رابطه کرونا و فشار خون چگونه است

رابطه کرونا و فشار خون چگونه است

بیماری کرونا باعث تغییر سبک زندگی مردم شده است و خسارت های جانی و مالی زیادی بر جای گذاشته است. برای کاستن از خطرات این ویروس خطرناک، باید گروه هایی از انسان ها که بیشتر در معرض خطر هستند را شناسایی کرد. آمار و اطلاعات پزشکی، نشان از رابطه کرونا و قلب، تاثیر کرونا بر بینایی، رابطه کرونا و کلیه و … دارد. در این مقاله رابطه کرونا و فشار خون را مورد بررسی قرار می دهیم.

رابطه کرونا و فشار خون

فشار خون بالا خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا را افزایش می دهد. ضعف سیستم ایمنی مهمترین دلیل شکست بدن انسان در مقابل ویروس کرونا است. فشار خون بالا و کهولت سن، سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف می کنند و در نتیجه بدن کمتر قادر به مقابله با ویروس خواهد بود. فراموش نکنیم تقریباً دو سوم افراد بالای 60 سال فشار خون بالا دارند و فشار خون بالا یکی از بیماری های شایع در افراد مسن است. افراد مسن همچنین بیشتر مستعد ابتلا به بیماری کرونا نیز هستند. به همین ترتیب، منطقی است که بین این دو بیماری ارتباط آماری وجود داشته باشد. اما آیا این بدان معناست که داشتن فشار خون بالا احتمال ابتلای آن فرد را به کرونا افزایش می دهد؟ اخیراً نشان داده شده است که متأسفانه پاسخ مثبت است. یعنی احتمال ابتلا به بیماری کرونا در یک فرد که فشار خون بالایی دارد بیشتر از یک انسان سالم است و از طرف دیگر پس از ابتلا به کرونا هم، احتمال وارد شدن آسیب جدی یا مرگ در فردی که فشار خون بالایی دارد بیشتر است.

رابطه کرونا و فشار خون

طبق گزارشات، بسیاری از افراد کرونایی که با مشکل حاد تنفسی مواجه شده و مجبور به استفاده از دستگاه تنفس می شوند از قبل فشار خون بالایی داشته اند. دقیق تر بگوییم فشار خون بالا شایع ترین بیماری در بین بیماران کرونایی است که با مشکل حاد تنفسی و مشکل کلیوی مواجه می شوند یعنی این افراد از قبل، فشار خون بالایی داشته اند.

آمار و ارقام در مورد رابطه بیماری کرونا و فشار خون

هنوز برای نتیجه گیری در مورد رابطه بیماری کرونا و فشار خون خیلی زود است اما یک مطالعه با داده های 150 بیمارستان اسپانیا اخیرا منتشر شده که نشان می دهد فشار خون بالا، بدون توجه به سن و جنس بیمار، خطر مرگ و میر ناشی از COVID-19 را افزایش می دهد. این مطالعه بیش از 12000 بیمار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و مشاهده شده است از بین بیماران کرونایی که فوت کرده اند، 50٪ فشار خون بالا داشته اند. لازم به ذکر است برای تأیید این نتیجه گیری، نتایج در بیماران مبتلا به فشار خون بالا با نتایج بیماران فشار خون طبیعی مقایسه شد.

علاوه بر کشور اسپانیا، تجزیه و تحلیل داده های اولیه در مورد رابطه کرونا و فشار خون از هر دو کشور چین و ایالات متحده نشان می دهد که فشار خون بالا شایع ترین بیماری در بین بیماران کرونایی بستری شده است. بین 30 تا 50 درصد بیماران کرونایی بستری شده در این دو کشور از قبل فشار خون بالایی داشتند. سایر بیماریهای زمینه ای این بیماران کرونایی بستری شده، شامل سرطان، دیابت و بیماری ریوی بود. در کشور ایتالیا، گزارشی اعلام کرد که بیش از 99٪ افراد کرونایی که بر اثر ویروس کرونا مرده اند یکی از این بیماریهای زمینه ای فشار خون، دیابت، سرطان و بیماری ریوی را ازقبل داشته اند ولی نکته قابل توجه این است که 76٪ از فوتی های کرونایی، فشار خون بالا داشته اند.

علاوه بر آمارهایی که از کشورهای آمریکا، چین، اسپانیا و ایتالیا در مورد رابطه کرونا و فشار خون مطرح کردیم، تحقیقات دیگری هم نشان می دهد که افرادی که فشار خون بالا دارند کمی بیشتر در اثر ویروس کرونا می میرند و خطر مرگ آنها بر اثر کرونا تقریباً دو برابر بیشتر از افراد با فشار خون طبیعی است.

چگونگی

یکی از موارد رابطه فشار خون و کرونا این است که فشار خون بالا به عروق آسیب می رساند و جریان خون به قلب شما را کاهش می دهد. این بدان معناست که قلب شما باید بیشتر کار کند تا خون کافی را پمپاژ کند. با گذشت زمان، این کار اضافی می تواند قلب شما را تا حدی ضعیف کند که نتواند خون غنی از اکسیژن را به بدن شما پمپاژ کند. ویروس کرونا می تواند به طور مستقیم به قلب آسیب برساند. این اتفاق یعنی آسیب رساندن مستقیم کرونا به قلب، وقتی محتمل تر است که قلب شما از قبل، به خاطر فشار خون بالا، ضعیف شده باشد. ویروس کرونا ممکن است باعث التهاب عضله ای از قلب به نام میوکاردیت شود، که این امر پمپاژ قلب را دشوار می کند.

اگر در عروق پلاکت نیز جمع شده باشد، ممکن است ویروس باعث از بین رفتن آن پلاکت ها و حمله قلبی شود. مطالعات گذشته نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری قلبی که به بیماری تنفسی مانند آنفلوانزا یا انواع اولیه ویروس کرونا مبتلا می شوند، در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی قرار دارند.

در دوران همه گیری کرونا، آیا افراد با فشار خون بالا، داروهای فشار خون را مصرف کنند؟

رابطه کرونا و فشار خون

یک جنبه مهم در رابطه کرونا و فشار خون در مورد مصرف یا عدم مصرف داروهای فشار خون در دوران همه گیری کرونا است. چرا مصرف داروهای فشار خون در دوران کرونا این میزان مورد بحث قرار می گیرند ولی در مورد سایر داروها خیلی بحث نمی شود. خیلی ها موضوع را اینگونه مطرح می کنند که رابطه کرونا و فشار خون بیشتر ناشی از فشار خون بالا نیست، بلکه ناشی از داروهای خاصی است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. دلیل این ادعا هم این است که گیرنده ای که ویروس کرونا برای ورود به سلول ها از آن استفاده می کند همان موردی است که توسط داروهای فشار خون خاص استفاده می شود.

داروهایی مانند مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB)، سطح آنزیمی به نام ACE2 را در بدن شما افزایش می دهند. نکته اینجاست که ویروس COVID-19 برای آلوده سازی سلول ها، باید خود را به ACE2 متصل کند. به همین دلیل در همه محافل سوالاتی در مورد مفید یا مضر بودن روش های درمانی فشار خون در دوران کرونا مطرح می شود. این فرضیه وجود دارد که مصرف این داروها ممکن است احتمال ابتلا به COVID-19 را افزایش دهد. با این حال، داده های موجود نشان می دهد که این روش های درمانی حتی ممکن است خطر احتمالی ابتلا به سندرم تنفسی حاد، میوکاردیت یا آسیب حاد کلیه که از عوارض شایع در بیماران مبتلا به COVID-19 هستند را کاهش دهند. کالج قلب و عروق آمریکا و انجمن قلب آمریکا توصیه می کنند که داروی فشار خون بالا را همانطور که تجویز شده مصرف کنید. چرا که اگر این کار را نکنید، می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد و شما را راهی بیمارستان کند، همان جایی که ویروس کرونا انسان ها را به آن جا می کشاند.

 البته مطالعات و ارائه مقالات علمی بیشتری لازم است تا به پاسخ قطعی رسید وهنوز مشخص نیست که آیا برخی از روش های خاص درمان فشار خون در دوران همه گیری کرونا مضر یا مفید هستند ولی به هر حال براساس شواهد موجود، باید درمان های ضد فشار خون برای افراد با فشار خون بالا استفاده شوند.

پیشگیری از فشار خون بالا و از کرونا

همه باید اقدامات احتیاطی را برای محافظت از کرونا انجام دهند. افراد مبتلا به فشار خون بالا و افراد مبتلا به سایر بیماری زمینه ای باید بسیار بیشتر احتیاط کنند.

 • داشتن دستگاه فشارخون در منزل و چک کردن متناوب فشار خون خود و افراد سالمند خانواده
 • رابطه کرونا و فشار خونپایین آوردن قابل توجه مصرف نمک و سرخ کردنی
 • داشتن تحرک. هیچ ورزشی مانند پیاده روی سریع یا دویدن آرام روزانه، در کنترل فشار خون تاثیر ندارد.
 • پرهیز از حرص و جوش
 • داشتن خواب منظم
 • پرهیز از دست دادن و روبوسی با دوستان و نزدیکان
 • پوشیدن دستکش پلاستیکی یا دستکش لاتکس در محیط های آلوده
 • خوردن دمنوش هایی مانند آب لیمو و عسل، دمنوش دارچین، دمنوش زنجبیل، آب سیب و آب هویج
 • قرنطینه کردن فردی که دچار بیماری کرونا شده و یا مشکوک به این بیماری است.
 • استفاده از کارت بانکی به جای پول نقد برای خرید
 • رعایت فاصله گذاری اجتماعی خصوصا در محیط های سربسته مانند آسانسور
 • پرهیز از شرکت در مجالس عروسی و عزا و گردهمایی های خانوادگی و به طور کلی هر جایی که ازدحام جمعیت وجود دارد.
 • شستن دست ها با آب و صابون به مدت حداقل بیست ثانیه
 • استفاده از شیلد محافظت از صورت و عینک
 • اطمینان حاصل کنید که داروی کافی برای درمان فشار خون و سایر بیماری ها را در خانه دارید.
 • برای درمان تب و سایر علائم در صورت بیماری، می توانید از داروهای طبیعی بدون نسخه پزشک مانند خاک شیرهم استفاده کنید.
 • در خانه بمانید و تا آنجا که می توانید ارتباط با افراد دیگر را محدود کنید.
 • اگر مجبور هستید در مکانی عمومی باشید که نمی توانید حداقل 6 فوت از دیگران فاصله داشته باشید، از ماسک صورت استفاده کنید.
 • تمیز و ضد عفونی کردن تمام سطوحی مانند میزهای پیشخوان و دستگیره ها را که مرتباً لمس می شوند.

 

منابع: clinicbarcelona

کروناکرونا و قلبکرونا و کلیهمحافظت از کروناویروس کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.