فاصله دید چشم سالم چقدر است

فاصله دید چشم سالم چقدر است

با توجه به عوامل زیادی که در بینایی تأثیر می گذارد و همچنین با درنظر گرفتن ملاحظات و شروط دیگر ، چشم انسان می تواند تا فاصله های بسیار دور را ببیند . دیدن مسافت های دور و فاصله دید دارای فاکتورهایی هست که عبارتند از :

بر اساس منحنی زمین: اگر روی سطح صاف باستید و فاصله چشمان شما تا سطح زمین حدود 5 پا باشد ، دورترین نقطه ی که می توانید مشاهده کنید حدود 3 مایل از شما دورتر است .

تشخیص شعله شمع: محققان بر این باورند که بدون مانع ، فردی با دید سالم اما متوسط ​​می تواند شعله شمع را تا حد 1.6 مایل دورتر از خود ببیند.

بدون درنظر گرفتن منحنی زمین و ایستادن در ارتفاع بالاتر:  با ایستادن در ارتفاع های بالا ممکن است بتوانید اشیاء را از ده ها ، حتی صدها مایل دورتر شناسایی کنید.

هنگام ایستادن بر روی زمین ، چه مواردی وجود دارد که  در فاصله دید فرد تاثیر می گذارد ؟ از جمله موارد تاثیر گذار در فاصله دید فرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بینایی فرد ، از جمله سلامت و عملکرد خود چشم فرد
  • اندازه اجسامی که مشاهده می کنید
  • انحنای زمین
  • هر گونه مانع در فاصله دید شما

بیایید نگاهی به تأثیرات موارد بالا بیندازیم تا بفهمیم چشمان انسان تا چه فاصله ای را می تواند ببیند.

صحت و بینایی خود فرد

عبارت “صحت بینایی” به وضوح دید شما اشاره دارد. کارشناسان بینایی طبیعی یا سالم را بینایی 20/20 می دانند .  20/20  بدان معنی است که شما می توانید به وضوح چیزی را ببینید که 20 فوت از آن فاصله داشته باشید .

اگر بینایی 100/20 داشته باشید ، باز هم قادر خواهید بود از 20 فوت دور یک شیء را به وضوح مشاهده کنید ، اما کسی که بینایی طبیعی دارد ، آن را به وضوح از فاصله 100 فوت می تواند مشاهده کند.

در مقابل ، اگر دید 12/20 داشته باشید ، می توانید به وضوح با فاصله 20 فوت چیزی را ببینید که اکثر افراد برای دیدن آن به طور واضح باید از آن 12 فوت فاصله داشته باشند .

چشم چگونه تصاویر را پردازش می کند؟

فاصله دید

وقتی به هر چیزی نگاه می کنید ، یک توالی سریع و پیچیده از اقدامات در چشم و مغز اتفاق می افتد :

نور از یک جسم بازتاب می شود  و از قرنیه چشم عبور می کند ، قرنیه یک لایه بیرونی شفاف چشم است.

قرنیه، پرتوهای نور را خم می کند تا اجازه ورود آنها به مردمک یا مرکز تاریک چشم را بدهد.

در عین حال ، عضلات موجود در عنبیه – ناحیه رنگی اطراف مردمک – اندازه مردمک را کنترل می کنند و باعث می شوند در نور روشن کوچکتر و در محیط تاریک بزرگتر شوند.

سپس پرتوهای نوری از لنزها عبور می کنند که در رسیدن به شبکیه ، لایه ای از بافت نازک در پشت چشم که حاوی سلول های عصبی ریز به نام میله و مخروط است ، آنها را تیز می کند.

میله ها و مخروط ها پرتوهای نوری را به تکانه های الکتریکی تبدیل می کنند و این‌ها از طریق عصب بینایی به مغز از چشم حرکت می کنند ، که آنها را به تصاویر تبدیل می کند.

با فرض اینکه تمام قسمتهای بدن و فرآیندهای لازم برای دید روشن به طور عادی کار می کنند ، بنابراین محدودیت هایی که تا چه حد می توانید فاصله دید داشته باشید و اجسام را مشاهده کنید به موارد زیر خلاصه می شود :

  • خط دید
  • نور
  • اندازه اشیایی که مشاهده می کنید
  • انحنای زمین

فاصله دید

مردم غالباً از اصطلاح خط دید در تئاتر، برای توصیف فاصله دید از صندلی مخاطب به صحنه استفاده می کنند. اما ، یک منظره دید در واقع هر زاویه دید بطور مداوم از چشمان شخص به آنچه شخص در تلاش است ببیند ، است.

گذشته از موانع دیداری آشکار مانند درختان ، ساختمانها و ابرها ، یک عامل اصلی وجود دارد که می تواند دید شما را کاهش دهد، آن هم عبارت است از انحنای زمین.

منحنی های زمین در حدود 8 اینچ در هر مایل است . در نتیجه ، روی یک سطح صاف با فاصله چشم شما 5 فوت از سطح زمین ، دورترین لبه ای که مشاهده می کنید حدود 3 مایل فاصله دارد .

به بیان دیگر ، اگر در ساحل دریا ایستاده اید یا در مزارع برنج (هر دو مکان که نسبتاً مسطح است)، دورترین قسمت از افقی که مشاهده می کنید حدود 3 مایل فاصله دارد.

دیدن اشیاء نزدیک

اگر بخواهیم از فاصله دید کوچک شروع کنیم . در اینجا لیستی از اشیاء نسبتاً نزدیکی وجود دارند که انسانها می توانند ببینند:

½  مایل : ساختمان برج خلیفه در دبی . در نزدیکی پایه آن که بایستید ، به راحتی می توانید قسمت بالای را ببینید.

1  مایل : قسمت زیرین گراند کانیون بیش از 1 مایل پایین است. اگر در لبه ای کاملاً شفاف از آن ایستاده باید ، می توانید انتهای آن را در پایین ببینید.

3  مایل : لبه زمین (همانطور که منحنی است) با فاصله 3 مایل از نقطه ای که آن را مشاهده می کنید تا لبه فاصله دارد. آیا تاکنون به اقیانوس خیره شده اید؟ دورترین نقطه ای که مشاهده می کنید حدود 3 مایل از چشمان شما فاصله دارد.

6  مایل : میانگین فاصله ای که هواپیمای مسافربری در هوا پرواز می کند در حدود 6/6 مایل است .

50  مایل : در روزهای روشن ، ساختمانهای شهری از 50 مایل دورتر (اگر روی زمین ایستاده اید) دیده می شوند.

دیدن اشیاء بسیار دور

برای دیدن کمی دورتر آماده هستید؟ تنها کاری که باید بکنید این است که امتحان کنید:

فاصله دید

22،000  مایل : ماهواره های ارتباطی در مدار زمین حدود 22،000 مایل دورتر از سطح هستند. در یک شب روشن و تاریک ، می توانید این ماهواره ها را به شکل یک نقطه نورانی در نظر بگیرید.

239،000  مایل : ماه تقریبا 239000 مایل از زمین فاصله دارد ، اما به اندازه کافی بزرگ است (و نور کافی خورشید را منعکس می کند) که می توانیم جزئیات سطح آن را مشاهده کنیم.

93  میلیون مایل : مدار زمین 93 میلیون مایل از خورشید فاصله دارد است.

746  میلیون مایل : کیوان دورترین سیاره ای است که می توانیم با چشم غیر مسلح ببینیم.

زاویه ها و خطوط دید

اگر در ساحل دراز کشیده باشید و سر شما کمتر از یک فوت از زمین فاصله داشته باشد ، چشمان شما قادر به دیدن یک مایل بر فراز آب خواهد بود.

با این حال ، اگر فاصله چشمان شما از زمین بسیار بالاتر باشد ، آنگاه خط افق می تواند خیلی دورتر باشد. انحنای زمین خیلی زود شروع به قطع دید شما از مقابل دید شما نخواهد بود .

روشنایی بر فاصله دید تأثیر می گذارد

صورت فلکی لیرا و درخشان ترین ستاره آن وگا را در نظر بگیرید که حدود 25 سال نوری از زمین فاصله دارد. بدون تلسکوپ یا هر نوع کمک بینایی دیگر ، وگا مانند یک شعله شمع کوچک در آسمان شب به نظر می رسد.

دانشمندان با این سؤال روبرو شدند: چقدر می توانید از شعله شمع واقعی روی زمین دور شوید و هنوز هم آن را به روشی که وگا را می بینید ، ببینید؟

دانشمندان میزان روشنایی ستارگان را به بزرگی اندازه آن ها نسبت می دهند .  دو محقق از دانشگاه A&M تگزاس آزمایشاتی انجام دادند و نتیجه گرفتند که شعله شمع از فاصله حدود 1،286 فوتی ، دارای درخششی شبیه به Vega است.

دیدن شعله شمع

محققان می گویند كه یک فرد با دید سالم می تواند شعله شمع را با فرض عدم وجود مه و مانع دیگر از حدود 1.6 مایل دورتر تشخیص دهد.

اشیاء و مسافت های دیگر

صورت ماه

ماه در حدود 238.900 مایل  از زمین فاصله دارد و دیدن آن در بعضی از دهانه ها ، دره ها و دشت ها در یک شب بدون ابر بسیار آسان است.

از بلندترین قله ها

براساس نقشه های تهیه شده  ، منظره ای از کوه اورست در هیمالیا – بلندترین قله جهان در در فاصله حدود 29000 فوت از سطح دریا و نزدیک به 211 مایل از هر جهتی که بایستید قابل روئیت است . البته باید در نظر داشت که ابرها اغلب منظره را مبهم می كنند.

آسمان خراش ها

فاصله دید

به گزارش رویترز ، طبقه 124 برج خلیفه در دبی که بلندترین ساختمان جهان با بیش از 2700 فوت است ، منظره ای در حدود فاصله تا 50  مایل در روز روشن را در اختیار شما قرار می دهد.

براساس مقاله ای در روزنامه دیلی میل ، این آسمان خراش می تواند دو غروب خورشید را در روز در اختیار بازدید کنندگان قرار دهد .

اگر آسانسور را به سمت بالا سوار شوید ، می توانید غروب خورشید را در طول افق مشاهده کنید. بعد می توانید کمی دیرتر دوباره خورشید را ببینید ، زیرا انحنای زمین و ارتفاع شگفت انگیز ساختمان کمک می کند که بصورت پیوسته غرب را مشاهده کنید .

 دورترین چیزی که می توانیم ببینیم

فاصله دید

دورترین اجسامی که انسانها می توانند ببینند می تواند از موارد لیست زیر باشد :

2.5 میلیون سال نوری: Andromeda Galaxy  خوشه ای در حال چرخش از 1 تریلیون ستاره است. این خوشه بدلیل نور زیاد ناشی از سوختن ستاره های آن  ، دورترین جسمی است که انسان با چشم غیر مسلح می تواند ببیند.

فاصله دید بی نهایت

در واقعیت ، انسان از فاصله دید نامتناهی برخوردار است – فقط به اندازه بزرگ و میزان روشن بودن یک شیء بستگی دارد. اگر منبع نور دیگری بزرگتر و روشن تر وجود داشته باشد ، می توانستیم فراتر از کهکشان آندرومدا را ببینیم .

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات شما هستیم.

منابع : healthlinegouldvision

بیناییبینایی 20/20خط دیدفاصله بیناییلنز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×