عینک ضد بخار چیست و چه کاربردی دارد

عینک ضد بخار | راهنمای جامع عینک ضد بخار

در این مقاله سعی داریم نکاتی برای جلوگیری از مه شدن عینک  را معرفی و بررسی کنیم ، برای پی بردن به این موضوع ابتدا اجازه دهید دلیل اصلی مه شدن و بخار کردن لنزهای عینک را بررسی کنیم. یکی از راه های داشتن شیشه های بدون بخار استفاده از عینک ضد بخار است که در این مقاله به آن می پردازیم.

چرا عینک ها بخار می کنند

عینک ضد بخارگرمای بدن و جریان هوا منجر به لنزهای مه آلود و بخار کرده می شود. مخصوصا وقتی ماسک به صورت می زنید ، مرتباً هوای گرم را بیرون می دهید. این هوا می تواند از قسمت بالای ماسک شما حرکت کند و باعث شود لنزهای عینک بخار کند. نتیجه این امر این است که این فرایند دیدن را دشوار می کند. طبق تحقیقات منتشر شده ، ماسک صورت قسمت اعظم هوای بازدم را به سمت بالا هدایت می کند.

“بخار کردن” لنزها هنگامی اتفاق می افتد که بخار آب گرم نفس شما روی لنزهای خنک قرار گیرد و قطرات کوچکی ایجاد می کند که نور را پراکنده می کنند و توانایی لنزها را در انتقال کنتراست کاهش می دهند.  “قطرات بخار به دلیل کشش ذاتی سطح بین مولکول های آب تشکیل می شوند.”

چندین راه برای جلوگیری کردن از بخار عینک

اکنون که می دانید چرا لنزهای شما مه آلود می شوند ، بیایید پنج روش جلوگیری از مه شدن عینک را هنگام استفاده از آن بررسی کنیم.

1 عینک ها را با آب و صابون بشویید

مطالعه ذکر شده در بالا یک راه حل ساده برای مسئله لنز مه آلود ارائه می دهد. عینک ایمنی یا لنزهای عینک آفتابی خود را با آب صابون بشویید و رطوبت اضافی را از بین ببرید. سپس ، بگذارید عینک های شما در هوا خشک به آرامی خشک شوند یا عینک ها را با یک پارچه میکروفیبر تمیز پاک کنید. در این صورت عینک خود را به یک عینک ضد بخار تبدیل کرده اید .

تمیز کردن لنزها با آب صابون ، یک فیلم نازک ایجاد می کند که “کشش سطحی ذاتی” را کاهش می دهد و باعث می شود که مولکول های آب یک لایه شفاف تشکیل دهند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی ، لنزهای خود را با محصولاتی مانند شامپوی کودک ، خمیر دندان یا کرم اصلاح تمیز نکنید.

2 عینک خود را تنظیم کنید

اگر عینک شما دارای پد بینی است ، می توانید لنت ها را طوری تغییر دهید که فریم ها کمی دورتر از صورت شما قرار بگیرند. این اجازه می دهد تا هوای گرم به جای گیر افتادن بین صورت و لنزهای عینک ، از آن خارج شود. البته دقت کنید ممکن است بینایی شما بعد از تغییر جای پد ها تغییر کند زیرا ممکن است همین تنظیمات ساده در نسخه شما اهمیت داده شده باشد . اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است لازم باشد سر خود را در زاویه دیگری بگیرید تا بتوانید تغییر بینایی را جبران کنید. در نهایت در برخی از عینک ها این اتفاق نمی افتد و شما به راحتی می توانید یک عینک ضد بخار داشته باشید.

3 استفاده از محصولات جلوگیری از مه شدن عینک

استفاده از اسپری ضد مه و بخار ، واکس و ژل بدون نسخه در لنزها قبل از استفاده از عینک می تواند قطرات مه ریز را به سرعت پراکنده کند. برخی از آن ها با ویژگی های مختلف بدن بهتر کار می کنند ، بنابراین ممکن است لازم باشد چند مارک را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است. البته دقت کنید برای تبدل به عینک ضد بخار برخی از محصولات ممکن است لنزهای تجویز شده شما را خراب کند.

4 به سمت پایین نفس بکشید

ممکن است این دستورالعمل ناخوشایند باشد ، اما تنفس به سمت پایین می تواند یک راه حل سریع برای رفع سریع مه باشد. با این کار هوا از عینک شما دور می شود. چگونه به سمت پایین نفس می کشید؟ لب بالایی خود را روی لب پایین خود نگه دارید. سپس هوا را به سمت پایین بفرستید ، گویی که فلوت می زنید.

5 از عینک ضد بخار استفاده کنید

ممکن است شما بخواهید لنزهایی با پوشش ضد مه بخرید. با خرید عینک های ضد بخار و مه می توانید بدون انسداد بینایی و به راحتی و بدون تغییر شکل لب یا هر کار دیگری برای جلوگیری از مه آلود شدن عینک ، از آن استفاده کنید. از جمله شرکت هایی که به تولید عینک ضد بخار مشغول است ، شرکت توتاص است . توتاص با تولید عینک ضد بخار با نام عینک ایمنی مدل ATSR ، مشکل مه شدن عینک در حین کار را بر طرف کرده است . لنزهای این عینک با قابلیت ضد مه صد درد صدی باعث می شود بتوانید طولانی مدت و بدون تغییری از بینایی از آن استفاده کنید. همچنین فریم های این عینک ضد حساسیت هستند و در طول مدت استفاده هیچ اثر مخربی روی پوست شما باقی نمی گذارند.

بیشتر بخوانید :

جلوگیری از مه شدن عینک هنگام استفاده از ماسک

عینک ضد بخاردر حالی که ماسک های صورت به ما کمک می کند تا ندانسته از انتقال ویروس به بدن از جمله ویروس کرونا خودداری کنیم ، میلیون ها نفر از افراد با مه آلود شدن و بخار کردن عینک های خود در حین استفاده از ماسک یا حتی استفاده از عینک در هوای سرد ناراحت هستند . بسیاری از این مشکلات با استفاده چند راه حل ساده یا استفاده از عینک ضد بخار قابل حل شدن است .

بیشتر بخوانید :

اطمینان حاصل کنید که ماسک به درستی روی صورت شما فیت شده است

ماسک های گشاد ، باعث می شود هوای بازدم به سمت عینک شما برود ، اما یک ماسک کاملاً مناسب می تواند هوا را از پایین یا دو طرف ماسک خارج کرده و از عینک شما دور کند.

برای تناسب بهتر ، به دنبال ماسک های مجهز به قطعات قالب پذیر در اطراف بینی (مانند نوار فلزی) یا ماسک هایی باشید که در اندازه های مختلف ارائه می شوند. اگر ماسک مناسب باشد ، به طور چشمگیری به جلوگیری از مقدار هوای گرم قابل دسترسی به لنزها کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که ماسک صورت شما کاملاً در اطراف پل بینی قرار داشته باشد. هرچه فرم ماسک در اطراف پل بینی شما بیشتر باشد ، هوای گرم کمتر به لنزهای شما برخورد می کند.

عینک ضد بخاراگر خودتان ماسک پارچه ای طراحی کرده اید ، با قرار دادن یک ماده قالب پذیر در قسمت بالای ماسک ، یک مهر و موم در اطراف بینی ایجاد کنید. این ماده قالب پذیر می تواند یک قطعه فویل آلومینیومی تا شده باشد.

خصوصیت ضد بخار در عینک ضد بخار ایمنی

صدها حرفه خطرناک در جامعه وجود دارد. ساخت و ساز ، جوشکاری و برخی از زمینه های پزشکی که ممکن است کار کردن در این حرفه ها به چشم شما آسیب برساند. برای محافظت از خود باید از عینک ایمنی استفاده کنید. برای تهیه عینک ایمنی مناسب ، باید به دنبال چندین ویژگی مهم باشید.

  1. ضد گرد و غبار و ضد ضربه: بسیاری از مشاغل دارای ذراتی و قطعاتی هستند که با سرعت بالایی پرتاب می شوند. این ذرات می توانند به چشم شما برخورد کنند و باعث آسیب دائمی شوند. عینک های ایمنی برای داشتن ویژگی ضد ضربگی باید آزمایش شوند. اگر یک عینک ایمنی از تست ها عبور کند ، آن ها نمره ای برای گذراندن این تست ها دریافت می کنند. اگر تعداد زیادی ذرات پروازی در شغل شما وجود دارد ، بنابراین باید عینک ایمنی با درجه علامت به علاوه تهیه کنید.بیشتر بخوانید :

  2. تناسب مناسب: وقتی یک عینک ایمنی را انتخاب می کنید ، باید کاملاً متناسب سایز صورت شما باشد. متناسب بودن به چند دلیل مهم است. در بعضی از زمینه ها ، شل بودن می تواند چشم شما را در معرض خطر قرار دهد. به عنوان مثال ، هنگام کار با لیزر یا مواد شیمیایی خطرناک مانند اسید ، این ها هرگز نباید با چشم شما تماس داشته باشند. هرگونه قرار گرفتن در معرض لیزر و اسید می تواند منجر به آسیب دائمی چشم شود. یک لنز بسیار مناسب از آسیب دیدن چشم جلوگیری می کند. عینک راحت به جای تمرکز روی تنظیم مجدد عینک ، شما را بر روی کار خود متمرکز می کند. تنظیم مجدد عینک می تواند چشمان شما را در معرض خطر قرار دهد و شما را از کار دور کند.بیشتر بخوانید :

  3. فیلترها: بسیاری از مشاغل برای محافظت از شما در برابر گرما یا تابش به عینک ایمنی احتیاج دارند. به عنوان مثال ، فیلترهای جوشکاری در عینک جوشکاری باید شما را از روشنایی مشعل محافظت کنند. عینک های ایمنی باید اشعه های لیزر را مسدود کنند. این عینک های ایمنی دارای فیلتر خاصی هستند که برای محافظت در برابر اشعه ساخته شده است. هنگام خرید عینک ایمنی توضیحات را با دقت بخوانید. شما باید مطمئن باشید که فیلتر با نیازهای شما مطابقت دارد. عینک های ایمنی طیف گسترده ای از فیلترها را در اختیار دارند که هر کدام هدف متفاوتی دارند. وسایلی را که کار می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید فیلتر صحیحی را خریداری می کنید.
  4. توانایی کار با عینک طبی نسخه ای: هفتاد و پنج درصد آمریکایی ها از نوعی لنز اصلاحی استفاده می کنند. بسیاری از این آمریکایی ها در مشاغلی کار می کنند که به تجهیزات ایمنی نیاز دارند. شما ممکن است بدون استفاده از عینک طبی برای کشش های کوتاه بتوانید فعالیت کنید ، اما با عینک اصلاحی عملکرد بهتری خواهید داشت. عینک های ایمنی وجود دارد که به شما امکان می دهد عینک خود را زیر عینک محافظ قرار دهید. بعضی اوقات می توانید عینک ایمنی تهیه کنید که شامل نسخه پزشک باشد. وقتی این امکان وجود دارد ، شما به راحتی اطلاعات نسخه خود را به فروشگاه ارسال می کنید و عینک خود را تحویل می گیرید. هنگام خرید عینک ایمنی خود ، به دقت به نیازهای عینک طبی خود توجه کنید.بیشتر بخوانید :

  5. خصوصیت ضد بخار : عینک های ایمنی به دلیل اینکه در برخی از مشاغل طی ساعات طولانی استفاده می شوند. همچنین به دلیل استفاده از آن ها در همه نوع شرایط آب و هوایی باید به گونه ای ساخته شوند که دچار مه گرفتگی نشوند. عینک ها بعد از چند ساعت استفاده ممکن است با لنزهای بخار کرده مواجه شوند. پس بهتر است از عینک هایی استفاده کرد که خصوصیت ضد بخار داشته باشند.

برای مشاهده عینک ضد بخار توتاص بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع : allaboutvisionphillips

عینکعینک آزمایشگاهیعینک ایمنیعینک ایمنی حفاظ دارعینک ضد اسیدعینک ضد حساسیتعینک ضد خشعینک ضد گرد و غبارعینک ضد مهعینک طبیعینک کروناعینک محافظعینک مطالعهقاب عینک

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.