تجهیزات ایمنی کارگاهی چه مواردی هستند

تجهیزات ایمنی کارگاهی چه مواردی هستند

خطرات متداول مختلفی مانند انفجار و احتراق و آتش سوزی، سقوط اجسام، سقوط آسانسور ، برق گرفتگی و … در یک کارگاه یا سایت ساختمانی وجود دارد. بعضی از این خطرات کوچک هستند و با درمان سرپایی، مشکل برطرف می شود ولی بعضی از خطرات، آنقدر بزرگ هستند که می توانند منجر به مرگ کارگر شوند. البته خسارت مالی فراوانی هم از این انفاقات متوجه کارگاه می شود. به همین دلیل استفاده از تجهیزات ایمنی کارگاهی در هر محل کاری ضروری است و ضروری است که کارکنان نکات ایمنی یا ppe را رعایت کنند و همیشه در محل کار از تجهیزات حفاظت فردی استفاده کنند. نباید به خاطر اتمام به موقع کار یا به خاطر صرفه جویی اقتصادی، در رعایت نکات ایمنی سهل انگاری شود و  جان کارگران را به خطر انداخت. علاوه بر تجهیزات ایمنی کارگاهی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، وجود جعبه کمک های اولیه برای انجام درمان سرپایی و کپسول اطفا حریق برای خاموش کردن آتش سوزی های جزئی در هر کارگاهی لازم است.

تجهیزات ایمنی کارگاهی

کلاه ایمنی در تجهیزات ایمنی کارگاهی

تجهیزات ایمنی کارگاهی

یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی کارگاهی، تجهیزات حفاظت از سر است. هر فردی که در محل کاری مانند سایت ساختمانی است باید کلاه ایمنی بر سر داشته باشد، خواه یک کارگر باشید یا کارفرما یا مهندس و یا هر فرد دیگر. رعایت این نکته ایمنی از ضروریات اساسی هر کارگاه و سایت ساختمانی است. در کارگاه ها و ساختمان های در حال ساخت، همیشه خطر سقوط از ارتفاع اجسام وجود دارد، که می تواند صدمه جدی به سر شما وارد کند. علاوه بر سقوط اشیا، کلاه ایمنی می تواند از تماس مواد مضر به سر کارگران جلوگیری کند. کلاه ایمنی همچنین در محافظت از کارگران در برابر باران، اشعه مستقیم خورشید و شوک الکتریکی مفید است. کلاه ایمنی معمولاً از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یا سایر رزین های پیشرفته مانند Ultem ساخته می شود. این رزین ها به محافظت از سر فرد در برابر آسیب های اساسی کمک می کنند.

کلاه های ایمنی می توانند شامل لوازم جانبی مانند محافظ صورت، محافظ شنوایی و تهویه باشند. این موضوع باعث می شود کارگر به جای چند مورد تجهیزات ایمنی کارگاهی، فقط از یک کلاه تنها استفاده کند. لازم به ذکر است می توانید لوازم جانبی پیشرفته را هم به کلاه ایمنی متصل کنید، وسایلی از قبیل رادیو، آینه، دوربین، چراغ قوه و هنس فری.

نکته ای که بسیاری از کارگران کوچکترین توجهی به آن نمی کنند این است که اگر شیئ سنگینی روی کلاه شما افتاد و کلاه آسیب دید، دیگر نباید از آن کلاه استفاده کنید. در صورت آسیب دیدن کلاه ایمنی، هر چه سریعتر آن را با کلاه جدید جایگزین کنید.

محافظت از صورت و چشم

تجهیزات ایمنی کارگاهی

در کارگاه باید از همه جای بدن محافظت کرد ولی از آنجا که بینایی مهمترین حس از حواس پنج گانه است و در واقع، چشم و صورت از حساس ترین قسمت های بدن انسان هستند که به بیشترین محافظت در کارگاه ها احتیاج دارند، بنابراین وجود تجهیزات ایمنی صورت و تجهیزات ایمنی چشم ضروری است. در کارگاه ها و سایت های ساختمانی معمولاً فعالیت های زیادی مانند سنگ بری، جوشکاری، برش چوب و فلز، میخ کشی، کار با آجرها و بتن و پاشش شیمیایی و غیره انجام می شود. همیشه خطر ورود آلودگی یا مواد ناخواسته ای مانند تکه چوب و براده آهن، سنگ ریز، گازها و …  به چشم وجود دارد. بیشتر موارد آسیب دیدگی چشم به دلیل قرار گرفتن چشم در معرض همین موارد است.

تجهیزات ایمنی چشم و صورت باید در اولویت کرفرمایان و کارگران باشد. قبل از شروع کار در یک کارگاه یا یک سایت ساختمانی باید اطمینان حاصل شود که از این قسمت های حساس به درستی محافظت می شود. در کارگاهها و سایتهایی که با باد شدید، جرقه، دود و یا مواد شیمیایی خطرناک سروکار دارند، تجهیزات ایمنی سطح بالاتری نیز لازم است. بسته به نوع شغل، کارگران از تجهیزات حفاظت از چشم مانند عینک ایمنی، روکش و عینک عادی استفاده می کنند.

حفاظت تنفسی در تجهیزات ایمنی کارگاهی

در بعضی از کارگاه ها مواد شیمیایی و ذرات معلق خطرناکی در فضای کارگاه وجود دارند که استشمام آن ها می تواند بسیار خطرناک باشد. بسته به نوع کارگاه و وظیفه ای که در آن کار بر عهده شماست ممکن است به تجهیزات تنفسی مانند ماسک نیز نیاز داشته باشید تا از نفوذ بالقوه این مواد خطرناک به ریه ها جلوگیری کنید.

محافظت از دست در تجهیزات ایمنی کارگاهی

تجهیزات ایمنی کارگاهی

یکی از انواع تجهیزات ایمنی کارگاهی، تجهیزات حفاظت از دست است. در اکثر قریب به اتفاق کارهای کارگاهی و ساختمانی، استفاده از دست ضروری است. بیشتر کارها مانند جوشکاری، کارهای الکتریکی، کارهای تأسیساتی، لوله کشی و نجاری و… به استفاده از دستها نیاز دارند. این بدان معنی است که باید اقدامات احتیاطی مناسبی برای جلوگیری از آسیب دیدگی به دست انجام دهیم. خطراتی که دست کارگر را تهدید می کند شامل بریدگی دست، زخم شدن و سوراخ شدن دست، پاشیدن ماده شیمیایی روی دست و … است. پوشیدن همیشگی دستکش ایمنی در هنگام کار در کارگاه نباید فراموش شود. دستکش های موجود برای کار در کارگاه و صنعت ساخت و ساز شامل دستکش لاستیکی، دستکش جوشکاری و دستکش عایق بندی شده است. مواد و طراحی هر دستکش براساس شغلی که مشغول آن هستید متفاوت خواهد بود مثلا دستکشی که برای کارهای الکتریکی مناسب است برای کارهای جوشکاری مناسب نخواهد بود. کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که همه کارگران از دستکش ایمنی مناسب استفاده می کنند. کارفرمایان باید برای نپوشیدن دستکش جریمه مناسبی وضع کنند و به کارگران تذکر دهند که دست آنها در معرض خطرات زیر قرار دارد:

  • مواد مضر
  • اشیای تیز
  • کاری که می تواند باعث سایش یا سوراخ شدن پوست شود
  • گرما و مواد شیمیایی

کفش محافظ

تجهیزات ایمنی کارگاهیطبق آمار سازمان بهداشت و ایمنی (HSE)، لغزش و افتادن و سقوط، 24٪ از کل آسیب های غیر کشنده در سایت های ساختمانی است. لغزیدن هایی که معمولا منجر به شکستگی استخوان کارگر می شوند. کفش های غیر ایمن و غیر قابل اعتماد خطر لغزیدن را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهند. خطراتی که در محیط کارگاه، پاهای گارگران را تهدید می کند شامل خطر بریدگی و سر خوردن و افتادن جسم سنگین روی پاها است. کارگران باید از کفش های ایمنی یا چکمه های سخت استفاده کنند که در برابر این خطرات مقاوم بوده و کف آنها هم طوری نباشد که به راحتی سوراخ شود. به همین دلیل است که تهیه کفش ایمنی توسط کارفرما و تحویل به کارگران ضروری است.

پوشیدن همیشگی کفش ایمنی علاوه بر این که یک الزام ایمنی است، یک الزام بهداشتی هم است یعنی حتی اگر خطر بریدگی و سر خوردن و افتادن جسم سنگین روی پا هم را هم در نظر نگیریم، به منظور رعایت مسائل بهداشتی، باید کفش ایمنی پوشید. بسته به کارگاه و سایتی که کارگر در آن کار می کند و وظایفی که یک کارگر بر عهده دارد، نوع کفش ایمنی متفاوت خواهد بود. بعضی از کفش های ایمنی با وجود این که سبک ترند اما هنوز کلاهک های انگشتی استیل برای محافظت از انگشتان پا دارند. معمولاً بیشتر افراد در محل کار به جای کفش ایمنی، چکمه ایمنی می پوشند. چکمه های ایمنی، هم راحتی در طول روز کاری و هم مقاومت در برابر ضربه و اشیای تیز و …  را با هم فراهم می کنند. چکمه های ریگر و چکمه های ولینگتون در صورتی که فرد مجبور به کار در شرایط مرطوب باشد بسیار مقاوم هستند، همچنین این چکمه ها برای شستشو و ضدعفونی مناسب هستند.

محافظت از شنوایی در تجهیزات ایمنی کارگاهی

تجهیزات ایمنی کارگاهی

محافظت از شنوایی در هنگام کار در بعضی از کارگاه ها موضوع مهمی است. بیشتر تجهیزات سنگین مورد استفاده در کارگاه های ساختمانی، سر و صدای زیادی تولید می کنند که می تواند به گوش و شنوایی انسان آسیب برساند. احتمال آسیب رسیدن به شنوایی وقتی بیشتر می شود که شما به مدت طولانی مدت و مستمر در معرض این صداها قرار داشته باشید. این صداهای زیاد و طولانی مدت همچنین می توانند در موارد شدید، باعث ناشنوایی فرد شوند. از این رو، استفاده از محافظ های گوش یا صداگیرها به عنوان قسمتی از تجهیزات ایمنی کارگاهی، برای محافظت در برابر صداهای با دسی بل زیاد، مهم است.

علائم ایمنی و بهداشتی

استفاده از علائم ایمنی و بهداشتی در کارگاه، به کارگران، نسبت به خطرات محل کار خود هشدار می دهد. این علائم ایمنی همچنین می توانند بازدیدکنندگان از کارگاه را هم از خطرات موجود در آن آگاه کند و باعث شود آنها هم بدون کلاه ایمنی و سایر تجهیزات ایمنی کارگاهی وارد کارگاه نشوند.

لباس ایمنی در تجهیزات ایمنی کارگاهی

تجهیزات ایمنی کارگاهییکی از تجهیزات ضروری ایمنی فردی، لباس ایمنی است. کارگران کارگاه ها و کارگران ساختمانی باید از لباس ایمنی مناسب محل کار خود استفاده کنند. میزان ضخامت لباس و جنس آن از محل کاری به محل کار دیگر و از فصلی به فصل دیگر متفاوت است. اگر در محل کار نور کافی وجود ندارد لباس ایمنی کارگر باید رنگ روشن داشته باشد تا بقبه کارگران بتوانند به راحتی او را ببینند. اگر محل کار در فضای بیرونی و در شب باشد خطر شغلی بیشتر است و پوشیدن لباس با رنگ روشن اهمیت بیشتری می یابد.

منابع: www.safetyservicesdirect.com/blog/2018/10/30/essential-safety- /

https://www.buildersmart.in/blogs

ایمنی در معدنتجهیزات ایمنیتجهیزات حفاظت فردیکارگاهلیست تجهیزات ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×