قاب عینک چیست | اجزای یک عینک را بشناسیم

قاب عینک چیست | اجزای یک عینک را بشناسیم

اگر با دقت به عینک خود نگاه کنید ، ممکن است سه عدد ببینید که روی عینک شما حک شده است. این اعداد معمولاً در سطح داخلی یکی از قاب های عینک (ساقه های بلند قاب هایی که عینک شما را در پشت گوش های شما قرار می دهند) ظاهر می شوند. این اعداد اندازه قاب عینک شما را توصیف می کند ، که عبارتند از:

 • اندازه چشم
 • اندازه پل (فاصله بین لنزها)
 • طول دسته عینک

قاب عینکعدد اول – اندازه چشم – عرض افقی لنزها را نشان می دهد. در این حالت ، دهانه های قابعنک برای لنزها 48 میلی متر عرض دارند. به طور کلی ، اندازه چشم اکثر فریم های عینک از 40 میلی متر تا 62 میلی متر است.

شماره دوم – اندازه پل – فاصله بین لنزها است. به عبارت دیگر ، به اندازه “پل” قاب است که روی بینی شما قرار می گیرد. در این حالت ، پل فریم 19 میلی متر عرض دارد. در بیشتر موارد ، اندازه پل فریم های عینک از 14 میلی متر تا 24 میلی متر است.

شماره سوم – طول دسته عینک – طول “ساقه” های قاب است که از لولای قاب تا نوک پشت دسته عینک اندازه گیری می شود. در این حالت ، طول دسته عینک 140 میلی متر است. طول دسته ها به طور کلی از 120 میلی متر تا 150 میلی متر است.

غالباً یک مربع کوچک (به جای یک خط تیره) اندازه چشم و اندازه پل روی قاب را جدا می کند.

علاوه بر اندازه چشم ، اندازه پل و طول معبد ، ممکن است سایر اعداد (یا حروف و نام ها) را ببینید که در داخل قاب حک شده است. اینها معمولاً مدل قاب و یا رنگ قاب را مشخص می کنند.

اجزای قاب عینک را بشناسیم

اولین قدم برای یافتن یک جفت عینک مطالعه ، درک نحوه کار آنها است! اگر عینک شما خیلی تنگ ، خیلی بزرگ است یا روی بینی شما به درستی نمی نشیند ، این مقاله می تواند به شما کمک کند تا عینک مورد نیاز خود را بیابید. نگاهی به نمودار عینک در زیر بیاندازید و اطلاعات بیشتر در مورد هر قسمت از قاب عینک را بیابید. دانستن اجزای عینک به شما کمک می کند چیزی را پیدا کنید که نه تنها بینایی شما را بهبود می بخشد ، بلکه مناسب نیز خواهد بود!

قاب عینک

 

 • دسته عینک – بازوهای بلند در کناره های قاب عینک که از لولا تا روی گوش ها امتداد دارند تا عینک را روی صورت خود نگه دارید را دسته عینک می گویند. طول دسته عینک متفاوت است و در متناسب بودن یک قاب نقش دارد.
 • لولا – درزهای متحرک در داخل قاب وجود دارد که اجازه می دهد تا دسته ها به داخل تا شوند. لولاهای فنری در قاب عینک بهترین انعطاف پذیری را به قاب می دهد ، زیرا دسته فنری می توانند بیش از 180 درجه خم شود.
 • لنزها – مواد شفاف یا رنگی داخل قاب عینک هستند که درون قاب عینک قرار می گیرد. لنزها معمولاً از پلاستیک شفاف یا پلی کربنات تهیه می شوند. انواع لنزها می توانند کاملاً بزرگ ، دو کانونی ، چند کانونی ، عینک آفتابی، آبی رنگ و … باشد.
 • پد های بینی – تکه های کوچکی که در زیر پل فریم محکم شده اند و روی بینی شما قرار می گیرند و به شما کمک می کنند تا قاب ها در جای خود قرار بگیرد همچنین راحتی شما را نیز فراهم می کنند. روی قاب های فلزی ، بالشتک های پلاستیکی هستند ، در حالی که بیشتر قاب های پلاستیکی دارای بالشتک های داخلی هستند.
 • نوار بالا – نواری که بالای پل عینک قرار دارد و قاب اطراف هر عدسی را به هم متصل می کند. این ویژگی قاب معمولاً فقط در سبک های مد روز وجود دارد.
 • پل عینک – قسمت قوسی قاب جلویی که روی بینی شما قرار می گیرد و بیشترین وزن عینک را تحمل می کند.
 • بازوهای پد – قطعات قابل تنظیم که از یک طرف به قاب و از طرف دیگر به پد بینی متصل می شوند. آن ها امکان تنظیم عینک را فراهم می کنند تا عینک متناسب با فرم طبیعی صورت فرد باشد. توجه: هر قاب دارای بازوی پد نیست. آن ها بیشتر در قاب های فلزی یافت می شوند.
 • نوک دسته عینک – قطعات پلاستیکی که دسته عینک را می پوشاند در جایی قرار می گیرند که دسته ها پشت گوش قرار بگیرند. این دسته ها به خصوص در عینک هایی با قاب های فلزی راحتی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهند.
 • پیچ – قطعات فلزی یا پلاستیکی کوچکی که در لولا قرار داده می شوند تا دسته را به قطعه انتهای قاب متصل کنند. ممکن است پیچ هایی نیز روی پل وجود داشته باشند تا پدهای بینی را در جای خود نگه دارد.
 • قطعات انتهایی – قسمت های کوچکی از قاب جلو که از لنزها به سمت بیرون امتداد می یابند و قاب جلویی را به لولاها متصل می کنند.
 • سیم های چشم – که به عنوان رینگ نیز شناخته می شود ، این قسمت جلویی یک قاب فلزی است که در آن لنزها قرار می گیرند شده و در جای خود ثابت می شوند.
 • عینک دو کانونی – عینک های دو کانونی دارای لنزهای بزرگ نشده ای هستند که حاوی درج هایی با بزرگنمایی انتخابی شما در قسمت تحتانی لنزها هستند.

سایر اجزای فریم عینک

عرض لنز : عرض لنز، عرض افقی هر لنز در وسیع ترین نقطه آن است. دامنه آن معمولاً از 40 میلی متر تا 60 میلی متر است.

قاب عینکعرض پل عینک : این عدد فاصله بین دو لنز شماست. به طور خلاصه ، عرض پل، فضایی است که قاب های شما در برابر بینی قرار می گیرند. اندازه این قطعه از 14 میلی متر تا 24 میلی متر است.

قاب عینکاندازه طول دسته عینک : این مقدار طول دسته از هر پیچ تا نوک دسته آن است ، از جمله خمشی که روی گوش شما قرار دارد نیز در این اندازه گیری وجود دارد. طول دسته عینک به طور معمول 120 تا 150 میلی متر است.

قاب عینکارتفاع لنز : این ارتفاع عمودی لنزهای عینک شما در وسیع ترین نقطه لنز درون قاب است. ارتفاع لنز هنگام اندازه گیری لنزهای دو کانونی یا پراگرسیو مهم است.

نکاتی راجع به اندازه گیری عینک

یافتن عرض کامل قاب عینک

قاب عینکیک فریم خیلی باریک باعث می شود صورت شما پهن تر به نظر برسد ، در حالی که یک قاب خیلی پهن ، صورت شما را باریک تر نشان می دهد. این یکی از مهمترین عوامل یافتن یک عینک است که به خوبی متناسب صورت شما باشد. یک فریم پیدا کنید که کمی بازتر از صورت شما باشد – بیش از یک انگشت عرض بین دسته و صورت شما وجود نداشته باشد. عریض تر ، علامت آن است که فریم های شما بیش از حد بزرگ است

طول دسته عینک در قاب عینک

قاب عینکطول دسته عینک بر حسب میلی متر محاسبه می شود.135 میلی متر ، 140 میلی متر ، 145 میلی متر و 150 میلی متر رایج ترین گزینه ها هستند. دسته باید به صورت افقی و یکنواخت در امتداد صورت شما قرار گیرد و به راحتی در امتداد قسمت خارجی گوش قرار گیرد.

انتخاب ارتفاع و عرض لنز

قاب عینکبرای تعیین اینکه کدام اندازه لنز برای شما مناسب است ، بدانید که عرض لنز کوچک 50 میلی متر یا کمتر ، متوسط از 51 میلی متر تا 54 میلی متر و بزرگتر هر لنز از 55 میلی متر بزرگتر است.

چشمان شما باید درون لنزهایتان قرار بگیرند. فریم های عینک خیلی گشاد باعث می شوند که چشمان شما خیلی نزدیک به هم قرار بگیرند ، در حالی که قاب های باریک به صورت شما حالت پهن می دهد.

انتخاب پهنای پل ایده آل

قاب عینکفاصله بین دو عدسی برابر با عرض پل یک قاب عینک است. پل باید به راحتی روی بینی شما قرار بگیرد. اگر چشمانی نزدیک به هم دارید یا یک پل باریک می خواهید ، این عدد باید کمتر باشد. اگر چشمانی پهن دارید یا می خواهید یک پل پهن داشته باشید ، این عدد باید بیشتر باشد.

موقعیت بینی شما می تواند تعیین کند که کدام سبک قاب برای شما بهتر است. اگر بینی شما روی صورت شما بالاتر باشد ، سبک عینک که در آن پل با خط ابرو قاب یکنواخت است ، بهترین حالت را خواهد داشت. اگر بینی شما کمی پایین تر از صورت شما قرار گرفته است ، یک قاب با پل پایین تر و خط ابرو خمیده بهتر مناسب ویژگی های شما است.

اکنون که در آناتومی عینک چشم متخصص هستید ، می توانید به راحتی فریم عینک مورد علاقه خود را انتخاب کنید!

منابع : allaboutvisionreaders

پل عینکدسته عینکعینکفریمفریم عینک

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.