عینک ایمنی ضد خش چیست | چگونه عینک خود را از خط و خش افتادن محافظت کنیم

عینک ایمنی ضد خش چیست | چگونه عینک خود را از خط و خش افتادن محافظت کنیم.

هیچ چیز بدتر از این نیست که یک جفت عینک گران قیمت بخرید و قبل از اینکه آن را استفاده کنید ، از دست شما بیفتد، شاید شیشه عینک شما نشکند اما ممکن است خط بیفتد. در حالیکه هیچ نوع عینکی که صد در صد ضد خش باشد وجود ندارد، چه عینک پلاستیکی باشد چه شیشه ای اما می توانید گزینه هایی از عینک ایمنی ضد خش بیابید.

عینک ایمنی ضد خشلنزهای ضد خش چه نوع لنزهایی هستند؟

عینک ایمنی ضد خش یا بهتر بگوییم لنزهای ضد خش با استفاده از یک لایه محافظ سخت یا بوسیله یک نوع پلاستیک معمولی پوشانده شده است . این پوشش در قسمت جلو و پشت عینک کشیده شده است.  بسیاری از عینک ها امروزه در فرایند ساخت ضد خش می شوند. همچنین خاصیت ضد خش بودن عینک ها در لنزهای پلی کربنات به خوبی دیده می شود. لنزهای با ایندکس بالا بسیار نازک تر و سبک تر از انواع قدیمی آن ها هستند. لنزهای پلی کربنات نوعی از لنزهای ایندکس بالا هستند. همچنین این نوع عینک های ضد خش محافظت UV را نیز ارائه می دهند.

عینک ایمنی ضد خشالبته باید گفت که پوشش های ضد خش یک نوع آپشن اضافی و اختیاری هستند. به همین دلیل اگر سفارش تولید عینک را به سازنده عینک می دهید بهتر است که او را در جریان بگذارید که چه آپشن هایی نیاز دارید. همچنین برخی از پوشش های موجود در عینک ها دید واضح تری را ارائه می دهند.

مزایای لنزهای عینک ایمنی ضد خش

عینک های ایمنی ضد خش در بسیاری از جهات از لنزهای بدون پوشش بهتر هستند، مزایای عینک ایمنی ضد خش عبارت است از:

  • احتمال scrap شدن آن ها کم تر است و خط و خش های زشت روی آن بوجود نمی آید.
  • با توجه به پوششی که روی آن وجود دارد دوام آن بیشتر است و در اثر ضربه مقاومت آن نسبت به شکستن بیشتر است
  • در طولانی مدت دید واضح تری را ارائه می دهد
  • در طولانی مدت نوتر به نظر می رسد و کم تر قدیمی دیده می شود.

چه افرادی به عینک های ایمنی ضد خش نیاز دارند

هر فردی می تواند از عینک ایمنی ضد خش استفاده کند. اما مطمئنا افرادی هستند که نیاز بیشتری به آن ها دارند. اگر سبک زندگی پر جنب و جوشی دارید ، زمان زیادی را به ورزش کردن می گذرانید، یا در فعالیت های بیرون از خانه بسیار اکتیو هستید، نیاز به عینک ایمنی ضد خش دارید که در برابر تماس ها و ضربه های فیزیکی مقاوم باشد.

عینک ایمنی ضد خشاگر عادت دارید بدون استفاده از کیف محافظ عینک آن را در اطراف رها کنید، مطمئنا جز افرادی هستید که بهتر است از عینک های ضد خش استفاده کنید.

همچنین عینک های ضد خش برای افراد میان سال و کهن سال که ممکن است فراموش کنند از عینک خود بصورت مستمر محافظت کنند می تواند گزینه خوبی باشد. برای پاک کردن عینک های ضد خش باید از مواد پاک کننده مخصوص استفاده کنید. در غیراینصورت احتمال اینکه پوشش آن ها از بین برود زیاد است.

عینک ایمنی ضد خشبچه های کوچک نیز جز دسته افرادی هستند که نیاز به عینک ضد خش یا عینک ایمنی ضد خش دارند، آن ها تقریبا زیاد درگیر محافظت و نگهداری از عینک خود نیستند. اگر از لنزهای ضد خش برای عینک ها استفاده کنند ، دیگر لازم نیست هر بار بعد از بازی های طولانی مدت نگران عوض کردن لنز عینک آن ها بود.

بعد از خش افتادن عینک چه کاری می توان انجام داد

این را بدانید که حتی بهترین عینک های ضد خش یا عینک های ایمنی ضد خش نیز 100% در برابر ضربات و صدمات به لنز آن ها ایمن نیستند . مخصوصا اگر در مراقبت از آن ها سهل انگاری شود احتمال خش افتادن آن ها زیاد است.

برای اینکه از صدمه دیدن و صدمه رسیدن به عینک خود مطمئن شوید، باید آن ها را بصورت متناوب تمیز نگه دارید و تمیز کنید. البته باید بدانید که برای تمیز کردن آن ها باید از مواد تمیز کننده مخصوص استفاده کنید. از پارچه هایی که موقع خرید عینک تهیه می کنید برای تمیز کردن آن ها استفاده کنید. از لباس، حوله و پارچه های زبر برای تمیز کردن شیشه های عینک استفاده نکنید. مایع های با غلظت و دز پایین یا یک سری نک های مخصوص برای شستن شیشه عینک ها در مغازه های عینک فروشی وجود دارند. حتما زمانی که از عینک خود استفاده نمی کنید آن را در کیف مخصوص قرار دهید. حتی اگر خواستید آن ها را در جایی دور از دسترس قرار دهید نیز آن را در کیف مخصوص خود بگذارید.

اگر شیشه عینک شما خش افتاد نگران نباشید که باید برای تعمیر آن پول خرج کنید. گاهی اوقات آن ها به راحتی توسط خود شما قابل تعمیر هستند. اگر بتوانید این کار را بدرستی انجام دهید عینکتان مثل روز اول می شود.

عینک ایمنی ضد خشبرای خط و خش های کم می توانید از پارچه های نخی خانگی و خمیر دندان بدون مواد ساینده استفاده کنید. شیشه عینک را به شکل دایره وار با استفاده از این مواد بمالید تا خط و خش ها برطرف شوند. برای پاک کردن خمیر دندان از آب سرد استفاده کنید.

در کنار این روش می تواند جوش شیرین را نیز امتحان کنید. با مخلوط کردن جوش شیرین با آب یک خمیر ضخیم درست کنید و روال قبلی را دوباره تکرار کنید.

اگر جنس لنزهای شما پلاستیکی است، می توانید از ترکیب های تجاری محلول برای برطرف کردن خط و خش ها استفاده کنید. در بیشتر محصولات طریقه مصرف به این شکل است که باید یک لایه از مواد را روی شیشه عینک بمالید ، اجازه دهید 5 دقیقه در این حالت بماند و سپس آن را پاک کنید و لنز را خشک کنید. هیچ وقت از این مواد برای لنزهای شیشه ای استفاده نکنید چون ضرر آن ها بیشتر از فایده آن ها خواهد بود.

واکس ماشین  برای هر دو نوع لنز پلاستیکی و شیشه ای به خوبی جواب می دهند. برای پاک کردن آن ها از پارچه های نرم استفاده کنید.

موارد استفاده از پوشش ضد خش

پوشش های ضد خش هیچگونه محدودیتی در عملکرد لنزها بوجود نمی آورند و هیچ تاثیری در دید کاربر نیز بوجود نمی آورند. باید گفت که آن ها پوششی موقت در سطح شیشه عینک بوجود می آورند که از خط و خش های مو مانند روی شیشه های آن جلوگیری می کنند. همانطور که قبلا گفته شد آن ها صد در صد از خش دار شدن شیشه ها جلوگیری نمی کنند اما ، از بوجود آمدن خط های کوچک که برای اکثر لنزها اتفاق می افتد جلوگیری می کنند. این خط و خش های کوچک سطح عینک را خراب می کنند و در نهایت در بینایی تاثیر می گذارند. پوشش های ضد خش مانند یک لایه محافظ عمل می کنند و باعث دوام بیشتر لنزها می شوند.

عینک ایمنی ضد خشاکثر پوشش های ضد خش در عینک های پلاستیکی استفاده می شوند . زیرا این نوع لنزها نیاز دارند که در برابر مواد شیمیایی مقاوم تر باشند. پوشش های ضد خش به طور معمول تحت فرایند اسپری شدن بصورت دستی یا اتوماتیک بر روی عینک اعمال می شوند. بیشتر انواع پوشش های ضد خش توسط یک پارچه نرم و  پاک کننده شیشه غیر آمونیاکی پاک می شوند.

چه زمانی باید عینک ایمنی ضد خش را تعویض کرد

زمانی که خط و خش های افتاده بر روی عینک به حدی زیاد است که نمی توان به راحتی کارهای روزمره را انجام داد و دید واضح داشت باید لنز عینک تعویض شود. این خط و خش های وارد شده بر شیشه عینک ها مخصوصا در زمان رانندگی بیشترین تاثیر را بر بینایی فرد می گذارد. در نتیجه هر زمان لنز عینک مانع دید شما شد ، مشکلات بینایی برای شما بوجود آورد یا با پوشیدن آن احساس سر درد داشتید بهتر است به دنبال یک جایگزین برای آن باشید.

عینک ایمنی ضد خش چه عواملی سبب خش افتادن عینک می شوند

بهترین کار برای نگهداری عینک این است که مانع خش افتادن آن شویم. برای نگهداری عینک ایمنی ضد خش بهتر است موارد زیر را رعایت کنیم.

  • برای نگهداری آن از یک ظرف و کیف مخصوص استفاده کنیم: توجه کنید که حتما عینک های خود را در جای مخصوص نگهداری کنید. نگهداری عینک ایمنی ضد خش یا سایر عینک ها در جای مخصوص سبب می شود نه تنها شیشه و لنزهای آن در معرض خط افتادن قرار نمی گیرد بلکه سبب می شود فریم های آن ها و دسته های آن ها نیز نشکنند و خمیده نشوند. همچنین دقت کنید که شیشه عینک را رو به پایین یا روبه سطح میز قرار ندهید که خود این کار نیز احتمال خش افتادن آن را افزایش می دهد.
  • عینک ایمنی ضد خش یا هر نوع عینک دیگری را در ماشین نگذارید: دمای بالای محبوس شده در ماشین سبب می شود پوشش ضد خش عینک از بین برود . آسیب های وارده بر این پوشش ها سبب می شوند لنزها خراب به نظر برسند.
  • از پارچه های میکرو فیبری برای پاک کردن لنزهای عینک استفاده کنید

عینک ایمنی ضد خشاز اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات شما هستیم. برای دیدن عینک های ایمنی ضد خش توتاص روی لینک زیر کلیک کنید.

منابع :wikipediaessilorindia

پوشش ضد خشضد خشعینکعینک ایمنیعینک ضد خشعینک طبیعینک معمولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×