تجهیزات پزشکی خانگی چه تجهیزاتی هستند

تجهیزات پزشکی خانگی چه تجهیزاتی هستند

پس ازشیوع گسترده ویروس کرونا در سرتاسر دنیا، قرنطینه انجام شد. علی رغم مشکلات فراوانی که این قرنطینه برای مردم جهان به بار آورد، درسهایی هم به ما آموخت. یکی از درسهای بسیار این همه گیری این است که برای تشخیص و بهبود بیماری نمی توان به طور صد درصد به بیمارستان و دکتر و پرستار و … دل بست. در این روزها، به دلیل وجود بیماران کرونایی در بیمارستان، رفتن شما به آن جا برای کارهای سطحی مانند اندازه گیری فشار خون عاقلانه نیست. شما باید با کمک تجهیزات پزشکی خانگی مقداری از مسئولیت خود و خانواده را در مورد جلوگیری و تشخیص بیماری و بهبود آن به عهده بگیرید. البته در شرایط غیر کرونایی هم، افراد بیمار علاوه بر مراجعات دوره ای نزد پزشک، لازم است به صورت پیوسته از تجهیزات پزشکی خانگی استفاده کنند. به عنوان مثال دیابت، ریتم نامناسب قلب، فشار خون از جمله بیماری های مزمن غیر واگیر جدی هستند که در صورت داشتن تجهیزات پزشکی خانگی مناسب و چک کردن روزانه، به میزان قابل توجهی قابل پیشگیری هستند و همچنین به راحتی قابل تشخیص هستند.

بسیاری از مردم اهمیت و سودمندی داشتن تجهیزات بهداشتی مانند دستگاه های اندازه گیری فشار خون، دماسنج های پزشکی و متر قند خون را در خانه نادیده می گیرند. امیدواریم این مقاله، عزم شما را برای خرید این دستگاه ها خصوصا در این شریط کرونایی راسخ تر کند و با استفاده متناوب از آن ها از بروز خسارت مالی و جانی جلوگیری کنید.

تجهیزات پزشکی خانگی

انواع تجهیزات پزشکی خانگی

 • تجهیزات مصرف دارو

رایج ترین نوع تجهیزات پزشکی که تقریباً در هر خانه ای یافت می شود، وسایل مصرف داروها است.  وسایلی مانند فنجان ها برای اندازه گیری دوز شربت های دارویی و دستگاه های تقسیم برای تعیین اندازه و دوز قرص ها که برای مصرف داروها استفاده می شوند.

 • کیت های تست

کیت های تست، کیت هایی هستند که برای اندازه گیری وجود مواد شیمیایی مختلف در خون یا ادرار فرد استفاده می شوند.

 • تجهیزات کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه برای کمک رسانی موقت به بیمار یا مصدم استفاده می شوند. تجهیزاتی که در جعبه کمک های اولیه وجود دارند شامل باند، وسایل پانسمان، چسب زخم، بتادین، پنبه، پدهای گرم کننده، پد بینی و کیت مارگزیدگی است.

 • دستگاه های توانایی بخشی حرکتی

دستگاه هایی که برای افزایش تواناییهای شخصی مانند تحرک مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها می توانند دستگاه های مصنوعی متداول مانند بازوها یا پاهای مصنوعی باشند. همچنین این دستگاه ها می توانند دستگاه های جانبی مانند صندلی های چرخدار، واکرها و عصاها باشند که برای کمک به تحرک فرد استفاده می شوند. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که افرادی که مشکل حرکتی دارند باید در طبقه هم سطح و یا در خانه ای که آسانسور دارد زندگی کنند. چرا که استفاده از راه پله برای این افراد بسیار سخت است. همچنین صندلی چرخ دار نباید آنقدر بزرگ باشد که در آسانسور جا نشود.

 • فناوری های توانایی بخشی حسی

دستگاه هایی که برای افزایش تواناییهای حسی فرد مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال عینک، لنز و سمعک برای تقویت حواس افرادی که مشکل بینایی و شنوایی دارند به کار می روند.

 • تجهیزات پزشکی با دوام

تجهیزات پزشکی با دوام، شامل وسایل پزشکی مانند تخت خواب های مخصوص، تجهیزات بالابر، تجهیزات توالت و وسایل کمک بهداشتی هستند.

 • کنتورها و مانیتورها

کنتورها و مانیتورها، شامل طیف وسیعی از دستگاهها برای تعیین وضعیت سلامتی یا مدیریت شرایط بیماری است. کنتورها و مانیتورها می توانند یکبار مصرف باشند و  یا به صورت مداوم و متناوب مورد استفاده قرار گیرند.

 • تجهیزات تنفسی

دستگاه تنفسی و تجهیزات تنفسی دستگاه هایی هستند که برای کمک به تنفس افراد و درمان مشکلات تنفسی آن ها در خانه استفاده می شوند.

 • تجهیزات تغذیه

تجهیزات تغذیه، دستگاه هایی هستند که برای کمک به غذا خوردن فرد مورد استفاده قرار می گیرند.

 • تجهیزات ترشح

تجهیزات ترشح، وسایلی هستند که برای کمک به ادرار یا مدفوع از بدن بیمار استفاده می شوند.

 • مراقبت از نوزاد

وسایل مراقبت از نوزاد، شامل دستگاه هایی است که برای نظارت و معالجه نوزادان استفاده می شوند.

 • تجهیزات پزشکی از راه دور

تجهیزات و سنسورهای مورد استفاده برای جمع آوری داده ها از بیمار و انتقال داده ها به یک سایت نظارت از راه دور را تجهیزات پزشکی از راه دور می گویند. این سنسورها بعضا در بدن بیمار کار گذاشته شوند.

محیط های غیر بالینی برای تجهیزات پزشکی

دستگاه های پزشکی خانگی در محیط های غیر بالینی مورد استفاده قرار می گیرند.  این محیط ها شامل خانه ها، محل های کار، مدارس، هتل ها، فروشگاه ها، مسجد ها، اماکن تفریحی و سیستم های حمل و نقل (اتومبیل، اتوبوس، قطار، هواپیما، کشتی) و … است. تنوع محیط های استفاده از تجهیزات پزشکی خانگی، چالش های مهمی را برای ایمنی دستگاه و بیمار ایجاد می کند.

پنج نمونه از مهمترین تجهیزات پزشکی خانگی

بنابراین، در اینجا پنج دستگاه پزشکی مهم که باید در خانه خود داشته باشید را نام می بریم و در مورد هر یک توضیحاتی ارائه می دهیم.

فشارسنج دیجیتال

تجهیزات پزشکی خانگیفشار خون بالا، میلیون ها انسان را در سرتاسر دنیا تحت تأثیر قرار داده است و در بسیاری از کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای در حال توسعه، از عوامل اصلی سکته به شمار می رود. از آنجایی که این بیماری باعث تشدید بیماریهای قلبی وعروقی هم می شود بنابراین کنترل فشار خون برای برخی از بیماران حیاتی است. از نظر بسیاری از پزشکان، کنترل و اندازه گیری فشار خون در منزل ساده ترین و بهترین راه برای کنترل هرگونه تغییر در فشار خون بیماران است. البته به این نکته هم باید توجه داشت که فشارسنج، دقیق باشد.

اگر شما یا هر یک از اعضای خانواده شما هم فشار خون دارید، وجود برنامه کنترل فشار خون در خانه ضروری است. با استفاده پیوسته از دستگاه فشار خون و کنترل فشار خون خود، می توانید مطمئن شوید که داروهای خود را به درستی مصرف می کنید و میزان اثربخشی داروها را خواهید دانست. همچنین اطلاعات دقیق تری در مورد فشار خون خود به دست می آورید و همه این ها باعث می شود در مراقبت های خود ثابت قدم باشید. دستگاه اندازه گیری فشار خون، وضعیت سلامتی شما را در هر زمان که بخواهید کنترل می کند و چون به صورت کاملاً خودکار کار می کند، استفاده از آن هم آسان است.

اکسی متر پالس

تجهیزات پزشکی خانگیاهمیت وجود این دستگاه در منزل در زمان شیوع ویروس کرونا بسیار بیشتر شده و در واقع حیاتی است. یکی از مهمترین و خطرناک ترین علائم ابتلای فرد به ویروس کرونا، پایین آمدن سطح اکسیژن خون فرد مبتلا است. اکسی متر پالس، وسیله کوچکی است که با فشار دادن انگشت به آن، سطح اکسیژن موجود در خون و همچنین تعداد ضربان قلب را اندازه گیری می کند. پس از قرار دادن انگشت، بعد از چند ثانیه صفحه نمایش اکسی متر پالس، میزان اکسیزن موجود در خون را نشان می دهد. اکسیژن موجود در خون، در شرایط عادی باید مقداری بین 95 تا 98 باشد. اگر اکسی متر پالس، میزان اکسیژن موجود در خون را کمتر از 92٪ نشان دهد وضعیت جسمی شما خطرناک است. سطح پایین اکسیژن در خون به کمبود آن در بافت ها و در نتیجه در اندام های حیاتی تبدیل می شود.

گلوكومتر

تجهیزات پزشکی خانگیدیابت یکی از بیماری های خطرناک است که متأسفانه به دلیل کم تحرکی، سبک غذایی ناسالم و مصرف نوشابه و مشروبات الکلی روز به روز در سرتاسر جهان در حال گسترش است. دیابت از پیامدهای اصلی چاقی و کم تحرکی است چیزی که متأسفانه در دوران کرونا و با تعطیلی باشگاه ها و پارک ها و استخرها و … بیشتر از قبل هم شده است. با کمک دستگاهی به نام گلوکومتر می توان میزان تخمینی غلظت گلوکز(قند) در خون را اندازه گیری و کنترل کرد. این دستگاه به کنترل سطح قند خون در افراد هیپوگلیسمی و دیابتی یا افراد مشکوک به ابتلا به این بیماری مزمن کمک می کند. این دستگاه ها دارای شکافی هستند که نوارهای آزمایش یکبار مصرف کوچک درون آن قرار داده می شوند. دستگاه گلوكومتر، دارای نوعی قلم است که سوزن روی آن نصب است. این سوزن با سوراخ کردن انگشت فرد، باعث چکه کردن قطره خون روی نوار آزمایش می شود.

دستگاه استنشاق

این دستگاه ها، هنگامی که همراه با آب شور یا آلبوترول استفاده می شوند، سرفه شما و اعضای خانواده را بهبود می بخشند و گرفتگی و خستگی را از بین می برند. دستگاه های اکسیژن رسانی می توانند زندگی بیمار مبتلا به آسم و خستگی را نجات دهند. این دستگاه به درمان بیماران با نارسایی شدید قلب و ریه کمک کرده و از احتقان جلوگیری می کند.

 دماسنج

دماسنج پزشکی یکی از تجهیزات پزشکی خانگی و در واقع  اولین ابزار برای سلامتی است که در هنگام تب بیمار به کار می آید. این دستگاه به شما امکان می دهد درجه حرارت بدن خود را تعیین کنید و در صورت وجود هایفوتراپی(تب شدید)، آن را سریعا تشخیص دهید تا در صورت لزوم به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. دماسنج پزشکی برای یک زن باردار، کودک و نوزاد تازه متولد شده از اهمیت بیشتری برخوردار است. دماسنج ها انواع مختلفی دارند دماسنج دهانی، دمسنج داخل گوش و دماسنج روی پیشانی از انواع آن هستند.

منابع: thehealthcareinsights.com/ – nap.edu

ایمنیتجهیزات ایمنیتجهیزات پزشکیتجهیزات حفاظت فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×