تمیز کردن لنز تماسی | نحوه تمیز کردن لنزهای چشمی

تمیز کردن لنز تماسی | نحوه تمیز کردن لنزهای چشمی

رعایت بهداشت فردی، یکی از مهمترین عوامل در جلوگیری از عفونت و سایر بیماری های چشمی است. با رعایت یک سری از نکات بهداشتی می توان باعث سلامت چشم و بینایی طولانی مدت خود شوید.  بیماری های چشمی فراوانی وجود دارند از قوز قرنیه و  آستیگماتیسم و آب مروارید و مشکلات شبکیه چشم گرفته تا عفونت های باکتریایی. آنچه که در این مقاله بحث می کنیم بیماریهای باکتریایی است که با عدم رعایت بهداشت لنزهای تماسی و مخصوصا اصول تمیز کردن لنز تماسی به وجود می آیند. عفونت های باکتریایی چشم بسیار شایع تر هستند و بسیاری از افراد استفاده کننده از لنز را درگیر می کنند. بیشتر افرادی که به عفونت باکتریایی دچار می شوند با استفاده از قطره های آنتی بیوتیک طی دو تا چهار هفته بهبود می یابند. با این حال، این عفونت های باکتریایی می توانند شدید و سریع عمل کنند و همیشه هم به راحتی و با مصرف دارو بهبودی کامل نمی یابند. حدود 13٪ از افرادی که چشم یا لنزهای تماسی آنها به باکتری آلوده است، میزان قابل توجهی از دید و بینایی خود را از دست می دهند. پزشکان بینایی سنج معتقد هستند که این میزان بینایی که از دست می رود معادل دو خط  دید یا بیشتر در نمودار بینایی است. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند برای جلوگیری از ابتلای چشم به عفونت های باکتریایی باید همیشه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند. این دستورالعمل های بهداشتی برای لنزهای تماسی، قاب لنزهای تماسی و محلول تمیز کننده لنزهای تماسی هستند و در مورد هر یک از این سه مورد نکاتی را یادآور می شوند. این دستورالعمل ها همراه با دستورالعمل های چشم پزشک، بهترین راه کارهای پوشیدن لنز، مراقبت کردن و تمیز کردن آنها را در اختیار افراد قرار می هند. البته در نهایت، چشم پزشک شما بهترین فرد برای گفتن نحوه تمیز کردن لنز تماسی و دادن دستورالعمل های ایمنی چشم به افراد است. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند باید سالانه به بینایی سنج یا چشم پزشک خود مراجع کرده و با او صحبت کنند تا مطمئن شوند لنزهای تماسی و سیستم مراقبت آنها هنوز متناسب با چشم و سبک زندگی آن ها است. در اینجا برخی از بایدها و نبایدها برای تمیز کردن لنزهای تماسی و دلیل آنها وجود دارد. استفاده صحیح از لنزهای تماسی، ایمنی فردی را افزایش می دهد.

نحوه تمیز کردن لنز تماسی

تمیز کردن لنز تماسی

 • قبل از لمس لنزهای تماسی، باید دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 • در صورت امکان از صابون ضد باکتری برای تمیز کردن لنز تماسی استفاده کنید.
 • دستان خود را با یک حوله بدون پرز خشک کنید.
 • از صابون های روغنی یا لوسیونی برای تمیز کردن لنز تماسی استفاده نکنید چرا که می توانند لنزهای شما را کدر یا کثیف کنند.
 • از شیر یا آب استریل، بزاق، محلول نمکی، قطره های غوطه وری یا هر ماده و محلول غیر استاندارد استفاده نکنید. هیچ یک از این موارد راه کاری صحیح برای ضدعفونی و تمیز کردن لنز تماسی شما نیست.
 • لنزهای تماسی خود را با انگشتان، مالیده و سپس آنها را با محلول تمیز کننده تازه بشویید. مطالعات نشان داده است که “مالش و شستشو” بهترین راه برای تمیز کردن لنزهای تماسی است.
 • اجازه ندهید ناخن های شما با لنزها برخورد داشته باشند. ناخن ها نه تنها تیز هستند، بلکه مکانی عالی برای میکروب ها و کثیفی ها هستند.
 • کیف لنزهای تماسی خود را با محلول تازه بشویید و آن را باز بگذارید تا خشک شود.
 • لنزهای خود را با آب تمیز نکنید، چرا که می تواند حاوی ناخالصی ها و میکروارگانیسم ها باشد.
 • لنزهای خود را در نزدیکی توالت یا مکان های مرطوب نگذارید. گذاشتن لنز در این مکان ها باعث ایجاد کپک و میکروب در آن ها می شود.
 • محلول های مخصوص تمیز کردن لنز تماسی را در ظرف های کوچکتر نریزید. بسیاری از افراد این کار را انجام می دهند تا مقدار کمتری از محلول را برای مسافرت بردارند، که این امر می تواند باعث از بین رفتن کارایی محلول شما شود.
 • بطری محلول خود را محکم بسته نگه دارید و در هنگام استفاده، از تماس آن با سطح یا با اشیا خودداری کنید.
 • حداقل هر سه ماه یک بار قاب لنزهای تماسی خود را تعویض کنید. همچنین بیش از 30 روز پس از اولین باز شدن، هرگز لنزهای تماسی خود را استفاده نکنید.
 • از رسیدن دود هوا و سایر آلاینده ها به لنزها که می توانند وارد چشم شما شوند و باعث تحریک و عفونت شوند خودداری کنید.
 • اگر محلول ضد عفونی از قبل مانده است آن را با محلول جدید مخلوط نکنید. افزودن محلول قدیمی با محلول جدید خطر عفونت چشم را افزایش می دهد.
 • از پوشیدن لنزهای خود در طول شب خودداری کنید.

اگر لنز تماسی روی زمین حمام افتاد چه کار کنیم

اکر لنز تماسی روی زمین حمام افتاد چهار کار می توانید انجام دهید الف) آن را زیر شیر آب بشورید. ب) بر روی لنز تف کرده و سپس آن را تمیز کنید. ج) از محلول پاک کننده ای که چشم پزشک به شما داده استفاده کنید. د) آن را با یک لنز جدید جایگزین کنید.

تمیز کردن لنز تماسیاین اتفاق برای آنتونی موندین، ​​اسطوره لیگ قهرمانان بوکس و راگبی، در سال 2007 رخ داد و لنزش در حمام روی زمین افتاد. او هم با تف بر روی لنزهای خود، آن ها را پاک کرد. این کار او باعث شد که وی در نهایت با عفونت شدید چشم در بیمارستان بستری شود. بنابراین استفاده از راه کار دوم به هیچ عنوان عقلانی نیست و می تواند باعث آسیب دیدگی چشم شود و خسارت جبران ناپذیری به شما وارد سازد.

 اگر افراد راه کار اول را انجام دهند( که متأسفانه بسیاری از افراد هم همین کار را می کنند و لنزهای خود را با آب لوله کشی شست و شو می دهند) خطر آلوده شدن لنز و چشم به یک میکروارگانیسم موجود در آب لوله کشی وجود دارد که می تواند موجب نابینا شدن فرد شود. در واقع اگر لنزهای تماسی فرد با آب مخلوط شود، ممکن است آن فرد به یک عفونت نادر اما شدید به نام کراتیت آکانتاموبا مبتلا شود. برآورد می کنیم از 680،000 نفر استفاده کننده از لنزهای تماسی در استرالیا، سالانه 10-20 نفر تحت تأثیر این بیماری قرار بگیرند. از این تعداد حدود دو تا چهار نفر در سال برای بازیابی بینایی نیاز به پیوند در جلوی چشم خود دارند. این بیماری بیشتر در افرادی که از لنزهای تماسی نرم استفاده می کنند رایج است. آکانتاموباها پروتوزهای زنده آزاد (میکروارگانیسم های تک سلولی) هستند که از باکتری ها و سلول های جلوی قرنیه چشم فرد تغذیه می کنند. این امر منجر به التهاب، بی نظمی و تخریب قرنیه و انسداد بینایی می شود. بیماری کراتیت آکانتاموبا در دارندگان لنزهای تماسی رخ می دهد. اما می توانید با رعایت نکاتی، شانس ابتلا به آن را به حداقل برسانید. از قرار دادن لنزها در معرض آب، از جمله شستن آنها در زیر شیر، دوش یا هنگام شنا، خودداری کنید. البته باکتری اصلی مسئول عفونت های مربوط به لنزهای تماسی، سودوموناس، یکی دیگر از میکروارگانیسم های آب دوست است. باکتری سودوموناس در برابر شدیدترین قطره چشم هم مقاوم است و گاهی اوقات می تواند در عرض چند ساعت در سطح چشم فرو برود. برای جلوگیری از ابتلا به این دو بیماری چشمی، بسیاری از بسته های جدید لنزهای تماسی، برچسب های هشدار دهنده “بدون آب” دارند. در زیر نمونه ای از برچسب های هشدار دهنده بدون آب را مشاهده می کنید. در هنگام استفاده از هر لنزی باید به برچسب های رون آن دقت کرد.

تمیز کردن لنز تماسیاگر راه کار سوم را انتخاب کنید، درست است که با مالیدن لنز خود با محلول تمیز کننده به مدت 20 ثانیه، برخی از میکروب های آن از بین می روند. اما برای ضد عفونی موثر لنزها باید حداقل چهار تا شش ساعت لنزها را درون محلول خیس کنید. بنابراین بهترین پاسخ راه کار آخر است یعنی جایگزینی لنزی که در حمام افتاده با لنز جدید.

ویروس کرونا و تمیز کردن لنز تماسی

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از لنزهای تماسی خطر ابتلا به ویروس عامل COVID-19 یا همان ویروس کرونا را افزایش می دهد. تنها موردی که افراد استفاده کننده از لنز باید نگران باشند به نحوه مراقبت و تمیز کردن لنز تماسی مرتبط است. اگر لنزهای تماسی آلوده به ویروس کرونا شوند با قرار گرفتن در چشم فرد، او را هم مبتلا به ویروس کرونا می کنند.

نشانه هایی که افراد استفاده کننده از لنز تماسی باید جدی بگیرند.

اگر چشمان شما نیش می زند، قرمز و آب دار است، تورم چشم یا تاری دید دارید و یا در هنگام استفاده از لنزهایتان اذیت می شوید، آنها را بردارید. اگر علائم شما بدتر شد، به یک متخصص بینایی سنجی یا چشم پزشک مراجعه کنید. پزشکان عمومی معمولاً تجهیزات لازم برای بزرگنمایی کافی برای تشخیص عفونتهای جدی چشم ندارند. اما بیشتر اپتومتریست ها یا بینایی سنج ها می توانند با تجویز قطره چشمی عفونت چشم را درمان کنند. بینایی سنج یا اپتومتریست به کسی اطلاق می شود که افراد را معاینه چشم  می کند و از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک طبی،‌ لنزهای تماسی و انجام تمرینات و ورزشهای چشمی مخصوص و ارائه دستورات بهداشتی، مشکلات بینایی افراد را درمان می کند و اگر نتواند چشم فرد را درمان کند در صورت نیاز آن فرد را به چشم پزشک (پزشک متخصص چشم) ارجاع می دهد.

منابع:

coopervision

theconversation

لنزلنز تماسیلنز طبیمحافظ چشم کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×