عینک ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟ | با انواع عینک ایمنی آشنا شوید

عینک ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟ | با انواع عینک ایمنی آشنا شوید

چرا پوشیدن عینک ایمنی و محافظ چشم در شغل ها و شرایطی که خطر از دست دادن نعمت گران بهایی به نام چشم وجود دارد آنقدر اهمیت دارد ؟

طبق گفته های سازمان جلوگیری از نابینایی در آمریکا ، هر ساله بیش از 700000 آمریکایی چشم خود را در محل کار زخمی می کنند و 125000 نفر دیگر نیز چشم خود را در خانه زخمی می کنند.  بیش از 40،000 کودک و بزرگسال آمریکایی در طی ورزش دچار آسیب دیدگی چشم  می شوند ، این در حالی است که هزاران نفر دیگر که دچار آسیب های چشمی شده اند آن را گزارش نداده اند . همچنین استفاده از عینک باعث می شود از ورود ویروس های مختلف به چشم جلوگیری شود . با جلوگیری از ورود ویروس می توان از عفونت های چشمی جلوگیری کرد. یکی از این نوع ویروس ها ویروس کرونا است که با استفاده از عینک ایمنی کرونا می توان از ورود آن به چشم جلوگیری کرد .

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی

از آنجا که متخصصان می گویند عینک محافظ مناسب می تواند تا 90 درصد از آسیب های چشم را پیشگیری کنند ، ممکن است بخواهید در مورد عینک های ایمنی و عینک های ایمنی متناسب با سبک زندگی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید .

عینک ایمنی و عینک محافظ با عینک معمولی چه تفاوتی دارند؟

عینک ایمنی باید با استاندارد بالاتری از مقاومت در برابر ضربه نسبت به عینک های معمولی مطابقت داشته باشد ، متخصصان اپیتک گاهی اوقات آنها را “لباس چشم ” می نامند. این استاندارد های بالا هم برای لنزها و هم برای فریم های عینک ایمنی و عینک های محافظ اعمال می شود.

دو نوع عینک ایمنی وجود دارد:  عینک ایمنی با نسخه پزشک و عینک ایمنی بدون نسخه که  “plano”  نیز نامیده می شود .

صرف نظر از اندازه و دوام قاب و لنزها ، عینک های تجویز شده معمولی جزء عینک ایمنی نیستند ، مگر اینکه در آن ها معیارهای خاصی رعایت شود .

در ایالات متحده ، دولت فدرال دستورالعمل های ایمنی را برای اماکن کار تعیین می کند تا خطر صدمات ناشی از کار را کاهش دهد.  اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) در وزارت کار ایالات متحده بر عملکرد ایمنی در محیط کار و محیط های آموزشی نظارت دارد .

OSHA  استانداردهای عینک ایمنی را که توسط مؤسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) ، یک سازمان خصوصی و غیرانتفاعی ایجاد شده است ، بوجود می آورد که استانداردهای کیفیت و ایمنی را برای طیف گسترده ای از محصولات ایجاد می کند .

استاندارد ANSI که برای ایمنی چشم اعمال می شود شامل انواع مختلفی از دستگاه های محافظت از چشم ، از جمله عینک (هم با نسخه و هم بدون نسخه) ، عینک ایمنی حفاظ دار ، شیلد محافظ صورت ، کلاه جوشکاری و دستگاه تنفس کامل صورت می باشد .

عینک ایمنی

استانداردهای ANSI برای عینک ایمنی

استانداردهای عینک ایمنی ANSI به روز شده دارای ویژگی های کلیدی زیر هستند :

 • برای تست های ضربه اولیه ، لنزها بطور جداگانه و بدون اینکه روی فریم نصب شوند آزمایش می شوند .  برای طبقه بندی ضربه زیاد ، قاب و لنزها به صورت واحد آزمایش می شوند.
 • لنزهای بدون نسخه مورد استفاده برای آزمایش ضربه زیاد از نظر ساختاری ضعیف تر از لنزهای با وجود نسخه ساخته شده از همان مواد هستند.  لنزهای نسخه دارمعمولاً ضخیم تر هستند .
 • در صورت برآورده شدن الزامات تست ضربه زیاد ، لنزهای ایمنی نسخه دار نازک اگر پیش نیاز ها و نیازمندی های تست را بدست آورند مجاز هستند . پیش از این ، تمام لنزهای ایمنی نسخه دار باید حداقل ضخامت 3 میلی متر می داشتند ، و باعث می شد آنها به طور قابل توجهی ضخیم تر و سنگین تر از لنزهای معمولی عینک باشند .
 • در حال حاضر لنزهای ایمنی دارای دو طبقه بندی عملکرد هستند :  تأثیر اولیه و تأثیر زیاد .
 • تست ” انداختن توپ ” طبقه بندی اصلی ایمنی ضربه را برای لنزها تعیین می کند .  در این تست یک توپ فولادی به قطر یک اینچ از ارتفاع 50 اینچ روی لنزها انداخته می شود.  برای عبور از این مرحله ، لنز نباید ترک بردارد ، تراشه تراشه شود یا شکسته شود.  تمام لنزهای ایمنی شیشه ای باید تحت این آزمایش قرار گیرند.  با این حال ، برای لنزهای ایمنی پلاستیکی ، فقط یک نمونه آماری از یک دسته بزرگ از لنزها باید آزمایش شوند .
 • در آزمایش ضربه زیاد ، یک تست سرعت بالا با شلیک یک توپ فولادی به قطر چهار اینچ به سمت لنز با سرعت 150 فوت در ثانیه انجام می شود.  برای عبور از این مرحله ، لنز نباید ترک بردارد ، تراشه تراشه شود یا شکسته شود و نباید از نگهدارنده لنز جدا شود .

نحوه ارزیابی رتبه بندی عینک ایمنی و عینک های ایمنی حفاظ دار

برای تعیین اینکه لنز تست سرعت بالا را که در بالا توضیح داده شد ، گذرانده است ، به دنبال علامت “+” بر روی آن بگردید که نشان دهنده تأیید آن در اثر ضربه زیاد است.

این علامت ممکن است برای هر لنز با ضخامت یک یا بیشتر (در باریکترین نقطه لنز) ، ساخته شده از همان ماده توسط همان تولید کننده و با همان پوشش (های) مشابه اعمال شود

علامت های V و S . سایر علامت های لنز که در لنزهای ایمنی ظاهر می شوند عبارتند از علامت V  ( نشان دهنده لنز فوتوکرومیک است  ) و علامت S که نشانگر این است که لنز ته رنگ خاصی دارد . در بعضی موارد ، ممکن است عددی نیز بر روی لنز ایمنی وجود داشته باشد که نشان می دهد میزان انتقال نور توسط رنگ عینک در این نوع عینک کاهش می یابد .

عینک ایمنی سایه دار برای استفاده هنگام کار با فلز مذاب و در کارهای لحیم کاری ، تراشکاری ، برش و جوشکاری دارای تراکم های رنگی می باشد که می تواند از 1.5 تا 3.0  (این رنج عدد از سایه خفیف تا متوسط برای لحیم کاری با مشعل متفاوت است ) و تا 10 تا 14 (سایه های بسیار تیره برای جوشکاری قوس الکتریکی برقی ) می تواند متغیر باشد .

همه لیبل های روی لنز ایمنی باید دائمی باشند.  اگر لنزها با استاندارد برخورد زیاد مطابقت ندارند ، باید برچسب هشدار دهنده ای که فقط توسط مصرف کننده قابل کندن از روی محصول است  ، روی عینک ایمنی اضافه شود .

تست فریم عینک ایمنی و عینک ایمنی محافظ دار

فریم های عینک ایمنی با استفاده از معیارهایی با توجه به این که آیا در کارهای پایه ای مورد استفاده قرار می گیرند یا در کارهای با تاثیرات و ضرابت شدید مورد استفاده قرار می گیرند ، تست می شوند .

 • تست ضربات سنگین : در این آزمایش ، یک پرتابه فولادی به قطر یک اینچ به وزن 17.6 اونس از طریق یک لوله از ارتفاع 50 اینچ بر روی یک لنز ایمنی سوار شده در یک قاب پرتاب می شود. فریم بر روی سر مصنوعی گذاشته شده است .  برای عبور از این آزمایش ، فریم باید لنز را به طور کامل حفظ کند و هیچ قطعه ای از سطح داخلی اجزای فریم که لنزها را در آن نگه می دارد جدا نشود .
 • دوام : فریم های ایمنی همچنین باید آزمایش مقاومت در برابر اشتعال پذیری ، تست مقاومت در برابر خوردگی و سایر تست های دوام را پشت سر بگذارند.
 • تأثیر سرعت بالا : این آزمایش شامل تیراندازی یک توپ فولادی به سمت لنز و فریم با سرعت 150 فوت در ثانیه از فاصله کمتر از 10 اینچ است.  آزمایش چندین بار (هر بار با یک قاب جدید و لنز) در زوایای مختلف و موقعیت های مختلف ضربه تکرار می شود.  معیار قبولی همانند تست ضربات سنگین است.

نحوه ارزیابی استانداردهای فریم هایی که در عینک های محافظ استفاده می شوند

عینک ایمنی بدون نسخه با لنزهای غیر قابل جابجایی باید به طور دائم با علامت تجاری سازنده و مارک  “Z87” (تست برخورد ضربه اولیه) یا “Z87 +” ( تست برخورد زیاد) در قسمت جلوی قاب مشخص شود . فریم های ایمنی نسخه دار باید به طور دائم با علامت تجاری سازنده و “Z87-2” در قسمت جلوی قاب مشخص شوند .

به چه نوع لنزهای ایمنی در محل کار نیاز داریم

مسئول ایمنی شرکت شما باید تعیین کند که کدام سطح حمایت (تأثیر اولیه یا تأثیر زیاد) برای وظایف شغلی شما مورد نیاز است .

چند شغل که نیاز به محافظت در برابر ضربه زیاد در عینک دارند عبارتند از:

 • نجاران
 • لوله کش و اتصالات لوله
 • ماشینیست ها
 • کارگران
 • افراد جوشکار
 • افراد مشغول در کارهای آزمایشگاهی و کار با مواد اسیدی نیز می توانند از عینک ایمنی ضد اسید استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی

برخی از فعالیتها ممکن است به محافظ جانبی ، عینک یا محافظت کامل از چهره یا ماسک نیاز داشته باشد.  کارفرمایان و مأموران ایمنی باید با OSHA مشورت کنند تا بتواند تعیین کنند که کدام نوع عینک ایمنی برای مشاغل مختلف بهتر است. عینک ایمنی که فرد استفاده می کند باید ضد بخار باشد عینک ایمنی ضد بخار باعث می شود فرد در استفاده از آن با تاری دید مواجه نشود.

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی

همچنین ، انجمن بین المللی تجهیزات ایمنی ” راهنمای استفاده و انتخاب محافظت از چشم و صورت ” را به عنوان همراه با استاندارد ANSI Z87.1-2003 منتشر کرده است.

اگر به عنوان یک پیمانکار مستقل کار می کنید ، بهتر است عینک ایمنی را انتخاب کنید که در کلیه فعالیت ها در سطح ضربات بالا رتبه بندی شده است ، این امر به شما کمک می کند که با امنیت بیشتری کار کنید . همچنین استفاده از عینک ایمنی ضد گرد و غبار از ورود گرد و غبار به چشم جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید:

آیا کودکان نیز به عینک های ایمنی نیاز دارند

یکی از عمده ترین گروه های در معرض صدمات و ضربات چشمی کودکان هستند . نه تنها آن ها نیازمند یک محفظ چشم برای جلوگیری از صدمات احتمالی هستند ، بلکه باید به آن ها آموزش داد که این کار را در تمام طول عمر خود به کار ببرند . با بزرگ شدن کودکان احساس نیاز آن ها برای داشتن چشمی سالم افزایش پیدا می کند . و سلامت چشم آن ها سبب می شود آینده شغلی و شخصی بهتری در آینده داشته باشند . بهتر است کودکان از عینک هایی استفاده کنند که ضد حساسیت باشد. عینک های ضد حساسیت باعث می شود کودکان به راحتی با استفاده از آن کنار بیایند.

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی

کدام عینک ایمنی برای استفاده خانگی مناسب است

همانند پیمانکاران مستقل ، برای کارهای خانگی و برای محافظت حداکثری ، باید قاب ها و لنزهای ایمنی را که  تست ضربات زیاد را گذرانده اند ، انتخاب کنید .

اگر به لنزهای تجویز شده از سوی پزشک نیازی ندارید  ، می توانید عینک ایمنی بدون نسخه را از اکثر فروشگاه های سخت افزاری ، تأمین ساختمان و کالاهای ورزشی خریداری کنید .

 این عینک های ایمنی معمولاً از پلی کربنات سبک وزن برای راحتی استفاده ساخته شده اند و در فریم هایی با سبک بسته بندی جذاب وجود دارند.  برای بیشترین مقدار محافظت ، مدل هایی را انتخاب کنید که دارای رتبه تأثیر بالایی باشند.   به دنبال علامت “Z87 +” روی قاب عینک باشید .

اگر بالای 40 سال سن داشته باشید و دارای پیرچشمی هستید ، بعضی از مدل های عینک ها دارای کانون و قسمتی پایین شیشه عینک هستند که با آن می توانید مطالعه کنید .

اگر به عینک ایمنی نسخه دار احتیاج دارید ، باید این موارد را از طریق یک پزشک چشم یا در یک فروشگاه اپتیک با یک نسخه عینک معتبر که توسط یک متخصص مجاز مراقبت از چشم نوشته شده است ، خریداری کنید.  باز هم ، برای بهترین محافظت ، عینک ایمنی را با میزان مقاومت زیاد در برابر ضربه انتخاب کنید . این لنزها علامت تجاری سازنده و علامت “+” را دارند. در آن ها در قسمت جلویی با  “Z87-2” علامت گذاری می شود

برای چمن زنی چمن و استفاده از دستگاه برقی یا سایر ابزارهای قدرتی ، یک فریم با محافظ های جانبی را انتخاب کنید تا چشم شما را از ذرات پرتاب شده یا اشیاء بزرگتر محافظت کند .

چه نوع عینک ایمنی برای ورزش مناسب است

همه توصیه های گفته شده در مورد عینک ایمنی برای مصارف خانگی در اینجا نیز باید رعایت شوند . همچنین سعی کنید برای محکم نگه داشتن عینک بر روی سر خود از باند های کشی استفاده کنید آن ها را به دسته عینک وصل کنید تا از سفت شدن عینک بر روی سر خود اطمینان حاصل کنید .

عینک ایمنی

برای شکار و  ورزش تیراندازی  ، همیشه لنزهای ایمنی را انتخاب کنید که از درجه ضربه بالایی برخوردار باشند.  برای از بین بردن بازتاب های نوری از شیشه عینک ، یک فریم بسته بندی با یک لایه غیر براق ، مات و لنزهای دارای پوشش ضد انعکاس را انتخاب کنید .

فریم های ایمنی با الگوهای استتار نیز برای شکار در دسترس هستند. اگر به عینک ایمنی تجویز شده احتیاج دارید ، حتماً محافظ جانبی برای محافظت بیشتر از چشم داشته باشید .

برای شکار ، گلف و ورزش های دیگر که به دید حاد نیاز دارند ، اضافه کردن یک رنگ خاص ورزشی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، رنگهای کهربا یا زرد می توانند کنتراست را برای تیراندازی تقویت کنند .

عینک ایمنی

قلاب ماهی یکی از دلایل عمده آسیب دیدگی چشمی مربوط به ورزش هستند ، بنابراین برای ماهیگیری یک قاب سبک و لنزهای ایمنی با رنگ قطبی را انتخاب کنید تا تابش خیره کننده سطح آب را از بین ببرد. از بین بردن تابش خیره کننده نه تنها باعث می شود راحت تر درون آب مشاهده شود ، بلکه باعث می شود چشم شما احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

عینک ایمنی

همچنین ، برای مشاهده بهینه و راحتی در تغییر شرایط روشنایی در فضای باز ، لنزهای فتوکرومیک را در نظر بگیرید . چشم پزشک حرفه ای مراقبت از چشم می تواند در انتخاب ته رنگ های شیشه عینک شما را راهنمایی کند .

اگر از پینت بال لذت می برید ، توجه داشته باشید که بازیکنان بدون محافظت مناسب از چشم و سر خود نمی توانند صدمات ویرانگر ناشی از گلوله های پینت بال را که از اسلحه های پینت بال شلیک شده است ، حفظ کنند.  محافظ سر برای پینت بال باید از چشم و گوش نیز محافظت کند و همچنین سپرهای کناری باید از درجه ایمنی ضربه بسیار بالایی برخوردار باشند.  این امر به این دلیل است که برخی از اسلحه ها قادر به شلیک گلوله های رنگی با سرعت بیش از 180 مایل در ساعت هستند .

مهمترین قانون برای پینت بال این است که ، هرگز در هنگام بازی در منطقه بازی ، هرگز محافظ سر خود را در نیاورید ، حتی وقتی هنوز یک بازی شروع نشده است.

عینک های آفتابی

بسیاری از شیلدهای محافظ چشم( عینک های آفتابی ) ، چشم را در برابر نور آفتاب و اشعه های مخرب آن محافظت می کنند . امروزه لنزهای پلی کربنات 99 درصد از چشم های افراد در برابر اشعه های UV-A و UV-B ، محافظت می کنند . این ویژگی به عنوان یک ابزار بسیار مهم برای جلوگیری از بیماری های چشم که در اثر ماندن طولانی مدت زیر نور آفتاب است ، بسیار حائز اهمیت است . بسیاری از بیماری های چشمی که در اثر اشعه های مضر آفتاب بر روی چشم ناشی می شوند عبارتند از : آب مروارید ، دژنراسیون ماکولا ، سرطان پوست و سایر مشکلات بینایی .

کدام مواد برای ساخت لنز عینک های ایمنی مناسب هستند

محبوب ترین مواد برای ساختن لنز برای عینک های ایمنی پلی کربنات است. این ماده از نیمی از وزن شیشه برخوردار است ، بنابراین عینک راحت تری است. لنزهای پلی کربنات همچنین نسبت به لنزهای شیشه ای مقاوم در برابر ضربه هستند .

به خاطر داشته باشید که پلی کربنات یک ماده لنز بسیار نرم تر از شیشه است.  آن ها دارای روکش مقاوم در برابر خراش هستند . لنزهای پلی کربنات راحت تر از لنزهای شیشه ای خراشیده می شوند .

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که شکل ظاهری و عدم تبعیت از مد روز در تولید عینک های ایمنی نباید دلیلی برای عدم استفاده از آن ها در کار ، خانه ، ورزش ، بیرون از خانه و یا هرجای دیگر باشد . هر چند امروزه شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند به شکا ظاهری عینک ها نیز اهمیت می دهند و همچنین آن ها را طوری می سازند که به راحتی و در همه جا و بدون خستگی از عینک ها استفاده کنید .

با درنظر گرفتن تمام دلیل هایی که ممکن است برای استفاده نکردن از عینک های ایمنی بیاورید ، باید بدانید که این شما هستید که باید از چشمان خود تا آخر عمر مراقبت کنید . قدرت دید شما و ضعف بینایی شما چیزهایی نیستند که به راحتی بتوانید آن ها را بدست بیاورید یا آن ها را از بین ببرید . باید از بینایی خود به هر وجه ممکن مراقبت کنید .

برای مشاهده عینک ایمنی توتاص بر روی لینک زیر کلیک کنید:

منابع : allaboutvisionsafetyglassesusa

اپتیکبرنامهبیناییچشمحفاظت از چشمشیلد محافظ چشمعینک ضد اسیدعینک ضد بخارعینک ضد حساسیتعینک ضد گرد و غبارعینک کروناعینک محافظعینک های ایمنیفوتوکرومیکلنزمحافظ چشمنابینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×