تجهیزات ایمنی کوهنوردی چه مواردی هستند

تجهیزات ایمنی کوهنوردی چه مواردی هستند

کوهنوردی یک سرگرمی محبوب است و میلیون ها نفر در طول سال به قله های مختلف در هر هفت قاره جهان صعود می کنند. برای زنده ماندن در آب و هوای غیر منتظره کوهستان (که همیشه باید برای آن برنامه ریزی کنید) باید از تجهیزات ایمنی کوهنوردی استفاده کنید. اگرچه در کوهنوردی فاکتورهای زیادی از جمله تناسب اندام، انتخاب زمان مناسب سال برای کوه پیمایی و مهارت فنی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند اما همراه داشتن تجهیزات ایمنی کوهنوردی هم ضروری است. تجهیزات ایمنی کوهنوردی همان چیزهایی هستند که در صعود به کوه به شما کمک می کنند. تجهیزات ایمنی کوهنوردی هم به چیزهایی که می پوشید، اطلاق می شود و هم به چیزهایی که در انجام کارهای مختلف کوهنوردی به شما کمک می کنند. برای تعیین اینکه در کوهنوردی چه چیزی باید به همراه داشته باشید، مدت زمان کوهنوردی، فاصله تا مقصد، پیش بینی آب و هوا و البته مهارت های فنی کوهنورد را باید در نظر گرفت و چک لیستی از تجهیزات ایمنی کوهنوردی تهیه کرد. هنگام جمع کردن وسایل قبل از حرکت به سمت کوه، از این چک لیست استفاده کنید تا مطمئن شوید چیز مهمی را فراموش نکرده اید. البته باید به وزن تجهیزات هم دقت خاصی داشته باشید چرا که در کوهنوردی، گرم ها هم مهم هستند. در این مقاله لیستی از تجهیزات ایمنی کوهنوردی لازم را تهیه کرده ایم.

تجهیزات ایمنی کوهنوردی

دستگاه رله در تجهیزات ایمنی کوهنوردی

یکی از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، دستگاه رله است. دستگاه رله یک قطعه مکانیکی است که در ایجاد کشش بر روی طناب کمک می کند، تا از سقوط کوهنورد جلوگیری کند. دستگاه های رله معمولاً از فلز ساخته می شوند و به طور کلی برای بالا رفتن از صخره ها یا یخ ها لازم است.

کارابین در تجهیزات ایمنی کوهنوردی

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی فردی کوهنوردی، کارابین است. کارابین یک حلقه فلزی (معمولاً فولادی) است. در هر نوع کوهنوردی که به استفاده از طناب یا سنگ نوردی نیاز باشد، کارابین لازم می شود. البته استفاده از آنها برای اهداف دیگر نیز مفید است. کارابین را می توان در اکثر فروشگاه های ورزشی خریداری کرد.

کرامپون ها

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، کرامپون های ضد لغزش هستند. کرامپون ها وسیله های کششی هستند که معمولاً به پایین چکمه کوهنوردی متصل می شوند. آنها به طور کلی با آلیاژ فولاد ساخته می شوند و به فرد کمک می کنند تا از یخ بالا برود. این مورد را هم می توان از فروشگاه های ورزشی خریداری کرد.

تجهیزات نجات (Crevasse)

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، تجهیزات نجات است. تجهیزات نجات Crevasse هنگام کوهنوردی روی یخچال های طبیعی یا روی هر سطح دیگری که ممکن است سوراخ یا گسل داشته باشد و ممکن است کوهنورد به آن سقوط کند، ضروری است. کیت نجات شامل یک قرقره سبک، کارابین قفل کننده و غیر قفل کننده، طناب نایلون و … است.

مهار

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، مهار است. مهارها معمولاً برای نوعی کوهنوردی که شامل صخره نوردی نیز است لازم می شوند. مهارها، افراد را از طریق طناب یا لنگر محکم می کنند و معمولاً از ترکیب پارچه و نایلون ساخته می شوند که به دور پا و همچنین کمر حلقه می شوند. مهارها معمولاً دارای حلقه های بالشتک و اتصال هستند. مهارها را هم می توان از فروشگاه های ورزشی تهیه کرد.تجهیزات ایمنی کوهنوردی

تبر

تبر یخ ابزاری چند منظوره است . تبر در اکثر کوهنوردیهایی که در آن باید از یخ بالا رفت یا یخچال های طبیعی را پیمود، مورد استفاده قرار می گیرد. تبر به شما کمک می کند تعادل خود را روی یخ حفظ کنید. در صورت لغزش یا سقوط روی یخ می توان از آنها استفاده کرد.

طناب

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، طناب است. هر هیئت کوهنوردی که هدف از کوهنوردی اش بالا رفتن از جاهای با شیب تند، سنگ نوردی یا راپل باشد، نیاز به استفاده از طناب دارد. برای این فعالیت ها دو نوع طناب وجود دارد. طناب پویا و طناب ایستا. طناب پویا برای صعود بهتر است زیرا کشش بیشتری دارد و در صورت لغزش یا سقوط، به کوهنورد کمک می کند. یک طناب استاتیک، سفت و سخت است و برای راپل مناسب تر است. کوهنوردان معمولاً از طنابی استفاده می کنند که حدود 60 متر طول دارد و قطر آن بین هشت تا 10 میلی متر است. طناب ها را هم می توان از اکثر فروشگاه های ورزشی خریداری کرد.

لباس و کت در تجهیزات ایمنی کوهنوردی

پوشیدن و همراه داشتن انواع صحیح لباس برای یک سفر کوهنوردی موفق ضروری است. در حالی که لباس کوهنودی بسته به فصل و محل صعود متفاوت است، اما در هر سفر کوهنوردی بدون توجه به مقصد، معمولا چند نوع لباس مورد نیاز است. به یاد داشته باشید که همیشه با راهنمای خود مشورت کنید تا ببینید دقیقاً چه لباسی را باید در هر سفر کوهنوردی به همراه داشته باشید.

کلاه ایمنی

تجهیزات ایمنی کوهنوردیکلاه ایمنی و البته گوش گیر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی ضروری هستند. برای هرگونه فعالیت کوهنوردی و هر نوع آب و هوا، کلاه کوهنوردی خاصی برای محافظت از سر نیاز است. کلاه از سر در برابر سقوط از ارتفاع اجسام محافظت می کند. دو نوع اصلی کلاه ایمنی شامل کلاه ایمنی پوسته سخت و پوسته نرم موجود می باشد. نمونه اول از یک پوسته بیرونی پلاستیکی ضخیم با یک آستر فوم نازک در داخل ساخته شده است. کلاه ایمنی پوسته دارای یک لایه نازک تر از پلاستیک و یک لایه ضخیم تر از کف جذب کننده ضربه در داخل است. برای بیشتر کوهنوردی ها، کلاه ایمنی پوسته نرم نیاز می شود زیرا وزن کمتری دارد. البته اگر به کوهی می روید که سنگ نوردی زیادی خواهید داشت، کلاه سفت بهتر است. کلاه ایمنی کوهنوردی را هم می توانید در اکثر فروشگاه های ورزشی خریداری کنید.

چکمه کوهنوردی

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، کفش و چکمه کوهنوردی است. چکمه ایمنی کوهنوردی نباید بلند، ضخیم و سفت باشد و برای راه رفتن در زمین های شیب دار طراحی شده باشند. همچنین کفش ها و چکمه های کوهنوردی باید متناسب با کرامپون ها طراحی شده باشند. چکمه های کوهنوردی از چرم، پلاستیک یا مواد مصنوعی مانند کولار ساخته می شوند. آنها یک آستر داخلی قابل جابجایی دارند که در صورت خیس شدن، می توان آن را خارج و خشک کرد. کفش ایمنی و چکمه های کوهنوردی را هم می توانید از فروشگاه های ورزشی خریداری کنید.

دستکش کوهنوردی

یکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، دستکش ایمنی کوهنوردی است.دستکش کوهنوردی برای جلوگیری از سرمازدگی و گرم و خشک نگه داشتن دستان شما طراحی شده است. این در حالی است که دستکش کوهنوردی باید طوری طراحی شده باشند که کوهمورد به راحتی بتواند دستانش را از هر جایی که خواست بگیرد وسر نخورد. نوع دستکش کوهنوردی به آب و هوا و محل صعود شما بستگی دارد.

عینک آفتابی و ضد آفتاب

تجهیزات ایمنی کوهنوردییکی دیگر از تجهیزات ایمنی کوهنوردی، عینک آفتابی یا ضد uv است. اگر کوهنوردی شما فقط یک روز به طول انجامد یا یک ماه طول بکشد در هر دو حالت، شما زمان زیادی را بدون محافظت در برابر آفتاب سپری خواهید کرد. این امر باعث آسیب دیدگی چشم شما می شود. عینک آفتابی به ایمنی چشم شما کمک می کند و باعث می شود که در هنگام تابش آفتاب، بتوانید به راحتی همه جا را ببینید. هم چنین عینک ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی اطراف چشم مهم است. با توجه به تنوع فروشگا ها و حتی دست فروش هایی که عینک می فروشند دقت کنید که عینک آفتابی و عینک ایمنی ورزشی را از فروشگاه معتبر ورزشی خریداری کنید.

وسایل چادر زدن در تجهیزات ایمنی کوهنوردی

وسایل چادر زدن و کمپینگ یکی از تجهیزات ایمنی کوهنوردی است. اگر به یک سفر کوهنوردی می روید که بیش از یک روز به طول می انجامد و قصد ماندن در یک کلبه کوه یا در پناهگاه را ندارید، کمپینگ گزینه جایگزین خواهد بود. داشتن تجهیزات لازم برای کمپینگ شامل چادر چهار فصل، کیسه خواب و وسایل پخت و پز (مانند قابلمه و سایر وسایل آشپزی و غذا خوردن) ضروری است.

کوله پشتی در تجهیزات ایمنی کوهنوردی

تجهیزات ایمنی کوهنوردیکوله پشتی هم از تجهیزات کوهنوردی به شمار می رود. برای انجام سفرهای کوهنوردی چیزهای زیادی از غذا و وسایل گرفته تا دوربین ها و وسایل شخصی وجود دارد که باید درون کوله پشتی قرار گیرند. بیشتر راهنماها از شما می خواهند که کوله 30 تا 50 لیتری به همراه داشته باشید تا بتوانید وسایل ضروری را در سفر حمل کنید. این کوله ها باید نسبتاً سبک، پوشیده، راحت و ضد آب باشند.

بطری های آب و قرص های تصفیه آب

باید همیشه در کوهنوردی یک بطری آب یک لیتری برای استفاده شخصی همراه داشته باشید. قرص های تصفیه آب نیز ممکن است در سفرهای طولانی تر که حمل آب امکان پذیر نیست و باید از آب های موجود در کوه استفاده کنید، مورد نیاز باشد. همیشه از راهنمای خود لیست کاملی از وسایل مورد نیاز برای بسته بندی را بخواهید زیرا هر تجربه کوهنوردی منحصر به فرد است و ممکن است به مواردی نیاز داشته باشد که در بالا ذکر نشده است. در اینجا یک لیست کوتاه از مواردی که می تواند در هر نوع سفر کوهنوردی مورد استفاده قرار گیرد آورده شده است.

تجهیزات ایمنی کوهنوردیمنابع: www.rei.com

 

 

 

تجهیزات ایمنیتجهیزات حفاظت فردیتجهیزات کوهنوردیتجهیزات محافظت در برابر سقوطدستکش ایمنیعینک ایمنیکفش ایمنیلیست تجهیزات ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×