیگماتیسم روی چشم است و از 5 تا 180 درجه متغیر است. مقدار سیلندر نیرویی است که برای درمان بینایی استفاده می شود. به همین دلیل ، بعضی اوقات از آنها به عنوان لنزهای تماسی استوانه ای یاد می شود.

لنز آستیگماتماندگاری لنز آستیگمات چقدر است؟

لنزهای هلالی بسته به نوع علاقه شما به صورت یکبار مصرف روزانه ، لنزهای دو هفته ای ، لنزهای ماهانه یا سالانه در دسترس هستند. لنزهای دو هفته ای ، ماهانه و سالانه برای آستیگماتیسم مقرون به صرفه تر هستند ، با این حال ، باید روزانه تمیز و ضد عفونی شوند.

انواع لنز آستیگمات

نحوه استفاده از لنز آستیگماتیسم تفاوتی با استفاده ازسایر لنزها ندارد.لنزهای تماسی روزانه برای آستیگماتیسم راحت ترین لنزها هستند و می توان آنها را در پایان هر روز از چشم بیرون آورد. این امر لنزهای روزانه را برای کسانی که یک سبک زندگی شلوغ دارند ایده آل می کند زیرا هر شب نیازی به تمیز کردن لنز ندارند.لنزهای تماسی ماهانه و فصلی نیز برای درمان آستیگماتیسم وجود دارند.اگر از این لنزها استفاده می کنید برای جلوگیری از عفونت چشم باید شبانه لنزهای تماسی برداشته و تمیز شوند.

چرا لنز آستیگمات بسیار گران هستند؟

لنزهای هلالی که برای درمان آستیگماتیسم کاربرد دارند کمی گران تر از لنزهای معمولی هستند که برای درمان نزدیک بینی را استقاده می شوند. این تفاوت قیمت به دلیل برق زیاد مورد نیاز در لنزهای هلالی و تفاوت در نحوه برش لنزها است. بعضی از تولید کنندگان لنزهای تماسی، لنزهای تماسی آستیگماتیسم رنگی نیز تولید می کنند. البته از آنجایی که تعداد پارامترهای مورد نیاز برای تولید لنز رنگی آستیگمات  زیاد است تولید آنها برای تولید کنندگان لنزهای تماسی، خیلی دردسرساز است.

چرا چشم فرد مبتلا به آستیگماتیسم تار می بیند؟

هنگام مشاهده اجسام نزدیک تاری دید می تواند به دلیل خشکی چشم باشد. خشکی چشم باعث تاری دید وایجاد مشکل در تمرکز می شود. اگر این اتفاق برای شما افتاد ، توصیه می شود که به چشم پزشکی که می تواند لنز را برای شما تنظیم کند مراجعه کنید. اگر از خشکی چشم رنج می برید Acuvue مرطوب برای آستیگماتیسم انتخاب خوبی است. این لنزها از فناوری LACREON استفاده می کنند که لنز را قادر می سازد رطوبت را در تمام طول روز حفظ کند ، و چشم شما را مرطوب و سالم نگه دارد. علاوه بر این ، طراحی تثبیت شده چشمک زدن آنها دید پایدار و واضحی را ارائه می دهد. شما می توانید با یک روش موثر مراقبت از چشم ، خطر خشکی چشم را کاهش دهید. استفاده از قطره چشم یا ژل چشم می تواند ناراحتی ناشی از خشکی چشم را تسکین دهد.

اگر آستیگماتیسم داشته باشم آیا می توانم از لنزهای تماسی عادی استفاده کنیم؟

لنزهای تماسی عادی برای کسانی که مشکل آستیگماتیسم دارند موثر نخواهد بود. اما اگر آستیگماتیسم فرد جزئی باشد، یک لنز عادی هم می تواند گزینه مناسبی برای فرد باشد. با این حال اگر آستیگماتیسم شدیدتر باشد باید آن مشکل را با استفاده از لنزهای هلالی یا لنزهای آستیگمات حل کرد. لنزهای هلالی نرم و سخت در دسترس هستند. فواید استفاده از لنز نرم  تماسی این است که از ماده هیدروژل سیلیکون ساخته می شوند. این امر اجازه می دهد اکسیژن بیشتری به چشم برسد. لنزهای تماسی Acuvue Oasys برای کسانی که به دنبال لنز هیدروژل سیلیکون برای درمان آستیگماتیسم خود هستند بسیار مناسب است. این لنزها را می توان به عنوان لنزهای یکبار مصرف روزانه یا به عنوان لنزهای طولانی مدت استفاده کرد.

لنز آستیگمات را از کجا بخریم

با توجه به این که چشم، عضو بسیار حساسی در بدن انسان به شمار می رود و هر گونه آسیب احتمالی به آن می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین به هیچ عنوان لنز آستیگمات و سایر لنزها را از مراکزمتفرقه و غیر مجاز خریداری نکنید. البته حساسیتی که باید برای خرید لنز آستیگماتیسم به خرج داد بیشتر از لنزهای رنگی آرایشی است چرا که نمره چشم و میزان آستیگمات چشم وسایر موارد در انتخاب لنز تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین لنز آستیگمات حتما باید با مشورت پزشک و از مراکز معتبر خریداری شود.

منابع: coopervision وfeelgoodcontacts وcoopervision

آستیگماتیسمبینایی چشملنزلنز طبینزدیک بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×