عینک فوتوکرومیک چیست | photochromic

عینک فوتوکرومیک چیست

لنزهای عینک فوتوکرومیک لنزهای عینکی هستند که در فضای داخلی روشن هستند (یا تقریباً واضح هستند) و هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور خودکار تیره می شوند . اصطلاحات دیگری که گاهی برای لنزهای فتوکرومیک استفاده می شوند عبارتند از: ” لنزهای سازگار با نور ” ، ” هوشمند نسبت به نور ” و ” لنزهای رنگ متغیر “.

محبوب ترین مارک لنزهای عینک فوتوکرومیک  ( photochromic ) که در ایالات متحده به فروش می رسد Transition Lenses است . به همین دلیل ، برخی افراد – از جمله برخی از متخصصین مراقبت از چشم – از لنزهای فتوکرومیک به عنوان ” Transition lens”  یا ” لنزهای انتقال ” یاد می کنند . اما مارک های دیگری از لنزهای فتوکرومیک نیز وجود دارد .

لنزهای فتوکرومیک چگونه کار می کنند

مولکول های مسئول تاریک شدن لنزهای فوتوکرومی توسط پرتوهای فرابنفش خورشید فعال می شوند . از آنجا که پرتوهای اشعه ماوراء بنفش به ابرها نفوذ می کنند ، لنزهای فتوکرومیک در روزهایی که هوا ابری است و همچنین روزهای آفتابی تاریک می شوند .

لنزهای فوتوکرومیک معمولاً در داخل وسیله نقلیه تاریک نمی شوند زیرا شیشه جلو اکثر پرتوهای UV را مسدود می کند . پیشرفت های اخیر در فن آوری اجازه می دهد تا برخی از لنزهای فتوکرومیک با هر دو اشعه ماوراء بنفش و نور مرئی فعال شوند و تاریکی در پشت شیشه را نیز فراهم می کنند .

لنزهای عینک فتوشیمیایی تقریباً در کلیه مواد و طرح های لنز ، از جمله لنزهای با شاخص بالا ، bifocals  و لنزهای progressive در دسترس هستند . یکی دیگر از مزایای لنزهای فتوکرومیک این است که آن ها چشمان شما را از 100 درصد اشعه UVA و UVB مضر خورشید محافظت می کنند .

از آنجا که فرد در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش با آب مروارید چشمی مواجه می شود ، در نظر گرفتن لنزهای فتوکرومیک برای عینک کودکان و همچنین عینک های مخصوص بزرگسالان ایده خوبی است . پلی کربنات امن ترین ماده لنز برای کودکان است و تا 10 برابر مقاومت در برابر ضربه را نسبت به سایر مواد لنزها فراهم می کند .

اضافه کردن روکش ضد انعکاس به لنزهای فتوکرومیک عملکرد آنها را حتی بیشتر می کند . پوشش AR  یا پوشش Anti Reflactive اجازه می دهد تا نور بیشتری از لنزهای فتوکرومیک برای دید واضح تر در شرایط کم نور (مانند رانندگی در شب) عبور کند و بازتاب های آزار دهنده نور خورشید و نور دیگر را از پشت لنزها در شرایط روشن از بین ببرد .

اگرچه لنزهای فتوکرومیک بیش از لنزهای عینک شفاف هزینه دارند ، اما این امکان را برای کاهش نیاز به حمل یک جفت عینک آفتابی بدون نسخه با شما در هر کجا که بخواهید ارائه می دهند .

عینک فوتوکرومیک

لنزهای ایده آل برای زندگی روزمره

لنز هوشمند فتوکرومیک با فناوری نانو کامپوزیت انقلابی است که عملکرد فتوکرومی را تحت تاثیر قرار می دهد و بینایی ، راحتی و محافظت بهینه را در تمام طول روز ارائه می دهد . نتیجه لنز فوتوکرومیک ، یک لنز هوشمند سبک است که در فضای بیرون تاریک تر است ، اما در فضای داخلی کاملاً شفاف است و سریع تر از هر زمان دیگری شفاف می شود.

مارک های لنز عینک فوتوکرومیک

مارک های معروف لنزهای فتوکرومیک که در ایالات متحده فروخته می شوند عبارتند از :

 •   Transitions Gen 8 (Transitions Optical)  : لنزهای Transitions Gen 8 که در ژانویه  2019 در ایالات متحده معرفی شده اند سریعترین لنزهای انتقال سازگار با نور هستند. تاریک شدن لنزهای فوتوکرومیک ژن 8 و روشن شدن این لنزها از سایر برندها سریع تر است . سه دقیقه کمتر از برند لنزهای Transitions Signature  با فناوری Chromea7  برای شفاف شدن دوباره و 30 درصد زمان کمتری برای فعال شدن لنزها نیاز است .
 • Transitions XTRActive (Transitions Optical) – : این لنزها برای افرادی که در داخل خانه حساس به نور هستند و هنگام رانندگی و بیرون از منزل لنز تیره تری می خواهند ساخته شده اند . لنزهای XTRActive Transitions  برای حفظ راحتی چشم در هنگام قرار گرفتن در معرض نور شدید ( چراغ های فلورسنت ، دستگاه های دیجیتال ) و همچنین مکان هایی که دارای نور کم رنگی در داخل هستند ، مناسب هستند .
 • Transitions Vantage (Transitions Optical) –  : این لنزها در داخل خانه میزان تیرگی کمی دارند و در فضای بیرون برای کنترل بیشتر نور در شرایط روشن و انعکاس پذیر ، تیره می شوند . به گزارش Transitions Optical ، این فناوری منحصر به فرد یک تجربه بصری با کیفیت بالا را ارائه می دهد ، زیرا خاصیت پلاریزه به طور مداوم در خارج از خانه تنظیم می شود تا با سطح تابش بازتابنده مطابقت داشته باشد .
 • Sency : این عینک فوتوکرومیک در ماه آوریل سال 2016 در ایالات متحده معرفی شده است ، لنزهای فتوکرومیک Sense دارای فناوری مارک تجاری شده است که تضمین می کند لنزها بطور مداوم در آب و هوا و دما های مختلف کار کنند . لنز های این عینک های فوتوکرومیک در رنگ های مختلف موجود هستند و در انواع مختلفی از طراحی های لنز ، مواد لنز و روکش های ضد انعکاس ارائه می شوند .
 • LifeRx (لنزهای ویژن-آسان) : لنزهای LifeRx از پلی کربنات ساخته شده اند و در انواع مختلف طراحی های لنزها و در رنگ های فتوکرومیک موجود هستند . به گفته این کمپانی ، این لنزها برای تاریک شدن در فضای باز کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارند و در فضای داخلی سریعتر از سایر لنزهای فتوکرومیک دیگر محو می شوند .
 • PhotoFusion  (کارل زایز ویژن) : طبق گفته این شرکت ، لنزهای PhotoFusion با رنگ خاکستری خنثی برای رنگ آمیزی دقیق در کلیه شرایط روشنایی در دسترس هستند . لنزها تا 20 درصد سریعتر تاریک می شوند و در داخل خانه تا دو برابر سریعتر از لنزهای فتوکرومیک قبلی Zeiss روشن می شوند .
 • ColorMatic (Rodenstock)  : لنز این عینک های فوتوکرومیک در آلمان ساخته شده است ، لنزهای ColorMatic Rodenstock  با رنگ های خاکستری ، قهوه ای و سبز فتوکرومیک موجود است . این شرکت همچنین لنزهای فتوکرومیک ColorMatic IQ Contrast را در سایه های نارنجی و سبز تقویت کننده کنتراست ارائه می دهد .
 • PhotoViews (Signet Armorlite)  : لنزهای PhotoViews از پلاستیک و پلی کربنات سبک وزن ساخته شده اند و در رنگ های خاکستری و قهوه ای فتوکرومیک در انواع مختلف لنزها از جمله لنزهایKodak progressive  در دسترس هستند .
 • SunSensors Corning  : از مواد پلاستیکی با رده متوسط ​​و بالا ساخته شده است و در رنگ های خاکستری و قهوه ای در انواع طرح های لنز موجود است
 • PhotoGray؛ PhotoBrown (Corning) :  این لنزهای شیشه ای فتوکرومیک مقاومت بالایی در برابر خراش دارند اما نسبت به سایر لنزهای فتوکرومیک به طور قابل توجهی سنگین تر و نسبت به ضربه مقاومت کمتری دارند . کورنینگ اولین لنزهای فتوکرومیک شیشه ای تولید شده در دهه 1960 را ایجاد کرد و همچنان به تولید لنزهای شیشه ای فتوکرومیک در رنگ های خاکستری و قهوه ای ادامه می دهد .
 • Thin & Dark (Corning)  : طبق گفته این شرکت ، لنزهای باریک و تاریک Corning’s دارای رنگ خاکستری بوده و تا 30 درصد نازک تر و سبک تر از لنزهای فتوکرومیک شیشه معمولی هستند.

عینک آفتابی فتوکرومی

عینک آفتابی فوتوکرومیک در درجه اول برای پوشیدن در فضای باز هستند . آنها به اندازه سایر لنزهای فتوکرومیک در داخل خانه واضح نیستند ، اما در نور آفتاب روشن و پشت فرمان راحتی بیشتری را ارائه می دهند .

Transitions Drivewear (Transitions Optical and Youngx Optical) :  این لنزهای پلاریزه به طور خاص برای کار رانندگی طراحی شده اند . به گزارش Transitions Optical ، آنها با تغییر شرایط نور در هنگام پوشیدن داخل وسیله نقلیه ، باعث افزایش کنتراست و بهبود عملکرد بینایی برای رانندگی می شوند .

لنزهای فوتوکرومیک و نور آبی

علاوه بر محافظت از چشمان شما در برابر تابش خیره کننده در خارج از منزل ، لنزهای فتوکرومیک یک مزیت مهم دیگر را ارائه می دهند – آنها به محافظت از چشمان شما در برابر نور مضر آبی کمک می کنند.

مواجهه طولانی مدت و قرار گرفتن در معرض نور مضر آبی از نور خورشید و صفحه نمایشگر رایانه ها ، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دیجیتالی ممکن است خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا و سایر مشکلات چشمی را در زندگی افراد افزایش دهد.

عینک فوتوکرومیک

مزایای عینک فوتوکرومیک چیست؟

 • آنها با مسدود کردن 100٪ نور UVA / UVB ، باعث کاهش فشار چشم ، کاهش آسیب دیدگی چشم و افزایش خطر احتمالی آب مروارید در زندگی فرد می شوند .
 • راحتی استفاده از یک عینک به جای دو عینک : با استفاده از عینک فوتوکرومیک نیازی به حمل عینک طبی و عینک آفتابی نیست و هر زمان به عینک آفتابی نیاز داشته باشید ، عینک فوتوکرمیک کار خود را انجام می دهد .
 • ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه های شما شود :  گرچه عینک های فتوکرومیک می توانند گران تر از عینک های نسخه معمولی باشند ، اما آنها به طور موثر دو به یک هستند ، به این معنی که شما مجبور نیستید عینک طبی و عینک آفتابی جداگانه بخرید.

کدام دسته از افراد به عینک فوتوکرومیک نیاز دارند

لنزهای فتوکرومیک را می توان در تمام روز و هر روز درست مانند عینک های معمولی پوشید . هرکسی می تواند از آنها بهره ببرد ، اما به خصوص آن هایی که مرتباً از داخل خانه به خارج از خانه و بالعکس تردد می کنند ، می توانند بصورت مداوم از آن ها استفاده کنند .

عینک های فتوکرومیک مخصوصاً برای کودکانی که سوییچ کردن بین دو عینک آفتابی و طبی برای آن ها سخت است مناسب است . همچنین با پوشیدن عینک فوتوکرومیک از چشم آن ها در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش محافظت می شود و به سلامت چشم آن ها از سنین پایین کمک می کند .

استفاده از عینک فوتوکرومیک داخل ماشین

شیشه های موجود در شیشه های جلو اتومبیل بیش از 99٪ از نور UV را مسدود می کنند ، بنابراین بیشتر لنزهای فتوکرومیک به طرز محسوسی در خودرو تیره نمی شوند.

لنز های عینک فوتوکرومیک شامل یک فرمول فتوشیمیایی ویژه است که هم به نور UV و هم به نور مرئی با طول موج کوتاه پاسخ می دهد ، بنابراین می توانند در خودرو قابل استفاده شوند .

عینک فوتوکرومیک

ازا اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم . منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم .

منابع : allaboutvisionessilorindiatransitions

photochromicآسیب دیدگی چشمضد انعکاسفوتوکرومیکلنزلنز سازگار با نورلنز فوتوکرومیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×