عینک ایمنی آزمایشگاهی چیست | عینک ایمنی آزمایشگاهی چه ویژگی هایی دارد

عینک ایمنی آزمایشگاهی چیست | عینک ایمنی آزمایشگاهی چه ویژگی هایی دارد

عینک های ایمنی محافظ ، یا گاگل های ایمنی ، اشکالی از عینک های محافظ هستند که به منظور جلوگیری از پاشش ذرات ، آب یا مواد شیمیایی به داخل چشم استفاده می شوند. این عینک ها معمولاً نواحی اطراف چشم را محصور یا محافظت می کنند. آنها در آزمایشگاه های شیمی با عنوان عینک ایمنی آزمایشگاهی و در کارگاه های نجاری و جوشکاری و … مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها اغلب در ورزش های برفی و شنا نیز استفاده می شوند. عینک های ایمنی معمولاً هنگام استفاده از ابزارهای قدرت مانند مته یا اره برقی پوشیده می شوند تا از آسیب دیدگی چشم ناشی از ذرات پرتابی به چشم جلوگیری کنند.

انواع مختلف عینک های ایمنی

عینک های ایمنی در موقعیت های متفاوتی مورد استفاده واقع می شوند. برخی از آن ها عبارتند از :

عینک های ایمنی در هوای سرد: بیشتر عینک های مدرن برای مواجه با هوای سرد دارای دو لایه لنز هستند تا از بخار بوجود آمده بر روی آن ها جلوگیری کنند. دلیل بوجود نیامدن بخار بر روی لنز، سرد بودن شیشه لنز است در نتیجه بخار روی آن شکل نمی گیرد، اگرچه می توان از مواد ضد مه و ضد بخار نیز برای این کار استفاده کرد. استدلال لنزهای لایه دوتایی این است که در حالی که لنزهای خارجی سرد هستند ، لنز داخلی گرم خواهد بود. تا زمانی که دمای لنز داخلی نزدیک به بخار آب داخلی باشد ، بخار نباید متراکم شود. اما اگر بخار آب بین لایه های لنز قرار گیرد ، می توان تراکم بین لنزها ایجاد کرد و خلاص شدن از آن تقریبا غیرممکن است. بنابراین ، لنزهای لایه دوتایی به درستی ساخته و نگهداری شده باید محکم باشند تا از ورود بخار آب بین لنزها جلوگیری شود.

 • عینک های ایمنی برای شنا: عینک های ایمنی مخصوص شنا برای جلوگیری از ورود آب نمکی هنگام شنا در اقیانوس یا آب کلر در هنگام شنا در استخر استفاده می شوند. برای جلوگیری از تحریک چشم و یا تاری دید چشم باید شیشه های این عینک ها حتماً ضد آب باشد تا به شناگران اجازه دهد به وضوح زیر آب را ببینند. آنها بیش از چند پا در زیر آب قابل استفاده نخواهند بود زیرا فشار آب آنها را بصورت محکم روی صورت فشار می دهد. (در زیر این عمق ، باید از ماسک غواصی استفاده شود ، که به کاربر اجازه می دهد فشار را با بازدم هوا از طریق بینی برابر کند.) نمونه هایی از این موارد شامل عینک های سوئدی است.
 • عینک ایمنی در کار با ابزارهای برقی: لنز این عینک ها باید از ماده ای غیرقابل حل ساخته شود که در اثر برخورد با تکه های فلز ، چوب ، پلاستیک ، بتن و غیره از ضربه یا سوراخ شدن چشم  جلوگیری کند. جنس این لنزها معمولاً از پلی کربنات است . معمولاً دارای نوعی تهویه برای جلوگیری از ایجاد عرق در داخل عینک و مه شدن سطح عینک است.
 • عینک ایمنی جوشکاری: این نوع عینک ها شامل کلیه عینک های محافظ چشم هنگام جوشکاری یا برشکاری می باشند. آنها دارای محافظت در برابر آوار و گرمای حاصل از جوش هستند. با داشتن فیلترهای مناسب ، تابش نوری حاصل از جوشکاری را فراهم می کنند که در غیر این صورت می تواند باعث ایجاد برق گرفتگی چشم شوند.
 • عینک ایمنی موتور سیکلت سواری و سایر فعالیت های فضای باز: این عینک ها از برخورد حشرات ، گرد و غبار و غیره با چشم جلوگیری می کنند.
 • عینک ایمنی آزمایشگاهی و تحقیقاتی: عینک ایمنی آزمایشگاهی باید در برابر ضربه مقاوم باشد. این عینک برای جلوگیری از رسیدن پاشش های شیمیایی به چشم استفاده می شود. همچنین ممکن است شامل محافظت از لیزر نیز باشد.
 • عینک ایمنی ورزش راکت : این عینک از چشم ورزشکاران در برابر ضربه توپ لاستیکی سخت ، محافظت می کند.
 • عینک ایمنی ورزش های زمستانی: چشم ها را از تابش خیره کننده و ذرات یخی که از روی زمین پرتاب می شوند ، محافظت می کند. عینک های اسکی ضد مه و لنزهای دوتایی در این دسته عینک ها قرار دارند.
 • عینک های ایمنی خلبانی : در هواپیماهای کابین خلبان آزاد برای محافظت در برابر باد از عینک های ایمنی استفاده می کنند.

قوانینی که باید در آزمایشگاه ها مورد توجه قرار داد

مهم ترین قانونی که در آزمایشگاه باید آن را رعایت کرد پیروی از دستورالعمل ها است

عینک ایمنی آزمایشگاهی

باید قواعد و دستورالعمل های موجود در آزمایشگاه را مو به موانجام داد. هر سوالی برای شما پیش بیاید باید با مسئول آزمایشگاه در میان بگذارید. باید بدانید که چگونه باید از وسایل آزمایشگاه استفاده کنید .

جای وسایل و تجهیزات ایمنی را بدانید

 

عینک ایمنی آزمایشگاهیدر صورت بروز خطا ، دانستن محل تجهیزات ایمنی و نحوه استفاده از آن ها مهم است. این ایده خوبی است که بطور دوره ای تجهیزات را چک کنید تا مطمئن شوید که در حالت آماده به کار قرار دارند یا خیر.

لباس مخصوص آزمایشگاه بپوشید و از عینک ایمنی آزمایشگاهی استفاده کنید

 

عینک ایمنی آزمایشگاهیلباس مناسب برای آزمایشگاه به تن داشته باشید. این یک قانون ایمنی است زیرا لباس شما یکی از بهترین شکل های محافظت در برابر اتفاقات است. برای هر آزمایشگاه علمی ، کفش های پوشیده ، شلوار بلند بپوشید و موهای خود را صاف نگه دارید تا در آزمایش در معرض  شعله قرار نگیرد.

حتماً از وسایل ایمنی محافظ استفاده کنید. مانند روپوش آزمایشگاهی و عینک ایمنی آزمایشگاهی. بسته به ماهیت آزمایش ممکن است به دستکش ، تجهیزات محافظت از شنوایی و موارد دیگر نیز نیاز داشته باشید.

چیزی نخورید و ننوشید

خوردن میان وعده های خود را به زمانی که در دفتر بودید موکول کنید. در آزمایشگاه چیزی نخورید. مواد غذایی یا نوشیدنی های خود را در همان یخچال و فریزر که حاوی آزمایش ها و مواد شیمیایی است ذخیره نکنید.

نوشیدن در آزمایشگاه نیز آزمایش شما را به خطر می اندازد. می توانید نوشیدنی را روی نوت بوک تحقیقاتی یا آزمایشگاهی خود بریزید.

خوردن و نوشیدن در آزمایشگاه نوعی حواس پرتی است. اگر مشغول خوردن هستید ، روی کار خود تمرکز ندارید.

اگر عادت دارید مایعات را در آزمایشگاه بنوشید ، ممکن است به طور تصادفی مایعات اشتباه را بنوشید. این امر به ویژه در مواردی که لیوان خود را برچسب زده اید یا از ظروف آزمایشگاهی به عنوان ظروف استفاده نمی کنید ، صادق است.

مواد شیمایی را نبوئید و مزه نکنید

 

عینک ایمنی آزمایشگاهینه تنها غذاها و نوشیدنی ها را نباید وارد آزمایشگاه کنید بلکه نباید مواد شیمیایی و گیاهان بیولوژیکی که در آزمایشگاه وجود دارد را ببویید و یا مزه کنید. مزه و بو کردن برخی مواد شیمیایی می تواند خطرناک یا حتی کشنده باشد. بهترین راه برای دانستن آنچه در یک ظرف وجود دارد ، برچسب زدن آن است ، بنابراین قبل از اضافه کردن مواد شیمیایی ، عادت کنید که برچسب مخصوص ظروف شیشه ای تهیه کنید.

آزمایشات غیرقابل پیش بینی انجام ندهید

 

عینک ایمنی آزمایشگاهیقانون مهم دیگر ایمنی انجام آزمایشات با مسئولیت پذیری در آزمایشگاه است . به طور تصادفی مواد شیمیایی را مخلوط نکنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. نتیجه آن می تواند یک انفجار ، آتش سوزی و یا انتشار گازهای سمی باشد.

مشکلاتی که هنگام کار در آزمایشگاه ممکن است برای بینایی رخ دهد

در صورت وجود خطرات احتمالی زیر ، محافظت از چشم در محیط کار باید در صدر امور قرار گیرد:

 • پرتابه ها (گرد و غبار ، بتون ، فلز ، چوب و سایر ذرات)
 • مواد شیمیایی (پاشش و بخار)
 • تابش (مخصوصاً نور مرئی ، اشعه ماوراء بنفش ، گرما یا اشعه مادون قرمز و لیزرها)
 • پاتوژنهای ناشی از خون (هپاتیت یا HIV) از مایعات خون و بدن

برخی از شرایط کار شامل خطرات متعدد چشم است. محافظت مناسب از چشم همه خطرات را در نظر می گیرد.

مشاغلی که صدمات چشمی در آن ها بیشتر مشاهده می شود عبارتند از :

 • ساخت و ساز
 • تولید
 • معدن
 • نجاری
 • تعمیر خودکار
 • کار برقی
 • لوله کشی
 • جوشکاری
 • نگهداری

نوع محافظ چشم ایمنی که باید بپوشید بستگی به خطرات موجود در محل کار شما دارد:

 • اگر در منطقه ای کار می کنید که دارای ذرات ، اجسام پرتابی یا گرد و غبار است ، حداقل باید عینک ایمنی را با محافظ جانبی (سپر جانبی) بپوشید.
 • اگر با مواد شیمیایی کار می کنید ، باید عینک ایمنی آزمایشگاهی مخصوص خود را بپوشید.
 • اگر در نزدیکی اشعه خطرناک (جوشکاری ، لیزر یا فیبر نوری) کار می کنید ، باید از عینک ایمنی مخصوص مواد مخصوص ، عینک ، محافظ صورت یا کلاه ایمنی استفاده شده برای آن کار استفاده کنید.
 • شرایط محیط کاری خود را بدانید. شیلدهای جانبی که روی شیشه های معمولی (لباس) شما قرار گرفته اند ، محافظت کافی برای تأمین نیاز OSHA برای بسیاری از محیط های کاری را ندارند.

علاوه بر این ، کارفرمایان باید برای رسیدن به امنیت هرچه بیشتر محیط کار ، اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات عبارتند از :

 • انجام ارزیابی خطر چشم در محل کار
 • در صورت امکان ، از بین بردن خطرات چشم
 • تهیه عینک ایمنی مناسب و الزام کارکنان به پوشیدن آن
 • اپتومتریست شما می تواند به کارفرمای شما و شما در ارزیابی خطرات احتمالی چشم در محل کار خود و تعیین چه نوع محافظت از چشم کمک کند.

عینک ایمنی آزمایشگاهی باید چه ویژگی هایی داشته باشد

محافظت در برابر مواد شیمیایی ، مقاومت در برابر اشعه UV ، محافظت در برابر خراش و توجه به راحتی از آپشن هایی هستند که باید در عینک های ایمنی وجود داشته باشند.

دوام در عینک ایمنی آزمایشگاهی غیرقابل انکار است ، زیرا بصورت مکرر در معرض اشکال مختلف نور ، انرژی ، تأثیر جسمی و عوامل شیمیایی قرار می گیرد .راحتی استفاده از عینک ایمنی آزمایشگاهی نیز مورد توجه افراد است . در عینک های ایمنی آزمایشگاهی می توانید پدهای بینی و قسمتهای جانبی را طوری تنظیم کنید تا در هنگام استفاده میزان لغزش کاهش یابد.

در خرید  عینک ایمنی آزمایشگاهی به اشعه ماوراء بنفش و طراحی لنزهای مقاوم در برابر خراش و اعوجاج دقت کنید. اکثر فریم ها می توانند بدون هیچ مشکلی در زیر عینک های ایمنی آزمایشگاهی محافظ قرار گیرند. البته توجه داشته باشید که توصیه می شود هنگام استفاده از این کار ، فاصله ای بین هر دو جفت عینک قرار دهید.

سبک بودن عینک های آزمایشگاهی جنبه دیگری از ویژگی های خوبی است که یک عینک ایمنی می تواند داشته باشد.

عینک ایمنی آزمایشگاهی باید ضد بخار باشد. عینک های ضد بخار سبب دید شفاف می شوند و چشم را اذیت نمی کنند.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات شما هستیم. برای دیدن عینک های ایمنی ضد بخار توتاص روی لینک زیر کلیک کنید.

منابع :wikipediathoughtcochemistryhall

تجهیزات ایمنیعینکعینک آزمایشگاهیعینک ایمنیعینک ایمنی ضد بخارعینک ایمنی ضد خشعینک ضد خش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×