عینک جوشکاری | راهنمای انتخاب عینک جوشکاری

راهنمای انتخاب عینک جوشکاری

قرار گرفتن در معرض انرژی تابشی ، تابش نوری نیز نامیده می شود . این اتفاق با برنامه های کاری که شامل غلظت شدید اشعه ماورا بنفش (UV) ، مادون قرمز (IR) و نور مرئی شدید است ، رخ می دهد. جوشکاری و برش قوس ، و همچنین جوشکاری لیزر ، برش و لحیم کاری ، می تواند کارگران را در معرض این نوع تابش نور قرار دهد . استفاده از عینک جوشکاری تا حدود زیادی از این آسیب دیدگی چشم را محافظت می کند.

قرار گرفتن در معرض اشعه UV و IR می تواند به چشم و پوست آسیب برساند. گاهی اوقات طوری به فرد آسیب زده می شود که حتی کارگر متوجه آن نمی شود ، زیرا اشعه ماورا بنفش و اشعه مادون قرمز دیده نمی شوند. قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش می تواند منجر به فوتوکراتیت شود ، تجربه ای دردناک که بیشتر به عنوان برف کوری یا فلش جوش شناخته می شود. نور مادون قرمز اساساً آسیب کمتری دارد . کارگران مشغول به کار در محیط کوره بلند باید در برابر پرتوهای نوری محافظت شوند . این آسیب به عنوان آسیب مزمن به لنز چشم انسان همراه است.

عینک جوشکاریکارگران حتی در صورتی که مستقیماً در فرآیند جوشکاری نقش نداشته باشند ، در معرض آسیب جوشکاری قرار دارند. در حالی که رفلکس مردمک و سایه چشم رفلکس های طبیعی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض چشم است . محافظت از چشم هنوز هم برای محافظت از کسانی که ممکن است به طور تصادفی در معرض قوس جوش قرار بگیرند لازم است.

نوع محافظتی که برای چشم انتخاب می کنید در نهایت به فعالیت هایی که کارمندان شما انجام می دهند بستگی دارد ، در این مقاله یک راهنمای کلی برای انواع لنزها و عینک های جوشکاری و تجهیزات موجود برای محافظت از جوشکارها در برابر تابش نوری وجود دارد.

لنزهای بی رنگ برای محافظت در برابر ضربه

لنزهای پلی کربنات شفاف برای مقاومت در برابر ضربه صنعتی مطابق با استاندارد ملی  آمریکا (ANSI) Z87.1-1989 هستند و برای مصارف داخلی که محافظت در برابر پاشش ، جرقه یا ذرات پرتابی استفاده از آن ها ضروری است . عینک جوشکاری و عینک ایمنی شفاف متفاوتی در بازار موجود است ، از شیلدهای جانبی گرفته تا لنزهای محافظ تا محافظ های ابرو.

انتخاب سبک مناسب عینک جوشکاری به خطرات محیط کار برمی گردد. برای برخی از کاربردها ، عینک ایمنی با محافظ جانبی برای محافظت در برابر ذرات پرتابی ضروری است. برای سایر مشاغل ، گاگل های ایمنی ممکن است کاربردی تر باشند زیرا در اطراف چشم ها ثابت می شوند. عینک ها نیز برای محافظت در برابر پاشش (عینک های بدون منفذ یا با دریچه های غیرمستقیم) و محافظت در برابر ذرات به سبک های مختلفی ارائه می شوند.

عینک جوشکاریعینک های ایمنی پلی کربنات شفاف علاوه بر محافظت در برابر ذرات یا پاشش ها، می توانند اشعه ماورا بنفش را تا 385 نانومتر نیز مسدود کنند. به گفته دکتر فلیکس بارکر ، مدیر تحقیق در کالج بینایی سنجی پنسیلوانیا ، این توانایی مسدود کردن باعث می شود عینک های ایمنی شفاف برای محافظت در برابر کارهای غیر جوشکاری و در برابر تماس غیرمستقیم با اشعه ماورا بنفش حاصل از جوشکاری نیز مفید هستند. شیلدهای جانبی نیز در صورت قرار گرفتن در معرض تابش غیر مستقیم مهم هستند. ممکن است یک کارگر بدون داشتن محافظ چشم در کنار دیگران بایستد و دیگران در حال جوشکاری باشند و چند ساعت بعد با چشم های دردناک مواجه شود.

شیلد جوشکاری

نوری که در بیشتر فرآیندهای جوشکاری تولید می شود به اندازه آفتاب قوی است و باعث می شود شبکیه چشم آسیب ببیند. و این یک مسئله واقعی برای جوشکاران است. جوشکارها با پوشیدن یک فیلتر بسیار تاریک که به آنها امکان می دهد با خیال راحت به قوس جوشکاری نگاه کنند ، در برابر این نور محافظت می شوند و آنها را قادر می سازد یک درز جوش داده شده با کیفیت تولید کنند.

نوع فعالیت جوشکاری ، شیلد مناسب برای محافظت از چشم را تعیین می کند. آیین نامه 1910.133 اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) حاوی راهنمای انتخاب لنزهای فیلتر مناسب بر اساس عملیات مختلف است . OSHA توصیه می کند که جوشکاران با شیلدی شروع به کار کنند که برای دیدن منطقه جوش خیلی تاریک است ، سپس به سراغ شیلد روشن تری بروید که امکان مشاهده کافی منطقه جوش را بدون پایین رفتن از حداقل سایه محافظ توصیه شده فراهم می کند.

گاگل و عینک جوشکاری

عینک جوشکاری و شیلد محافظ صورت ابزار مهمی در فرایند جوشکاری هستند زیرا فرد جوشکار را در برابر پاشش ها ، شعله ور پرتابه های مذاب محافظت می کنند.

برخی از شیلدها دارای صفحات فیلتر قابل جابجایی هستند که می توانند با سایه روشن یا تیره جایگزین شوند تا متناسب با نوع جوشکاری انجام شده باشند. صفحات قابل جابجایی در صورت خراشیده شدن یا آسیب دیدن صفحه ، قابل جایگزینی هستند.

عینک جوشکاریلازم به یادآوری است که بیشتر شیلدهای محافظ صورت استانداردهای ANSI Z87.1-1989 برای حفاظت از ضربه را ندارند. اگر خطرات ناشی از ضربه در فرایند شغلی نگران کننده است ، برای محافظت در برابر جرقه هایی که ممکن است در زیر شیلد قرار بگیرند ، باید از شیلدی استفاده کنید که زیر گردن را نیز بپوشاند. استفاده از عینک جوشکاری در زیر شیلد همیشه یک روش خوب است ، زیرا جوشکارها به طور مکرر محافظ خود را بالا می برند و ناخواسته چشم خود را در معرض خطرات تولید شده توسط جوشکارهای دیگر قرار می دهند.

کلاه ایمنی با گردنبندهای کشیده گزینه دیگری برای محافظت از چشم و صورت در برابر جرقه های پرتابی است.

کلاه ایمنی جوشکاری با لنزهای تیره شونده اتوماتیک برای کسانی که عملیات جوشکاری مختلفی را انجام می دهند که به سایه های مختلف محافظت نیاز دارند ، به خوبی کار می کند. آن ها به جوشكاران اجازه می دهند كه كلاه ایمنی خود را همیشه پایین نگه دارند و مانع از  برخورد قوس با صورت شوند. کلاه ایمنی همچنین می تواند نیاز به استفاده از لنزهای ایمنی ثانویه را در زیر محافظ کاهش دهد.

عینک جوشکاریاگرچه لنزهای خودکار تا زمان ضربه قوس تاریک نمی شوند ، اما اگر کلاه ایمنی با ANSI سازگار باشد ، اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز را مسدود می کند. کلاه ایمنی هایی که برای تغییر سایه یک میلی ثانیه یا کمتر طول می کشد در فرایند جوشکاری توصیه می شود .

لنزهای خودکار می توانند با باتری یا خورشیدی کار کنند. کلاه ایمنی باتری دارای رایانه های بسیار کوچکی است که به حسگرهای نور در خارج از کلاه ایمنی متصل هستند و زمان تاریک شدن لنز را تعیین می کنند. از طرف دیگر ، کلاه ایمنی خورشیدی با نور قوس جوشکاری از طریق سلول خورشیدی تأمین می شوند. مزیت سلول خورشیدی این است که لازم نیست جوشکار پس از استفاده کلاه ایمنی را خاموش کند.

برای انواع کم خطرتر فرایندهای جوشکاری ، مانند جوشکاری مشعل ، برق سبک و جوشکاری نقطه ای ، عینک هایی با سایه 0.5 می توانند مناسب باشند. عینک های ایمنی مجهز به لنزهای 1.7 تا 3.0 نیز می توانند در شرایطی که جرقه و پاشش نگران کننده نیستند مفید باشند.

انواع مختلفی از محافظ چشم برای ایمن نگه داشتن کارکنان در هنگام جوشکاری در دسترس است. قبل از انتخاب عینک جوشکاری ایمنی ، ابتدا وقت بگذارید و خطرات موجود در محل کار خود را ارزیابی کنید. اندازه گیری خطرات موجود به شما کمک می کند تا شما را به انتخاب صحیح برای استفاده از عینک محافظ رهنمون شود و به کارمندانتان اجازه دهد چشم خود را از آسیب دیدگی حفظ کنند.

عینک جوشکاریفیلتر نوری در عینک های جوشکاری ، ماسک صورت یا کلاه ایمنی باید نوعی باشد که برای نوع کار مناسب باشد. از فیلتر مناسب برای جوشکاری گاز ، به عنوان مثال ، نباید برای جوشکاری قوس استفاده شود. ماسک های صورت که خود کم نور هستند برای جوشکاری قوس ، MIG ، TIG و برش پلاسما در دسترس هستند و امکان دید بهتر را قبل از ضربه قوس و خاموش شدن آن فراهم می کنند. عدم استفاده از چنین محافظتی هنگام جوشکاری قوس یا حتی نزدیک بودن محل جوشکاری، قوس می تواند منجر به یک وضعیت دردناک به نام “برق زدگی چشم ” یا فوتوکراتیت شود که شبیه آفتاب سوختگی قرنیه و ملتحمه چشم است.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات شما هستیم. برای دیدن عینک های جوشکاری توتاص روی لینک زیر کلیک کنید.

منابع : thefabricatorwikipedia

جوشکاریشیشه عینکشیلد محافظ صورت جوشکاریعینک ایمنیعینک ایمنی جوشکاریعینک رایانهعینک محافظکلاه اتوماتیک جوشکاریکلاه جوشکاریگاگل جوشکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×