عینک ضد اسید چیست و چه کاربردی دارد؟

عینک ضد اسید | راهنمای جامع عینک ضد اسید

محافظت از چشم و صورت باید در دسترس کلیه کارمندان یا بازدیدکنندگان مناطقی باشد که مواد شیمیایی از جمله اسید در آن ها استفاده و ذخیره می شود. تجهیزات محافظ چشم و صورت باید در مواردی که احتمال صدمه ناشی از مواد شیمیایی خطرناک وجود دارد پوشیده شوند. در این مقاله بررسی می کنیم که چه زمان محافظت از چشم لازم است ، چه نوع محافظتی از چشم مورد نیاز است و همچنین عینک ضد اسید توتاص را معرفی می کنیم که در کارهای آزمایشگاهی بسیار مورد استفاده است.

عوارض پاشیدن اسید به چشم افراد

اسید به خودی خود خورنده است و فرم های غلیظ آن دودهای اسیدی آزاد می کند که خطرناک نیز هستند. اگر اسید یا غبار آن با پوست ، چشم یا اندام های داخلی تماس پیدا کند ، آسیب می تواند در موارد شدید برگشت ناپذیر یا حتی کشنده باشد.

عینک ضد اسیداگر اسید به چشم ها پاشیده شده باشند  ، در صورت پاشیدن محلول در چشم ، از ایستگاه دوششی چشم / دوش استفاده کنید. در حالی که پلک (ها) را باز نگه دارید ، بلافاصله چشم های  آلوده را با آب تمیز و ولرم و با جریان ملایم و به مدت حداقل 30 دقیقه توسط ساعت شستشو دهید. در صورت ادامه تحریک ، این کار را تکرار کنید.

علائم سوختگی شیمیایی در چشم

علائم سوختگی شیمیایی به ماده ای که در چشم پاشیده شده بستگی دارد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نیش زدن
 • احساس سوزش
 • سرخی
 • درد
 • تورم پلک ها
 • تاری دید.

عوارض سوختگی شیمیایی چشم

عوارض ناشی از سوختگی شدید شیمیایی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سوراخ شدن قرنیه – آسیب کامل به قرنیه ، سطح شفاف چشم
 • زخم قرنیه – آسیب سطحی به قرنیه
 • آب مروارید – کدر شدن غیر عادی لنز چشم
 • گلوکوم – فشار زیاد در داخل چشم ، که به عصب بینایی آسیب می رساند

برآوردها نشان می دهد که حدود 90 درصد از سوختگی های شیمیایی چشم قابل اجتناب است. هر زمان که مواد شیمیایی مایع یا پودر استفاده می کنید از محافظ چشم مانند عینک ایمنی و عینک ضد گرد و غبار استفاده کنید عینک طبی یا عینک آفتابی محافظت قابل اعتمادی را ایجاد نمی کند ، زیرا سست بودن آن ها باعث می شود مایعات یا پودر پشت قاب ها پاشیده شود.

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی – شبیه عینک های طبی معمولی است ، اما دارای لنزهای مقاوم در برابر خرد شدن ، قاب های محکم تر و محافظ های جانبی است. با این حال ، عینک ایمنی بر روی صورت مهر و موم نمی کند ، به این معنی که مایعات ممکن است پاشیده شوند یا به چشم بریزند. اگر خطر پاشیدن چربی یا مایع غیر سمی وجود نداشته باشد ، عینک ایمنی ممکن است یک گزینه باشد.

بیشتر بخوانید:

گاگل ایمنی – از مواد مقاوم در برابر ضربه ساخته می شوند و بر روی صورت مهر و موم می شوند. برخی از گاگل های ایمنی یا عینک های ضد اسید به اندازه کافی بزرگ هستند که می توانند روی عینک های طبی استفاده شوند. از جمله گاگل های ایمنی که برای کار با مواد شیمیایی و اسیدی مناسب است عینک ضد اسید توتاص به نام عینک ایمنی مدل ATSR است . این عینک ضد اسید یک گاگل است. صد در صد شد بخار است و برای کارهای آزمایشگاهی که کار با مواد شیمیایی در آن وجود دارد مناسب است.

عینک ضد اسیدنوع محافظت از چشم باید بر اساس جدول زیر انتخاب شود:

شرایطنیازمندی های محافظت از چشم
ورود به آزمایشگاه یا ناحیه ای که مواد شیمیایی مایع در آن وجود دارد . در صورت وجود احتمال آسیب دیدگی چشمعینک ایمنی
کار با مواد شیمیایی خورنده مانند اسیدعینک ضد اسید
کار با مواد شیمیایی مضرگاگل های ضد  پاشش شیمیایی
انتقال بیش از یک لیتر از مواد شیمیایی خورنده مانند اسیدشیلد محافظ صورت و عینک ضد اسید

بسیاری از آزمایشگاه ها در دانشگاه ها حاوی مایعات ، اسیدها ، بازها و حلال های آلی هستند که ممکن است خطر پاشش ایجاد کنند . سایر مناطق غیر آزمایشگاهی ، مانند انبارها ، مزارع و مناطق نگهداری ممکن است دارای مواد شیمیایی خورنده مانند اسید یا مواد مضر باشند و در صورت وجود احتمال آسیب دیدگی چشم ، باید از محافظ چشم مانند عینک ضد اسید استفاده شود. این آزمایشگاه ها و سایر مناطق کاری باید ارزیابی خطر را انجام دهند و سیاست محافظت از چشم و صورت را بر این اساس اجرا کنند. ارزیابی ریسک باید احتمال بروز آسیب چشم را ارزیابی کند و باید نوع محافظت از چشم را بپوشاند. فعالیت های معمولی که احتمال آسیب دیدگی چشم را نشان می دهند عبارتند از:

 • پیپت کردن
 • باز کردن لوله های سانتریفیوژ
 • استفاده از سرنگ
 • مخلوط کردن مواد
 • آماده سازی راه حل ها
 • تیتراژ
 • ریختن مواد

شما باید تمام روش هایی را که شامل احتمال پاشش هستند در نظر بگیرید. کارمندی که در مجاورت فعالیتی که به محافظت از چشم نیاز دارد کار می کند ، ممکن است از کارمند مجاور خود نیز بخواهد که از عینک محافظت از چشم یا عینک ضد اسید استفاده کند . مواد شیمیایی مختلف بر اساس PH های مختلف نیاز به محافظ چشم های مختلفی دارند.

استفاده از مواد خورنده و مواد شیمیایی مضر قطعاً به محافظت از چشم نیاز دارد. مواد شیمیایی خورنده مایع مانند اسید به مواردی گفته می شود که دارای pH <4/4 یا PH> 9 باشند. مواد شیمیایی جامد هنگام استفاده در محلول خورنده محسوب می شوند. آن ها در محدوده pH فوق قرار می گیرند. یک ماده شیمیایی بسیار خورنده دارای pH <= 2 و> = 12.5 است. مواد شیمیایی مضر باعث تخریب بافت بدن در محل تماس می شوند. به عنوان مثال ، متیلن کلراید یا متیل اتیل کتون پراکسید از جمله این مواد هستند.

در گروه شیمی ، به دلیل پروتکل دپارتمان و استفاده زیاد از مواد شیمیایی ، همه کارمندان یا بازدیدکنندگان موظف هستند از هر زمان که وارد آزمایشگاه می شوند از محافظت از چشم و عینک های ایمنی یا عینک ضد اسید استفاده کنند. در سایر آزمایشگاه ها یا مناطق که از مواد شیمیایی استفاده می کنند، هر زمان که از مواد شیمیایی مایع استفاده می شود و یا احتمال آسیب دیدگی چشم وجود دارد ، باید از محافظت از چشم استفاده شود. در نیروگاه MSU ، کارمندان هنگام انتقال مواد خورنده و دست زدن به مواد شیمیایی از محافظت از چشم و صورت خود استفاده می کنند.

ویژگی عینک ضد اسید

عینک های ایمنی و عینک های شیمیایی ضد پاشش را می توان در فروشگاه های عمومی یافت و توسط بسیاری از فروشندگان لوازم آزمایشگاهی قابل فروش هستند . هر عینک ضد اسید ایمنی دارای گواهی ANSI Z87.1 قابل قبول است. عینک باید از نوع ضد پاشش شیمیایی با منافذ غیر مستقیم باشد. محافظ صورت باید از بالای عینک های محافظ استفاده شود و روی عینک ضد اسید پوشیده شود . کارمندان باید حداقل یک عینک ایمنی مخصوص به خود داشته باشند. عینک باید متناسب صورت فرد باشد و لنزها نباید خراشیده یا کدر شوند. لنزهای رنگی برای فعالیت های معمولی داخل منزل توصیه نمی شوند.

عینک ضد اسیداستفاده کنندگان عینک طبی باید بدانند که  این نوع عینک ، ایمنی نیست مگر اینکه دارای هر دو محافظ جانبی و لنزهای مقاوم در برابر خرد شدن باشد. افرادی که از عینک طبی استفاده می کنند می توانند عینک های ایمنی آزمایشگاهی یا عینک های ضد اسید را بر روی عینک طبی خود بپوشند . عینک های ضد اسید تا حدود زیادی دارای ویژگی های عینک کرونا هستند .

بیشتر بخوانید:

مواد بکار رفته در ساخت عینک ضد اسید

مواد پلی کربنات ماده پیشنهادی لنزهای عینک های ایمنی و عینک ضد اسید هستند زیرا بهترین مقاومت را در برابر ضربه به اشیا ایجاد می کنند. این پلاستیک سبک 99٪ نور ماورا بنفش را جذب می کند و بسیار مقاوم در برابر ضربه است . شیشه مقاومت بالاتری در برابر مواد شیمیایی و حلال هایی که برای تمیز کردن استفاده می شوند ، دارد ، بنابراین ممکن است در شرایطی که به تمیزکاری های مکرر مانند غرفه های اسپری رنگ نیاز است ، انتخاب بهتری باشد. با این وجود ، حتی اگر می توان لنزهای شیشه ای را مطابق با نیازهای ANSI ساخت ، مقاومت در برابر ضربه بسیار کمتری نسبت به لنزهای پلی کربنات دارند. یکی دیگر از ویژگی های عینک های ایمنی مرغوب ضد حساسیت بودن جنس بدنه آن ها در استفاده های مداوم است.

بیشتر بخوانید:

عینک محافظ در اندازه های مختلف موجود است و ممکن است تک لنز یا دو لنز باشد. متناسب بودن عینک بسیار مهم است. هرچه عینک چشم به صورت فرد نزدیکتر باشد ، احتمال اینکه جسمی از لبه عینک به چشم فرد برخورد کند کمتر است. تناسب خوب نیز مهم است زیرا اگر عینک ناراحت کننده باشد ، کارگران کمتر می توانند آن را بپوشند. همچنین کار کردن با یک عینک ایمنی که ضد بخار باشد باعث می شود افراد به راحتی از آن استفاده کنند و در دید آن ها مشکلی بوجود نیاید.

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی در طیف گسترده ای از سبک ها و رنگ ها متناسب با سلیقه تقریباً هرکسی موجود است. اجازه کارگران برای انتخاب عینک مورد علاقه خود باعث افزایش پذیرش آن ها خواهد شد. و اگر کارگران شما به طور منظم از محافظ چشم خود استفاده کنند ، کمتر دچار آسیب دیدگی می شوند.

 

برای مشاهده عینک ضد اسید توتاص بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع : msuuwspbetterhealth

عینکعینک آزمایشگاهیعینک آفتابیعینک ایمنیعینک ایمنی با محافظ جانبیعینک ایمنی ضد بخارعینک ضد حساسیتعینک ضد گرد و غبارعینک کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×