جلوگیری از لغزیدن و افتادن با رعایت چه نکاتی حاصل می شود

جلوگیری از لغزیدن و افتادن با رعایت چه نکاتی حاصل می شود

لغزیدن و سقوط در محل کار می تواند منجر به آسیب جدی در افراد شود. هر ساله به دلیل سر خوردن و لغزش و افتادن، افراد زیادی با خسارت جانی و مالی مواجه می شوند.  31 درصد از آسیب های غیر فوتی در کشور انگلیس در سال 2017 و 2018 به دلیل لغزش و سقوط رخ داده است. بنابراین جلوگیری از لغزیدن و افتادن موضوع مهمی در بحث ایمنی است. در این مقاله به مکان ها و حالت هایی که در آن ها امکان سر خوردن وجود دارد می پردازیم و روشهای جلوگیری از لغزیدن را بررسی می کنیم.

آتش سوزی و زلزله در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

بسیاری از سر خوردن ها در هنگام وقوع زلزله یا آتش سوزی و یا سایر اتفاقات غیر مترقبه رخ می دهد چرا که در این اوقات، افراد عجله می کنند و همین دویدن با عجله باعث سر خوردن آن ها و شکستگی استخوان و آسیب دیدگی چشم و … در این افراد می شود.

سر خوردن در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از اتوبوس

بعضی از افراد در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از اتوبوس سرمی خورند. برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن مسافران، راننده های اتوبوس های داخل شهری، در هنگام ترمز کردن و شروع به حرکت، باید دقت بسیار زیادی کنند و از آیینه های خود همه مسافران را زیر نظر داشته باشند. این حساسیت در مورد اتوبوس مدرسه که در آن ها مسافر، دانش آموز است بسیار شدیدتر است.

سر خوردن در آشپزخانه

جلوگیری از لغزیدن و افتادنیکی از موارد جلوگیری از لغزیدن و افتادن، جلوگیری از سر خوردن در آشپزخانه است. از آنجایی که در آشپزخانه همیشه آب و روغن وجود دارند و ریختن هر کدام از این دو در کف آشپزخانه می تواند باعث لغزیدن و افتادن شود بنابراین جهت حفظ ایمنی آشپزخانه باید به صورت پیوسته، کف آشپزخانه را خشک کرد.

پله در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

یکی از موارد جلوگیری از لغزیدن و افتادن، جلوگیری از سر خوردن در پله است. برای جلوگیری از آسیب دیدگی در پله و نرده مراقبت های بیشتری لازم است. با توجه به ارتفاعی که پله یا نردبان دارد سر خوردن از آن ها نسبت به سایر جاها، خطر بیشتری دارد. معمولا روی پله های منازل، تکه ای موکت قرار داده می شود که اگر این موکت ها به درستی به کف پله نچسبیده باشند احتمال سرخوردن فرد زیاد است. بنابراین جهت حفظ ایمنی پله باید دقت کرد که موکت ها دقیقا به کف پله چسبیده باشند. البته اگر روی پله، موکت انداخته نشود و آب روی پله بریزد امکان سر خوردن خیلی بالا می رود. همچنین تمام راه پله ها را به خوبی روشن نگه دارید و موانع را از پله ها دور نگه دارید.

پله برقی در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

بعضی از افراد در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از پله برقی سر می خورند. افراد برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن باید در هنگام استفاده از پله برقی دقت کنند و مراقب سالمندان و کودکان نیز باشند. البته ایمنی پله برقی هم مهم است و بعضی از پله برقی ها استانداردتر و ایمن ترند.

سر خوردن از روی داربست

یکی از موارد جلوگیری از لغزیدن و افتادن، جلوگیری از سر خوردن کارگران از روی داربست است. به دلیل ارتفاع زیادی که داربست از سطح زمین دارد سر خوردن از آن می تواند به قیمت از دست دادن جان کارگر تمام شود. رعایت نکات ایمنی داربست برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن بسیار مهم است.

ضعیفی چشم در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

یکی از دلایل سر خوردن افراد، تاری دید و ضعف بینایی آن ها است. بسیاری از اوقات افرادی که مشکل جدی بینایی دارند بدون عینک یا لنز خود اقدام به راه رفتن در منزل و حتی در خیابان می کنند. این کار احتمال سر خوردن آن ها را افزایش می دهد. برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن، فردی که چشم ضعیفی دارد همیشه باید عینک طبی یا لنز تماسی خود را همراه داشته باشد.

کوهنوردی در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

یکی از موارد جلوگیری از لغزیدن و افتادن، جلوگیری از سر خوردن کوهنوردان در هنگام کوهنوردی است.  کوهنوردان باید روی یخ، برف، سنگ و … راه بروند و امکان لیز خوردن آن ها بسیار زیاد است. هر چند بدیهی است که در فصل زمستان امکان سر خوردن زیادتر از سایر فصول است ولی این بدان معنی نیست که در فصل های دیگر خطر سر خوردن وجود ندارد. در ماه های گرم سال هم در مسیرهایی از کوه که آب وجود دارد، سنگ ها بسیار لیز و خطرناک می شوند. بنابراین پوشیدن چکمه ایمنی مناسب و همراه داشتن تجهیزات ایمنی در همه فصل ها برای جلوگیری از سقوط و سر خوردن ضروری است.

سر خوردن در حمام

یکی از موارد جلوگیری از لغزیدن و افتادن، جلوگیری از سر خوردن در حمام خانه است. متأسفانه هر ساله افراد بسیار زیادی در سرتاسر دنیا در حمام سر می خورند و حتی ضربه مغزی می شوند. برای حفظ ایمنی در حمام، اساسی ترین کار این است که کودکان و افراد سالمند را در حمام تنها نگذارید.

ورزشکاران در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

یکی از گروه هایی که همیشه در معرض سر خوردن و بروز انواع آسیب ها مانند خونریزی، شکستگی استخوان و آسیب به سر و … هستند، ورزشکاران هستند. در رشته های مختلف ورزشی، جلوگیری از لغزیدن و افتادن ورزشکاران مسأله مهمی است و زمین های ورزشی باید استاندارد باشند تا این اتفاق کمتر بیفتد.

سطح زمین در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

جلوگیری از لغزیدن و افتادن

سطح زمین را برای راه رفتن تمیز کنید و وسایلی که باعث شلوغی سطح زمین شده اند را از زمین بردارید. وقتی مسیرهای عبور و مرور خلوت و مشخص باشند، احتمال لغزیدن و آسیب دیدگی بسیار کاهش می یابد. اگر مایعی روی سطح زمین ریخت، بلافاصله آن را تمیز کنید. این موضوع فقط مختص مکان های سربسته نیست بلکه بعضی از مواقع که میزان زیادی روغن در سطح خیابان می ریزد، باید بلافاصله علائم هشدار دهنده در اطراف محل قرار داده شود و سطح جاده خشک شود چرا که احتمال لیز خوردن ماشین ها در چنین سطحی بالاست.

تاثیر روشنایی در لیز خوردن افراد

به روشنایی و نور محیط اهمیت دهید. یک خانه یا محل کار باید نورپردازی استاندارد و کاملی در داخل و خارج از ساختمان داشته باشد. این نورپردازی ها به کاهش احتمال تصادف و سر خوردن و آسیب دیدگی کمک می کند. با روشن کردن محیط می توانید خطرات پنهان را علنی کنید. ضمنا به محض ورود به یک اتاق تاریک، همیشه ابتدا چراغ را روشن کنید. مسیرهای پیاده روی با نور کم را از شلوغی و انسداد دور نگه دارید. مناطق اطراف کلیدهای روشن کردن لامپ ها را تمیز و در دسترس قرار دهید. در صورت خراب بودن لامپ ها یا کلیدها و سیمها فوراً آنها را تعمیر کنید.

علامت گذاری در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

جلوگیری از لغزیدن و افتادن

استفاده از علائم ایمنی و نوشتن هشدارهای واضح و متناسب، به شناسایی مناطق دارای مشکل کمک می کند. مثلا قرار دادن علامتی که نشان دهنده زمین ناهموار باشد، باعث افزایش آگاهی و توجه افراد به آن قسمت می شود.

مرتب کردن سیم ها در جلوگیری از لغزیدن و افتادن

برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن، همیشه سیم های موجود در منزل و محل کار خود را مدیریت کنید. سیم هایی که در زیر پا قرار دارند می توانند موانعی را برای کارمندان و مردم ایجاد کنند و باعث آسیب رسیدن به آن ها شود. کابل ها باید پشت دیوارها یا زیر فرش گذاشته شوند تا پای کسی به آن ها گیر نکند. برای جلوگیری از ظاهر شدن کابل در مسیرهای عبور، همه منابع برق، سرورها و مودم ها را در مکانهایی که به راحتی قابل دسترسی هستند قرار دهید تا نیاز به سیم طولانی نداشته باشند.

بستن درب کمدها

درب کمدها و دراورها و کشوها را در خانه و محل کار بسته نگه دارید. در طول روز این درب ها پیوسته باز  وبسته می شوند ولی باز گذاشتن آنها می تواند منجر به آسیب خود شما یا افراد اطراف شما در منزل یا محل کار شود. اتفاقات کوچک و بزرگ بسیاری به دلیل همین کار به ظاهر کوچک یعنی نبستن درب کمدها، دراورها و کشوها رخ داده است.

تاثیر کفش نامناسب در سر خوردن

جلوگیری از لغزیدن و افتادن

در محیط کار و حتی راه رفتن در خیابان (مخصوصا وقتی هوا زیر صفر درجه است) از کفش ایمنی مناسب استفاده کنید. کفش هایی که می پوشیم می توانند سهم بزرگی در جلوگیری از زمین خوردن داشته باشند. برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن، میزان لغزندگی کف کفش و نوع پاشنه کفش باید ارزیابی شود. هم چنین همیشه به خاطر داشته باشید که بندهای کفش باید درست بسته شوند. هرگاه بخواهید آسیب مربوط به سر خوردن و سقوط یک فرد را بررسی کنید، لازم است ابتدا کفش مورد ارزیابی قرار گیرد. ابتدا باید بررسی شود که در بروز این حادثه، فرد چه کفشی پوشیده بوده است. کارگران هم در محیط کار باید کفشی متناسب با نوع شغل و وظیفه خود بپوشند.

خانه داری

همیشه به خانه داری اهمیت دهید چرا که خانه داری خوب در جلوگیری از لغزیدن و افتادن افراد خانه بسیار حیاتی است. ایمنی افراد داخل خانه و خانه داری به هم مرتبط هستند. اگر خانه دار خوبی نباشید، نتیجه این امر می تواند آسیب دیدن افراد خانه باشد.

منابع:

http://www.safetyservicesdirect.com/

سر خوردنشکستگی استخوانکفش ایمنیلغزش

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.