تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع شامل چه مواردی هستند

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

کار در ارتفاع به هر کاری گفته می شود که در آن فرد ممکن است به طور بالقوه سقوط کند و به خود آسیب برساند. این  سقوط می تواند از نردبان  یا از لبه سقف و یا از یک دهانه در کف باشد.  حتی یک فردی که دراسکله بارگیری در ارتفاع کار می کند با خطر سقوط مواجه است. در کل ، برای هرگونه کار در ارتفاع 4 فوت یا بیشتر ، به تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع نیاز دارید. تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع مناسب را انتخاب کنید. تمام مهاربندی های همه جای بدن باید مطابق با استاندارد باشند ،  طبیعتا استفاده از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع باعث بالا رفتن قیمت تمام شده برای شرکت خواهد شد اما این اختلاف قیمت می تواند امنیت اضافی برای شما و کارگران شما ایجاد کند. مطمئناً با استفاده از حلقه های اضافی ، مواد نسوز یا طراحی ایمن قوس و …. امنیت بیشتری به دست می آورید.

قبل از شروع کار در ارتفاع، تحقیق خود را انجام دهید و تعیین کنید که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید. هر شرایطی با شرایط دیگر متفاوت است ، بنابراین شما باید شرایط کار و وظیفه انجام شده را ارزیابی کنید تا به کارگران خود وسایل ایمنی کار در ارتفاع خاصی بدهید که از آنها محافظت کند. اگر کارگرانی دارید که در ارتفاعات، جوشکاری می کنند ، احتمالاً یک نایلون استاندارد محافظ حرارتی مورد نیاز شما نخواهد بود و کولار بهترین گزینه است.

گزارش زیر در ماه مه 2010 در مورد اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع است. حادثه ای که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم ، عواقبی را نشان می دهد که ممکن است در صورت عدم استفاده از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع و عدم پایبندی شرکت به توصیه های ایمنی رخ دهد. یک تکنسین هنگام ثبت اطلاعات یک باران سنج ، از زیر چراغ سقف یک ایستگاه پمپاژ آب در کمبریج انگلیس و به علت عدم استفاده از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع سقوط کرد و دچار شکستگی مهره شد ، پس از بروز این اتفاق شرکت خدمات آب و پیمانکار فرعی آن جریمه شدند. این شرکت نتوانست از سلامتی و ایمنی افرادی که در نزدیکی نورگیرهای شکننده بدون علامت کار می کنند ، اطمینان حاصل کند. در صورتی که به راحتی می توان تجهیزات حفاظت شخصی یا حفاظت از نورگیر را تأمین کرد .

بیشتر بخوانید:

این اتفاق در سراسر جهان به کرات اتفاق می افتد. یک بازرس ایمنی دولت اظهار داشت: “حوادثی مانند این سقوط خاص کاملاً قابل اجتناب است. سقوط از ارتفاع یکی از بارزترین و مشهورترین خطرات برای کسانی است که در ارتفاع کار می کنند بنابراین همیشه باید سیستم های پیشگیری از سقوط ، نصب  شوند و همه پرسنل آموزش ببینند.

متاسفانه کارفرمایان کمتر به استفاده از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع اهمیت می دهند.. این اتفاق هر روز در سراسر جهان در حال رخ دادن است. کارفرمایان باید قبل از هر کاری در ارتفاع ، از قبل برنامه ریزی کنند ، خطرات احتمالی را ارزیابی کرده و به پرسنل آموزش دهند.

از سال 2001 ، هر ساله به طور متوسط ​​50 نفر فقط در انگلیس در اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داده و 8700 نفر دیگر نیز به شدت مجروح شده اند. در حال حاضر بازرسان دولت انگلستان متعلق به مجری بهداشت و ایمنی در حال اجرای یک کمپین معروف “زندگی های متلاشی شده” در مورد کار ایمن در ارتفاعات هستند.

یکی از انواع کارهایی که در ارتفاع انجام می شود تمیز کردن پنجره ساختمان های بلند است. مثال دیگر برای کار در ارتفاع، چیدن میوه های درختان بلند است. مثال دیگر، برقکارانی هستند که باید کابل های برق را روی تیر برقها مدیریت و تنظیم کنند. به عنوان مثال در همه این موارد روش پذیرفته شده ، استفاده از نردبان است. در حالی که استفاده از سکوهای هوایی مطمئناً بهتر از استفاده از نردبان است. این تنها یک مورد از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع است. در زیر به انواع مختلف تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع اشاره خواهیم کرد. البته شاید مردم فکر می کنند که  تهیه کردن وسایل ایمنی برای آن ها  گران است. با این حال ، هزینه رخ دادن حادثه از نظر صدمه احتمالی به کارکنان ، صدمه به کارخانه و از بین رفتن اعتبار و قراردادهای شرکت بسیار بیشتر است.

 تجهیزات مورد نیاز برای کار در ارتفاع

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع شامل موارد زیر است:

  • کلاه ایمنی
  • عینک ایمنی محافظت از چشم
  • کفش
  • دستکش محافظ
  • مهاربند / کارابین یا طناب های خاص
  • نرده

کلاه ایمنی

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاعتقریباً در همه مشاغلی که کار یدی و فیزیکی دارند باید از کلاه ایمنی برای حفاظت از سر استفاده کنید و کار در ارتفاع نیز از این قاعده مستثنی نیست.استفاده از کلاه ایمنی به این دلیل است که شما باید خود را در برابر سقوط اشیا یا پرتابه هایی که می توانند صدمه جدی به سر وارد کنند محافظت کنید. کلاه ایمنی یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع است که حتما باید برای محافظت از سر آن را بپوشید ، زیرا آسیب های احتمالی می توانند زندگی انسان را تهدید کنند.

بیشتر بخوانید:

عینک ایمنی برای محافظت از چشم

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاعیکی دیگر از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع عینک محافظ است. اگر در ارتفاع کار می کنید باید از عینک محافظ استفاده کنید. عینک می تواند از آسیب دیدگی چشم شما در برابر پرتاب و افتادن احتمالی اجسام و اشیا یا مواد محافظت کند.هر عینکی  که برای محافظت از چشم استفاده می کنید باید با کلاه شما سازگار باشد.

کفش در تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع یکی دیگر از لوازم ایمنی کار در ارتفاع ، کفش محافظ است. شما به کفش مناسب نیاز دارید.هنگامی که در ارتفاع کار می کنید ، برای جلوگیری از لغزش های تصادفی که منجر به سقوط می شوند ، به انتخاب کفش ایمنی مناسب نیاز دارید. شایعترین علت آسیب دیدگی در هنگام کار در ارتفاع مناسب نبودن کفش است . اگر قصد بالارفتن از نردبان یا سایر تجهیزات مشابه را دارید ، به یک کفی کفش محکم نیز نیاز دارید. هنگامی که در ارتفاع کار می کنید ( به خصوص در محل های رو باز ) . محل کار می تواند خیس و لغزنده باشد ، بنابراین کفش شما نباید لیز بخورد.

بیشتر بخوانید:

دستکش

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاعیکی دیگر از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع دستکش محافظ است. دستکش مناسب باید انعطاف پذیر باشد . این نباید بر توانایی شما در گرفتن و نگه داشتن ابزار یا تجهیزات تأثیر بگذارد. اگر دستکش باعث شود نتوانید به راحتی ابزار را در دست بگیرید ، برای کار در ارتفاع اصلا ایمن نیست. دستکش های خوب اطمینان حاصل می کنند که دستان شما بریده نمی شوند .

بیشتر بخوانید: 

مهاربندها / کارابین ها در تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

تجهیزات ایمنی کار در ارتفاععلاوه بر موارد فوق ممکن است به موارد تخصصی تری مانند مهاربندهای دارای کارابین نیاز داشته باشید.  در صورت نیاز به تعمیر تجهیزات مخابراتی یا تمیز کردن شیشه ها ، می توانید با استفاده از مهاربند ها با خیال راحت کار خود را انجام دهید. مهاربندها شما را در جای خود نگه داشته و با خیال راحت شما را بالا و پایین می کنند و از سقوط جلوگیری می کنند. مهاربندها در صورت عدم موفقیت ، در به حداقل رساندن آسیب ها به بدن انسان کمک می کنند.ممکن است فکر کنید این موارد محدود کننده یا ناراحت کننده هستند اما برای ایمنی شما هستند.

بیشتر بخوانید:

داربست

داربست جزء ساده ترین و توصیه شده ترین تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع ودر واقع بهترین راه برای ایمن نگه داشتن کارگران در حین کار در ارتفاع است. نرده نوعی حفاظت غیرفعال محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:

تعمیر و نگهداری تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

تعمیر و نگهداری مناسب باید بخشی از سیاست کل سازمان و ارزیابی ریسک در ارتفاع باشد. تعمیر و نگهداری باید شامل بررسی های منظم ، تمیز کردن و تعمیرات باشد. هم شما و هم سازمان شما باید تمام تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع را از نظر وجود قطعات معیوب یا از دست رفته و یا از نظر آسیب دیدن قطعات ( مانند ترک خوردن ) بررسی کنید. این آسیب ها تجهیزات  ایمنی فردی را بی اثر می کنند ، زیرا باعث می شوند امنیت شما کمتر شود. این کار باید هر روز قبل و بعد از روز کاری وبه طور منظم انجام شود . اگر تجهیزات معیوبی را مشاهده کردید ، باید آنها را تعمیر کنید. برخی از تعمیرات نسبتاً مستقیم انجام می شود ، مانند تعویض لنزهای عینک چشم یا بندهای چکمه. با این حال ، بسیاری از تعمیرات مانند تعمیرات مربوط به کلاه ایمنی ، دستکش ایمنی و کارابین ممکن است نیاز به تعویض کامل داشته باشند. سازمان شما باید اطمینان حاصل کند که برای تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع،  وسایل مازاد و جایگزین های کافی موجود باشد تا در صورت خرابی تجهیزات موجود بتوان تجهیزات ایمنی جدید را جایگزین کرد تا همه نیروها را پوشش دهد .

علاوه بر اهتمامی که به تعمیرات تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع می ورزید، باید از تمیز بودن آن ها هم اطمینان حاصل کنید. ، مانند همه ماشین ها یا ابزارها ، کثیف بودن تجهیزات کار در ارتفاع هم کارایی آن ها را کاهش می دهد. در مورد سلامت و ایمنی ، تجهیزات کار در ارتفاع  هم کثیف می تواند سلامتی و ایمنی شما را به خطر بیندازد.

منابع: engageinlearningsimplifiedsafety

ppeتجهیزات ایمنیسقوط از ارتفاعلوازم ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×