تاثیر کرونا بر کلیه شامل چه مواردی است؟

تاثیر کرونا بر کلیه شامل چه مواردی است؟

از ابتدای سال 2020 بود که زمزمه هایی از ویروس جدید و ناشناخته ای به میان آمد. طولی نکشید که ویروس کرونا در سرتاسر جهان پخش شد و منجر به همه گیری جهانی شد. در ابتدای همه گیری، از عوارض و خطرات این ویروس به چند مورد تب و بی حالی، اسهال و استفراغ، سرفه و سایر علائم آنفولانزا و درگیری ریه ها اشاره می شد. در بین این علائم اشاره شده تنها آسیب به ریه ها، خطر جدی محسوب می شد. اما با آلوده شدن افراد بیشتر به این ویروس منحوس، درک بیشتری از این بیماری به وجود آمد. پزشکان و محققان دریافتند که ویروس کرونا (که به صورت رسمی SARS-CoV-2 نامیده می شود) می تواند باعث وارد آمدن خسارت شدید و پایدار به سایر اندام ها از جمله قلب و کلیه ها و آسیب دیدگی چشم شود. در این مقاله قصد بررسی تاثیر کرونا بر کلیه فرد مبتلا را داریم.

همه افرادی که کرونا می گیرند دچار بیماری کلیوی نخواهند شد، بلکه تنها برخی از افراد مبتلا به موارد شدید کرونا، علائم آسیب کلیه را نشان می دهند. بسیاری از بیماران مبتلا به COVID-19 شدید کسانی هستند که بیماری های مزمنی از جمله فشار خون بالا یا دیابت و یا هر دو را به صورت همزمان دارند که هر دوی اینها خطر بیماری کلیوی را افزایش می دهد. هر چند اکثر افراد کرونایی که با مشکلات کلیوی مواجه می شوند از قبل هم بیماری کلیوی یا بیماری زمینه ای داشته اند اما حتی کسانی که قبل از آلوده شدن به ویروس کرونا هیچ بیماری زمینه ای یا مشکل اساسی در کلیه نداشته اند هم بعضا بعد از ابتلا به کرونا، از ناحیه کلیه مشکل پیدا می کنند. گزارش های اولیه می گویند حداکثر 30 درصد از بیماران کرونایی بستری شده در چین و نیویورک دچار آسیب کلیوی متوسط ​​یا شدید شده اند. وجود مقادیر بالای پروتئین در ادرار نشان دهنده مشکلات کلیوی در بیماران مبتلا به COVID-19 است و این مشکلات کلیوی در برخی موارد آنقدر شدید است که نیاز به دیالیز دارد. برخی از بیمارستان ها با افزایش بیماران کرونایی، گزارش داده اند که با کمبود تجهیزات پزشکی مانند دستگاه دیالیز و سایر وسایل مورد نیاز برای  درمان کلیه مواجه هستند.

تاثیر کرونا بر کلیهسیستم های اندام مختلف بدن مانند قلب، ریه ها، کبد و کلیه ها به عملکرد یکدیگر متکی هستند و از همدیگر پشتیبانی می کنند. بنابراین وقتی ویروس کرونا باعث آسیب به یک ناحیه از بدن می شود، اندام دیگر بدن نیز ممکن است در معرض خطر باشند. عملکرد درست کلیه بر قلب، ریه ها و سیستم های دیگر تأثیر می گذارد و اگر کلیه یک فرد با مشکل مواجه شود سایر اندام های بدن او نیز با خطر مواجه خواهند شد. به همین دلیل است که پزشکان آسیب کلیه در بیماران مبتلا به کرونا را خطری بسیار جدی و حتی کشنده قلمداد می کنند.

نحوه تاثیر کرونا بر کلیه چگونه است؟

به صورت دقیق هنوز مشخص نیست که کرونا چگونه به کلیه ها آسیب می رساند با این وجود برخی از پزشکان و محققان در مورد نحوه تاثیر کرونا بر کلیه نظراتی داده اند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

  • تاثیر کرونا بر کلیهویروس کرونا ممکن است سلول های کلیه را هدف قرار دهد.

ممکن است این ویروس مستقیما به سلول های کلیه حمله کند و خود سلول های کلیه را آلوده کند. سلول های کلیه گیرنده هایی دارند که ویروس کرونا را قادر می سازد تا به آنها متصل شوند. ویروس کرونا هم پس از حمله به کلیه، از خود کپی کرده و به بافت کلیه آسیب می رساند. لازم به ذکر است که گیرنده های مشابهی در سلول های ریه و قلب وجود دارد که متاسفانه می تواند با همان سبکی که به کلیه آسیب می رساند باعث آسیب رسیدن به قلب و ریه هم بشود.

  • اکسیژن کم می تواند باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود

احتمال دیگری از دلیل تاثیر کرونا بر کلیه این است که مشکلات کلیوی در بیماران مبتلا به ویروس کرونا به دلیل سطح غیر طبیعی اکسیژن در خون ایجاد شود. نتیجه کمبود اکسیژن هم ذات الریه است که معمولاً در موارد شدید بیماری دیده می شود.

  • طوفان سیتوکین می تواند بافت کلیه را از بین ببرد.

واکنش بدن در برابر ویروس کرونا نیز ممکن است باعث بروز مشکل کلیوی باشد. پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا ممکن است در بعضی از افراد شدید باشد و به جای اینکه نتیجه مثبتی دهد منجر به طوفان سیتوکین شود. وقتی ویروس کرونا وارد بدن فرد می شود، سیستم ایمنی بدن سیتوکاین ها را آزاد می کند. سیتوکین ها پروتئین های کوچکی هستند که در هنگام مبارزه سیستم ایمنی با عفونت به سلول ها کمک می کنند. اما این هجوم ناگهانی و گسترده سیتوکین ها می تواند باعث بروز التهاب شدید در بدن فرد مبتلا به کرونا شود و این التهاب می تواند هر بافت سالمی از بدن انسان را از بین ببرد. بنابراین یکی از دلایل تاثیر کرونا بر کلیه این است که تلاش بدن برای از بین بردن ویروس مهاجم، موجب التهاب در کلیه می شود و این التهاب، کلیه ها را از بین می برد.

  • COVID-19 باعث لخته شدن خون می شود که ممکن است کلیه ها را مسدود کند.

کلیه ها مانند فیلترهایی هستند که سموم، آب اضافی و مواد زائد بدن را از بدن خارج می کنند. ورود ویروس کرونا به بدن می تواند باعث ایجاد لخته های ریز در جریان خون شود و ریزترین رگ های خونی را مسدود کرده و عملکرد آن ها را مختل کند. بنابراین یکی از دلایل تاثیر کرونا بر کلیه، امکان لخته شدن رگ های کلیه است.

آیا کلیه ها می توانند پس از COVID-19 بهبود یابند؟

هنوز مشخص نیست که بسیاری از افراد مبتلا به آسیب کلیوی مربوط به کرونا، سلامتی کلیه خود را مجددا به دست بیاورند. آماری از بیمارانی که به علت کرونا، با  آسیب حاد کلیوی مواجه شده اند، وجود دارد که عملکرد کلیه آنها بهبود یافته است. بیماران کرونایی با مشکل حاد کلیوی در بخش ICU هم بوده اند که حتی کار آن ها به دیالیز هم کشیده شده ولی متعاقباً عملکرد کلیه خود را بازیافته اند. در کل نیاز پیدا کردن به دیالیز یک نگرانی مهم در بیماران مبتلا به COVID-19 است. بیماران مبتلا به آسیب کلیوی مربوط به COVID-19 باید پس از بهبود ظاهری هم سهل انگاری نکنند و مراجعه به پزشکان را دنبال کنند تا عملکرد کلیه به حالت طبیعی برگردد. تاثیر کرونا بر کلیه با رهایی فرد از کرونا، از بین نمی رود بلکه کرونا می تواند موجب آسیب طولانی مدت کلیه شود. حتی پس از بهبودی از COVID-19 ممکن است فرد به دیالیز یا سایر روش های درمانی نیاز داشته باشد.

مصرف داروی فشار خون

بین فشار خون مناسب و کلیه سالم رابطه مستقیمی وجود دارد. فشار خون بالا یکی از دلایل عمده مشکلات کلیوی است چرا که فشار خون بالا به عروق خونی کلیه آسیب می رساند و بر توانایی کلیه در تصفیه خون تأثیر می گذارد.بنابراین با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند باعث نارسایی کلیه شود. از طرف دیگر کلیه ها به تنظیم فشار خون کمک می کنند، بنابراین آسیب کلیه می تواند وضعیت فشار خون را بدتر کند. اگر فشار خون بالایی دارید، ممکن است داروی فشار خون مصرف کنید. سؤالی که مطرح است این است که آیا افراد با فشار خون بالا باید پس از کرونا گرفتن هم به مصرف داروی فشار خون خود ادامه دهند؟

در حال حاضر دو دیدگاه در مورد این موضوع وجود دارد. یک دیدگاه می گوید این داروها ممکن است مضر باشند و خطر عفونت را افزایش دهند. دیدگاه دیگر می گوید این داروهای فشار ممکن است در برابر آسیب ریه و سایر مشکلات مرتبط با COVID-19 محافظت کنند و بيماران بايد به مصرف داروهاي خود ادامه دهند و در مورد هر مسأله ای که پیش می آید با پزشكان خود مشورت كنند. در کل همه جوامع حرفه ای، مقالاتی را منتشر كرده اند كه توصیه می كند بیماران نباید داروهای خود را تغییر دهند. پزشکان معتقدند با مصرف دقیق نسخه پزشک خود می توانید خطر آسیب قلبی و کلیوی ناشی از فشار خون کنترل نشده را کاهش دهید. اکثر پزشکان توصیه می کنند که بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن دور باشند. این داروها می توانند فشار خون و حجم مایعات را در بدن افزایش دهند که همین امر کلیه ها را تحت فشار قرار می دهد.

پیشگیری از تاثیر کرونا بر کلیه

تاثیر کرونا بر کلیهپس از ورود ویروس کرونا به بدن تنها راه پیشگیری از تاثیر کرونا بر کلیه، خوردن مایعاتی مانند آب سیب و آب هویج و ازهمه مهمتر مراجعه زودهنگام به بیمارستان است. راه درست و اصولی برای پیشگیری از تاثیر کرونا بر کلیه، جلوگیری از ورود این ویروس به بدن است. همه پزشکان بر اهمیت رعایت دستورالعمل های ایمنی فردی برای محافظت از کرونا مانند رعایت فاصله فیزیکی خصوصا در محیط های سربسته مانند آسانسور، زدن ماسک و شیلد یا عینک، استفاده از دستکش و الکل و شستن دست تأکید می کنند. این دستورالعمل ها برای همه افراد جامعه لازم الاجراست ولی افراد مبتلا به بیماری زمینه ای مزمن حتی به رعایت این دستورالعمل ها هم اکتفا نکنند و تا جایی که امکان دارد از حضور در بین جمعیت خودداری کنند.

منابع:  www.hopkinsmedicine.org

کروناکرونا و قلبکرونا و کلیهمحافظت از کروناویروس کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.