عینک آفتابی دارای uv چه مزایایی دارد؟

عینک آفتابی دارای uv چه مزایایی دارد؟

متخصصان مراقبت از چشم به شدت مراجعان خود را به استفاده از عینک آفتابی تشویق می کنند . استفاده از عینک آفتابی دارای uv از چشمانشان در خارج از منزل محافظت می کند. محافظت از چشم در برابر آفتاب عامل بسیار مهمی در جلوگیری از برخی شرایط بینایی و بیماری های چشمی است. با این وجود ، باید بدانیم که اشعه ماورا بنفش دقیقاً چیست و چرا به چشم افراد آسیب می زند؟ در زیر پاسخ این سوالات و سوالات دیگر در مورد قرار گرفتن در معرض آفتاب آورده شده است.

اشعه ماورابنفش چیست

اشعه UV به عنوان اشعه ماورا بنفش نیز شناخته می شود. اشعه ماورا بنفش نوعی انرژی است که از خورشید ساطع می شود. همچنین توسط منابع دیگری مانند تجهیزات جوشکاری و برخی از لامپ ها نیز آزاد می شود. تابش اشعه ماورا بنفش یکی از چندین نوع انرژی در طیف الکترومغناطیسی است که شامل نور مرئی است که ما را قادر می سازد رنگ ها و اشعه گاما را که برای درمان بیماری هایی مانند سرطان استفاده می شود ، مشاهده کنیم. خورشید قادر است چندین نوع تابش ایجاد کند ، اما اشعه UV برای سلامتی نگرانی ایجاد می کند.

عینک آفتابی دارای uvچرا باید در مقابل اشعه ماورابنفش از چشم ها محافظت کرد

اشعه ماورا بنفش به دلیل تأثیرات بالقوه آن بر سلامتی انسان نگران کننده است. قرار گرفتن در معرض بیش از حد می تواند منجر به مشکلات پوستی و چشم از جمله آب مروارید ، سوختگی ، سرطان و پیری زودرس می شود. اگر تابحال یک روز را در ساحل گذرانده اید و دچار آفتاب سوختگی شده اید ، این سوختگی قرمز ، آسیبی است که در اثر قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید به پوست شما وارد می شود. آسیب می تواند با گذشت زمان جمع شود و در نهایت ممکن است باعث بیماری چشم شود که منجر به اختلال بینایی شود. به دلیل تأثیر مخرب آن ، رعایت روش های صحیح محافظت در برابر آفتاب هنگام گذراندن وقت در خارج از منزل ، از جمله استفاده از ضد آفتاب ، لباس محافظ UV و عینک آفتابی بسیار مهم است.

مزایای استفاده از عینک آفتابی دارای uv چیست

عینک هایی که از چشم افراد در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می کنند می توانند مانع رسیدن اشعه مضر به چشم شما شوند. عینک آفتابی دارای uv همچنین می توانند باعث محافظت از پلک ها و پوست اطراف چشم در برابر آفتاب شوند. آسیب اشعه ماورا بنفش با گذشت زمان جمع می شود ، بنابراین به یاد داشته باشید که در هر فصلی که بخواهید در فضای باز فعالیت کنید ، از محافظ چشم استفاده کنید فقط تابستان نیست که در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می گیرد. اشعه ماورا بنفش در تمام طول سال وجود دارد و می تواند از سطوحی مانند برف ، آب ، ساختمان و غیره منعکس شود. حتی اگر وقت خود را در سایه می گذرانید ، باز هم لازم است از چشمان خود محافظت کنید.

چطور می توان متوجه شد که عینک آفتابی واقعا از چشم فرد محافظت می کند

با اینکه ممکن است عینک های آفتابی فوق العاده جالب به نظر برسد ، اما اگر آن ها اشعه ماورا بنفش مضر (UV) خورشید را فیلتر نکنند ، آن ها را فقط برای سلفی گرفتن استفاده کنید. از این گذشته ، همه عینک های آفتابی دارای ویژگی برابری نیستند. چه گران قیمت ، چه ارزان یا پلاریزه ، آن ها ممکن است وظیفه خود را برای محافظت از چشمان ارزشمند شما به درستی انجام ندهند.

به طور خاص ، ممکن است عینک آفتابی های قدیمی آنقدرها که فکر می کنید موثر نباشند. امروزه اکثر عینک های آفتابی در لنزهای خود دارای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش هستند و اکثر مارک های معتبر ، محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش را در برچسب خود ذکر می کنند. به دنبال برچسبی بگردید که بگویید “100٪ محافظت در برابر UVA و UVB” یا “100٪ محافظت در برابر UV 400 دارد.

اگر در مورد میزان uv عینک آفتابی خود اطمینان ندارید آن ها را به یک فروشگاه عینک ببرید تا در یک نور سنج آزمایش شوند. بیشتر اپتیک ها آن ها را به صورت رایگان آزمایش می کنند و این کار کمتر از 30 ثانیه طول می کشد.

شما واقعاً نیازی به صرف هزینه های کلان برای عینک های محافظت در برابر اشعه ماورا UV بنفش ندارید ، اما نکاتی وجود دارد که در هنگام خرید عینک باید به آن ها توجه کنید:

  • عینک آفتابی تیره ای که جلوی اشعه های مضر را نمی گیرد ممکن است نیاز شما به جمع شدن چشم در برابر نور شدید را کاهش دهد اما تنها این مورد کافی نیست. هنگامی که یک عینک آفتابی بسیار تیره به چشم می کنید ، مردمک چشم شما باز می شود و نور بیشتری نسبت به زمانی که شما از عینک آفتابی استفاده نمی کنید ، به چشمان شما وارد می شود. بنابراین اگرچه ممکن است نور و تابش خیره کننده محیط را فیلتر کنند ، اما قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش را افزایش می دهد و شما را در معرض خطر آب مروارید ، تخریب ماکولا و حتی ایجاد ملانومای چشمی که یک سرطان نادر است، قرار می دهد.
  • پلاریزاسیون هیچ ارتباطی با جذب نور UV ندارد ، اما بسیاری از لنزهای قطبی و پلاریزه امروزه با ماده ای که مانع جذب اشعه ماورا بنفش است نیز ترکیب شده اند. برای اطمینان از ایجاد حداکثر محافظت در برابر اشعه ماورا UV بنفش ، برچسب روی لنزهای عینک را بررسی کنید. در مورد رنگ و تناژ لنز ، تاریکی لنز و پوشش آینه ای بر روی لنز عینک نیز همین مورد وجود دارد.
  • اگر زمان زیادی را در فضای باز به خصوص در اطراف آب می گذرانید ، عینک آفتابی دارای uv دور تا دور دارای محافظ را در نظر بگیرید که از اشعه ماورابنفش که از پهلوی عینک وارد چشم می شود از شما محافظت کند. این طرح همچنین باعث می شود تا بادی که به چشم شما وارد می شود و باعث خشک شدن چشم شما می شود نیز متوقف شود. این گونه عینک ها نباید گران باشند. آن ها فقط باید به خوبی با چشم شما تناسب داشته باشند – و البته تا زمانی که زیر نور آفتاب هستید باید آن ها را به چشم داشته باشید. این قانون برای بچه ها در هر سنی نیز صدق می کند.

بیشتر بخوانید:

عینک فوتوکرومیک چیست؟

ساده ترین راه برای محافظت از چشم در برابر اشعه های خطرناک خورشید استفاده از عینک آفتابی نه تنها در ماه های تابستان بلکه در تمام طول سال است. نور ماورا بنفش (UV) می تواند به عنبیه ، شبکیه ، لنز و قرنیه چشم آسیب برساند و منجر به کاهش بینایی دائمی شود. بهتر است بر روی همه عینک های طبی خود از محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش (یک پوشش نامرئی) استفاده کنید.

نور ماورا بنفش دارای سه طول موج است:

  • UVA دارای طول موج طولانی است ، در طیف مرئی تقریباً آبی به نظر می رسد و سبب برنزه شدن و پیر شدن پوست می شود. همچنین ممکن است در خطر سرطان پوست نقش داشته باشد.
  • UVB دارای طول موج کوتاهتر و پرانرژی تر است و با آفتاب سوختگی و سرطان پوست ارتباط دارد. بخش زیادی از نور UVB توسط لایه اوزن جو جذب می شود.
  • UVC کوتاه است. کاملاً توسط لایه اوزن جذب می شود.

عینک های آفتابی بر اساس دستورالعمل های محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش که توسط موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) تعیین شده است ، برچسب گذاری می شوند. سه دسته از این دستورالعمل ها وجود دارد:

عینک آفتابی دارای uv

  • لوازم آرایشی. این لنزهای کم رنگ برای پوشیدن روزانه مناسب هستند. آنها 70٪ از اشعه UVB ، 20٪ UVA و 60٪ نور مرئی را مسدود می کنند.
  • همه منظوره. این لنزهای متوسط ​​تا تاریک برای بیشتر اوقات تفریح ​​در فضای باز مناسب هستند. آن ها 95٪ UVB ، 60٪ UVA و 60٪ تا 90٪ نور مرئی را مسدود می کنند. اکثر عینک های آفتابی در این رنج قرار می گیرند
  • هدف خاص. این ها لنزهای بسیار تاریک با مسدود کننده های UV هستند ، که برای مکان هایی با شرایط بسیار روشن مانند سواحل و پیست های اسکی توصیه می شوند. آنها 99٪ UVB ، 60٪ UVA و 97٪ نور مرئی را مسدود می کنند.

صرف گران بودن یا تاریک بودن لنز به این معنی نیست که توانایی آن در جلوگیری از اشعه ماورا بنفش بیش از لنزهای ارزان تر یا سبک تر است. به دنبال برچسب ANSI باشید. حتی عینک آفتابی ارزان قیمت نیز می تواند این نوع محافظت را داشته باشد.

عینک آفتابی دارای uvبرخی شواهد نشان می دهد که نور آبی از خورشید ممکن است در توسعه دژنراسیون ماکولای وابسته به سن کمک کند. لنزهایی با رنگ قرمز ، کهربا یا نارنجی ممکن است محافظت بهتری در برابر این نور ایجاد کنند. با وجود لنزهای خاکستری یا سبز ، ممکن است تحریف کمتری در دیدن اشیا پیدا کنید.

اگر مطمئن نیستید که چه نوع عینک آفتابی بخرید یا فکر می کنید در معرض خطر بالای بیماری چشم قرار دارید ، از یک متخصص مراقبت از چشم در این باره سوال بپرسید.

منابع : safetygearproallaboutvisionhealthcare

uvuv-auv-bپرتو uvپلاریزهعینکعینک آفتابیلنز قطبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×