ثبت ایده و طرح پیشنهادی

👈 ایده، طرح و توجیه اقتصادی با شما👉

👈 مشارکت، ساخت و حمایت با ما 👉

  چگونه ایده خود را ثبت کنیم؟

  شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بارها ایده‌ای را در زمینه‌های مختلف (از نوشتن یک کتاب گرفته تا ارایه طرح جدیدی در ساخت یک محصول) در ذهن خود داشته‌اید اما اطلاعی در مورد اینکه بتوانید آن را به نام خود ثبت کنید نداشته‌اید.

  ایده چیست؟

  به زبان ساده چیزی که از راه‌های دور از انتظار به وجود آید و بتوان آن را در زمینه‌ای استفاده کرد و همچنین قبلا در جایی ثبت نشده باشد را ایده می‌گویند.

  بر اساس ماده 1 قانون ثبت اختراعات‌، طرح‌های صنعتی ‌و علایم تجاری « اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارایه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید».

  ایده می‌تواند نوشتن یک کتاب، یک شعر یا ساخت یک ماشین جدید باشد.

  در مورد ایده، مالکیت فکری یا معنوی مطرح می‌شود، به این صورت که از مالکیت فکری برای مالکیت دارایی‌هایی که نامشهود و ناشی از فعالیت‌های ذهنی بوده استفاده می‌شود.

  افرادی که ایده‌ای را به وجود می‌آورند نسبت به آن حق مالکیت دارند و می‌توانند از این حق استفاده کنند و آن را به نام خود به ثبت برسانند.

  در واقع حقوق مالکیت فکری از حق بهره‌برداری فرد از خلاقیت منحصر به فردش حمایت می‌کند.

  شرایط ثبت ایده چیست؟

  ایده و طرح زمانی می‌تواند به ثبت برسد که شرایط مورد نیاز را دارا باشد که به شرح زیر است:

  جدید بودن: نباید این ایده توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد و این نکته را نه تنها در کشور بلکه در کل دنیا باید مد نظر قرار داد. ایده باید جدید باشد و در هیچ کجای دنیا کسی آن را پیش‌بینی نکرده باشد.

  قابلیت اجرایی داشته باشد: همانطور که گفتیم ایده‌ای قابلیت ثبت شدن را دارد که تجلی پیدا کرده باشد و بتوان آن را اجرایی کرد. اگر شاعری شعری به ذهنش برسد تا زمانی که در ذهن اوست از حمایت قانونی برخوردار نخواهد بود اما وقتی آن شعر بر روی کاغذ بیاید و بیان و چاپ شود حق و مالکیت فکری آن به نام شاعرش ثبت می‌شود.

  دانش نوآوری: اینکه یک ایده جدید باشد به تنهایی کفایت نمی‌کند و این ایده باید بتواند در یک حوزه و حرفه‌ای مشکلی را برطرف کند یا راهکار بهتری را پیشنهاد دهد که مورد استفاده قرار بگیرد.