راهنمای انتخاب عینک ایمنی کودکان و نوجوانان

راهنمای انتخاب عینک ایمنی کودکان و نوجوانان

راهنمای انتخاب عینک ایمنی کودکان

آسیب های چشم بطور مکرر در نوجوانان و بچه ها هنگام ورزش و یا کار در خانه یا گردش در طبیعت، اتفاق می افتد. کودکان به ویژه در برابر صدمات چشم آسیب پذیر هستند زیرا آن ها با خطرات آسیب های چشمی آشنا نیستند و اغلب در نظر نمی گیرند که با آسیب رسیدن به چشم احتمال یک عمر نابینایی را پیش رو دارند. عینک ایمنی کودکان در این زمینه یک راه حل مناسب است.

طبق گفته های جلوگیری از نابینایی آمریکا ، تقریباً 40،000 آسیب دیدگی چشم مربوط به ورزش هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد که به اندازه ای شدید است که نیاز به مراقبت اورژانسی دارد – این آمار نشان می دهد که در هر 13 دقیقه یک آسیب دیدگی چشم اتفاق می افتد.

کارشناسان قبول دارند که 90 درصد از این آسیب ها با پوشیدن عینک محافظ به راحتی قابل پیشگیری است. برای کودکان ، آسیب های چشمی عمدتاً در هنگام ورزش و سایر بازی های فعال رخ می دهد. کودکان و نوجوانان باید برای فعالیت های ورزشی و تفریحی زیر از عینک ایمنی کودکان و نوجوانان استفاده کنند.

بازی های پینت بال نیز می توانند خطرناک باشند و عامل مهم آسیب دیدگی چشم در بین کودکان و نوجوانان هستند.

عینک ایمنی کودکان

چگونه از بچه ها بخواهیم عینک ایمنی کودکانه بپوشند

شاید بهترین راه برای ترغیب بچه ها به پوشیدن عینک ایمنی کودکان ، این باشد که به طور مثال خودتان آن را بپوشید.

به عنوان مثال ، برای خودتان و فرزندانتان عینک ایمنی تهیه کنید و هر وقت ورزش می کنید یا با ابزار یا تجهیزات قدرتی کار می کنید ، این عینک را بر روی صورت خود قرار دهید. اصرار کنید که بچه های شما از شما پیروی کنند.

از کودکان بخواهید خودشان عینک ایمنی را انتخاب کنند

هنگام خرید عینک ایمنی کودکان و عینک محافظ ، به کودک خود اجازه دهید سبک مورد نظر خود را انتخاب کند (دقت کنید که عینک انتخابی به اندازه کافی از چشم آن ها مراقبت می کند).

برای اطمینان از اینکه عینک مناسبی انتخاب کرده اید، از مشاوره متخصص چشم پزشک بخواهید به شما در این راه کمک کند و تا مطمئن شوید میزان محافظت لازم برای ورزش و فعالیت هایی را که فرزند شما در آن شرکت می کند را، فراهم کند.

عینک محافظ برای ورزش هایی مانند بیس بال ، هاکی و لاکروز باید شامل ماسک صورت پلی کربنات یا شیلد سیمی باشد.

عینک ایمنی کودکانعینک مخصوص سایر ورزشها – از جمله بسکتبال ، فوتبال ، هاکی و تنیس – باید دارای لنزهای پلی کربنات یا شیلدهای جانبی باشد.

عینک محافظ را می توان با لنزهای تجویز شده از یک چشم پزشک، خریداری کرد ، بنابراین کودکانی که نیاز به تصحیح دور بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم دارند می توانند در طول ورزش مورد علاقه خود بدون خطر آسیب دیدگی چشم به وضوح همه محیط را مشاهده کنند.

مواردی که باید هنگام خرید عینک ایمنی کودکان مورد بررسی قرار دهید

هنگام انتخاب عینک محافظ ، مواد بکار گرفته شده در ساخت لنز مهم هستند. لنزهای Trivex و پلی کربنات نسبت به لنزهای پلاستیکی معمولی مقاوم تر هستند ، و آنها را به بهترین گزینه برای ایمنی و عینک ورزشی تبدیل می کنند. این لنزها علاوه بر ارائه حفاظت عالی در برابر صدمات چشمی ، برای راحتی بیشتر از لنزهای پلاستیکی نیز سبک تر هستند.

عینک محافظ همچنین برای اسکی و سایر ورزش های روباز ضروری است. اشعه ماوراء بنفش (UV) و تابش زیاد نور خورشید از برف و یخ می تواند منجر به آفتاب سوختگی دردناک چشم ها بنام فوتوکراتیت شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش سبب آب مروارید و تخریب ماکولا چشمی می شود.

برای محافظت از چشم فرزند خود در برابر خطرات کوتاه مدت و طولانی مدت از اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید ، مطمئن شوید که عینک آفتابی ورزشی و عینک اسکی آن ها 100 درصد از اشعه ماوراء بنفش چشم را محافظت می کند.

سرانجام ، تحقیقات نشان می دهد که علاوه بر پرتوهای اشعه ماوراء بنفش خورشید ، نور آبی قابل مشاهده با انرژی زیاد ساطع شده توسط خورشید و همچنین توسط صفحه نمایش رایانه ها و سایر دستگاه های دیجیتالی می تواند اثرات مخرب طولانی مدت بر روی چشم ما داشته باشد.

برای محافظت از چشم فرزندتان در برابر اشعه ماوراء بنفش و نور آبی در داخل و خارج از خانه ، لنزهای فتوکرومیک پلی کربنات را مد نظر قرار دهید. این لنزهای حساس به نور در داخل خانه روشن هستند ، به طور خودکار در نور آفتاب تیره می شوند و در هر زمان بصورت 100 درصد از اشعه ماوراء بنفش و نور آبی چشم کودکان را محافظت می کنند.

لنزهای فوتوکرومیک از آنجایی بسیار مناسب هستند که نیاز به یک جفت عینک آفتابی اضافی  را کاهش می دهند.

نکات مهم انتخاب عینک ایمنی کودکان

عینک ایمنی کودکان باید متناسب با سن فرد باشد. این امر به ویژه در مورد کودکان بسیار مهم است ، زیرا برخی از والدین به اشتباه تصور می کنند که باید عینک بزرگ بخرند تا کودکان آن ها سال های متمادی از آن استفاده کنند.

البته این که سایز عینک ها مقداری از صورت فرد بزرگ تر باشد بد نیست یعنی لزومی ندارد عینک به صورت تنگ باشد تا کودک بتواند در آن احساس راحتی داشته باشد. اما اگر فریم های آن بسیار بزرگ باشد و درست بر روی صورت او فیت نشود نخواهد توانست ایمنی صد درصدی چشمان کودک را تضمین کند. و احتمال آسیب ها و صدمات چشمی افزایش پیدا خواهد کرد.

عینک ایمنی کودکانبا همین اوصاف ، اجازه دادن به یک جوان برای ادامه دادن به پوشیدن عینک هایی که برای او کوچک شده است می تواند به همان اندازه خطرناک باشد.

در ابتدا که کودک می خواهد از عینک ایمنی استفاده کند ، فریم ها برای او ناراحت کننده خواهند بود و کودک را وسوسه می کند تا آنها را کنار بگذارد. همچنین ، این فریم ها می توانند مانع از دید محیطی کامل شوند و منجر به عملکرد ضعیف کودک در راه رفتن و دیدن اشیا شود. یا حتی ممکن است کودک به راحتی نتواند زیر پای خود را ببیند.

هر ساله عینک ورزشی کودک خود بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هنوز هم از حمایت مناسب برخوردار هستند. اطمینان حاصل کنید که قسمت داخلی و قسمت های لبه های عینک به صورت صحیح از چشم او محافظت می کند. همچنین مطمئن شوید که چشم کودک چه بصورت افقی و چه بصورت عمودی در محیط بینایی لنز قرار گرفته باشد.

 نحوه مراقبت از چشم کودکان در بازی هندبال و پینت بال

هندبال از جمله ورزش هایی است که بیشترین صدمات چشمی را به همراه دارد. زیرا سرعت توپ در این ورزش بالا است و در صورت برخورد با چشم صدمات جبران ناپذیری را بوجود می آورد.

بازکنان ورزش پینت بال نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن ها باید در حین انجام این ورزش لباسی بپوشند که بصورت کامل از صورت آن ها محافظت کند.

طبق مقاله ای که در ژورنال آمریکایی چشم پزشکی منتشر شده است نشان داده شده که در بین 36 نفری که از انجام ورزش پینت بال دچار آسیب دیدگی چشم شده اند ، شایع ترین مشکلات آن ها خونریزی داخل چشم (هیفما) بوده است. همچنین این مقاله نشان می دهد که 81 درصد از چشم های مجروح در این حادثه ها نابینا شده اند. در کل 9 چشم (25 درصد از افراد دخیل در ورزش) نیاز به عمل اورژانسی برای ترمیم ناحیه پارگی چشم داشتند. در نهايت ، 29 چشم (81 درصد از آسیب دیدگی ها) به جراحي نياز داشتند كه جداشدگي شبكيه در 19 درصد از چشم ها انجام شده است و برداشتن انسداد چشم در 22 درصد موارد اتفاق افتاده است.

نویسندگان این مقاله گفتند که با استفاده صحیح از عینک محافظ می توان از 97 درصد از صدمات چشم پینت بال جلوگیری کرد.

ویژگی هایی که عینک ایمنی کودکان باید داشته باشد

عینک های تجویز شده ، عینک آفتابی و حتی عینک های ایمنی در هنگام کار به طور معمول محافظت کافی را برای استفاده ورزشی ایجاد نمی کنند.

عینک های ورزشی در شکل ها و اندازه های مختلفی ساخته می شوند. بسیاری از آنها برای ورزش های راکتی طراحی شده اند و برای بسکتبال و ساکر نیز در دسترس هستند. برخی حتی به گونه ای طراحی شده اند که در کلاه های مورد استفاده برای فوتبال آمریکایی ، هاکی و بیس بال قرار بگیرند. عینک ورزشی هنگام استفاده از ورزش باید اجازه استفاده از کلاه ایمنی را بدهد.

لنزها در عینک های ورزشی معمولاً از پلی کربنات ساخته می شوند. از آنجا که پلی کربنات ماده لنز مقاوم در برابر ضربه است ، به خوبی برای محافظت از چشم در برابر اشیاء پرتابی محافظت می کند. پلی کربنات همچنین دارای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش است – این ویژگی یک ویژگی با ارزش برای ورزش های خارج از منزل.

لنزهای پلی کربنات به راحتی می توانند خراشیده شوند. به همین دلیل ، تقریباً تمام لنزهای پلی کربنات مخصوص عینک ایمنی و عینک ورزشی در برابر خراش در سطح جلو و پشت عینک دارای پوشش محافظتی هستند.

پلی کربنات ماده مورد نظر برای لنزهای ورزشی است ، اما فریم عینک نیز نقش مهمی دارد. علاوه بر این ، ورزش های مختلف به انواع مختلفی از قاب نیاز دارند ، که منجر به ایجاد قاب های خاص ورزشی شده است.

بیشتر فریم های ورزشی می توانند عدسی های بدون نسخه را در خود جای دهند. فریم های اسپرت از پلاستیک یا پلی کربنات بسیار مقاوم در برابر ضربه ساخته شده است و بیشتر آنها با روکش لاستیکی ساخته می شوند.

برخی از سبک های عینک های ورزشی برای دوچرخه سواری ، کوهنوردی و قایقرانی به خوبی کار می کنند  زیرا به حفظ باد و گرد و غبار کمک می کند.

عینک ایمنی کودکاندر نهایت باید توجه داشت که مراقبت از چشم کودکان در سنین پایین تر را نمی توان بر عهده آن ها قرار داد و باید در کنار کودک مراقبت سلامت چشم او بود. علاوه بر هشدار دادن به کودکان برای مراقبت از چشم آن ها ، عینک ایمنی نیز گزینه مناسبی در کاهش بسیاری از صدمات چشمی خواهد بود.

منابع :allaboutvisionprotection

آسیب دیدگی چشمتجهیزات ایمنتجهیزات ایمنیحفاظت از چشمحفاظت از چشم کودکانشیلد محافظ چشمعینک آفتابیعینک ایمنیعینک مطالعهعینک های ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×