عینک ضد گرد و غبار چیست و چه کاربردی دارد

عینک ضد گرد و غبار | راهنمای جامع عیک ضد گرد و غبار

گرد و غبار و میزان آلودگی در شهرها هر روز در حال افزایش است. هر وقت بیرون می روید ، چشمان شما بیشتر در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار می گیرد. قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و آلودگی ، آن ها را در معرض عفونت های احتمالی قرار می دهد. برای حفظ ایمنی چشم در برابر عفونت ها و همچنین شفافیت بینایی ، حفظ روال منظم نظافت چشم و استفاده از عینک ضد گرد و غبار بسیار مهم است.

عینک ضد گرد و غباربراساس تحقیقات موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) ، هر روز حدود 2000 کارگر آمریکایی دچار آسیب دیدگی چشم می شوند که مربوط به شغل آن ها است. و در این نوع آسیب دیدگی ها نیاز به درمان پزشکی دارند . حدود یک سوم از آسیب ها در بخش های اورژانس بیمارستان درمان می شوند و بیش از 100 مورد از این آسیب ها منجر به از دست دادن یک یا چند روز کار می شوند .

برخی از مشکلاتی که منجر به صدمات چشمی می شوند عبارتند از :

 • ورود گرد و غبار ، بتن و ذرات فلز به چشم افراد
 • ریزش یا جابجایی آوار ، مصالح ساختمانی و شیشه به داخل چشم کارگران
 • ورود دود و گازهای سمی به چشم کارکنان
 • مواد شیمیایی (اسیدها ، بازها ، سوخت ها ، حلال ها ، آهک و پودر سیمان مرطوب یا خشک) که به سمت چشم افراد پرتاب می شود .
 • برش یا جوشکاری قوس الکتریکی و نوری و تابش های نوری شدید که چشم را قرمز و ملتهب می کند.
 • خطرات حرارتی و آتش سوزی
 • عوامل بیماری زای منتقله از طریق خون (هپاتیت یا اچ آی وی) از خون ، مایعات بدن و بقایای انسان که ممکن است حین کار در آزمایشگاه از طریق پاشیده شدن به سمت چشم فرد را آلوده کند .

برخی از صدمات چشمی معمول شامل موارد زیر است :

 • خراش قرنیه و ورم ملتحمه (قرمزی چشم)
 • ذرات بتن یا فلز یا خرده گرد و غبارهای وارد شده در چشم
 • پاشش یا سوختگی شیمیایی . در این مورد ممکن است مواد شیمایی به داخل چشم پاشیده شوند . برای جلوگیری از این نوع پاشش های شیمیایی می توانید از عینک ضد اسید استفاده کنید.
 • فلش جوشکار
 • پارگی کره چشم
 • کوفتگی صورت و سیاهی چشم

بیشتر بخوانید

عینک ایمنی و عینک ضد گرد و غبار به چه منظور استفاده می شوند

عینک ایمنی چشم یا عینک ضد گرد و غبار به صورت پوششی کامل برای صورت یا برای چشم در نظر گرفته می شود که برای محافظت از چشم فرد استفاده کننده از تماس با اشیا پرنده یا پرتابی ، مایعات خطرناک ، گازها یا سایر موادی که ممکن است برای چشم خطرناک باشد ، طراحی شده است. عینک های ایمنی چشم یا بهتر بگوییم عینک ضد گرد و غبار برای مقاومت در برابر ضربه و خرد شدن در هنگام برخورد با اشیا پرتابی یا مواد خطرناک طراحی شده است. عینک ضد گرد و غبار ممکن است شامل عینک ایمنی ، عینک محافظ و شیلدهای صورت باشد . همچنین این نوع عینک ها می توانند توسط پزشک نسخه شوند یا اینکه بدون نسخه پزشک تهیه شوند .

بیشتر بخوانید :

عینک ضد گرد و غباراز جمله عینک های ایمنی که برای مقابله با گرد و غبار وجود دارد و شرکت توتاص تولید آن را برعهده گرفته است می توان به عینک ضد گرد و غبار توتاص به نام عینک ایمنی مدل ATSR اشاره کرد. این عینک دارای ضریب حفاظتی می باشد . در برخورد با گرد و غبار کاملا ضد خش و ضد موج است و به سبب شفاف بودن لنز آن مورد توجه بسیاری از افراد مشغول در صنایع و حرفه های مختلف قرار گرفته است .

عینک ضد گرد و غبارموارد مصرف عینک ضد گرد و غبار

برخی از نمونه های مشاغلی که باید به طور معمول از عینک ضد گرد و غبار استفاده کنند عبارتند از  نجاران ،  ماشین سازی ، مکانیک ، لوله کشی ، کارگران ورق فلز ، سمباده ها ، اپراتورهای ماشین سنگ زنی ، جوشکارها ، افراد مشغول به کار با مواد شیمیایی و دستگاه های لیزر / اپراتورهای دستگاه ها .

مواردی که باید هنگام استفاده از عینک ضد گرد و غبار در نظر گرفت

هنگام ارزیابی نوع محافظت از چشم ، ناظر و کارمند باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

 • توانایی عینک ایمنی برای محافظت در برابر خطرات خاص محل کار.
 • عینک ضد گرد و غبار باید به درستی متناسب سایز صورت باشد و پوشیدن آن راحت باشد.
 • عینک ایمنی باید بینایی و حرکتی بدون محدودیت را ایجاد کند . یعنی فرد هنگام استفاده از آن مانع دیدی نداشته باشد .
 • عینک ایمنی باید با دوام و تمیز باشد.
 • عینک ضد گرد و غبار نباید عملکرد سایر تجهیزات PPE کارمند را بپوشاند یا محدود کند .

سایر ویژگی های عینک ضد گرد و غبار

انتخاب گزینه های درست به شما اطمینان می دهد که عینک ضد گرد و غبار مناسبی را برای شرایط خاص کاری خود انتخاب خواهید کرد. ترکیب مناسب گزینه ها همچنین احتمال استفاده مداوم از عینک ایمنی را بیشتر می کند. پس از انجام ارزیابی فوق ، گزینه های زیر را که در انتخاب عینک ایمنی مهم است در نظر بگیرید.

پوشش های لنز

پوشش های لنز ، عینک را متنوع تر و ماندگارتر می کند. برخی از رایج ترین آن ها ضد خراش و ضد بخار هستند . اگر تغییر دما و رطوبت زیاد باعث نگرانی منظم می شود ، حتماً عینک ضد بخار را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :

رنگ لنز عینک ضد گرد و غبار

هر رنگ لنز هدف خاصی را دنبال می کند. گزینه ها از لنزهای شفاف برای شرایط عادی کار تا خاکستری برای نور جزئی خورشید در برخی از برنامه های داخلی تا لنزهای فتوکرومیک که در نور فضای خارج تاریک می شوند ، متفاوت است. حتی می توانید عینک هایی با رنگ لنزهای قابل تعویض تهیه کنید.

تناسب، مد و عملکرد

به احتمال زیاد دوست دارید از عینک ایمنی استفاده کنید که به درستی متناسب و شیک به نظر برسد و یکپارچه عمل کند. دستیابی به تناسب ، مد و عملکرد شامل انتخاب گزینه هایی مانند سبک قاب های پیچیده یا سنتی و رنگ های تقریباً بی پایان است. اطمینان حاصل کنید که با عینک مورد نظر خود راحت هستید زیرا مجبورید مدت طولانی آن را بپوشید.

عینک خواندن

بسیاری از افراد بالای 40 سال هنگام استفاده از عینک ایمنی به عینک مطالعه نیاز دارند. عینک های ایمنی و عینک های ضد گرد و غبار برای کسانی که بسیار به عینک ایمنی و دو کانونی احتیاج دارند مناسب است.

وجود آپشن RX

افرادی که برای آن ها عینک طبی تجویز می شوند ، 3 گزینه پیش رو دارند. اول ، عینک طبی با نسخه پزشکی که از بینایی سنج خریداری شده است. دوم ، عینک ایمنی بدون نسخه که روی عینک طبی استفاده می شود . سوم ، عینک ایمنی با درج علامت  Rx. اینها با نسخه پزشکی شما متناسب هستند و سپس در پشت لنز اصلی عینک ایمنی انتخابی شما نصب می شوند.

بعد از ورود گرد و غبار به چشم چه کارهایی می توان کرد

عینک ضد گرد و غباراولین غریزه انسان این است که هر زمان چیزی که در چشم قرار گرفت ، چشم خود را بمالید. اما دستان شما مملو از باکتری ، گرد و غبار و خاک است و با مالش چشم می توانید آن را به چشم خود منتقل کنید. اجتناب از مالش چشم هم از تحریک و هم از عفونت جلوگیری می کند. گفتیم که با مالش چشم با دست ها ، چشم ها در معرض عفونت و بیماری های ویروسی از جمله کرونا قرار می گیرند . می توانید برای پیش گیری از این نوع بیماری ها از عینک های مخصوص مانند عینک کرونا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

ابتدا دستان خود را بشویید ، سپس چشم خود را بازرسی کنید. مراقب باشید که آن را مالش ندهید ، تا قرنیه خود را خراشیده نکنید . سعی کنید محل جسم را پیدا کنید ، نزدیک پلک ها و داخل پلک های بالا و پایین خود را نگاه کنید .

دستان خود را با آب تمیز پر کنید و چند بار چشم خود را شستشو دهید ، و با یک حوله تمیز خشک کنید. بررسی کنید که آیا هنوز احساس می کنید چیزی در چشم شما وجود دارد یا خیر.

اگر هنوز گرد و غبار آنجا است ، پلک های خود را به اطراف حرکت دهید. پلک بالایی خود را به آرامی از قسمت بالا به پایین بکشید و چشم خود را به سمت بالا بچرخانید. رها کنید و ببینید آیا مورد از جای خود جدا شده است.

وقتی به نظر نمی رسد گرد و غبار را از چشمتان خارج کنید ، به پزشک مراجعه کنید. اگر جسمی که در چشم شما قرار دارد تیز یا بزرگ است ، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی ، در اورژانس یا با چشم پزشک خود باشید. حتی اگر این فقط گرد و غبار باشد ، چشم پزشک می تواند به شما کمک کند آن را از چشم خود پاک کند.

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به چشم ها چه کارهایی باید انجام دهیم

چشمان شما اندام های بسیار ظریفی هستند. هر زمان که در معرض آفتاب هستید ، از عینک آفتابی خود استفاده کنید تا از نور ماورا بنفش و همچنین در برابر گرد و غبار و خاک چشمان خود را محافظت کنید. هنگام شنا از عینک استفاده کنید ، زیرا از چشمان شما در برابر کلر استخر محافظت می کند. و اگر در خانه در حال انجام یک پروژه هستید که ممکن است چشمان شما آسیب ببیند ، از عینک ایمنی استفاده کنید. با این کار از ورود تکه های پرتابی به چشم شما جلوگیری می شود. یکی از ویژگی های عینک های ایمنی مرغوب ضد حساسیت بودن جنس بدنه آن ها در استفاده های مداوم است.

بیشتر بخوانید :

گرد و غبار نه تنها در خارج از خانه نیست ، بلکه در اطراف شما ، در داخل خانه نیز وجود دارد. محل کار خود را از گرد و غبار و شلوغی دور نگه دارید. شستن مرتب ملافه ها و حوله ها به شما کمک می کند تا از عفونت چشم در امان باشید.

دستمال مرطوب پلک ، دستمال های قابل حمل و نقل بسیار مفیدی هستند. از آن ها یک یا دو بار در روز استفاده کنید. آن ها به طور موثری گرد و غبار جمع شده در اطراف پلک ها و مژه ها و روی پوست اطراف چشم را از بین می برند. آن ها چشمان شما را تازه می کنند و احساس آرامش می کنید.

بسیاری از ما نمی دانیم که آلودگی چشم می تواند منجر به مشکلات جدی بینایی شود. برای داشتن چشمانی تمیز و بدون استرس ، یک برنامه منظم برای شستشوی چشم در نظر بگیرید.

برای مشاهده عینک ضد گرد و غبار توتاص بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع : .uhssafetyglassesuswaypham

عینکعینک آزمایشگاهیعینک ایمنیعینک ایمنی با محافظ جانبیعینک ایمنی ضد خشعینک ضد اسیدعینک ضد بخارعینک ضد حساسیتعینک ضد مهعینک طبیعینک کروناعینک معمولی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.