تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری را بشناسیم

تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری

دوچرخه سواری علاوه براین که یک ورزش مهم در دنیاست یک سرگرمی لذت بخش و پرماجرایی برای حفظ شادابی وسلامتی نیز می باشد. دوچرخه سواری نیز مانند هر ورزش یا فعالیت دیگری با خطرات خاص خود همراه است. خوشبختانه ، تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری زیادی وجود دارد که از شما در حالی که از دوچرخه سواری در جاده ها لذت می برید، محافظت می کند. شما می خواهید با تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری، نحوه استفاده بهتر و زمان مناسب برای استفاده از هر یک از آنها آشنا شوید. تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری در وهله ی اول احتمال وقوع حادثه را کاهش می دهد و در وهله‌ی بعدی در صورت بروز حادثه، احتمال وارد شدن آسیب جدی به بدن را بسیار کاهش می دهند. دامنه کاربرد دوچرخه سواری بسیار گسترده است. یک کودک خردسال سوار بر دوچرخه می شود و به بازی با دوستان خود می پردازد. از طرف دیگر یک ورزشکار المپیکی برای رقابت در بازیهای المپیک سوار بر دوچرخه می شود. یک جهانگرد برای گشتن به دور دنیا سوار بر دوچرخه می شود و یک فرد بالغ برای رفتن به سر کار یا برای خرید از دوچرخه استفاده می کند. همه این موارد نمونه هایی از کاریرد دوچرخه هستند. بنابراین با توجه به تنوع در کاربرد و اندازه دوچرخه ها، تجهیزات ایمنی فردی دوچرخه سواری نیز مختلف و متنوع هستند.

تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری

در این بخش به توضیح وسایل مورد نیاز برای دوچرخه سواری ایمن می پردازیم.

  • کلاه ایمنی
  • آینه
  • دستکش
  • محافظ دهان
  • پرچم
  • چراغ
  • مغز دوچرخه سوار

کلاه ایمنی در تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری

تجهیزات ایمنی دوچرخه سواریمهمترین قطعه در تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری، کلاه ایمنی است که به شما کمک می کند از هر گونه آسیب احتمالی سر در امان باشید. کلاه ایمنی برای حفاظت از سر شما در برابر صدمات و ضربه های مغزی طراحی شده است که حتی در تصادفات جزئی با دوچرخه نیز می تواند رخ دهد. انواع مختلفی  از کلاه ایمنی در دسترس است ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که مناسب ترین کلاه را انتخاب می کنید.

آینه در تجهیزات حفاظتی دوچرخه سواری

شبیه به یک وسیله نقلیه واقعی آینه ها به شما کمک می کنند کنار و پشت سر خود را ببینید تا از حضور اتومبیل های دیگر یا وسایل نقلیه ای که در آن جاده در حال تردد هستند آگاه باشید. آینه های متنوعی در دسترس است که می تواند به کلاه ایمنی یا فرمان شما متصل شوند. از آنجایی که با ارزش ترین ابزار برای ایمن ماندن در جاده ها ، مغز خود شما است ، با استفاده از آینه همیشه از محیط اطراف خود آگاه خواهید بود. با استفاده از این آیینه ها دوچرخه سوار باید پیوسته فاصله خود را تا وسایل نقلیه ، اجسام، افراد و حیوانات موجود در جاده را تحت کنترل داشته باشد و قبل از بروز هر حادثه ای فکر و برنامه ریزی کند. (البته خطر اصلی برای یک دوچرخه سوار از سمت وسایل نقلیه است).دوچرخه سوار باید تصور کند که خطر می تواند در هر گوشه ای کمین کند به همین دلیل پیوسته باید آیین ها را نگاه کند.

دستکش در وسایل ایمنی دوچرخه

تجهیزات ایمنی دوچرخه سواریاحتمالاً دستکش ایمنی در کنار کلاه ایمنی بیشترین استفاده را در بین تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری داراست. هنگام افتادن روی دوچرخه ، دستکش از پوست کف دست محافظت می کند. علاوه بر این، دستکش ها در سواری های طولانی باعث محافظت از دست ها در برابر فشار ناشی از فرمان می شوند.  همچنین آنها دستان شما را در زمستان گرم نگه می دارند. هنگامی که از طریق یک تکه شیشه سوار می شوید ، به شما اجازه می دهد تا متوقف شوید و قبل از نفوذ کامل شیشه به آج ، تکه های شیشه را از لاستیک خود پاک کنید. (این کار را هنگام حرکت هنوز امتحان نکنید!) دستکش بسیار توصیه می شود. دستکشهای قابل شستشو برای استفاده در تابستان مناسب تر هستند. برای زمستان هم دستکش های گرم و دستکش هایی که غشای غیر قابل تنفس دارند مناسب هستند.

محافظ دهان در تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری

بسیاری از ورزش های تماسی از محافظ های دهانی برای محافظت از دهان ورزشکاران استفاده می کنند. این ورزش ها شامل بوکس ، تکواندو و بسیاری از ورزشهای دیگر است. شواهدی وجود دارد که ثابت می کند ضربات وارده به چانه بسیار بیشتر از خراب شدن دندان های شما است. در هنگام وقوع حادثه در دوچرخه سواری، انرژی منتقل شده توسط مفصل فک می تواند مستقیم به مغز منتقل شود. محافظ خوب دهان از دندان های بالا و پایین و فک محافظت می کند. بیشتر دوچرخه سواران محافظ دهان را محدود کننده می دانند زیرا در تنفس و صحت کردن تداخل ایجاد کند. انواع جدید محافظ دهان این مشکلات را به حداقل می رسانند.

زره پوش کامل در تجهیزات ایمنی دوچرخه

از آنجا که احتمال زمین خوردن آن هم با سرعت بالا در حین دوچرخه سواری وجود دارد احتمال شکستگی استخوان قسمت های مختلف بدن و پارگی دست ها و پوست قسمت های مختلف بدن وجود دارد. استفاده از لباس محافظ می تواند در صورت بروز حادثه به کاهش میزان آسیب به بدن شما کمک کند. بنابراین  با استفاده از لباس ایمنی دوچرخه سواری در صورت بروز حادثه و سقوط از امنیت بیشتری برخوردار می شوید. لباس های محافظ باید از یک ماده درخشان یا بازتابنده ساخته شوند که می تواند شما را برای رانندگان وسایل نقلیه و سایر افراد موجود در خیابان قابل رؤیت تر کند. لباس ایمنی در هوای گرم محدود کننده و گرم است. والدینی که به دنبال جلوگیری از آسیب دیدن فرزند خردسال خود در هنگام دوچرخه سواری هستند باید مراقب باشند فرزند آنها همواره زره پوش کامل را بپوشد. محافظ زانو وظیفه محافظت اززانو را در هنگام  ضربه بر عهده دارد. علاوه بر این ، زره بدن می تواند دوچرخه سوار را از شکستگی دنده ها یا مهره ها نجات دهد. دوچرخه سوارانی که لباس های ایمنی دوچرخه سواری را بر تن داشتند و تجربه افتادن روی سنگها یا پله های بتنی را دارند می توانند این را تصدیق کنند.

پرچم ها در تجهیزات ایمنی دوچرخه

بسته به سبک دوچرخه سواری که قصد انجام آن را دارید و نوع زمینی که قصد دارید در آن دوچرخه سواری کنید ، به ویژه در جاده های پرتردد می توانید از پرچم هایی استفاده کنید که به چرخ شما متصل می شوند و شما را برای بقیه رانندگان و عابرین پیاده قابل رؤیت تر و قابل تشخیص تر می کنند. اگر ترجیح می دهید پرچمی به دوچرخه خود بچسبانید ، مواد روشن و بازتابنده برای پارچه در نظر بگیرید زیرا شما را قابل تشخیص تر می کند. این پرچم ها معمولاً به رنگ نارنجی یا سایر رنگ های روشن آنها به راحتی در فروشگاه های خرده فروشی جعبه های بزرگ و همچنین فروشگاه های دوچرخه موجود هستند. معمولا گردشگران هم استفاده از پرچم ها را همیشه سرلوحه کار خود می کنند.

چراغ ها در تجهیزات ایمنی دوچرخه

تجهیزات ایمنی دوچرخه سواریبازتابنده ها و چراغ ها به ویژه در نور کم برای هشدار دادن به رانندگان از حضور شما، مفید هستند. مهم است که این نوع هشدارها یا سیگنالها رو به جلو و عقب باشد ، بنابراین ماشین ها و سایر وسایل نقلیه از هر دو طرف می توانند شما را در مسیر جاده ببینند. مواد بازتابنده می تواند بخشی از لباس شما باشد و یا چیزی اضافی باشد که به دوچرخه شما متصل می شود. اگر قصد دوچرخه سواری در مسافت های طولانی یا دوچرخه سواری در شب را دارید حتما باید چراغ هایی روی دوچرخه و یا روی لباس خود وصل کنید تا به بهترین نحو قابل رویت باشید.

همانطور که اشاره شد اگر در شب و یا در مسافت های طولانی سوار دوچرخه شوید چراغ ها وسیله مهم در تجهیزات حفاظت فردی هستند. چراغ های فعال یا چشمک زن از بهترین نوع چراغ ها هستند. چراغ های فعال متأسفانه به تعمیر و نگهداری فعال نیاز دارند ولی این نباید باعث شود که هیچ دوچرخه سواری شب ها بدون چراغ ها و بازتابنده ها دوچرخه سواری کند.

لاستیک های دوچرخه

تجهیزات ایمنی دوچرخه سوارییکی از تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری که معمولاً نادیده گرفته می شود و به طور قابل ملاحظه ای در ایمنی شما هنگام رانندگی کمک می کند، لاستیک دوچرخه است. لاستیک ها دارای آج ها و مدل های مختلفی هستند که برای مدیریت انواع زمین ها و شرایط طراحی شده اند. اگر سطح جاده مرطوب یا لغزنده باشد لاستیک سفت می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای سقوط یا تصادف قرار دهد. لاستیک های نرم در برابر لیزخوردن مقاوم ترند.لاستیک های دوچرخه از نظر چسبندگی با جاده خصوصاً در شرایط بارانی یا یخبندان همگی با هم مساوی نیستند. لاستیک ها باید متناسب با شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی و…. باشند.

مغز دوچرخه سوار

مهمترین تجهیزات ایمنی  برای یک دوچرخه سوارمغز آن دوچرخه سوار است. بهترین راه محافظت از دوچرخه سوار این است که او در تک تک لحظات دوچرخه سواری تمرکز داشته باشد و به صورت ایمن دوچرخه سواری کند. داشتن تمرکز و استفاده کامل از مغز به مراتب بیشتر از تجهیزات ایمنی دوچرخه سواری از آسیب دیدگی دوچرخه سوارمحافظت می کند. از قبل فکر کردن و انتخاب تجهیزات ایمنی متناسب با نوع دوچرخه و نوع دوچرخه سواری و شرایط آب وهوایی همه و همه به فکر ومغز دوچرخه سوار مرتبط هستند.

منابع: bta4bikes – sportactive

تجهیزات ایمنیدستکش ایمنیدوچرخهکلاه ایمنیلباس ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×