دستکش کار مقاوم در برابر حرارت را برچه اساسی انتخاب کنیم

دستکش کار مقاوم در برابر حرارت را برچه اساسی انتخاب کنیم

دستکش کارمقاوم در برابر حرارت به طور خاص برای محافظت از دست کارگران در برابر صدمات و سوختگی ها در اثر تماس با دمای بالا و اجسام بسیار گرم طراحی شده اند. شدت خطر حرارت در یک محل کار نسبت به محل کار دیگر متفاوت است ، از این رو رویکرد ساخت یک اندازه مناسب با دست همه در اینجا کارساز نخواهد بود. دستکش های کار مقاوم در برابر حرارت متفاوتی وجود دارد که مقاومت در برابر حرارت را در سطوح مختلف ارائه می دهد. انتخاب موارد مناسب بسته به حرارتی که در معرض آن هستید ضروری است.

دستکش کار مقاوم در برابر حرارتدر این مقاله  فاکتورهایی را بررسی می کنیم که باید هنگام انتخاب یک جفت دستکش ضد حرارت در نظر بگیرید.

فاکتورهایی که باید در هنگام انتخاب دستکش کار مقاوم در برابر حرارت درنظر بگیرید

 • قبل از خرید دستکش مقاوم در برابر حرارت ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید.
 • آیا در محل کار کارهای تخریبی انجام می دهید؟
 • چه مقدار مواد و وسایل عایق حرارتی در هنگام کار نیاز دارید؟
 • دمای شدیدی که در معرض آن قرار خواهید گرفت چقدر است؟
 • آیا در هنگام کار وسایل داغ را جابجا می کنید؟ اگر بله ، دمای آن ها چقدر خواهد بود و تا چه مدت باید آن ها را در دست نگه دارید؟
 • میزان مهارت لازم در شغلی که قرار است انجام دهید چقدر است؟ چه چیزی مفیدتر خواهد بود ، دستکش یا میت؟

دستکش کار مقاوم در برابر حرارتهنگامی انتخاب دستکش ضد حرارت ، باید تمام این عوامل را در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال ، نوع الیاف مورد استفاده در دستکش ها با توجه به دمای جسمی که در دست دارید تعیین می شود. همچنین ، اگر در کاری که انجام می دهید باید زیاد دستان خود را حرکت دهید ، نمی توانید دستکش های ایمنی بسیار حجیم بپوشید تا دستانتان را از گرما محافظت کند زیرا در این صورت در حرکت دادن دست خود با مشکل مواجه می شوید.

به طور خلاصه ، شما نباید یک جفت دستکش کار مقاوم در برابر حرارت بخرید که بسیار حجیم باشد زیرا به شما اجازه نمی دهد آزادانه مانور دهید و همچنین نباید خیلی نازک باشد که با قرار گرفتن در معرض دمای بالای محیط و اشیایی که در دست می گیرید دست شما بسوزد.

دستکش کار مقاوم در برابر حرارت بالا برای در امان نگه داشتن دست از گرمای زیاد محیط کار ضروری است. مهم است که هنگام خرید یک جفت دستکش کار مقاوم در برابر حرارت بالا ، عوامل ذکر شده را بخاطر بسپارید تا نه تنها قادر به کار مفید باشید ، بلکه بتوانید خود را از خطرات دما محافظت کنید.

بیشتر بخوانید:

دستکش همه منظوره چیست؟ نحوه انتخاب بهترین دستکش همه منظوره

استاندارد EN 407 در دستکش کار مقاوم در برابر حرارت

اولین عدد در درجه بندی EN 407 مقاومت در برابر اشتعال را نشان می دهد. این آزمایش با کشش مواد دستکش و قرار دادن آن روی شعله به مدت 15 ثانیه انجام می شود. زمانی را که دستکش مقاوم در برابر حرارت طول می کشد تا بسوزد اندازه گیری می کنند و از آن برای تعیین مقاومت در برابر شعله استفاده می کنند. این عدد بین 1 تا 4 خواهد بود و اعداد بالاتر مقاومت بیشتری دارند. در مکان هایی که ممکن است کارگران در معرض شعله های زیاد قرار بگیرند ، دستکش های حرارتی با مقاومت بالاتر در برابر اشتعال بسیار حیاتی هستند.

عدد دوم مقاومت در برابر گرمای تماسی را نشان می دهد. برای این آزمایش ، ماده محافظتی دستکش در معرض دمای بین 100 تا 500 درجه سانتیگراد قرار می گیرد. مدت زمانی که طول می کشد تا دما 10 درجه سانتیگراد افزایش یابد اندازه گیری می شود. برای عبور از این مرحله، این مدت زمان باید حداقل 15 ثانیه طول بکشد. مقاومت دستکش در برابر درجه حرارت تماسی بر اساس بالاترین دمایی است که در آن هنوز می تواند آزمون را پشت سر بگذارد. درجه بندی بین 1 تا 5 برای این مرحله خواهد بود ، هرچه  اعداد بالاتر باشد نشان دهنده سطوح بالاتر مقاومت در برابر حرارت تماسی است.

عدد بعدی در درجه بندی EN 407 مقاومت در برابر گرمای همرفت را نشان می دهد. این آزمایش با قرار دادن مواد دستکش در معرض حرارت ناشی از شعله گاز انجام می شود. مدت زمان لازم برای افزایش دمای 24 درجه سانتیگراد در داخل دستکش اندازه گیری می شود. هرچه این مدت زمان بیشتر طول بکشد ، مقاومت دستکش در برابر گرمای همرفت بالاتر است. اعداد در نظر گرفته شده برای این رتبه بندی بین 1 تا 4 خواهد بود.

چهارمین عدد در درجه بندی EN 407 مقاومت دستکش را در برابر گرمای تابشی به شما نشان می دهد. این آزمایش با اندازه گیری این که چه مدت دستکش قادر است انتقال گرما از یک منبع گرمای تابشی را به تأخیر بیندازد ، آزمایش می شود. دستکش هایی با درجه بندی بالاتر در این گروه قرار می گیرند در برابر گرمای تابشی مقاومت بیشتری دارند ، بنابراین محافظت بهتری را ارائه می دهند.

سمبل یا شماره پنجم مقاومت دستکش های کار در برابر پاشش های کوچک فلز مذاب را نشان می دهد. این آزمایش با انداختن مقدار کمی فلز مذاب بر روی دستکش آزمایش می شود. در این آزمایش چند قطره فلز مذاب روی دستکش می گذارند تا دمای داخل دستکش به 40 درجه سانتیگراد برسد . درجه بندی مورد استفاده در این بازه بین 1 تا 4 است و اعداد بالاتر نشان دهنده محافظت بیشتری است.

عدد نهایی مقاومت دستکش در برابر پاشش های بزرگ فلز مذاب را نشان می دهد. این آزمایش میزان فلز مذاب برای آسیب رساندن به مواد داخل دستکش را اندازه گیری می کند. دستکش هایی با درجه بالاتر محافظت بیشتری در برابر فلز مذاب دارند.

نحوه انتخاب بهترین دستکش کار مقاوم در برابر حرارت

استفاده از دستکش های مقاوم در برابر حرارت برای کارگرانی که در معرض خطرات حرارتی هستند ضروری است. درک صحیح نوع دستکش مورد نیاز برای محل کار بسیار مهم است. خطرات گرما انواع مختلفی دارد. شما می توانید از قانون EN 407 برای کمک به یافتن دستکش های ضد حرارت مناسب برای محیط خود استفاده کنید.

دستکش های مقاوم در برابر حرارت مطابق با استاندارد EN 407 درجه بندی می شوند. EN 407 دارای 6 عدد است و هر یک مقاومت دستکش را در برابر نوع خاصی از خطر نشان می دهد. دانستن این اعداد بهترین راه برای یافتن دستکش های محافظ حرارتی مناسب برای شماست.

دستکش کار مقاوم در برابر حرارتبرای تعیین بهترین دستکش های حرارتی ، باید ارزیابی خطر جامع خطرات گرما در محل کار خود انجام دهید. وقتی نوع خطرات که کارگران با آن مواجه هستند را شناختید ، می توانید نوع دستکش مورد نیاز آن ها را تعیین کنید. در اینجا یک جدول راهنمای سریع برای رتبه بندی EN 407 آورده شده است:

EN 407رنج رتبه بندینوع محافظت
11-4اشتعال پذیری
21-5حرارت تماسی
31-4گرمای همرفت
41-4گرمای تشعشعی
51-4فلز مذاب ( پاشش های کوچک)
61-4فلز مذاب ( پاشش های بزرگ )

با استفاده از این رتبه بندی ها می توانید اطمینان حاصل کنید که دستکش های انتخابی از دستان شما محافظت می کنند.

دستکش کار مقاوم در برابر حرارت از چه موادی ساخته شده است

دستکش کار ضد حرارت می تواند از مواد مختلفی ساخته شود. لیست زیر یک راهنمای کوتاه و خلاصه از مواد مختلف مقاوم در برابر حرارت وجود دارد:

مواد بهینه برای مقاومت در برابر حرارت کم:

 • پنبه در برابر حرارت 300 درجه فارنهایت مقاوم است.
 • چرم در برابر حرارت 430 درجه فارنهایت مقاوم است.

مواد بهینه برای مقاومت در برابر حرارت بالا

 • Kevlar® در برابر دمای 850 درجه فارنهایت مقاوم است.
 • فیبر پلی بنزیمیدازول (PBI) در دمای 1300 درجه فارنهایت دوام می آورد.
 • از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات و یشنهادات شما هستیم.

منابع : safetygearpro –  setonsuperiorglove

ppeتجهیزات ایمنیدستکشدستکش ایمنیدستکش چرمدستکش کارلوازم حفاظت فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×