عینک خورشید گرفتگی یک راه حل امن برای تماشای کسوف

عینک خورشید گرفتگی یک راه حل امن برای تماشای کسوف

شما می دانید که نباید مستقیم به خورشید نگاه نکنید.با توجه به اینکه که هیجان پیرامون دیدن این رویداد آسمانی نادر ایجاد می شود ، بسیاری از مردم برنامه ریزی می کنند که بتوانند مستقیماً به خورشید نگاه کنند. با این حال ، نگاه کردن به خورشید گرفتگی بدون استفاده از عینک خورشید گرفتگی کاری خطرناک است.

افراد باید اقدامات لازم را برای ایمن نگه داشتن چشم خود انجام دهند ، در غیر اینصورت خطر از دست دادن بینایی را دارند.

عینک خورشید گرفتگیعینک خورشید گرفتگی اولین راه حل نگاه کردن به کسوف

خیره شدن به خورشید با چشم های محافظت نشده می تواند منجر به رتینوپاتی خورشیدی شود ، این حالت هنگامی رخ می دهد که نور ماورا بنفش بیش از حد باعث از بین رفتن شبکیه چشم شده و به چشم آسیب می رساند.

عینک های خاصی وجود دارد که می توانید تهیه کنید و از چشمان شما محافظت می کند . برای تهیه عینک خورشید گرفتگی بهتر است موارد زیر را حتما در نظر بگیرید:

  • اطلاعات صدور گواهینامه را با استاندارد بین المللی ISO 12312-2 مقایسه کنید.
  • نام و آدرس سازنده را بررسی کنید که در جایی از محصول چاپ شده باشد.
  • اگر سال تولید محصولات بیش از سه سال است یا آسیب دیده یا چروکیده اند از استفاده از آن ها خودداری کنید.
  • از فیلترهای خانگی خود استفاده نکنید.
  • عینک آفتابی معمولی برای این کار مناسب نیستند ، هر چقدر لنزهای عینک شما تیره باشد ، به این معنا نیست که عینک خوبی است.

آسیب هایی که در صورت عدم استفاده از عینک خورشید گرفتگی متوجه شما خواهد بود

هزینه استفاده نکردن از عینک خورشید گرفتگی مناسب می تواند به معنای کاهش جدی یا دائمی بینایی باشد. دکتر ناتان پودول ، استادیار چشم پزشکی بالینی در انستیتوی چشم Vanderbilt گفت که آسیب دائمی به شبکیه چشم  می تواند پس از چند ثانیه نگاه کردن به خورشید بدون لنزهای محافظ ، رخ دهد.

پودول در مورد شبکیه چشم گفت: “شبکیه نمی تواند به درستی خود را ترمیم ” “\زشکان نیز نمی توانند آن را دوباره رشد دهند یا آن را درمان یا ترمیم کنند.”

آسیب دائمی بینایی می تواند شامل “نقاط کور” و در موارد شدید نابینایی به دلیل شدت نور باشد. چشم کودکان ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار گیرد ، زیرا لنزهای چشم آن ها به اندازه چشم افراد مسن کمتر مات هستند.

بیشتر بخوانید:

عینک کامپیوتر کودکان و محافظت از چشم آن ها

گرفتگی خورشید ممکن است به ویژه برای میلیون ها نفر که در خارج از مسیر کسوف کامل در مناطقی که خورشید فقط تا حدی پنهان است نیز خطرناک باشد. پودول توضیح داد که بسیاری از مردم فکر می کنند خیره شدن به خورشید قبل و بعد از کسوف کامل، ایمن تر است زیرا خورشید تا حدی پنهان است. اما ناسا هشدار می دهد که خیره شدن به خورشید حتی اگر تا حدی پنهان باشد باز هم کار خطرناکی است.

عینک خورشید گرفتگیمقامات ناسا در وب سایت خسوف خود گفتند: “حتی هنگامی که 99 درصد از سطح خورشید [فتوسفر] در طی مراحل جزئی خورشید گرفتگی باشد ، هلال ماه باقی مانده نیز به حدی شدید است که می تواند باعث سوختگی شبکیه شود.”

نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که شبکیه هیچ گیرنده درد ندارد ، بنابراین ممکن است متوجه نشوید که بینایی خود را تا زمانی که دائمی باشد از دست داده اید.

چه تجهیزاتی را نمی توان برای تماشای خورشید گرفتگی استفاده کرد

طبق گفته ناسا ، برای مشاهده خورشید گرفتگی هرگز نباید از مواد زیر استفاده کرد:

  • عینک آفتابی از هر نوع
  • فیلم رنگی
  • فیلم اشعه ایکس پزشکی
  • لیوان دودی
  • فلاپی دیسک

اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند شبکیه چشم را بسوزاند و منجر به آسیب دائمی یا حتی کوری شود. این حتی اگر چشم های شما فقط چند ثانیه در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند می تواند رخ دهد.

بیشتر بخوانید:

عینک آفتابی دارای uv چه مزایایی دارد

برای تماشای کسوف چه کنیم

عینک خورشید گرفتگیتنها راه برای مشاهده ایمن خورشید – خورشید گرفتگی این است که یا اشعه خورشید را فیلتر کنید . روش های زیر را در نظر بگیرید.

پروژکتور

عینک خورشید گرفتگیپروجکشن در این امر به خوبی کار می کند. شما می توانید پروژکتور جعبه ای خود را بسازید یا از تلسکوپ یا دوربین شکاری استفاده کنید. با این حال ، در حالی که تصویر خورشید را بر روی یک صفحه نمایش می دهید ، از چشمی تلسکوپ یا دامنه یاب جانبی آن را جستجو نکنید.

عینک خورشید گرفتگی

ناسا عینک جوشکاری با درجه 14 یا بالاتر را برای مشاهده کسوف توصیه می کند. این موارد را می توانید در فروشگاه لوازم جوشکاری پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که درجه بندی شیشه عینک جوشکاری ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد.

عینک خورشید گرفتگیفیلتر های خورشیدی

شما می توانید از فیلترهای خورشیدی ویژه برای مشاهده خورشید در هنگام خورشید گرفتگی استفاده کنید ، اما از نوع مناسب فیلتر خورشیدی که برای کسوف خورشید طراحی شده استفاده کنید. بررسی کنید فیلترها تحت بزرگنمایی خورشید ترک نمی خورند. فیلترهای خورشیدی باید با احتیاط نگهداری شوند ، در غیر این صورت آن ها به سرعت آسیب می بیند و ایمن نیستند.

نگاه کردن به خورشید گرفتگی از طریق برگ درخت

گزینه دیگر تماشای خورشید گرفتگی ، نگاه کردن به سایه ایجاد شده توسط یک درخت برگ دار در هنگام کسوف جزئی است. AAS می گوید ، شما زمین را با آفتاب های هلال آمیخته می کنید که توسط فضاهای بین برگ های درخت نشان داده شده است.

از دست خود برای تماشای کسوف استفاده کنید

عینک خورشید گرفتگیبرای انجام این تکنیک ، انگشتان کشیده و کمی باز یک دست را روی انگشتان کشیده و کمی باز انگشت دیگر قرار دهید و یک شبکه یا الگوی وافل ایجاد کنید. با پشت به خورشید ، به سایه ای که دست های کشیده شما روی زمین روبرو ایجاد می کند ، نگاه کنید. فضاهای بین انگشتان شما به شکل وافل شبکه ای از تصاویر کوچک را بر روی زمین ایجاد می کند که خورشید را به عنوان هلال در مراحل جزئی خسوف نشان می دهد.

عینک خورشید گرفتگیمنابع : healthlinetimeanddate

خورشید گرفتگیعینک ایمنیعینک جوشکاریعینک کسوفکسوفنابینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×