رابطه کرونا و ریزش مو | آیا ریزش مو بخاطر کرونا است؟

رابطه کرونا و ریزش مو | آیا ریزش مو بخاطر کرونا است؟

بیماری کرونا بزرگترین همه گیری در دنیا در صد سال اخیر است که مانند یک جنگ جهانی ولی بدون خونریزی خسارت های جانی و مالی بسیاری به بار آورد. همه گیری قبلی مربوط به آنفولانزای اسپانیایی بود که حدود صد سال پیش دنیا را تحت تأثیر قرار داد. همه ما با علائمی که اغلب با COVID-19 همراه هستند آشنا هستیم، علائمی از قبیل تب، درد، تنگی نفس، از دست دادن بویایی و چشایی. اما باید به این نکته باید اشاره کنیم که علائم دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد. از علائم بسیار نگران کننده ای مانند ریزش مو، آسیب دیدگی چشم، بیماری قلب و کلیوی و … . پزشکان پس از اینکه مشاهده کردند برخی از بیماران کرونایی میزان قابل ملاحظه ای از موهای خود را از دست دادند به تحقیق در مورد رابطه کرونا و ریزش مو پرداختند و یافته های جدیدی هم در مورد رابطه کرونا و ریزش مو به دست آورده اند.

رابطه کرونا و ریزش مو چیست؟

رابطه کرونا و ریزش مو از شرایطی به نام تلوژن افلوویوم (TE) نشأت می گیرد. Telogen effluvium  نوعی ریزش موی موقتی است که وقتی بدن تحت نوعی استرس است، رخ می دهد. افراد مبتلا به TE، با ریزش مویی که به طور ناگهانی بروز می کند مواجه هستند. موهای افراد مبتلا به TE معمولاً هنگام شانه کشیدن یا دوش گرفتن به صورت توده های بزرگ ریزش می کنند. اکثر افرادی که دچار TE می شوند، 2 تا 3 ماه پس از ابتلا به بیماری کرونا ریزش موی محسوسی را تجربه می کنند. TE باعث می شود مقدار زیادی از موی فرد مبتلا در فاز رشد یا آناژن رشد نکند و وارد مرحله استراحت (تلوژن) شود. در مرحله تلوژن، موها برای دو تا سه ماه استراحت می کنند و رشد نمی کنند. البته پس از ابتلا به TE، پس از دو الی سه ماه رشد موهای جدید از سر گرفته می شود. این ریزش به طور معمول کمتر از نیمی از منبع موی سر را تحت تأثیر قرار می دهد و برای 6 تا 9 ماه هم ادامه دارد. پس از این دوره، موهای از دست رفته بیشتر آن افراد دوباره رشد می کند و به حالت اولیه برمی گردد.

رابطه کرونا و ریزش مو

حال رابطه کرونا و ریزش مو را بررسی کنیم. یکی از عوامل احتمالی ابتلای افراد به TE، بیماری حادی است که همراه با تب باشد. از آنجایی که تب هم یکی از عوارض بیماری COVID-19 است بنابراین ابتلا به ویروس کرونا هم می تواند باعث بروز TE شود. استرس عامل محرک بالقوه دیگری برای TE است. مطمئناً، تجربه بیماری ای مانند COVID-19 می تواند باعث فشار روحی و جسمی زیادی بر فرد شود. در حقیقت، TE می تواند به دلیل فشارهای روحی و روانی وارد شده به افراد در دوره قرنطینه بروز کند. بنابراین رابطه کرونا و ریزش مو بدین گونه است که حتی اگر افراد به بیماری کرونا مبتلا نشوند هم ممکن است به TE مبتلا شده و ریزش مو پیدا کنند.

هنگامی که یک بیمار برای ریزش مو به پزشک مراجعه می کند، پزشک ابتدا از او می پرسد، سه ماه پیش در زندگی شما چه گذشته است. بیماران معمولاً می گویند بیماری حاد خاصی داشته اند و یا با استرس و ضربه روحی شدیدی دیگری مواجه بوده اند.بیماری TE معمولا در حالت های زیر هم رخ می دهد.

  • این بیماری در دوران بارداری یا پس از زایمان اتفاق می افتد.
  • این بیماری در افرادی که مبتلا به آنفولانزا شده اند هم دیده شده است، ولی آمار آن بسیار نادر بود.
  • برخی از داروهای خاص هم می توانند باعث بروز این بیماری شوند.

رابطه کرونا و ریزش مو بدین گونه است که اگر ریزش موی فرد به دلیل بیماری کرونا باشد، احتمالاً بلافاصله پس از ابتلا به کرونا و حتی در طول بیماری کرونا اتفاق نمی افتد.

چه کسانی امکان دارد تحت تأثیر ریزش موی کرونا قرار گیرند؟

هر کسی ممکن است با این مشکل مواجه شود. از مردان، زنان و کودکان گرفته تا افراد جوان و ورزشکار. ابتلا به ویروس کرونا و ریزش موی حاصل از آن می تواند بر افراد از هر رنگ و نژاد تأثیر بگذارد. البته رابطه کرونا و ریزش مو در زنان بیشتر مشهود است. ریزش مو در زنان مبتلا به کرونا حدود 90 درصد و در مردان مبتلا به کرونا حدود 10 است. البته شاید دلیل کم تر بودن آمار ریزش مو در مردان کرونایی این نباشد که مردان، این بیماری را ندارند بلکه به این دلیل است که مردان کمتر به ریزش مو اهمیت می دهند و کمتر تمایل دارند در مورد این چنین موضوعاتی به پزشک مراجعه کنند. زنان نسبت به مردان موهای بلندتری دارند، همین موضوع باعث می شود آنها زودتر متوجه ریزش موی خود شوند. به عنوان مثال وقتی موی سر زنی در حمام می ریزد لوله فاضلاب حمام مسدود می شود و باعث می شود زنان از ریزش موی خود آگاه شوند.

رابطه کرونا و ریزش مو

میزان ریزش موی شما به آن بستگی به این دارد که چگالی موهای شما از ابتدا چگونه باشد. ممکن است یک نفر 500 مو در محل خاصی از پوست سر داشته باشد و دیگری 200 مو در همان محل از پوست دارا باشد. اگر هر دوی آنها 100 تار مو از دست بدهند، کسی که 200 عدد مو در یک محل خاص داشت متوجه ریزش موی خود می شود ولی فرد دیگر شاید متوجه نشود و یا پس از متوجه شدن هم زیاد اهمیت ندهد. بنابراین، توجه به ریزش مو، بستگی به این دارد که هر فرد چند درصد از موهای خود را از دست داده است.

آیا رابطه کرونا و ریزش مو به ابرو و سایر موهای بدن هم ربط دارد؟

معمولا فقط موی سر به خاطر کرونا با ریزش مواجه می شود و ریزش در خط موی جلویی و اطراف شقیقه ها رخ می دهد. این اتفاق خیلی روی موهای سایر مناطق دیگر تأثیر نمی گذارد.

اگر کسی بعد از ابتلا به کرونا دچار ریزش مو شده چه کاری باید انجام دهد؟

رابطه کرونا و ریزش مو

همیشه باید پزشکان علت اصلی ریزش مو را پیدا کرده و درمان کنند. اگر یک بیمار به دلیل ریزش مو مراجعه کند و به پزشک بگوید که استرس داشته است، دکتر باید منبع استرس او را بفهمد. پزشک ابتدا رژیم غذایی و میزان پروتئین دریافتی، تیروئید و آهن شما و همچنین سابقه پزشکی را مورد بررسی قرار می دهد. تاریخچه کامل تغذیه فرد ممکن است برای رسیدن به علت ریزش مو مهم باشد. قبل از هر کاری، باید آزمایش کلی بدهید تا کمبودهای موجود در انواع ویتامین ها و سایر موارد بدن شما مشخص شود. با مشاهده نتیجه آزمایش، نسخه پزشک برای شما تجویز می شود. همچنین ممکن است پزشک عمومی، در صورت مشاهده مشکل جدی در نتیجه آزمایش، شما را به پزشک های متخصص ارجاع دهد. اگر شما کمبود آهن داشته باشید، ممکن است پزشک، یک مکمل آهن برای شما توصیه کند. اگر ناهنجاری های اساسی هم در تیروئید داشته باشید برای درمان آن داروهایی تجویز می کند یا اگر مسئله ای در رژیم غذایی شما باشد، شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع می دهد. اگر از مراجعه به پزشک عمومی و متخصص داخلی نتیجه مورد نظر خود را دریافت نکردید و همچنان موی شما ریزش داشت، وقت آن است که به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

بسیاری از پزشکان، Nutrafol را توصیه می کنند. Nutrafol، ویتامینی است که رشد مو را بهبود می بخشد. البته پزشکان به بیماران توصیه می کنند تعداد دفعات شستشوی سر و استحمام را افزایش دهند و حداقل یک روز در میان سر خود را با شامپوی مناسب بشویند. فردی که با ریزش مو مواجه هست می تواند از محلول کف Rogaine هم استفاده کند، این محلول اگر به صورت روزانه استفاده شود می تواند مفید باشد. در کل هر عملی که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود برای جلوگیری از ابتلای فرد به کرونا و ریزش مو موثر است. یک رژیم غذایی خوب، خواب کافی، پرهیز از مصرف دخانیات، مدیریت استرس و ورزش همه اینها برای کم تر کردن احتمال ریزش مو در هنگام ابتلا به کرونا مفید هستند. رعایت این موارد باعث سلامت مو و پوست شما می شود.

آیا بیماری های پوستی دیگری نیز وجود دارد که مربوط به COVID-19 باشد؟

آکادمی پوست آمریکا علاوه بر بررسی رابطه کرونا و ریزش مو، برخی از مشکلات پوستی را هم ذکر کرده که ممکن است با کرونا ایجاد یا تشدید شوند. مهم ترین آن ها، بثورات است که یک بیماری مرتبط با انگشتان است. بثورات باعث می شود که انگشتان پا متورم شوند و رنگ آن ها صورتی یا بنفش شود. در مورد میزان ارتباط کرونا با این بیماری و سایر بیماریهای پوستی هنوز دانش کافی وجود ندارد.

پیشگیری در رابطه کرونا و ریزش مو

در حال حاضر، در هیچ جای دنیا درمان مطلقی برای کرونا وجود ندارد. برای واکسیناسیون عمومی هم حداقل یک سال زمان لازم است. هر چقدر فرد بتواند بیشتر ایمنی فردی را رعایت کند و دیرتر به این بیماری مبتلا شود شانس بیشتری برای بهره مندی از درمان آینده خواهد داشت. نکات ایمنی زیر را همیشه رعایت کنید.

منابع:  www.healthline    /www.novanthealth.org

ریزش موکروناکرونا و قلبکرونا و کلیهویروس کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.