لباس ایمنی زمستانی برای کارگران را بشناسیم

لباس ایمنی زمستانی برای کارگران را بشناسیم

استفاده از لباس کار ایمنی در هر شغلی، مقدمه انجام آن کار است. در کارهای مختلف متناسب با نوع کار و خطراتی که کارگر را تهدید می کند از انواع خاصی از لباس ایمنی استفاده می شود. بدیهی است که لباس ایمنی یک برق کار با لباس ایمنی یک جوشکار یا یک موتورسوار متفاوت است. دستکش، کفش ایمنی، عینک، کلاه، لباس عایق، شیلد محافظ صورت و … نمونه ای از لباس ایمنی هستند. اگر شغل شما نیاز به کار در فضای باز و هوای سرد دارد، نه تنها باید از لباس ایمنی مناسب کار خود استفاده کنید تا از خطرات شغلی در امان بمانید، بلکه باید با پوشیدن لباس ایمنی زمستانی مناسب خود را از خطرات سرما هم در امان نگه دارید.

سرما بیش از گرما باعث آسیب دیدن و از بین رفتن کارگران می شود. به عنوان مثال، گزارش مرکز ملی آمار بهداشت آمریکا نشان می دهد که سرمای زمستان بیشتر از گرمای تابستان آمریکایی ها را می کشد. هر ساله، تقریباً 2000 نفر به دلایل مرتبط با آب و هوا می میرند. از این تعداد، 63٪ از مرگ و میرها ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما و یا هیپوترمی است، در حالی که تنها 31٪ از مرگ و میرها به قرار گرفتن در معرض گرما مانند گرمازدگی یا آفتاب زدگی مرتبط می شود. شکل زیر، میزان مرگ و میر ناشی از بدی آب و هوا را بر اساس سن در ایالات متحده نشان می دهد. این نمودار مربوط به بازه زمانی  2006 تا 2010 است.

لباس ایمنی زمستانیدر حالی که استانداردهای مختلف، کارفرمایان را ملزم می کنند تا از کارگران در برابر خطرات سقوط محافظت کنند، اما هیچ الزامی برای کارفرمایان وجود ندارد که لباس ایمنی زمستانی گرم و مناسب را برای محافظت در برابر آب و هوای سرد در اختیار کارگران قرار دهند. کارفرمایان باید در جهت محافظت از کارمندان خود در برابر صدمات و بیماریهایی که بر اثر دمای بسیار پایین ایجاد می شوند، گام بردارند.

لباس ایمنی زمستانیهنگامی که نمی توان از کارکردن در محیط های سرد جلوگیری کرد و یا آن محیط ها را گرم نگه داشت، استفاده از لباس ایمنی زمستانی و تجهیزات ایمنی در سرما به کارگران کمک می کند. لباس ایمنی زمستانی برای جلوگیری از سرماخوردگی بسیار مهم است. لباس ایمنی زمستانی به مدت حضور کارگر در فضای آزاد، مرطوب یا خشک بودن هوا و میزان سرد بودن دما بستگی دارد. لباس ایمنی زمستانی حداقل از سه لایه لباس تشکیل می شود. پوشیدن لباس محافظ به صورت لایه به لایه، عایق بندی بهتری را برای قرار گرفتن طولانی مدت درهوای سرد فراهم می کند. یک لایه داخلی، یک لایه میانی و یک لایه بیرونی. لباس ایمنی زمستانی همچنین باید گشاد باشد. لباس تنگ، سرعت گردش خون را کاهش می دهد. خون گرم باید به اندام های انتهایی بدن مانند پاها منتقل شود و گرنه احتمال سرمازدگی آن اندام ها افزایش می یابد.

هشت مورد از لباس ایمنی زمستانی

لباس ایمنی زمستانیدر اینجا هشت مورد از لباس ایمنی زمستانی یا PPE آورده شده است که می تواند به حفظ ایمنی فردی کارگران و جلوگیری از بروز خسارت و آسیب های ناشی از سرما کمک کند.

 1. وسایل پوشاندن سر

وقتی هوا سرد است، حفاظت از سر بسیار مهم است. یک کلاه از سینوس ها و گوش شما در برابر سرما محافظت کرده و گرما را در خود حفظ می کند. ترکیبی از کلاه ایمنی و سربند(هدبند) یا گوش گیر یا هر چیزی برای محافظت از گوش، اغلب بهتر از کلاه تنها جواب می دهد زیرا با حرکت کارگران به راحتی کلاه از روی گوش و پیشانی آنها بلند می شود.

 1. وسایل حفاظت از چشم

محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش به همان اندازه که در تابستان برای جلوگیری از آسیب دیدگی چشم مهم است، در زمستان هم اهمیت دارد. زیرا در اثر انعکاس اشعه خورشید از برف، چشم کارگر اذیت می شود. عینک آفتابی جزء مهمی از لباس ایمنی زمستانی است که متاسفانه کارگران معمولا از آن استفاده نمی کنند.

 1. پوشش دهان و بینی و صورت

پوشش دهان و بینی یا صورت نه تنها از دهان و سینوس های کنار بینی در مقابل سرما محافظت می کند بلکه از سوختگی پوست صورت در اثر باد نیز جلوگیری می کند. ماسک بافتنی برای پوشاندن صورت و دهان توصیه می شود.

 1. لایه بیرونی لباس لباس ایمنی زمستانی

لایه بیرونی لباس ایمنی زمستانی خوب و موثر از کارگر در برابر سرما، باد و بارش برف و باران محافظت کرده و با تهویه مناسب از گرم شدن بیش از حد بدن جلوگیری می کند. علاوه بر این، لایه بیرونی لباس باید بازتابنده و دارای رنگ روشن باشد. کاپشن نمونه ای از لایه بیرونی لباس است.

 1. لایه میانی لباس ایمنی زمستانی

لایه میانی لباس ایمنی زمستانی باید حتی در حالت مرطوب هم عایق را فراهم کند. ترکیب پشم و پلی پروپیلن امکان تهویه را ایجاد می کنند و برای پوشش میانی لباس مناسب هستند.

 1. لایه پایین لباس ایمنی زمستانی

نزدیکترین لایه لباس به بدن انسان یعنی لباس زیر باید رطوبت ساز و نرم باشد. لایه داخلی لباس ایمنی زمستانی از ترکیب پلی استر و پشم، ابریشم یا پلی پروپیلن تهیه می شوند. این مواد نسبت به پنبه، گرمای بدن را بیشتر نگه می دارند.

 1. دستکش

بدون توجه به این که شغل شما چیست، اگر در هوای سرد و در فضای باز کار می کنید، حتما باید نوعی دستکش به دست داشته باشید. دستکش ها باید هدف چند گانه داشته باشند. یعنی برای محافظت از دست در برابر خطرات خاص شغل (مانند برش و برق گرفتگی) و برای محافظت از دست در برابر بیماری های ناشی از سرما مانند سرمازدگی به کار می روند. علاوه بر این ها هنوز هم باید مهارت مناسب برای کار کردن فرد حفظ شود و دستکش ها مانع کار فرد نشوند.

 1. چکمه و جوراب

خشک نگه داشتن بدن در هوای سرد کلیدی است. این مورد شامل اندام های انتهایی بدن نیز می شود. بنابراین کارگران در هوای سرد باید از کفش ایمنی مناسب استفاده کنند. وقتی کاری شامل راه رفتن در آب است، باید چکمه های عایق بندی شده و ضد آب پوشیده شود. چکمه های چرمی را می توان با مواد خاصی که منافذ کفش را مسدود می کنند، به کفش ضد آب تبدیل کرد. همچنین کفی کفش ها باید اصطکاک داشته باشد تا از لغزش و زمین خوردن فرد جلوگیری شود. بهترین کفش ها چکمه هایی با رویه چرمی و با کفی های نمدی است. ضمنا از اهمیت جوراب هم نمی توان در لباس ایمنی زمستانی غافل شد. پوشیدن یک یا دو جفت جوراب ضخیم برای کار در هوای سرد توصیه می شود. اگر دو عدد جوراب می پوشید اندازه جوراب بیرونی باید بزرگتر از جوراب داخلی باشد، تا از فشرده شدن پا جلوگیری شود. بهتر است جوراب اضافی همراه داشته باشید زیرا جوراب در طول روز مرطوب می شود و شما باید جوراب خود را تعویض کنید.

قابلیت مشاهده کارگر با لباس ایمنی زمستانی

یک نکته مهم این است که یک کارگر در تمام فصول سال طوری لباس بپوشد که مشخص و نمایان باشد. چرا که بسیاری از حوادث برای کارگران به دلیل مشخص نبودن آن ها خصوصا در ساعات تاریک رخ می دهد. شب ها از پوشیدن لباس هایی که به صورت کامل تیره هستند اجتناب کنید. البته اگر در تاریکی کار می کنید و تردد وسایل نقلیه هم در جایی که کار می کنید زیاد است باید از تجهیزات روشنایی الکترونیکی هم به صورت جداگانه و هم روی لباس استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه همیشه دیده می شوید، نور تجهیزات روشنایی الکترونیکی را به سمت پایین بچرخانید.

انواع آسیب های سرما به بدن

آسیب های سرما که کارگران در اثر عدم استفاده از تجهیزات حفاظت فردی با آن ها مواجه می شوند شامل انواع زیر است.

 • هیپوترمی هنگامی اتفاق می افتد که بدن، گرمای بیشتری از میزان استاندارد را از دست می دهد. یک کارگر مبتلا به هیپوترمی ممکن است دچار لرز شود و خسته یا گیج به نظر برسد. با بدتر شدن شرایط، لرز بدن فرد ممکن است متوقف شده، نبض و تنفس کارگر کند شده و پوست او کبود شود.
 • سرمازدگی زمانی اتفاق می افتد که اعضای بدن یخ می زنند. سرمازدگی اغلب انگشتان دست و پا، بینی، گوش، چانه و گونه ها را درگیر می کند. ناحیه آسیب دیده ممکن است کم رنگ یا مایل به آبی و بی حس شود.لباس ایمنی زمستانی
 • پای ترانشه ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت فرد در معرض رطوبت و سرما است. پای ترانشه با یخ زدن متفاوت است. بدن فرد آسیب دیده ممکن است بی حسی، گزگز یا قرمزی را تجربه کند و تاول یا خونریزی رخ دهد.
 • Chilblainsناشی از قرار گرفتن مکرر در دمای زیر صفر درجه است. این شرایط همان قسمتهایی از بدن را درگیر می کند که سرمازدگی تحت تأثیر قرار می دهد. ناحیه آسیب دیده ممکن است قرمز شود یا خارش داشته باشد و حتی تاول یا زخم ایجاد شود.

انواع مشاغل در معرض خطر سرما

 • شغل پرسنل زمینی فرودگاه
 • شغل ورزشکاران )به خصوص ورزشکارانی که مطرح نیستند)
 • مکانیکی ماشین
 • سوخت گیری و کار در پمپ بنزین
 • رانندگی با اتوبوس و تاکسی و ماشین های سنگین
 • مشاغل مربوط به ساخت وساز و تخریب ساختمان
 • نگهبانی
 • دامداری
 • ماهیگیری و غواصی
 • یخ سازی
 • مشاغل دریایی
 • بسته بندی گوشت، غذای تازه و منجمد
 • استخراج معادن، نفت و گاز
 • پلیس، آتش نشانی و عوامل اضطراری
 • ارسال پستی و سایر تحویل ها
 • مشاغل مربوط به راه آهن و باربری
 • مشاغل مربوط به تعمیر جاده
 • مشاغل مربوط به استراحتگاه های اسکی و پناهگاه های کوه و سایر تفریحات در فضای باز
 • مشاغل مربوط به جمع آوری زباله
 • مشاغل مربوط به انجام نظافت خیابان ها و کوچه ها
 • مشاغل تعمیراتی و تاسیساتی

منابع: safetyequipment.org/   osha10hrtraining.com

دستکشسرمازدگیکفش ایمنیکلاه ایمنیلباس ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×