عینک ضد خش چگونه ساخته می شود

عینک ضد خش چگونه ساخته می شود

پوشش ضد خش در عملکرد لنز اختلال ایجاد نمی کند و بر بینایی تأثیر نمی گذارد ، اما پیوندی دائمی با لنز ایجاد می کند که باعث کاهش خراش های سطح عینک می شود . این نوع خراش ها در لنزهای عینک معمول است. اگرچه یک پوشش ضد خراش 100٪ ضد خراش نیست ، اما به جلوگیری از خراش های جزئی که به راحتی برای لنزهای معمولی اتفاق می افتد کمک می کند. این خراش های جزئی می تواند به سطح لنز آسیب برساند و بینایی را مختل کند. یک پوشش ضد خراش به عنوان یک لایه محافظ در عینک ضد خش عمل می کند که باعث دوام و ایمنی بیشتر لنزها می شود.

موارد استفاده از پوشش ضد خش

علاوه بر لنزهای عینک ها ، در هرجایی که به وضوح نوری و مقاومت شیمیایی نیاز باشد ، از پوشش های ضد خراش روی محصولات پلاستیکی استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به دیسک های نوری ، نمایشگرها ، قطعات تزریق شده ،  سایر ابزارها ، آینه ها ، علائم ، عینک های ایمنی چشم / شیلدهای محافظ و بسته بندی لوازم آرایشی اشاره کرد.

درباره عینک ایمنی ضد خش بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی ضد خش چیست | چگونه عینک خود را از خط و خش افتادن محافظت کنیم

نحوه اعمال پوشش ضد خش بر روی عینک ضد خش

پوشش های ضد خراش معمولاً از طریق اسپری (دستی یا خودکار) ، غوطه وری ، چرخش ، رول یا سایر روش ها بر روی تجهیزات زده می شوند. بیشتر انواع پوشش ها را می توان با یک شیشه پاک کن بر پایه غیر آمونیاک و یک پارچه نرم تمیز کرد. برای تمیز کردن عینک ضد خش می توان از یک پارچه تمیز کننده میکروفیبر که باعث خراش پوشش های لنز نمی شود استفاده کرد.

عینک ضد خشهنگام خرید یک عینک ، احتمالاً به نوع فریم هایی که دوست دارید داشته باشید زیاد فکر می کنید . همچنین چشم پزشک شما احتمالاً به شما توصیه می کند که کدام لنزها، بینایی شما را بهتر تقویت می کنند ، مثلاً لنزهای پلاستیکی پایه CR-39 خوب خواهند بود یا اینکه باید انواع پلی کربنات نازک و گران قیمت یا با شاخص بالا را در نظر بگیرید . این ها لنزها برای نسخه های قوی تر مناسب هستند.

بعد از انتخاب فریم و لنز، طیف گسترده ای از پوشش های لنز وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی های خاص خود هستند – برای مثال برخی از آن ها برای کاهش نور استفاده می شوند و برخی دیگر در برابر خراش مقاوم هستند.

عینک ضد خش معیاری است که هر فرد خودش راجع به داشتن این آپشن در عینک تصمیم می گیرد و ممکن است شخصی نیاز به آن نداشته باشد.

4  قدم هوشمند قبل از خرید عینک ضد خش

به نحوه استفاده از عینک فکر کنید. در داخل خانه می خواهید از آن استفاده کنید یا خارج از منزل آن را استفاده می کنید؟ برای ورزش نیز آن را به چشم دارید یا فقط برای مطالعه یا میز کار از آن استفاده می کنید ؟ میزان رانندگی شما در شبانه روز به چه میزان است؟ سبک زندگی و عادات شما باید تصمیمات مربوط به نوع پوشش عینک و ضد خش بودن آن را مشخص کند.

قیمت عینک ضد خش را در لیست گزینه هایی که باید به آن اهمیت بدهید قرار دهید. برخی از انواع پوشش ها ، مانند آن هایی که ضد بازتاب هستند (که گاهی به آن ها کاهنده تابش خیره کننده می گویند) ، در محدوده ای از قیمت ها ارائه می شوند. اما کارشناسان می گویند گرانترین گزینه ارائه شده لزوماً از کیفیت قابل توجهی برخوردار نیست. بسیاری از مارک های عینک ضد خش هستند که نام پر آوازه ای ندارند اما از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

به توضیحات موجود در دفترچه عینک ضد خش دقت کنید. در بسیاری از موارد ، لنزهای عینک با پوشش های خاصی همراه هستند ، معمولاً آن هایی که بازتاب ها را کاهش می دهند یا مقاومت در برابر خراش را تقویت می کنند و ضد خش هستند توجه افراد زیادی را به خود جلب می کنند. اطمینان حاصل کنید که تمام موارد گفته شده در پکیج خریداری شده به همراه عینک وجود داشته باشد.

دقت کنید که عینک ضد خش خریداری شده دارای ضمانت نامه باشد. بسیاری از عینک ها با نوعی ضمانت پشتیبان تهیه می شوند  . ضمانت نامه ها ممکن است از نظر اینکه کدام یک از آپشن ها را پوشش می دهد و برای چه مدت قابل ارائه است متفاوت باشد. به طور متوسط حدود 28 تا 30 ماه عدد معقولی برای داشتن ضمانت کالا است.

بدون توجه به ضمانت نامه ، اگر پوشش روی عینک در طی یک سال شروع به خراب شدن کند توصیه می شود که شیشه های آن را عوض کنید.

عینک ضد خشچهار پوشش که بهتر است در عینک وجود داشته باشد

  1. پوشش ضد انعکاس

این پوشش به عنوان AR یا ضد انعکاس نیز شناخته می شود ، به طور معمول در دو طرف لنز عینك اعمال می شود ، “پوشش ضد تابش میزان نور منعکس شده از روی سطح لنزهای عینك را كاهش می دهد و می تواند كنتراست برخی صحنه ها را افزایش دهد. این بدان معناست که شما حداکثر نور را از محیطی که در آن قرار دارید دریافت می کنید ، اما بدون هیچ گونه تداخل بصری که می تواند در اثر تابش نور از لنزهای شما رخ دهد.

چه کسی باید به بودن این نوع پوشش در عینک اهمیت بدهد؟ اکثر مردم ، اما پوشش AR ممکن است به خصوص برای کسانی که اغلب شب رانندگی می کنند مفید باشد (این پوشش می تواند بازتاب نور چراغ های جلوی ماشین های روبرو را در شب کاهش دهد) و همچنین کسانی که با کامپیوتر کار می کنند. این پوشش به شدت برای لنزهای پلی کربنات یا شاخص بالا توصیه می شود ، که نور بیشتری نسبت به لنزهای پلاستیکی CR-39 یا شیشه ای منعکس می کنند.

در گذشته ، پوشش های AR همچنین برای جذب گرد و غبار و آلودگی نیز به کار می رفتند ، اما اکنون به طور کلی یک پوشش ضد الکتریسیته ساکن هستند که به دفع آب و روغن کمک می کند و پوشش را تمیزتر نگه می دارد. بیشتر پوشش های AR موجود در بازار امروز بسیار خوب عمل می كنند.

  1. پوشش بکار رفته در عینک ضد خش

با وجود پوشش ضد خش در عینک ضد خ ، در صورت افتادن عینک یا تمیز کردن آن با پارچه ساینده ، این پوشش باعث آسیب پذیری کمتر در برابر خراشیدن می شود. بسیاری از عینک ها بدون این نوع پوشش یک روز هم دوام نمی آورند. لنزهای پلی کربنات و شاخص بالا بسیار لنزهای نرمی هستند.

پوشش ضد خش برای چه کسانی مناسب است : همه مردم.

همه عینک ها در بازار امروز به جز پایه ای ترین لنز های پلاستیکی CR-39 احتمالاً دارای پوشش ضد خراش هستند. این به این دلیل است که CR-39 در برابر خراش بسیار مقاوم است. برای کمک بیشتر به عدم خراشیدن لنزها ، عینک خود را در مواردی که از آن استفاده نمی کنید ، در کیف مخصوص به خود آن بگذارید و برای تمیز کردن آن ها از پارچه ضد تراش میکرو فیبر استفاده کنید.

عینک ضد خش

  1. محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش

با گذشت زمان ، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند منجر به مشکلات بینایی مانند آب مروارید و آسیب به شبکیه چشم شود. اما در بسیاری از لنزهای عینک مقدار قابل توجهی محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش تعبیه شده است.

چه کسی باید از پوشش مناسب برای عدم نفوذ نور ماورا بنفش استفاده کند: همه ، و این به ویژه برای افرادی که وقت زیادی را بیرون از خانه و زیر آفتاب می گذرانند مهم است.

AAO توصیه می کند 100 درصد از اشعه UVA و UVB محافظت کنید. لنزهایی که این ویژگی را ارائه می دهند باید دارای 100 درصد محافظت در برابر UV یا UV400 باشند.

  1. لنزهای رنگی

در اینجا ، رنگ ها برای کاهش نور مرئی (اما نه لزوماً اشعه ماورا بنفش) که به چشم وارد می شوند ، به لنزها زده می شوند. رنگ ها از رنگ های روشن مانند آبی پاستلی یا صورتی گرفته تا سایه های عمیق تری که برای عینک آفتابی استفاده می شود ، هستند.

چه کسی ممکن است از این نوع پوشش استفاده کند: البته افرادی که فقط ظاهر را دوست دارند. اما رنگ ها همچنین ممکن است به بهبود کنتراست برای کسانی که دارای اختلالات تحلیل شبکیه یا حساسیت به نور دارند ، کمک کنند. لنزهای رنگی ممکن است باعث کاهش ناراحتی چشم در نور شدید شوند. در برخی موارد ، حتی رنگ های روشن ممکن است کنتراست را افزایش دهند ، که می تواند برای خلبانان و تیراندازانی که در نور بیرون کار می کنند مفید باشد.

لنزهایی که مایل به رنگ زرد هستند ، به دلیل توانایی ظاهری در کاهش قرار گرفتن در معرض نور ساطع شده از وسایل الکترونیکی مانند تلفن های هوشمند ، بعنوان “بلوکرهای آبی” به بازار عرضه می شوند. تئوری بکار رفته در این پروسه این است که این نوع لنز ممکن است هم خستگی چشم و هم هر گونه مشکل خواب مرتبط با استفاده از وسایل خیلی نزدیک به چشم در زمان خواب را کاهش دهد.

لنزهای رنگی اغلب به عنوان “بهبود دهنده” کوری رنگ شناخته می شوند. حقیقت این است : یک رنگ ممکن است برخی از تضادهای رنگی را برای افرادی که نقص جزئی در رنگ دارند بیشتر نمایان سازد ، اما ممکن است دیدن سایر تضادها را دشوارتر کند ، بنابراین این یک معامله است.

برای مشاهده عینک های ضد خش توتاص بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع : consumerreportswikipedia

پوشش ضد خشضد خشعینکعینک ایمنیعینک ایمنی ضد خشگاگل ضد خشلنز

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.