دستکش همه منظوره چیست ؟ نحوه انتخاب بهترین دستکش همه منظوره

دستکش همه منظوره چیست ؟ نحوه انتخاب بهترین دستکش همه منظوره که دست های شما را از آسیب دور نگه می دارد

بخشی از بدن که بیشتر در معرض خطرات و آسیب های محل کار قرار دارد ، دستان شما هستند. آسیب های ناشی از مواد شیمیایی ، سوختگی یا بریدگی به دست ها آسیب می رسانند ، بنابراین باید از دستان خود محافظت کنید. برای محافظت از دست نیاز به تجهیزات ppe  دارید . هنگامی که صحبت از محافظت از دست می شود ، باید به یاد استفاده از دستکش همه منظوره افتاد. دستکش ها در لیست لوازم ایمنی قرار می گیرند .

اگر از خود می پرسید که بهترین دستکش ایمنی برای محل کار چه دستکشی خواهد بود ، در این مقاله لیست دستکش های همه منظوره و کاربردهای آن ، که توسط شورای امنیت ملی به آن پرداخته شده است ، آورده شده است.

بیشتر بخوانید:

دستکش ایمنی چگونه از شما محافظت می کند؟

انواع دستکش همه منظوره

دستکش های نخی و پارچه ای: اگر در معرض خطر سایش هستید ، این دستکش ها، ایده آل هستند. با این حال ، این نوع دستکش شما را در برابر اشیا تیز ، برنده و خشن محافظت نمی کنند.

دستکش همه منظورهدستکش پارچه ای روکش دار: این دستکش ها برای محافظت در برابر مواد شیمیایی ایده آل هستند. هنگام دست زدن به مواد شیمیایی می توان از این نوع دستکش همه منظوره پارچه ای روکش دار در آزمایشگاه ها استفاده کرد.

دستکش همه منظورهدستکش پلاستیکی ، لاستیکی و مصنوعی: این دستکش همه منظوره برای استفاده در هنگام تمیز کردن یا کار با حلال ها ، روغن ها یا سایر مواد شیمیایی بسیار ایده آل هستند.

دستکش همه منظورهدستکش چرمی: این نوع دستکش های کار از دست افراد در برابربرداشتن و کار با اجسام گرم محافظت می کنند و از سوختگی دستان شما جلوگیری می کنند. دستکش های چرمی بز و چرم مصنوعی محافظت بهتری در برابر پارگی دارند. هر نوع دستکش چرمی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است ، اگرچه چرم مصنوعی امکان تنفس بهتر و دوام بیشتر را فراهم می کند. دستکش های جوشکاری در این دسته از نوع دستکش ها قرار می گیرند.

دستکش همه منظورهدستکش مقاوم در برابر مایعات و مواد شیمیایی: برخی از انواع خاص دستکش وجود دارد که از مواد شیمیایی مختلف پوست دست را محافظت می کند. این نوع دستکش ها عبارتند از :

دستکش های لاستیکی بوتیل: برای محافظت از برخورد دست با اسید سولفوریک ، اسید نیتریک ، پراکسید و اسید کلریدریک، از این نوع دستکش همه منظوره استفاده می شود.

دستکش لاستیکی نیتریل: حلال های کلر دار در برابر این نوع دستکش ها به دست افراد آسیب نمی رسانند. دستکش نیتریل اغلب به عنوان جایگزین دستکش لاتکس استفاده می شود. به دلیل مشکلات آلرژی با لاتکس ، بسیاری از محل کارها به جای استفاده از دستکش های لاتکس از دستکش های نیتریل استفاده می کنند. این دستکش ها به گونه ای ساخته شده اند که شبیه لاتکس هستند و ظاهر آن بسیار بلندترهستند . دستکش نیتریل سه برابر بیشتر از لاتکس مقاوم در برابر سوراخ شدن هستند و همچنین مقرون به صرفه می باشند . نیتریل اغلب با پارچه های دیگر ترکیب می شود تا دستکش های محکم تر ، با دوام تر و مقاوم در برابر برش ایجاد شود.

دستکش لاستیکی / دستکش لاتکس طبیعی: زمانی که بخواهید با موادی مانند ، مواد قلیایی ، محلول های آب ، کتون ها ، نمک ها یا اسیدها کار کنید ، دستکش های لاتکس اولین گزینه ای هستند که به ذهن شما خطور می کنند.

دستکش نئوپرن:برای کار با الکل ها ، مایعات هیدرولیکی ، بنزین و اسیدهای آلی می توانید از دستکش همه منظوره نئوپرن استفاده کنید.

دستکش همه منظورهدستکش هات میل : این نوع دستکش می تواند دستکش دو لایه یا سه لایه باشد که ماندگاری طولانی در برابر سایش و محافظت از حرارت تا 400 درجه را فراهم می کند. اینکه دستکش بتواند درجه حرارت بالا را تحمل بیاورد ، به دو یا سه لایه بودن آن بستگی دارد. این دستکش ها برای کارخانه های شیشه یا سرامیک یا کارهای ریخته گری بسیار مناسب هستند.

دستکش همه منظورهدستکش کولار این نوع دستکش از ترکیب پارچه های بافتنی ، الیاف کربن و فولاد ضد زنگ ساخته شده است. دستکش کولار تا 800 درجه سانتی گراد از دست ها مقاومت می کند و در برابر شعله و برش مقاوم است. این دستکش ها یکی از با دوام ترین انواع دستکش های مقاوم در برابر حرارت هستند زیرا مقاومت برش و ماندگاری بالایی دارند.

دستکش همه منظورهدستکش های مقاوم در برابر بریدگی

دستکش های مقاوم در برابر برش ها انواع مختلفی دارند و خرید بهترین “آنها” به محیطی که کارگران شما در آن هستند و نیاز به محافظت از برش بستگی دارد.

چند سوال قبل از خرید دستکش مقاوم در برابر بریدگی باید از خود بپرسید:

  • آیا در حین کار دستکش شما زیاد با لبه های کار در تماس است؟
  • آیا لبه کار دندانه دندانه است؟
  • محصولی که بر روی آن کار می کنید ازچه موادی ساخته شده است؟

نکته: دستکش هایی را که می خواهید استفاده کنید همیشه به لبه بزنید تا مطمئن شوید که این روند را کنترل می کند.

دستکش های مقاوم در برابر برش بر اساس مقاومت کششی در سطوح مختلف درجه بندی می شوند. مقاومت کششی در تعیین دستکش مورد نیاز شما بسیار مهم است. اگرچه برخی مواد از سایر مواد بکار رفته در ساخت دستکش از استحکام بیشتری برخوردار هستند ، اما در بسیاری از موارد نحوه بافته شدن الیاف یکسان است.

نوع دستکش همه منظوره انتخابی به نوع محل کار شما و خطرات محل کار شما بستگی دارد. هزینه پول در یک جفت دستکش همه منظوره بسیار مهم است زیرا این نوع دستکش ها محافظ شما در برابر خطرات هستند. از مواد شیمیایی گرفته تا اشیا گرم و تیز ، نیاز به محافظت از دست وجود دارد.

دستکش همه منظوره مناسب برای کار با مایعات شیمیایی

دقیقاً مانند دستکش های مقاوم در برابر برش ، نوع دستکش همه منظوره محافظ شیمیایی مورد نیاز شما به نوع مواد شیمیایی بستگی دارد. از متخصص ایمنی خود در یان باره بپرسید ، زیرا آن ها باید یک نمودار برای کمک به شما در تعیین اینکه کدام دستکش برای این فرآیند مفید است ، داشته باشند.

نکته: همیشه دستکش را با استفاده از ماده شیمیایی که می خواهید استفاده کنید ، تست کنید و دستکش را در مواد شیمیایی قرار دهید . مدت زمان قرار دادن دستکش در مواد شیمیایی را تا سه برابر بیشتر از زمانی که از آن در فرآیند طبیعی استفاده می کنید در نظر بگیرید . اگر دستکش سوراخ ایجاد نکرده و به هیچ وجه منبسط نشده است ، باید دستکش خوبی باشد.

هنگام انتخاب دستکش ، اطمینان حاصل کنید که فقط به قیمت نگاه نمی کنید بلکه به ویژگی های خاص آن نیز توجه می کنید. با داشتن یک جفت دستکش ایمنی ، ایمنی دستان شما به طور مداوم تضمین می شود.

منابع : safetygearprogpisupply

ppeدستکشدستکش جوشکاریدستکش لاتکسلوازم ایمنی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.