عینک ضد حساسیت چیست و چه کاربردی دارد

عینک ضد حساسیت | راهنمای جامع عینک ضد حساسیت

آلرژی به فریم عینک معمول نیست ، اما ممکن است برای برخی از افراد ایجاد مشکل کند. مواد احتمالی قاب عینک که می توانند باعث واکنش های پوستی آلرژیک شوند شامل آلیاژهای فلزی حاوی نیکل ، بالشتک های سیلیکونی و پوشش روی فریم های پلاستیکی هستند. بهتر است برای اجتناب از بوجود آمدن آلرژی از عینک ضد حساسیت استفاده کنید .

اگر آلرژی شناخته شده ای دارید یا نسبت به فریم های فعلی خود واکنش پوستی دارید ، برای انتخاب مواد تحریک کننده کمتر به یک چشم پزشک مراجعه کنید. به عنوان مثال ، افرادی که آلرژی به نیکل دارند و یک قاب فلزی را ترجیح می دهند می توانند به قاب های تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ که غیر حساسیت زا هستند ، روی بیاورند. همچنین ورود گرد و غبار به چشم برخی از افراد ممکن است باعث بوجود آمدن حساسیت شود . برای جلوگیری از بوجود آمدن حساسیت های چشمی بهتر است از عینک های ضد گرد و غبار استفاده کنید .

بیشتر بخوانید:

عینک ضد حساسیتهمچنین ، افرادی که به سیلیکون حساسیت دارند می توانند بالشتک های سیلیکونی بینی یا به عبارتی پدهای بینی را روی قاب هایی که با قاب های وینیل جایگزین شده اند ، قرار دهند.

در مورد هر گونه حساسیت یا سابقه داشتن پوست حساس با پزشک اپتیک خود صحبت کنید. مواد بسیاری برای ساخت عینک وجود دارد ، شما مطمئناً موادی را پیدا خواهید کرد که می توانید بدون هیچ گونه مشکل پوستی یا واکنش آلرژیک از آن استفاده کنید.

عینک ضد حساسیتبررسی مواد آلرژی زای های احتمالی

مواد آلرژی زای احتمالی عبارتند از :

 • پلاستیک
 • حلال ها مانند اسید و مواد شیمیایی .
 • رنگ
 • موم ها
 • فلزات
 • نرم کننده ها
 • لوازم آرایشی
 • نیکل
 • تثبیت کننده های UV

سه مورد آخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا همه آن ها معمولاً در عینک های چشم یافت می شوند.

بیشتر بخوانید :

علائم آلرژی به عینک

شاخص های بالقوه آلرژی به عینک عبارتند از:

 • خارش پوست اطراف چشم
 • تغییر رنگ چشم
 • پاره شدن
 • حساسیت به نور
 • تاول
 • بثورات حلقه ای شکل در اطراف چشم
 • سرخی
 • تورم
 • تحریک
 • زخم

درک تفاوت بین تحریک و آلرژی اولین قدم در تعیین علت مسئله شماست. عینک های تجویزی می توانند علائم مشابه حساسیت را ایجاد کنند ، اما دلیل آن ممکن است اصطکاک یا تعریق ناشی از گرما یا تماس مداوم باشد. می توانید در اینگونه دوران ها که باید مدت زمان طولانی عینک را به چشم داشته باشید از عینک های ضد بخار استفاده کنید. اگر مشکل ادامه یافت یا بدتر شد ، قرار ملاقات با یک متخصص پزشک را در اولویت کار خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید :

تشخیص و درمان آلرژی به عینک

پرهیز از تماس با ماده حساسیت زا بهترین روش برای تشخیص هر نوع آلرژی است. ابتدا ، در صورت امکان دیگر از عینک استفاده نکنید . اگر نمی توانید برای هر مدتی بدون عینک طبی کار کنید ، توصیه می شود در مراقبت های بهداشتی خود تجدید نظر کنید.

به محض اینکه آلرژی عینک تشخیص داده شود ، اجتناب از عینک های خاص و انتخاب عینک هایی که می دانید باعث تحریک پوست شما نمی شوند یا به عبارتی عینک ضد حساسیت بسیار راحت تر خواهد بود.

به عنوان مثال ، اگر متوجه شدید که به نیکل حساسیت دارید ، فولاد ضد زنگ یا فلز ضد حساسیت دیگر مانند تیتانیوم را انتخاب کنید. مواد مورد استفاده در ساخت لولاها و پیچ های فلزی را حتماً بررسی کنید. پوشاندن آنها با لاک ناخن شفاف ممکن است به عدم حساسیت شما کمک کند.

اگر مشکل آلرژی به سیلیکون است ، ماده ای که معمولاً در بالشتک های بینی وجود دارد ، آن ها را با وینیل جایگزین کنید یا آن ها را با نوار وینیل بپوشانید.

با پوشیدن عینک ضد حساسیت از آلرژهای ایجاد شده اجتناب کنید

تعدادی گزینه برای بیماران آلرژی وجود دارد. ابتدا به آن ها پیشنهاد کنید که علائم خود را در مدت زمان مشخص ردیابی کنند تا در صورت وجود مشکل در مشخصات آن ها ، بررسی شوند. از آن ها بخواهید با دقت توجه داشته باشند که بثورات دقیقاً از کجا ظاهر می شود و چه شکلی هستند ؟ اگر به نظر می رسد که عینک آن ها عامل ایجاد این حساسیت ها است ، پیشنهاد کنید که از نیکل ، پلاستیک ، سیلیکون و سایر مواد شیمیایی رایج موجود در پوشش عینک ها استفاده نکنند. به عنوان نکته: اگر مشتری به جواهرات و لباس های آلرژی حساسیت داشته باشد ، احتمالاً به نیکل حساسیت دارد. بهتر است این افراد از متخصص خود بخواهند که عینک ضد حساسیت برای آن ها  تجویز کند.

همچنین با پوشیدن عینک های ضد حساسیت که ایمنی نیز باشند مانند عینک کرونا می توانید از بیماری های ویروسی مانند کرونا نیز جلوگیری کنید .

بیشتر بخوانید :

مواد بکار رفته در ساخت فریم های عینک ضد حساسیت

به طور کلی ، فریم های ساخته شده از فلز ، تیتانیوم یا آلیاژها (مخلوطی از فلزات) مقاومت خوبی دارند.

عینک ضد حساسیت با فریم تیتانیوم

قاب های تیتانیوم بسیار محکم ، سبک و مقاوم در برابر خوردگی هستند. آن ها در ساخت عینک ضد حساسیت بکار برده می شوند – یک نکته مهم در افرادی که به فلزات خاصی مانند نیکل حساسیت دارند. دکتر هریسون می گوید: قاب های تیتانیوم محکم هستند و می توانند برای بچه های بزرگتر یا هرکسی که ممکن است در نگهداری عینک سهل انگار باشد گزینه خوبی باشند. قاب های عینک تیتانیوم در رنگ های متنوعی ارائه می شوند.

عینک ضد حساسیت با فریم مونل

مونل مخلوطی از فلزات است. اگرچه این قاب ها ممکن است دارای نیکل یا فلزات دیگر باشند که می تواند باعث واکنش های آلرژیک در برخی از افراد با پوست حساس شود ،اما اکثر قاب های مونل پوششی برای محافظت از پوست دارند. قاب های مونل کاملاً انعطاف پذیر و مقاوم در برابر خوردگی هستند.

عینک ضد حساسیت با فریم بریلیم

قیمت بریلیم کمتر از تیتانیوم است و بسیار سبک و قوی است. همچنین انعطاف پذیر است و تنظیم آن ها را برای اپتیک آسان می کند. بریلیوم بسیار مقاوم در برابر خوردگی است. این قاب ها می تواند انتخاب خوبی برای افرادی باشد که زمان زیادی را در آب نمک یا اطراف آن می گذرانند. قاب های بریلیوم در رنگ های مختلفی ارائه می شوند.

عینک ضد حساسیت با فریم فولاد ضد زنگ

قاب های فولاد ضد زنگ سبک و مستحکم هستند اما به سبکی تیتانیوم نیستند. قیمت آن ها نسبت به سایر قاب های فلزی می تواند کمتر باشد و در برابر خوردگی مقاوم هستند.

عینک ضد حساسیت با فریم فلکسون

فلکسون ، همانطور که از نامش پیداست ، ماده ای بسیار منعطف است. فلکسون آلیاژی از تیتانیوم است که حتی پس از پیچ خوردن یا خم شدن نیز دوباره به شکل خود در می آید. این قاب ها سبک ، مقاوم در برابر خوردگی و ضد حساسیت هستند. این قاب ها برای بچه های فعال عالی هستند.

عینک ضد حساسیت با فریم آلومینیوم

از آلومینیوم گاهی اوقات در قاب های سطح بالا استفاده می شود. مقاوم در برابر خوردگی ، انعطاف پذیر و قوی هستند .

برای مبتلایان به آلرژی به نیکل و پلاستیک ، قاب های تیتانیوم ، فولاد ضد زنگ یا فلز نجیب (طلای خالص یا نقره) را توصیه کنید زیرا این موارد بسیار کمتر باعث واکنش می شوند.

اما هنگام پیشنهاد دادن فریم های آلیاژ تیتانیوم محتاط باشید زیرا احتمال وجود مقداری نیکل در آن وجود دارد. اگر از ترکیب یک قاب مطمئن نیستید ، می توانید از یک کیت ارزان قیمت تست آلرژی به نیکل استفاده کنید. تمام اجزای عینک را از قاب تا پیچ تا لولا آزمایش کنید ، این محلول به قاب آسیب نمی رساند بنابراین همچنان قابل فروش است!

اگر مشتری حساسیت به سیلیکون دارد ، گزینه های جایگزین پد بینی زیادی در بازار وجود دارد. به جای آن از پدهای وینیل ، تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ استفاده کنید.

شما ممکن است نیاز به انجام برخی کارهای اضافی داشته باشید تا با تولید کنندگان و تامین کنندگان تماس بگیرید تا بفهمید چه گزینه های بدون آلرژی برای ساخت عینک ضد حساسیت استفاده می کنند . بنابراین ، خوب است که سوابق مربوط به واکنش بیمار خود به فریم ها را ثبت کرده و مواردی را که برای آن ها مفید است یادداشت کنید.

عینک ایمنی ضد حساسیت ATSR

عینک ایمنی ساخته شده توسط توتاص با نام عینک ایمنی مدل ATSR ، دارای فریم های PVC است . این فریم بهداشتی است و هیچگونه حساسیتی روی پوست فرد ایجاد نمی کند . این عینک دارای تاییدیه وزارت کار است و دارای سیب سلامت از وزارت بهداشت و درمان می باشد .

بیشتر بخوانید :

قاب های عینک پلاستیکی ضد حساسیت

قاب های پلاستیکی محبوب ترین انتخاب هستند ، زیرا معمولاً قیمت کمتری دارند ، سبک هستند و در انواع رنگ ها و سبک ها ارائه می شوند . برای نوزادان و کودکان کوچک ، قاب های پلاستیکی نرم خوب است.” “قاب های پلاستیکی نرم خمیده هستند و در هنگام افتادن کمتر به کودک آسیب می رسانند.” یک عیب فریم های پلاستیکی این است که آن ها راحت تر از قاب های فلزی خرد می شوند.

عینک ضد حساسیتانواع قاب های پلاستیکی عبارتند از:

 • زیل (زیلونیت یا استات سلولز) ارزان و سبک وزن است و دارای رنگ های مختلفی است. قاب های Zyl برای یک اپتیک ساز آسان است.
 • سلولز استات پروپیونات یک پلاستیک سبک و بر پایه نایلون است که ضد حساسیت است. می تواند کمی نرمتر از سایر قاب های پلاستیکی باشد.
 • قاب های نایلونی مخلوط ، محکم و سبک هستند و یک انتخاب محبوب برای قاب های ورزشی یا ایمنی هستند. قاب های نایلونی اغلب در سبک های پیچشی یافت می شوند ، زیرا به راحتی قالب می شوند.
 • Optyl مارکی از رزین اپوکسی است. با گرم شدن ، بسیار قابل انعطاف می شود و باعث می شود تا اپتیک به راحتی قالب را به شکل صورت شما بچرخاند.

مقایسه مواد ضد حساسیت در ساخت فریم عینک ضد حساسیت

آپشن های مدضد حساسیتمقاوم در برابر خوردگیاستحکام و مقاومتقابل انعطافمقرون به صرفهوزن سبکجنس مواد
++++تیتانیوم
++مونل
++++برلیوم
++++فولاد ضد زنگ
++++فلکسون
+++آلومینیوم

 

برای مشاهده عینک ضد حساسیت توتاص بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع :.allaboutvisionezcontacts.aao

عینکعینک آزمایشگاهیعینک ایمنیعینک ایمنی ضد خشعینک با محافظ جانبیعینک ضد اسیدعینک ضد بخارعینک ضد گرد و غبارعینک ضد مهعینک طبیعینک کروناعینک محافظویروس کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.